Druga Frequentisova konferencija o iskustvima ATM korisnika održana je od 24.-27. aprila u Dubrovniku. Ovaj skup, čiji je domaćin bila Hrvatska kontrola zračne plovidbe, okupio je oko 80 predstavnika iz 25 pružatelja usluga u vazdušom saobraćaju. Prisutni su bili i predstavnici Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA).
Stručnjaci iz područja upravljanja vazdušnim saobraćajem (ATM) podelili su iskustva i stavove o unapređenju vrednosti opreme i daljnjem poboljšanju performansi, operativne efikasnosti i ukupne vrednosti vlasništva u kontroli vazdušnog saobraćaja, stoji u saopštenju CROCONTROL-a i dodaje se:
– Naglasak programa trodnevne konferencije bio je na trenutnim izazovima u brzom današnjem i budućem razvoju ATM industrije. Konferencija je utvrdila i raspravljala o područjima aktivnosti cjelokupne industrije, potičući pružatelje usluga u zračnoj plovidbi na razmjenu najbolje prakse između ATM korisnika koji su dali povjerenje Frequentisovim proizvodima i uslugama.
Prema motu konferencije „Letjeti u nemirnim vremenima“, teme govora, prezentacija i panel rasprava na najvišoj razini bili su ATM izazovi 2020, s naglaskom na učinkovitoj borbi s prijetnjama informatičkoj sigurnosti.
Direktor HKZP-a Dragan Bilać rekao je da ovakve konferencije pružaju najbolje mogućnosti za razmjenu iskustava svih zainteresiranih subjekata kako bi se postigla održiva, učinkovita i rastuća djelatnost upravljanja zračnim prometom. Najvažnije je čuti što sudionici kažu o izazovima pred nama, o suočavanju s njima i kako ćemo postići naše zajedničke ciljeve: smanjenje troškova, poboljšanje učinkovitosti, veći kapacitet i čišći okoliš.
Hannu Juurakko, Frequentisov potpredsjednik za civilni ATM, napomenuo je: „Prema reakcijama sudionika, konferencija je jedinstvena prilika našim korisnicima za međusobnu razmjenu mišljenja. Zahvaljujemo europskim pružateljima usluga u zračnoj plovidbi, a posebno HKZP-u, koji je omogućio održavanje ovog velikog skupa“. – stoji u saopštenju.
U glasanju uživo kojim je zaključena konferencija, svi učesnici su se izjasnili kako bi se pridružili i narednoj, a poljski pružatelj usluga PANSA već je ponudio domaćinstvo u oktobru 2017. u Krakovu.