BEG airport status
Otvoren „Balkanski skok prijateljstva“ – Ministarstvo odbrane ustupilo An-2 padobrancima Padobranci 14 zemalja najavljuju aktivni vikend na Jarku / Foto: Dina Đorđević, Tango Six

Otvoren „Balkanski skok prijateljstva“ – Ministarstvo odbrane ustupilo An-2 padobrancima

Manifestacija „Balkanski skok prijateljstva – 2017“ otvorena je danas na sportskom aerodrmu Lisičiji Jarak. Među okupljenima našli su se padobranci, njihove porodice, deca, predstavnici domaćih i stranih državnih institucija. Događaj će trajati do 21. maja.

Kao i prethodnih godina, manifestacija je okupila padobrance iz više zemalja među kojima su Srbija, Makedonija, Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Mađarska, Grčka,  Francuska, Belgija, Nemačka, Švedska, Rusija, Izrael, SAD, Australija.

Prva tri skoka koja su zvanično otvorila manifestaciju izveli su padobranci Vladimir Đukić, Ivan Đorđević i Radoslav Korać koji je iskočio noseći zastavu sa likom nedavno poginulog padobranca Nebojše Jandrića-Džimija.

Otvaranje / Foto: Dina Đorđević, Tango Six
An-2 Vojske Srbije od pomoći padobrancima / Foto: Dina Đorđević, Tango Six
Glavna prednost- broj ljudi / Foto: Dina Đorđević, Tango Six

Ovogodišnji „Balkanski skok prijateljstva“ prema mišljenju Jovana Đokića, padobranca kluba „Fenix“, neće se mnogo razlikovti od prethodnih. Ono što će, međutim, biti prednost ovogodišnjeg događaja je letelica An-2 koju je Ministarstvo odbrane ustupilo padobrancima za potrebe ove manifestacije:

– Prednost je u tome što u avion An-2 može da stane 12 padobranaca. U manje avione stane 4-5 ljudi, tako da nam An ubrzava celokupni postupak, s obzirom na to da je ima mnogo padobranaca. –

Iako je najavljeno da će događaj otvoriti ministar odbrane Zoran Đorđević, umesto njega to je učinio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Aleksandar Vulin, koji je kao i 2016. godine skočio u tandemu.

Možda najzanimljiviji posetiocima bili su vladika Pakračko-Slavonski Jovan Ćulibrk – jedini vladika koji je i aktivni padobranac, kao i Jovanka Ostojić, majka poginulog padobranca, potpukovnika Gorana Ostojića, koja se prisećala kako je i sama u osmoj deceniji skočila padobranom.

Događaju je prisustvovao i predsednik Vazduhoplovnog saveza Srbije Labud Bulatović. Prisutnima se obratio i ruski general Beljajev Nikolaj Aleksandrovič, predsednik vrhovnog sovjetnika saveza desantnika Rusije, generalni sekretar udruženja veterana 63. padobranske brigade Crne Gore, sveštenik Miajlo Backović, državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta, Predrag Peruničić.

Očekuju se skokovi oko 130 padobranaca / Foto: Dina Đorđević, Tango Six

Balkanski skok prijateljstva pokrenut je 1993. godine kada je prvi put organizovan od strane grčke unije rezervnih padobranaca i 63.  padobranske brigade iz Srbije.

Ove godine, događaj organizuju Padobranski klub veterana 63. padobranske brigade „Arhistratig“ i Vazduhoplovni savez Srbije, uz podršku Ministarstva omladine i sporta, Mininstarstva odbrane, Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Padobranskog kluba „Feniks“ i „Srebrni Zmaj“.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

g-

Odavno nisam procitao lepsi clanak.. Nadam se da ce manifestacija jos vise zaziveti.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Živojin Banković na: Vijesti: Crna Gora prodaje preostale Super Galebove i Gazele

Branko Србија 6 Хрватска 7 Словенија 1 Црна Гора три од којих се два нуде на продају

08. Feb 2025.Pogledaj

Dejanera na: Srbiji ostalo da se isporuči još 5 lakih višenamenskih helikoptera H145M

Logicno jeste ali je isto tako logicno da se to uradi kada na red dodje neki od vecih remonta. Tehnika napreduje, proizvodjac za dve godine moze da izadje sa D3, pa onda opet sa D4 za nekoliko godina, a mi onda samo da nadogradjujemoo sa jednog na drugi standard svako malo. Pa kad bi onda…

08. Feb 2025.Pogledaj

Branko na: Vijesti: Crna Gora prodaje preostale Super Galebove i Gazele

Od 17 nasledjenih aviona trenutno je u Srbiji 6 aviona, 7 u Hrvatskoj ovoj firmi, 1 je poklonjen Sloveniji za Muyej a 4 preostala su ovi koji se prodaju... I to je sve kada se sabere

07. Feb 2025.Pogledaj

Nenad na: Vijesti: Crna Gora prodaje preostale Super Galebove i Gazele

Možda neki bofors L70 ako imaju i prodaju. Mada sam ja mišljenja da ih mi sami imamo dovoljno. A sve ovo ostalo otpad.

07. Feb 2025.Pogledaj

Dejanera na: Komercijalne operacije „letećim taksijem“ u Srbiji sada i regulatorno definisane: Direktorat civilnog vazduhoplovstva objavio pravila za eVTOL letelice

A ko je lud da izda takav sertifikat i takvu dozvolu a da pre toga tu istu dozvolu ne izdajuFAA, EASA ili bar pojedinacno neka agencija iz zemlje proizvodjaca? I manite se pritisaka! Moze da te pritiska ko god hoce ako treba da potpises nesto to znaci da ces morati i da odgovaras za to…

07. Feb 2025.Pogledaj