BEG airport status
Završen prvi Vazduhoplovni samit jugoistočne Evrope – SEAS 2016 "Embraer", "Bombardier" i "Mitsubishi Aircraft" u fokusu drugog dana / Foto: SEAS

Završen prvi Vazduhoplovni samit jugoistočne Evrope – SEAS 2016

Drugi dan prvog Vazduhoplovnog samita jugoistočne Evrope – SEAS 2016 obeležila su četiri panela. U centru pažnje našli su se predstavnici vodećih proizvođača regionalnih aviona – „Embraer“, „Bombardier“ i „Mitsubishi Aircraft“ koji su bili saglasni da je Beograd bitno evrpsko čvorište zahvaljujući svom geografskom položaju i značajnom rastu broja putnika na Aerodromu Nikola Tesla.

Dan je otvoren panelom o potražnji za letelicama i novim rešenjima za kratke i srednje relacije u Jugoistočnoj Evropi, koji je vodio generalni direktor kompanije „AirInsight“, Adison Šonland. Na panelu su učestvovali Horhe Abando, potpredsednik za marketing kompanije „Mitsubishi Aircraft“, Arjan Mejer, potpredsednik za Evropu, Bliski istok, Rusiju i Centralnu Aziju kompanije Embraer i Mark Gilbert, direktor prodaje za Evropu, Rusiju i ZND kompanije Bombardier.

Broj putnika u vazdušnom saobraćaju se u proseku udvostruči na svakih 15 godina. Međutim, pojedini gradovi u Jugoistočnoj Evropi beleže znatno brži rast. U Beogradu je broj putnika u vazdušnom saobraćaju udvostručen za 11 godina, počev od 2002. godine. Zbog toga je Beograd za svega pet godina prešao put od tipičnog tržišta za regionalne letelice sa 50 sedišta do tržišta za letelice do 70 sedišta, rečeno je na panelu.

– Beograd će postati tržište za regionalne avione sa 90 sedišta do 2020. godine. – naveo je Šonland.

Abando je naglasio da postoji značajna tržišna mogućnost da se zadovolji tražnja u Evropi putem regionalnih letova. Ukazao je na 393 potenijalne linije u Evropi koje trenutno nisu pokrivene direktnim letovima. Svi učesnici panela su predstavili svoje najnovije regionalne letelice – Mitsubishi se osvrnuo na svoj MJR, Embraer na novi avion E-Jet E2, a Bombardier na svoj CRJ. Panelisti su procenili da rast broja putnika u Beogradu iznosi 8,7%, što predstavlja jednu od najvećih stopa rasta u Evropi.

Poslednji dan samita obeležila je i diskusija o budućnosti proizvodnje komponenti za avio-industriju u Jugoistočnoj Evropi. Na panelu su učestvovali predstavnici kompanija „Airbus“, „Konelek“, „Precise Castings Foundry“ i Agencije za razvoj Srbije.

Samit je zaključen razgovorom o konkurentnosti aerodroma u regionu. Učestvovali su direktori aerodroma Zadar, Pula, Mostar, Niš, Ponikve, u ime skopskog i ohridskog aerodroma generalni menadžer „TAV Makedonija“, kao i predstavnici „Aerodroma Republike Srpske“ i „Aerodroma Crne Gore“

Podsetimo, prvi SEAS u organizaciji Tango Sixa trajao je dva dana – 13. i 14. decembra. Prisustvovalo je 320 delegata iz celog sveta i više od 60 predstavnika avio-kompanija. Događaj je bilo moguće pratiti i uživo. Galerije fotografija prvog i drugog dana možete pogledati na „Facebook“ strani Tango Six portala.

 

fb_cover-1

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Djuka Bojim se da vi ne znate sta su hipersonicni projektili. Nemojte samo potezati pricu oko ICBM kao dokaz bilo cega, jer nije za poredjenje. Nije za poredjenje ni cinjenica da hiperosnicni projektili nisu od juce, imaju ih od sredine 20 veka. U razvoju novih hipersonicnih sistema Rusi jesu otisli najdalje, nakon njih Kinezi, cak…

27. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Hehehe, slazem se sva velikom vecinom napisanog. Ponarucito sa onimm prvim komentarom o slici na vrhu. Takvih slika Rafala ima u zadnje vreme na T6 bas dosta, al vazno da se podsmevaju 40 godina starom MiGu 29. Što se šarenila tiče to ima svoje pluseve i minuse. Jedna od najvaznijih stvari je i mentalni pristuo…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Vladimir Zasto ne bi pogledali neke informacije o tome, o cemu pisete? Upravo Amerika je za sad imala najveci uspeh sa hipersonicnim bezmotornim bolidima koji i poticu iz americkog programa Global strike (to je ono sto lici na kljun patke), i imaju vise programa. 2013 su oborili rekord duzine leta tom spravom. Na toj tehnici…

27. Nov 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@Dejanera Zapravo je procena da u nekoj tacki u buducnosti nece biti potreban fizicki covek u letelici, ali nije rec o kratkom periodu, pre kroz 50 godina i vise, a to razlika kao od 1945 do 2000, od Me 262 do F-22...

27. Nov 2024.Pogledaj