BEG airport status
Završen „Drone Fest“ – konferencija okupila više od 300 učesnika iz osam zemalja Regulativa o snimanju bespilotnim letelicama u fokusu prvog dana konferencije / Foto: IN2

Završen „Drone Fest“ – konferencija okupila više od 300 učesnika iz osam zemalja

Poslovno-tehnološka konferencija o bespilotnim letelicama „Drone Fest“ održana je u zagrebačkom „Plaza Event“ centru pred više od 300 učesnika iz osam država regiona.

Prvog dana konferencije predavanja su bila posvećena regulativi i zakonskim pravilima kojima podležu vlasnici dronova u Hrvatskoj i u svetu. Prema rečima koorganizatora iz softverske grupe IN2,  najvažniji doprinos toj tematici bila su predavanja mr. Ivana Landeka iz Državne geodetske uprave (DGU) i Damira Bezika iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo (HACZ):

– Ivan Landek predstavio je novu Uredbu o snimanju iz zraka kojom je smanjeno vrijeme potrebno za dobivanje dozvole za odobrenje snimanja iz zraka, odobreno ciljano snimanje u gospodarstvu, a posao je znatno olakšan i nacionalnim televizijama koje mogu snimati događaje bez dozvole i obvezu davanja snimaka na pregled nakon emitiranja. Damir Bezik prezentirao je moguće izmjene uz nacionalnim propisima koje se očekuju do kraja godine, a koje će se približiti konceptu prijedloga europskog propisa. –

Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) predstavio je svoj projekat inspekcije lopatica vetroelektrane u pokretu dronom / Foto: softverska grupa IN2

Prema programu, predavanja su završena panel diskusijom na kojoj su pored Landeka i Bezika učestvovali i Danijel Petrović iz Hrvatske udruge bespilotnih sustava (HUBS), Branko Drakulić iz Snimanje.hr-a i Marinko Keser iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe (CCAA). Tema panela bila je teškoća usklađivanja regulative u interesu onih koji žele što jednostavnije procedure i onih koji upozoravaju na moguće opasnosti do kojih može doći zbog korišćenja dronova, kao i malog kapaciteta službi koje sprovode postojeće zakone.

Jedan od keynote predavača, direktor londonskog Laboratorija za zrakoplovnu robotiku dr. Mirko Kovač, prezentovao je projekte najmodernijeg britanskog drone laboratorija koji inspiraciju za dizajn i razvoj dronova često traži u prirodi. Kako je objasnio, jedan od njihovih projekata bavi se razvojem bespilotnih letelica koje izgledom podsećaju na ptice, a mogu zaroniti pod vodu i izroniti iz nje nakon što obave određeni zadatak.

Paralelno sa predavanjima organizovano je i predstavljanje modela bespilotnih letelica. Partneri i izlagači konferencije prezentovali su svoje proizvode i usluge na Expo delu i u Fly zoni.

Drugog dana u fokusu poljoprivreda

Kako kažu organizatori konferencije, najzastupljenija tema na predavanjima bila je poljoprivreda, pri čemu je diskutovano o značaju dronova u efikasnom i brzom nadzoru površina senzorima i kamerama.

Tema panela bila je razmena iskustava iz regiona, kao i razmatranje mogućnosti za dalji razvoj tehnologije u poljoprivredi / Foto: softverska grupa IN2

U uvodnom predavanju, Dr Hrvoje Kutnjak sa Agronomskog fakulteta upozorio je na probleme poput viška kiseonika u tlu, kao i visokog procenta potrošnje vode u poljoprivredne svrhe. Takođe, o upotrebi dronova i novih tehnologija pri rešavanju postojećih poljoprivrednih problema, govorili su i drugi predavači, među kojima je i Vladan Dabović iz sprske firme LOGIT.

– Vladan Dabović iz sprske firme LOGIT predstavio je platformu Agrisens koji trenutno ima 400 korisnika iz 35 država svijeta. Njome se trenutno može analizirati oko 50 vrsta biljaka, prepoznati korov, uočavati nedostatke, prebrojavati biljke i na druge načine olakšati uzgoj. – objašnjavaju iz grupe IN2.

Kako kažu, poljoprivredni blok predavanja završio se panel diskusijom u kojoj su učestvovali dr. Ivica Ljubičić s Agronomskog fakulteta, Nevena Vračar sa Biosense Instituta, Matija Žulj iz Agrivija, Josip Rukavina iz Vectrina, Milan Dobrota iz AgriSensa i Tihomir Šašić iz IN2. Tema panela bila je razmena iskustava iz regiona, finansijske mogućnosti koje nude projekti Evropske unije, kao i izazovi transfera znanja poljoprivrednicima o primeni nove tehnologije

Uporedo sa predavanjima, kao i prvog dana, organizovane su prezentacije bespilotnih letelica u sajamskom delu centra.

Pretplatite se na nedeljni pregled vesti Tango Six portala. Svakog petka u vašem inboxu.

* indicates required






[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miks na: [FOTO REPORTAŽA] Skromnom vojnom paradom u Moskvi, Rusija obeležila Dan pobede u Drugom svetskom ratu

Sve mogu da shvatim ali moje kolege rusofile koji uporno beže od istine i zavaravaju se propagandnim materijalima to nikako. Gospodo, ja više od vas navijam da Rusija bude jaka, ali to nažalost danas nije slučaj. Prevashodno ovaj sukob treba da gledate iz strateške studije kao što je ova: https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html pogpedajte i pročitajte detaljno sve…

11. May 2025.Pogledaj

Pajo na: Vazduhoplovna vežba „Pégase 25“: Iznad Hrvatske izvršena prva dopuna gorivom u vazduhu Rafala HRZ-a

@Islander, pa vi ste napisali, citiram "Pomorsko dobro gdje je drzava vlasnik svugdje je minimalno od obale 120 metara" što apsolutno NIJE istina. Provjerite na službenim stranicama Ministarstva do kuda seže tzv Pomorsko dobro" . i još nesto, otidjit3 na Google mapa pa se malo prosecite pa obali i provjerite gdje se i sto sve…

11. May 2025.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

@Dejanera Amerike je uvela sankcije Pakistanu zbog nukelarnog programa i preko 15 godina su odbijali da im isporuce gotove i placene F-16, i drzali ih u hangaru.Valjde tek 2006-2007 su im dali neki manji broj aviona, zbog pomoci tokom rata u Avganistanu Prelaz na kinesku opremu ima veze sa tim, Amerika im nije dala.

11. May 2025.Pogledaj

Goran na: [ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

pa ne znam kome je tu šta čudno s obzirom da Rafal ima slabiji radar od F-16 block 70. Rafal nema šta da traži na nebu ako na suprotnoj strani lete Suhoji ili F-15 na primer. I Viper bi ga otresao sa AIM-120.

11. May 2025.Pogledaj

Ivan na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

jedan indijski rafal je sigurno pao/oboren. to je činjenica. ko ga je i čime skinuo to je pitanje. kao i sva zapadna čuda od oružja , zako i rafal pojazuje da je dodirljiv . samo naivni su poverovali da je taj avion wonder wafen, poput abramsa, leoparda 2, himarsa i drugih gejm čejndžera.

11. May 2025.Pogledaj