BEG airport status
Stižu li zaista MiG-ovi i S-300 iz Rusije?

Stižu li zaista MiG-ovi i S-300 iz Rusije?

BEOGRAD, MOSKVA – Prošlonedeljna poseta podpredsednika Vlade Ruske Federacije Dmitrija Rogozina, koliko god vazduhoplovni entuzijasti to želeli, nije bila dominantno posvećena priči o novim MiG-ovima. Kako Tango Six saznaje bilo je reči o svim potrebnim elementima za zanavljanje našeg integrisanog PVO sistema ali i o civilnim letelicama. Odgovor Rusa na upit radi zvaničnog komentara prilično je šturiji nego još jedna ekskluziva novinara Politike Miroslava Lazanskog.Konfuzija u odnosima Srbije i Rusije u poslednjih nekoliko godina dobija postepeno razrešenje prevashodno zbog odluke nove vlasti da ne gleda isključivo na Zapad. Sintagma „međunarodna vojna saradnja“ počela je da se upotrebljava sa sufiksom koji uključuje ime države Rusije. Dugo ignorisan balans vojno-tehničke saradnje između Zapada i Istoka konačno je uspostavljen. Nekoliko primera iz razumljivih razloga nije otišlo u medije dok je do sada najpublikovanija bila prošlonedeljna poseta Dmitrija Rogozina.

Kako Tango Six saznaje, UAC je pored MiG-ova i drugih letelica u svojoj ponudi sa domaćom delegacijom pričao i o Suhoj Super Jet-u dok je, što se konkretnih ViPVO sistema tiče, bilo zaista reči o svemu. Više Tango Six izvora potvrđuje da su razgovori konačno konkretniji ali ne u smislu konačnog rešenja i potvrde o kupovini/kreditima već u razmatranju svih mogućih opcija koje su, čini se, još daleko od bilo kakve skore škripe novih pneumatika na pistu aerodroma Batajnica ili uspostavljanja novog regionalnog strategijskog disbalansa u pogledu naoružavanja Srbije sistemom S-300.

Tango Six na žalost nije imao izvore koje je imao novinar i kolumnista dnevnog lista Politika Miroslav Lazanski koji u još jednoj svojoj ekskluzivi tvrdi da nova oprema „stiže“. Lazanski u svom izveštaju ne navodi da li informacije do kojih je došao dolaze od srpske ili ruske strane.

Hoće li 1. februar sledeće godine, (najavljeni termin za prezentaciju konkretnih dogovora) odgnati poslednju nejasnoću za koju je kriv vrhovni komadant Vojske Srbije koji je na početku svog mandata jasno i nedvosmisleno izjavio da Srbija neće kupovati Rusko oružje, ostaje da se vidi.

Tango Six je uputio zvaničan zahtev za komentar vazduhoplovnog dela Rogozinove posete kompaniji UAC. Odgovor je očekivan i karakterističan za bilo kog svetskog proizvođača vazduhoplova uz upućivanje na agencijsku vest RIA Novosti koja je znatno šturija i konzervativnija od vesti i komentara koji su se zvanično pojavili u Srbiji:

РИА «Новости»

28.11.2012

РФ и Сербия договорились о совместной модернизации военной техники

БЕЛГРАД, 28 ноя — РИА Новости. Россия и Сербия договорились о совместной модернизации отдельных образцов вооружений, заявил в среду в Белграде вице-премьер РФ Дмитрий Рогозин, курирующий ОПК. «Мы исследовали с нашими специалистами возможности оборонного производства на территории Сербии и убедились в том, что по отдельным позициям Сербия вполне
может производить конкурентоспособное вооружение и военную технику», — сказал он.

По словам Рогозина, на начальном этапе сотрудничество будет касаться модернизации образцов военной техники российского производства, в том числе для потребления на российском рынке и рынках в третьих странах.

«Речь, прежде всего, о широком ассортименте продукции боеприпасной отрасли», —сказал вице-премьер.

Он уточнил, что на данном этапе между сторонами осуществляются первые контакты в военной сфере после многолетнего перерыва. По словам Рогозина, более конкретно о сотрудничестве в оборонной сфере можно будет говорить после подписания между Россией и Сербией соглашения о стратегическом партнерстве.

Prevod.

FOTO: Dušan Atlagić

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Vo

Ima jedna stara, a dobra, u mom kraju.
Glasi, citiram :
,,Ne d'o ti Bog da te Rusi brane, a Kinezi hrane…,,
Hvala Vam braćo Rusi, no nemojte više, kumim Vas.
Zadnji i jedini puta, koliko se ja iz istorije sećam, ste nam pomogli kada je Romanov zapretio separatnim mirom ako nam, takođe dragi naši Francuzi ne pošalju one opevane lađe. Od tada ni jednom i nikada…

Sa isporukom tih S-300 kasnite najmanje 15 tak godina, a što se MIG ova tiče, čak i ako ikada stignu ( u šta ozbiljno sumnjam…) nema sumnje da ćete ih deeebelo naplatiti…
Ko iole normalan može pomislti da su se Ameri džabe akali oko svih balkanskih kaljuža, kao i Bondstila u finalu i svojih divnih ,,belokapih,, saveznika da bi sada mirno gledali kako nečija druga ,,saveznička,, operativa stiže njima iza leđa… ?
Nije nego.
Zato ajd' pamet u glavu i sve što ide uz to.
Jesmo utučeni ko ovnovi no laže su i dalje šarene :)

Što bi reko' jedna moj jaran (opet citat' :) ) ,,Od kako sam samog sebe ufatio u laži, nikome više ne vjerujem…,,
Zato braćo Slaveni, ajd' molim Vas idite malko branite neke druge jadnike… Na nama niste zaradili staža za ,,pemzije,, :)

Zdravi bili i fala Pero.

Odgovori
Si

Potpisujem

Ž

Meni je iz ove informacije i suvišnog pominjanja imena Miroslava Lazanskog najjasniji aniozitet prema iskusnom novinaru, koji se pominje u poprilično nekolegijalnom konekstu. Sujeta nije ništa novo ali se obično „čita“ izmedju redova. Koliko mogu da vidim iz linka – tekst je „Politike“, a Lazanski je „samo“ autor. Dakle, adresa nije on.

Odgovori
Ze

Kako god bilo više bih voleo nekoliko vingova 35-ca u kombinaciji sa A-10 .Puste želje …..

Odgovori
Mi

Kako god neko misli i čita ali u tekstu jasno piše da se naoružanje prodaje a ne poklanja. Da pojasnim. Cena Mig-29 u izvoznoj M varijanti je oko 30 mil. $ i kao takva je najpristupačnija nama ako nećemo da plaćamo drugu državu da nam čuva vazdušni prostor za 100mil $ godišnje. Zašto Mig-29? Imamo obučene pilote i osoblje za održavanje za pomenuti tip letelice a i to se naravno računa u cenu. Uz to, verovatno Rusi daju neke povoljnosti oko plaćanja.
Sada, ako neko želi EF-2000 (120 mil.$) ili Jas-39 (oko60 mil.$) i američke sa cenom negde između ove dve, uz dodatne troškove, neka izvoli.
Generalno, nema novca ni za to. Ali ako hoćemo da nam Airlineri preleću i doleću u državu onda mora da im se pruži zaštita koju propisuje evropska komisija za bezbednost aviosaobnraćaja, a koji su pogotovo oštri zbog straha od terorizma. U skladu sa tim moramo da imamo adekvatnu vazdušnu odbranu. Za sada još uvek uslove ispunjavamo zastarelim Migovima ali se resursi bliže kraju.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@max Slazem se sa Vama, kad bi neko strucan za PVO (Zorana Vukosavljevic?) napisao za sve nas clanak o balistickim raketama, hipersonicnim manevrisucim bojevim glavama koje imaju sve rakete jos od 1960-ih, pa do ovih novih izuma (ono sto lici na kljun patke) jer je vazna fizika i matematika, a ne izjave nekih politicara.

27. Nov 2024.Pogledaj
27. Nov 2024.Pogledaj

PakleniVuk na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

Tehnički "iskorenjenost besnila" znači da u poslednjih deset godina nije zabeležen ni jedan slučaj na teritoriji Srbije. Ali praktično ,mora se vršiti vakcinacija oralnim putem i dalje jer na Bliskom Istoku,a i u okolnim zemljama ima besnila i dalje. Ako bi prestali sa time za par godina bi se ponovo pojavilo. Jedini način potpunog iskorenjivanja…

27. Nov 2024.Pogledaj

Perko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Nisam rekao nebitno već sekundarno. Rafal se na radaru vidi pa se vidi. Veće ulaganje u sisteme elektronske zaštite, ometanja i razne mamce mu se više isplati nego komplikovanje oko cevke jer eto bode oči.

27. Nov 2024.Pogledaj