Jedan od najpoznatijih i borbeno najmoćnijih raketnih sistema PVO svih vremena u svetu sasvim sigurno predstavlja sovjetska/ruska familija sistema sa oznakom S-300.
Ovaj raketni sistem PVO je iz različitih razloga već decenijama vrlo često pominjan u medijima, a to je bio slučaj i kod nas. I dan danas S-300 je omijena tema kod Srba kada je reč o nabavkama naoružanja iz Rusije. I posle skoro 17 godina od agresije NATO-a priča o ovom raketnom sistemu je aktuelna možda i više nego te nesretne 1999. godine.
Najnoviji povod opšte histerije u pojedinim srpskim medijima o tome kako će Srbija nabavkom S-300 kao i drugog ruskog naoružanja postati sila na Balkanu, pa i šire, je poseta zamenika premijera Rusije Dimitrija Rogozina. Prethodno je slična atmosfera vladala i pred odlazak srpske delegacije u Moskvu oktobra 2015. a nabavka oružja iz Rusije je u protekle 4 godine često bila na spisku obećanja aktuelne vlasti sa veštim manipulisanjem kako vojske tako i javnosti.
Verzije sistema, uputstvo za maketare
Dimitrij Rogozin poklonio je pred novinarima srpskom premijeru maketu lansera raketnog sistema za koju su mediji preneli da je S-300. Međutim, u pitanju je lanser novijeg raketnog sistema PVO S-400. To se pre svega prepoznaje po vozilu lansera koji predstavlja tip MZKT. Ruski vicepremijer je u obraćanju novinarima ponovio ko zna koliko puta već ponovljenu frazu o tome kako NATO ne bi palo na pamet da napadne Srbiju 1999. da je ona posedovala sistem S-300. Ova izjava još jednom podseća da je S-300 vremenom postao jedan od mnogobrojnih srpskih mitova koji je nerealno podgrejavao veru u to da će Srbija njegovom nabavkom značajno poboljšati svoju vojnu i političku situaciju.
Razvoj raketnog sistema S-300 kretao se u dva pravca. Familija S-300P (NATO oznaka SA-10A ‘’Grumble’’) predstavlja raketni sistem velikog dometa koji je namenjen za PVO dok se sistem S-300V (NATO oznaka SA-12 ‘’Gladiator/Giant’’), razvijen je u drugom konstrukcionom birou, koristi u Kopnenoj vojsci i dosta se razlikuje od S-300P. Početak razvoja sistema sa oznakom S-300P je započeo još 1967. da bi 1975. krenula serijska proizvodnja a finalna ispitivanja završena su 1978.
Prvi puk opremljen sistemom S-300PT stupio je na borbeno dežurstvo 1979. Potom se 1982. godine pojavio samohodni S-300PS a godinu dana kasnije S-300PM. Za za izvoz se 1989. pojavio S-300PMU, zatim 1993. S-300PMU-1 (NATO oznaka SA-20A ‘’Gargoyle’’) dok je 1997. prikazana i konačna izvozna verzija S-300PMU-2 ‘’Favorit’’ (SA-20B). Iz familije S-300P izveden je i aktuelni model S-400 ‘’Trijumf’’ (NATO oznaka SA-21 ‘’Growler’’).
Za PVO Kopnene vojske razvijen je S-300V koji se pojavio 1983. namenjen je za odbranu i od balističkih raketa a daljim usavršavanjem nastali su S-300V1/V2, S-300VM ‘’Antej-2500’’ (SA-23) i S-300V4.
Proizvedena je i mornarička varijanta S-300F “Fort“ (NATO oznaka SA-N-6 “Grumble“) koja je uvedena u upotrebu 1984. a razvijena je od sistema S-300P. Nalazi se u naoružanju brodova i to razarača i krstarica klase Kara i Slava kao i raketnih krstarica klase Kirov. Modernizovani S-300FM (NATO oznaka SA-N-20) je operativan od 1990. Izvozna oznaka S-300F/FM je Rif/Rif-M a verziju FM je 2002. nabavila NR Kina.
Elitni klub, elitna cena
Sistem S-300 nije mogao svako da kupi.
Obično je to zavisilo od političkih, vojnih i ekonomskih odnosa u svetu i drugih interesa. Do 1991. S-300 su u svetu osim SSSR-a posedovale još samo još tri države, i to članice nekadašnjeg Varšavskog pakta, Istočna Nemačka, Bugarska i Čehoslovačka. Bugarska (S-300PM) ga koristi i danas dok je nakon raspada ČSSR ovaj sistem pripao Slovačkoj koja takođe ima operativan S-300PM.
Nakon raspada SSSR sistem su nabavili NR Kina (S-300PMU/PMU-1, PMU-2), zatim Grčka (S-300PMU-1), Vijetnam (S-300PMU-1), Indija (S-300VM), Venecuela (S-300VM), Egipat (S-300VM) a ugovor sa Sirijom je stopiran zbog ratnog stanja u toj zemlji.
Od bivših članica SSSR-a S-300 su osim Rusije nasledile još samo Belorusija i Ukrajna dok je polovne remontovane i modernizovane sisteme naknadno dobio Kazahstan. Azerbejdžan je 2011. godine nabavio S-300PMU-2 a Rusija u Jermeniji sistemom S-300 čuva nebo ove države.
U 2016. godini S-300PMU-2 dobiće i Iran kome je zbog sankcija bilo onemogućeno da nabavi ovaj sistem iako je naručio i čak platio deo ugovorene svote.
S-300 nije jeftin. Cena zavisi i od međudržavnih odnosa Rusije sa državom koja je zainteresovana da ga kupi. Poslednja objavljena cena je bila za Iran koji je komplet koji obuhvata komandni punkt zajedno sa dva diviziona sa četiri baterije platio oko milijardu dolara.
Naravno, cena zavisi između ostalog i od broja i tipova raketa, obuke, logistike i drugih pratećih elemenata. Treba istaći da se sistem familije S-300P više ne proizvodi i da Rusija na tržištu nudi polovne sisteme sa modernizacijama ili bez njih. U ruskim jedinicama S-300P nasledio je S-400 koji je prvi put inostranom kupcu prodat prošle godine i to NR Kini a po svemu sudeći ovaj sistem će nabaviti i Indija. Što se tiče S-300 proizvodi se još samo S-300V u varijantama S-300VM i V4.
Familija raketnih sistema S-300 i dalje nema zabeleženo praktično borbeno iskustvo. Ni jedna zemlja koja ga poseduje do sada nije bila napadnuta, što govori i o njegovoj odvraćajućoj ulozi.
Free
Сад,ја сам пре једно два месеца причао са пилотом(21-ца) нашег РВ-а и он каже да је С-300 прескуп и за одржавање,волео би кад би неко дао стручно мишљење у вези тога,да ли је заиста он скуп за одржавање и зашто…
kele
za koga vi lobirate?
gile
Jos 1982 S300PT je prikazan predstavnicima RViPVO JNA i ponudjen je za prodaju 1986…
Od tada mit o ovom jednorogu postoji, a Hrvati su mu bili najblizi 1990tih (stigle 24 rakete i 2 lansirna uredjaja, 4 uredjaja za prevoz raketa, radarski toranj i kran…)
126LAE-Delta
Taj S-300 koji su Hrvati imali nikad nije bio operativan. Više je služio kao psihološko oružje.
gile
Nisam ni rekao da je bio operativan, vec da su dosli najblizi. Nedostajalo im je nekoliko bitnih delova, npr – kabina sa radarom, kabina za navodjenje…
Vlado
@126LAE-Delta
Imaš na netu sve o sudskom postupku Zubak vs RH. Iz tih podataka se da isčitati što je sve od S300 sustava dostavljeno RH, odakle je dostavljeno, po kojoj cijeni, što je Zubak sve naplatio i koliko je RH platila za sustav. Koliko sam pratio sudski postupak, Gile je više-manje u pravu. Spor se vodio oko neisporučenih dijelova sustava. Sustav je dobavljen preko tvrtke Winsley Finance LTD.
Vlado
@gile
Evo i dokumentacije:
http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00512/dokument_512919S0.jpg
http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00512/dokument1_512920S0.jpg
http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00512/dokument2_512921S0.jpg
Zubak je izgubio na sudu, jer su se papiri našli tek nakon završenog postupka. Tj. dostavljeni su Zubaku (koji je tužio RH) od strane WF LTD tek nakon završenog sudskog postupka.
PeroZ
Bravo Vlado! Neka gile pročita i ostali pročitaju i saznaju nešto istinito.
Još da tako postoji WEB stranica sa serijskim brojevima MiG-ova 21, i helikoptera Mi-8MTV-1 (SSSR oznaka i oznaka u bivšim zemljama nastalim njegovim raspadom i dan danas) odnosno Mi-17-V-1 oznaka za izvoz i Mi-24D/V, pa da jednom zauvijek prestanu bajke sa nabavom tih sredstava sa zapada, odnosno iz Njemačke.
Svoju privatnu dokumentaciju, naravno nedam!
gile
Vlado i PeroZ, dok vi citate novine ja citam sudske spise koje mozete dobiti na zahtev, kao i spise arhiva BRD ili zvanicnu dokumentaciju Kongresa i Senata USA… Pored 2 poznanika iz BRD koji su radili isporuke, fizicki…
Razina nam ocigledno nije ista…
No to nije tema ovog portala.
Sto se tice posla oko S300 za RH, po sudskim spisima, najmoguce krace: Sistem iz Ukrajine stize po ceni od 230 mil USD pri cemu 30 mil USD daje RH u parama a ostatak u nepokretnostima (hoteli i sl), primaju isporuku u vrednosti od oko 178 mil USD ali ne isplacuju po dogovoru te isporucilac obustavlja isporuku ostalih, kriticnih elemenata… Dolazi do spora, gde se pored S300 otkriva i situacija da je 40 kom Mig21 navodno nabavljenih za FBIH zavrsilo u Severnoj Koreji, a nekoliko lica su preminula, ukljucujuci i glavnog dobavljaca, koji je poginuo u avionu koji je kljumcario oruzje Iraku… Tu se otkrilo da su ista lica kljumcarila 6 kom Mi24 koje su konfiskovali Cesi i tako dalje… U osnovi, da ne davimo ljude, glavnih tuzioca/ostecenih nema a RH i jos „nekima“ nije bilo do toga da se spor nastavi da se ne bi otkrio jos koji „prljavi ves“…
Svakako, svaka cast RH sto je jos pod sankcijama uspela da nabavi naoruzanje, sto eto ni BiH, Srbija ili Crna Gora jos ne mogu… (izuzimam donacije)
gile
Zaboravih-S300 je nabavljen dok je RH bila pod embargom za nabavku vojne opreme i naoruzanja, dok je ovaj dokument osporen jer nije zvanican dokument MO RH…
126LAE-Delta
@PeroZ
Sad kad si dao malo vise detalja nego ranije, mogu da te pitam ovo. Da li ti mislis da SSSR oznaka odredjuje iz koje republike SSSRa vam je stiglo naoruzanje? I da li se medju ostalim registracijama nalaze oni sa prefiksom RF?
@Vlado
Hvala na dokumentaciji. Nazalost, ne mogu da nadjem GRAU bazu podataka, pa da jasnije vidimo sta pise u dokumentu
PeroZ
gile, ja ne čitam novine, nego Vam pišem ono što znam iz prve ruke, od pokojnog mi oca, čovjeka iz obavještajnog sustava bivše SFRJ i kasnije Hrvatske i također pokojnog mi strica časnika/oficira bivšeg JRV-a i kasnije HRZ-a koji su to sve osobno radili, pa prema tome jako dobro znam što su radili i sa kime su radili u ratnim uvjetima da se obrani, a kasnije i oslobodi država.
Da gile, moji pokojni otac i stric (iz razumljivih razloga neću o imenima) su ti ljudi koji su bili u tim timovima koji su odradili taj važan i odgovoran posao.
Prema tome ja jako dobro znam što su i sa kime su radili i od koga, kako i kada su pribavljena ta sredstva.
A Vi gile pitajte i dalje neznam koga i neznam gdje, po Americi i Njemačkoj, samo ne pitajte i ne slušajte izravne sudionike tih događaja. Naravno, oni drugi, na malo višoj razini, koji su radili sa novcima i to sve plaćali, još su lijepo i zaradili na grbači sviju nas, a i ostalih.
Pa naravno da to nije službeni dokument MORH-a! Što piše u zaglavlju, MORH ili tvrtka dobavljač, ali pri kraju dokumenta jasno stoji pečat, ime i potpis kupca!
Što se tiče plačanja, jasno je navedeno da se ostatak od 200 milijuna USD treba podmiriti do 31.05.1999. godine.
PeroZ
@126LAE-Delta
Svi helikopteri tipa Mi-8MTV-1, to je Sovjetska/Ruska oznaka tipa i dan danas, ljeta gospodnjega 2016. godine iako se kao takvi proizvode/koriste od 1982. godine u državama nastalim raspadom SSSR-a nose tu oznaku.
Oznaka za izvoz tih istih je Mi-17-1V.
Dakle helikopteri toga tipa, kojih je nabavljeno brojkom 28 (slovima: dvadeset i osam) su svi redom od CIVIHNIH tvrtki, a ne vojni od Sovjetskog/Ruskog Ratnog Zrakoplovstva.
To su redom tvrtke Aeroflot, Aeropol, Slo Air, OLVI i Yakut Avia.
Na nijedan od tih helikoptera nikad nije postavljeno, montirano, korišteno, … nikakvo naoružanje, jer na njima ne postoje instalacije za postavljanje i korištenje istog, što je i razumljivo, jer su to CIVILNI helikopteri korišteni u Sovjetskim/Ruskim civilnim zračnim tvrtkama i korišteni su i koriste se isključivo za transport (za razliku od Mi-171Š, odnosno sadašnje ruske oznake Mi-8AMTŠ) koji imaju i borbene sposobnosti.
Primjer: Helikopter Mi-8MTV-1 bivše ruske registarske oznake RA-22941 tvrtke OLVI je bio H-208.
Vaši 2 koje ste naručili imaju izvoznu oznaku Mi-17V-5, a te iste Rusi i dan danas označavaju kao Mi-8, odnosno Mi-8MTV-5.
126LAE-Delta
@PeroZ
Ja vam se izvinjavam, pod „oznakom“ sam mislio na registracionu oznaku vazduhoplova, ne oznaku tipa. Sto se tice Mi-8MTV-1 ste bili korektni i tu mi je sad jasnije. Ono sto niste odgovorili je za Mi-24D/V, da li su i oni poreklom iz danasnje Rusije, ili mozda iz drugih republika bivseg SSSRa? Za poreklo finansijskih sredstava te nabavke necu pitati, jer verovatno ni vama nije to poznato.
TMC
@PeroZ
“ jako dobro znam što su radili i sa kime su radili u ratnim uvjetima da se obrani, a kasnije i oslobodi država.“
Pravilan termin je da se srusi drzava. Hrvatska nije mogla da se brani ako ne postoji.
vrabac
Koliko aviona je oboreno ovim sistemom i u kojim ratovima?
PeroZ
@ 126LAE-Delta
Kada su u pitanju helikopteri tipa Mi-24, odnosno 3 tipa D i 6 tipa V, oni su također dostavljeni sa područja država nastalih raspadom bivšeg SSSR-a, točnije skladišta u Azijskom dijelu bivšeg SSSR-a, odnosno sadašnje Rusije koji nisu potpadali pod famozni CFE sporazum o kontroli konvencionalnog naoružanja u središnjoj Europi i samim time zapad nije “posjedovao“ njihove serijske brojeve, za razliku od Europskog dijela bivšeg SSSR-a od Urala na zapad.
Obuku pilota i mehaničara provodili su sami Rusi. Ako Vas zanimaju detalji i ime glavne osobe, potražite na našim forumima.
Helikopteri su pribavljeni sredinom 1993. godine i nakon što ih je uočio UNPRPFOR ubrzo su “razoružani“ i pretvoreni (oznake i oprema) u sanitetske za borbeno izvlačenje ranjenika, a kasnije su opet skinute te oznake i pretvoreni su u borbene krajem 1994. i početkom 1995. godine. Početkom 2000-ih proglašeni su neperspektivni, odustalo se od njihovog remonta i modernizacije, proglašeni su viškom, te sada propadaju na otvorenom prostoru ZTC-a.
Ako ste istinski ljubitelj vazduhoplovstva, jedan tužan primjer propadanja jedne jednom prekrasne ruske letjelice kod nas na Lučkom, Mi-6 RA-21132
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/Mil_Mi-6_Lučko.jpg
@TMC
Republika Hrvatska je međunarodno priznata država od 15.01.1992. godine.
Republika Hrvatska primljena je u punopravno članstvo Međunarodne organizacije Ujedinjenih Naroda u New Yorku 22.05.1992. godine.
Prema tome kako RH nije postojala / nije se smjela braniti / nije smjela kad joj je bio nametnut embargo poduzeti sve što treba da zaštiti svoje interese i to 1993. godine kao međunarodno priznata država?
beduin
@PeroZ
uzalud ti trud Pero, ne mozes ti pojasniti neke postavke ako su, kod krajnjeg korisnika po defoultu, u apsolutnim vrijednostima.
inace MI24 u tijekom rata u HR, a posebno u operacijama Oluja i nakon nje u BiH) su se pokazali savrsenim strojevima za napad na utvrdjene polozaje.
U odlučujućim operacijama Domovinskog rata poput Oluje, Maestrala i Juznog poteza, helikopter Mi-24 se dokazao kao vrlo ucinkovito oruzje, sto je posebno doslo do izrazaja vec drugi dan Oluje kada je trebalo probiti srpske dobro utvrdjene polozaje na samom ulazu u okupiranu Petrinju i tako omoguciti hrvatskim snagama daljnje napredovanje.
Marija
Najbitnije niste napisali,koliko komada cini jedan siste,divizion ili sta.Koliko komada vozila sa 4 rakete.???
Seeker
Divizion sadrži od 6-12 TEL (lansera) i zavisi od strukture i broja komandnih centara, radara, pomoćnih elemenata sistema kao i stepena integracije sa drugim PVO komponentama i sistemima, uglavnom je reč o 8 ili 9 TEL po divizionu.
Perica
Ne razumijem zasto bi bio mit…Pokusavalo se sa nabavkom S300 jos krajem 1997…ali Jelcin je bio ucijenjen da ne proda ga SRJ..itd.. Vec je bilo u opticaju da su Generali VS prije koju godinu trazili od Rusa S300VM ..ali taj sistem nije bio operativan tad u jedinicama Armije RF. Sva ova tajnovitost oko razgovora sa Rusima meni odaje utisak da se stvarno radi o ozbiljnim razgovorima. Pa i ako je BUK u igri..vrlo dobro :)
Milos
Mislim da gresis. 1996. godine nam je ponudjeno da u zemenu za otpis Klirinskog duga uzmemo Migove 29 (24 ili 36kom, zavisi s kim pricas), S300, modernizujemo deo opreme i jos neke zezancije, ali je tadasnji vrhovni komandant odlucio da dug menja za naftu i jos ponesto. Zato se nismo opremili, procena je bila da smo posle Dejtona faktor mira na Balkanu.
perica
Ne, ovo se bas odnosi na S300…drzavni vrh je bio odlucio da nabavi taj sisitem jer je vec bila izvjesna prijetnja da cemo biti bombardovani. Takodje nije tajna da je dobar dio vrhunskog kadra iz PVO tadasnje VJ (prema nekim izviorima 70tak ljudi) bio zadrzan u rusiji za vrijeme bombardovanja , a bili su upucenio tamo prije bomardovanja na obuku za S300 sistemima. Jelcin je bio uicijenjen od Zapada da ce se objelodaniti tajni racuni njegove cerke u Svajcarskoj ako S300 sistem bude isporucen Srbiji. Onda je on obavjestio tada zvanicni Beograd da ‘bi isporuka s300 izazvala 3 svjetski rat, te da stoga to nije moguce’ ili tako nekako..Ruski vojni vrh je bio ogorcen pa su sve ove info proslijedile nasim obavjestajcima…Inace Jelcin je posredno odradio za zapad jos jednu uslugu tako sto je strucan kontigent ljudi iz PVO tadasnje VJ prakticno bio izvan zemlje.
axele
Price za malu djecu. Istina je da su vam ruska braca okrenila ledja a i opet bi.
Perica
@axele
Nije mi namjera bila da pricam price…samo par crtica kako je bilo.
Sagledaj sliku realno..Jelcinova i Cernomirdinova era je proslost..sada je na sceni sila i nada koja se zove Rusija..Putinova Rusija…a zasto bi nam okrenuli ledja???..samo smo branili sebe i svoje
Nele
Ako je cena zaista milijardu onda se vise isplati kupiti borbene avione. to je cena cca 40-50 borbenih aviona novije generacije koji isto sluze kao sredstvo odvracanja kao i S-300. Pretpostavljam da su i troskovi odrzavanja vrlo slicni.
Milos
Za milijardu dobijas eskadrilu modernih aviona 4++ generacije sa opremom i naoruzanjem…. davno prosla vremena kad se avion prodavao za 25miliona dolara ili evra (nov, vrhunska tehnologija, sa pratecom opremom i delovima)
Perica
To je tacno…ali je i tacno da se mogu nabaviti S350/S400 reda velicine 4 diviziona. Recimo procjene su da su Srbiji dovoljna 2 diviziona.
Буран
Исправка и допуна:
Осим СССР-а, ЧССР-а и Бугарске, С-300 поседовала је и Источна Немачка која је пре уједињења вратила систем назад у Совјетски Савез.
Živojin Banković
У праву сте. ДДР је 1988. добила С-300ПМУ и користила га врло кратко. Пред само уједињење га је вратила СССР да га наводно НАТО не би проучио.
Буран
Требало је да замене застареле системе С-75.
Srdjan
U tekstu piše netačna informacija da je ovo maketa TEL S-400, da budem još precizniji, najverovatnije jeste, barem je tako zamišljena, ali predstavlja HIBRID, tj na maketi je koriscen kamiona MZKT-7930 koji je poslužio kao TEL za maketu (Ovaj kamion se inače koristi za radar 92N6E.), ali se u stvarnosti koristi drugi kamion BAZ-6402-015.
Živojin Banković
Постоје лансери система С-400 и на камиону МЗКТ-7930. Не мора се користити БАЗ, погледајте нпр. лансере у Сирији, у питању су старији камиони МАЗ-543М. А постоје и два типа камиона баз за лансере, БАЗ-6402-015 и БАЗ-64022.