BEG airport status
Prva hrvatska kompanija za prevoz pacijenata se probija na tržište Više od 10 zahteva dnevno za prevoz pacijenata

Prva hrvatska kompanija za prevoz pacijenata se probija na tržište

Porodica Vlašić iz Osijeka poznata je po školi za obuku pilota, padobranstvu, a u poslednje vreme i po sve češćem hitnom medicinskom avio-prevozu. Iako članstvo Hrvatske u EU znatno olakšava ovakav posao, prošli su meseci pre nego što je Air-Panonia dobila dozvolu od „Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo“.

Na adresu ove hrvatske kompanije svakodnevno stiže više od 10 poziva za prevoz pacijenata. Dnevno se realizuje oko 3 planirana leta, ali često dolazi i do hitnih poziva.

– Nazvali su nas u 21:10h. Obukao sam se i u 21:30 sam izašao iz stana. U 22h sam poleteo. Kada radiš ovaj posao, ne možeš da budeš više od 40 Km udaljen od aerodroma. – kaže Domagoj Vlašić iz kompanije Air Panonia.

Slična situacija dogodila se prilikom prevoženja putnika iz Pule za Cirih. Pilot je posle Švajcarske otišao u Austriju, jer je u Beču trebalo da sačeka druge putnike i vrati ih u Pulu. U međuvremenu je stigao poziv za hitni prevoz srca iz Beča u Ljubljanu. Prihvatili su ga i uspeli da transportuju organ.

unnamed (4)
Na raspolaganju 30 doktora i tehničara

Hrvatska kompanija ima flotu od 11 letelica. U pitanju su avioni Cessna, Piper, Socata, Beechcraft. Najnoviji, Beechcraft King Air C-90, kupljen je za potrebe medicinskog prevoza. Za to je izdvojeno oko pola miliona evra, a letelica je uvezena iz Nemačke.

Bez lica
Česti pozivi za prevoz pacijenata sa ostrva na kopno

Kako kažu, u Hrvatskoj postoji još samo jedan takav avion, ali ima drugu namenu.  Zbog toga je bilo teško naći pilota, jer je po zakonu on prethodno morao da izvozi propisan broj sati u takvoj letelici.

Iako su uspeli da ispune sve zahteve, Beechcraft King Air C-90 devet meseci nije mogao da leti jer se čekalo na dozvolu „Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo“. Kada je dobila pozitivan odgovor, Air Panonia je postala prva hrvatska kompanija koja je počela da se bavi medicinskim avio-transportom.

unnamed (6)
Uloženo 80 000 dolara za medicinsku opremu
unnamed (3)
Uređaj za praćenje zdravstvenog stanja pacijenta (Medtronic Lifepak)

 

Pre nego što je kompanija dobila dozvolu za ovaj vid transporta u Hrvatskoj su to obično radili prevoznici iz inostranstva.

– Teško je naći svoje mesto na tržištu. Francuska i Švajcarska uglavnom drže monopol, ali i mi imamo dosta posla. Imamo potrebu i za drugim avionom. – kaže Vlašić.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

ro

„devet meseci nije mogao da leti jer se čekalo na dozvolu „Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo““

poznata Hrvatska brzina, zato za druge gluposti daju za par minuta dozvolu

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Djuka Bojim se da vi ne znate sta su hipersonicni projektili. Nemojte samo potezati pricu oko ICBM kao dokaz bilo cega, jer nije za poredjenje. Nije za poredjenje ni cinjenica da hiperosnicni projektili nisu od juce, imaju ih od sredine 20 veka. U razvoju novih hipersonicnih sistema Rusi jesu otisli najdalje, nakon njih Kinezi, cak…

27. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Hehehe, slazem se sva velikom vecinom napisanog. Ponarucito sa onimm prvim komentarom o slici na vrhu. Takvih slika Rafala ima u zadnje vreme na T6 bas dosta, al vazno da se podsmevaju 40 godina starom MiGu 29. Što se šarenila tiče to ima svoje pluseve i minuse. Jedna od najvaznijih stvari je i mentalni pristuo…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Vladimir Zasto ne bi pogledali neke informacije o tome, o cemu pisete? Upravo Amerika je za sad imala najveci uspeh sa hipersonicnim bezmotornim bolidima koji i poticu iz americkog programa Global strike (to je ono sto lici na kljun patke), i imaju vise programa. 2013 su oborili rekord duzine leta tom spravom. Na toj tehnici…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Dejanera Zapravo je procena da u nekoj tacki u buducnosti nece biti potreban fizicki covek u letelici, ali nije rec o kratkom periodu, pre kroz 50 godina i vise, a to razlika kao od 1945 do 2000, od Me 262 do F-22...

27. Nov 2024.Pogledaj