BEOGRAD – Textron Aviation Company trenutno ima najveće učešće na tržištu u tri od četiri glavna segmenta poslovne avijacije. Cessnina gama ove godine dobija ponovo najbrže ali uskoro i tipove letelica sa velikim doletom.
Iako ove godine ni u Ženevi kao ni sada u Orlandu nije imala spektakularne promocije, iako je ne volim ni ja lično kao ni mnogi profesionalci iz industrije, iako proizvodi jeftine radne avione (gledajte to kao na razne varijante Golfa 2 koji leti) moramo početi od Cessne. Napomena: ništa od prethodno izrečenog ne odnosi se na Citation X (sada X+) za koju imam samo reči poštovaja i dubok naklon.
Nakon akvizicije Hawker Beechcrafta, Cessna posluje pod imenom holdinga kojem pripada: Textron Aviation Company. Razlog zbog kojeg moramo početi od ove kompanije je jednostavan: od četiri glavna segmenta tržišta poslovne avijacije, Textron posluje u tri i u sva tri ima apsolutno najveće učešće na tržištu.
U segmentu lakih mlaznih poslovnih aviona, od svih koji su u upotrebi, čak 3/4 (oko 75%) je ove marke. Sama Cessna u ovom segmentu učestvuje sa preko 60%. U trenutnoj ponudi ima pet modela: Mustang ($3.5M), novi M2 ($4.7M) koji je pre par nedelja servifikovan i u Evropi, CJ2+ ($7.3M), CJ3+ ($8.5M) koji je ušao u upotrebu prošlog meseca i CJ4 ($9.4M). Bez revolucionarnih inovacija, delom i zbog drastičnog pada prodaje u ovom segmentu, Cessna se drži formule koja se za sada pokazala uspešnom – proizvodi Golf 2 u raznim veličinama.
Apsolutni market lider je i u segmentu srednje-velikih mlaznih aviona. Preko 50% svih aviona ovog segmenta koji su u upotrebi pripadaju proizvodnoj gami Textrona. Sama Cessna je i dalje apsolutni lider sa skoro 30% tržišnog učešća. Od novih modela u ponudi su: XLS+ ($13M) unapređena verzija Exel/XLS, novi model Latitude ($16.3M) koji je ove godine premijerno izložen u Orlandu a u upotrebu ulazi sledeće godine, Sovereign+ ($18M) dodatno osvežene kabine i sa najnovijom avionikom Garmin G5000. Na sve predhodno možete gledati kao na Passate koji lete, ali ne i na najveći Cessna model u srednjoj klasi: Citation X+ ($23.5). Iako na 18 godina staroj platformi, performanse i kvalitet ovog aviona zadaju mnogo glavobolja konkurenciji. Zvanično najbrži avion u serijskoj proizvodnji (preleteo okean od USA do Evrope za 5 sati i 33 minuta), na ovogodišnjem sajmu u Orlandu prestavljen je sa unapređenom avionikom (Garmin G5000) i novim motorima.
Fantastičan uspeh ovog modela na tržistu doprineo je odluci da se Cessna (Textron) upusti u projektovanje aviona koji će zaviriti u najvišu klasu u kojoj do sada uopšte nisu poslovali. Model Citation Longitude ($26M) trebalo bi da bude taj prvenac. Integracijom Hawkera u Textron (koji ima 20% tržišnog učešća ali je prošle godine prekinuta proizvodnja i za sada nema novih modela u ponudi) Cessna je dobila značajno iskustvo budući da je Hawker Horizon 4000 već bio na tržištu (istina dosta neuspešno ali više kao rezultat opšte loše pozicije Hawkera do bankrota). U kuloarima sajma u Orlandu moglo se čuti da menadžment Cessne razmišlja o povećanju kabine i doleta novog modela, što će dodatno produžiti vreme do izlaska na tržište. No, oštra konkurencija i pre svega tehnološki skok Dassaulta i Gulfstreama traže da se dodatno razmisli pre ulaska u ovaj segment.
I u segmentu turbopropova, akvizicijom Beechcrafta (sa tržišnim učešćem od 46.5%) Textron je apsolutno dominantan proizvođač sa preko polovine svih aviona koji su u upotrebi (u ovom segmentu). Iako nema značajnih novina ove godine, Textron ubrzano završava integraciju Cessne i Beechcrafta. Idealno je što se ova dva proizvođača upošte nisu preklapala sa modelima pa sada Textronova ponuda propeleraca izgleda ovako: Cessna Caravan ($2.15M) i Cessna Grand Caravan ($2.5M), Beechcraft King Air C90GTx ($3.9M), King Air 250 ($6.1M), King Air 350i ($7.5M) i najnoviji model iz serije King Air 350iER ($8.5M).