Nakon što su Mađari juče prizemljili borbenu eskadrilu Gripena dok se ne utvrdi uzrok nesreće jednog od njih u blizini vazduhoplovne baze Kecskemet, hrvatski borbeni avioni MiG-21 prema potrebi će nadgledati vazdušni prostor NATO članica Mađarske i Slovenije – zemlje koja nema borbeno vazduhoplovstvo i kojoj su Mađari čuvali nebo u sklopu NATO saveza. Naredba je došla iz vazduhoplovne baze NATO-a u Španiji, Torrejón (CAOC TJ), prenosi hrvatski Defender.
Ovo je prvi put da hrvatski vojni avioni nadgledaju vazdušni prostor susednih zemalja. To je do juče izgledalo nemoguće. Što god da se govorilo o remontu MiG-ova u Ukrajini, pokazalo se da su hrvatski borbeni piloti zadovoljni onim što su dobili i tražili, otklonjene su u najvećoj meri sve „dečije bolesti“ ove, nazovimo je, modernizacije NAV/COM opreme koja nije napravljena nigde u svetu, a napravljena je jer je tako tražio HRZ i PZO, piše ovaj portal.
Integracija ruske analogne tehnike stare 40 godina sa zapadnom digitalnom opremom novijeg doba, zaista se činila nemogućom misijom. Svakom imalo objektivnijem posmatraču bilo je jasno kako će proći vreme pre nego što sve dođe na svoje mesto.
Avioni stari 40 godina sa ugašenom proizvodnjom rezervnih delova od strane proizvođača lete u RH i to jako dobro. Raspoloživost borbene eskadrile je veća 60% što je bio zahtev struke. Poslednji avion sa remonta će u operativnom sastavu eskadrile biti do kraja sledeće nedelje, prenosi Defender.
Reakcija
Posle pisanja Defendera novinska agencija Hina objavila je reakciju hrvatskog Ministarstva odbrane koje je demantovalo da postoji konkretno narađenje na šta je portal Defender odgovorio da, operativno, do reakcije iznad Slovenije i Mađarske može doći:
Ulaskom u NATO Hrvatska se uključila u NATO Integrirani sustav protuzračne obrane (NATINADS). U tom sustavu cjelokupni zračni prostor svih članica NATO-a je jedinstven i nacionalne granice u proceduri štićenja tog prostora imaju malu ulogu. Za upravljanje protuzračnom obranom u zračnom prostoru NATO država južno od Alpa zaduženo je NATO multinacionalno zrakoplovno operativno središte (CAOC) u Torrejonu u Španjolskoj. Ono donosi odluku čiji borbeni avioni presreću neidentificirani civilni ili neki drugi zrakoplov. Prema tome, možda se terminološki nismo dobro izrazili govoreći da postoji „zapovijed“, ali i dalje stojimo pri tvrdnji kako će hrvatski Migovi, odluči li CAOC u Španjolskoj, presresti po potrebi neidentificirani civilni ili neki drugi zrakoplov u zračnom prostoru Slovenije i Mađarske, jer su mađarski Gripeni od jučer prizemljeni. Dakle, sve je stvar procjene. Možda će se uključiti i Česi ako se „uljez“ primijeti na sjeveru Mađarske. Ili, slično..možda se ukljče Talijani ako CAOC procijeni. – pojasnio je Defender.hr
fin
Izvinite ga. Dina, ali ovo nije istina i predlažem demant ove vesti, ukoliko želite sačuvati verodostojnost portala. Ne Mađarska i ne Slo. ne bi nikada dozvolile ulaz u vazdušni prostor avionu koji je remontovan u nekom zavodu koji nema far part 21/23 „design and production organization“ sertifikat za „airframe“ i motor. To mogu austrijski ef, slovački migovi, češki gripeni, rumunski lancer-i, mogu i , zanimljivo srpske 29-ke. Ali, NE mogu, srpski mig-21, hr migovi i bugarski migovi. Ti navedeni mogu da lete u upper airspace-u samo u svojim državama, i ne priznaje se IFR oprema iako su je možda ugradile sertifikovane organizacije.
Mačor
Ovu „vest“ sa dezinformatora demantovalo je i Ministarstvo odbrane Republike Hrvatske.
PeroZ
26.06.2015.
Probni pilot brigadir Ivan Selak za povijest! Šećer za kraj testiranja 12 remontiranih MiGova.
Brzina leta M 2 +
Visina leta 20000 m +
Avion MiG-21bis 134
Slika kokpita na Facebooku i forumima.
Gosti-domaci
Vreme je majstorsko rešeto.