BEOGRAD – Zaljubljenici i poznavaoci vazduhoplovstva bivše Jugoslavije dobili su mogućnost da fotografije aviona i zanimljive činjenice u vezi sa vojnom i civilnom industrijom iz sopstvene arhive razmene na jednom mestu. Tako se u Grupi za YU vazduhoplovnu istoriju na Facebook-u, koja je za dve nedelje okupila blizu 400 članova, mogu pronaći fotografije koje nikada do sada nisu objavljene.
Prvobitna ideja vojnog novinara Svetozara Jokanovića koji je i osnovao – Grupu za YU vazduhoplovnu istoriju (unesite termin u polje za FB pretragu i pošaljite zahtev za članstvo) – bila je da se radi druženja na jednom mestu okupe kako vazduhoplovni istoričari i istraživači, tako i veterani RV i PVO i civilnih vazduhoplovnih kompanija. Članovi grupe ubrzo su počeli da razmenjuju materijal iz svojih arhiva, pri čemu se pojedine fotografije mogu videti po prvi put.
Među njima su i autorske fotografije pilota MiG-a 21, Siniše Šijačića:
Autorski rad su i fotografije koje je podelio hrvatski vazduhoplovni istoričar Danijel Frka:
Pažnju su privukle i autorske fotografije. Među njima su one koje je podelio nekadašnji fotograf fabrike aviona Soko Milan Majersky:
Zapažene su i fotografije koje čuva entuzijasta za vazduhoplovnu istoriju Mario Hrelja:
Članovi grupe u prilici su da saznaju i podatke o jugoslovenskim pilotima, njihovim uniformama, ali i da razmene svoje znanje iz ove oblasti. Za sada, članstvo se odobrava svakom ko poželi da se priključi.
Plan je i da se jednom u šest meseci među objavljenim materijalom izaberu najvredniji primerci i da se vlasnici nagrade. Međutim, značaj ove grupe, pre svega, leži u činjenici da se kroz nju razmenjuju sadržaji koji mogu postati važni za informisanje o vazduhoplovstvu bivše Jugoslavije.
Kako sam osinvač grupe Grupe za YU vazduhoplovnu istoriju Svetozar Jokanović navodi:
– Stanje naših državnih arhiva nije na zavidnom nivou. Dokumentacija često nije ni sređena niti digitalizovana što nije u skladu sa praksom u svetu. Do vremena kada će se i kod nas zahtevi za tražene dokumente ili fotografija tražiti putem običnog e-maila istraživanja će se i dalje u dobroj meri oslanjati na solidarnost i saradnju autora, a privatne kolekcije i arhive još uvek predstavljaju značajan izvor informacija. –
Suad Hamzic
BRAVO TANGOSIX.RS, BRAVO UREDNICE !
Veoma me raduje kada vidim saradnju svih vazduhoplovnih entuzijasta !
Dali ste IZVRSTAN PRIMER i podstrek takvoj saradnji. Hvala.
robertino1985
super ideja, nego bilo bi zanimljivo vidjeti ovako obojane avione u muzeju (kao žuti sabre, akrogrupe kanarinac), da se malo razbije monotona sivo i zelena boja
Брат
Сјајно!