Danas se navršava tačno godinu dana od kako se vojni avion Super galeb G-4 srušio na području sela Slatina kod Šapca tokom izvođenjа redovne borbene letаčke obuke.
U udesu su tada stradala dva pilota – potpukovnik Nenad Ćulibrk iz Komande RV i PVO i kapetan Dejan Pandurović iz 252. školsko-trenažne avijacijske eskadrile 204. vazduhoplovne brigade.
Nakon udesa, prijatelji i kolege pokojnih pilota osnovali su „Fondaciju Dejan Pandurović“ uz saglasnost porodice Pandurović.
Kako navode u svom osnivačkom aktu, fondacija definiše nekoliko ciljeva:
– Negovanje sećanja na lik i delo pilota kapetana avijacije Vojske Srbije Dejana Pandurovića;
– Pružanje pomoći i podrške članovima njegove uže i šire porodice i članovima porodica poginulih ili teško povređenih pilota, letača i ostalih pripadnika Vojske Srbije u vazduhoplovnim i drugim nesrećama, u skladu sa mogućnostima;
– Podizanje nivoa bezbednosne kulture u svim segmentima sistema bezbednosti letenja, kao i promocija prediktivnih i proaktivnih mera za unapređenje bezbednosti letenja u srpskom vazduhoplovstvu;
– Ostvarivanje saradnje sa obrazovnim institucijama u zemlji i inostranstvu na svim nivoima obrazovanja;
– Promovisanje pozitivnih vrednosti i sportskog duha kod dece i omladine;
– Promovisanje amaterskog sporta;
– Ostvarivanje saradnje sa drugim organima i organizacijama u zemlji i inostranstvu sličnog interesovanja kao Fondacija.
Takođe, oni ističu i nekoliko različitih aktivnosti kroz koje fondacija planira da ostvaruje svoje ciljeve:
– Prikupljanjem donacija, novčanih i drugih sredstava;
– Obeležavanjem godišnjice od vazduhoplovnog udesa pilota kapetana avijacije Vojske Srbije Dejana Pandurovića na prikladan način u skladu sa odlukom Upravnog odbora;
– Organizacijom aktivnosti “Memorijal Dejan Pandurović “;
– Organizacijom seminara iz oblasti bezbednosti letenja;
– Objavljivanjem knjiga i drugih publikacija sa temama koje se odnose na negovanje tradicije srpskog vazduhoplovstva, u skladu sa pozitivnim vrednostima koje promoviše Fondacija;
– Saradnjom sa naučnim institucijama, univerzitetima i školama u zemlji i inostranstvu;
– Saradnjom sa stručnim udruženjima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu koje se bave sličnom delatnošću kao Fondacija.
Potpukovnik Nenаd Đure Ćulibrk rođen je 30. avgusta 1968. godine u Virovitici. Obаvljаo je dužnost referentа u Odseku zа vаzduhoplovnu podršku Odeljenjа zа operаtivne poslove Komаnde RV i PVO. Nа službi u Vojsci Srbije je od 20. jula 1991.godine. Tokom vojničke kаrijere obаvljаo je niz dužnosti i više putа je nаgrаđivаn i pohvаljivаn. Potpukovnik Ćulibrk bio je nаstаvnik i instruktor letenjа, nosilаc je Zlаtnog letаčkog znаkа. Ćulibrk je bio oženjen i imа dvoje dece, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Dejan Pandurović, kapetan avijacije srpskog ratnog vazduhoplovstva, rođen je 15. aprila 1978. godine u Vrbasu. Septembra 1993. godine upisuje Vojnu gimnaziju u Beogradu koju uspešno pohađa kao učenik 5. vazduhoplovnog odeljenja 23. klase. Nakon selektivnog letenja na avionu Utva 75 1997. godine, postaje student 54. klase Vojne akademije u Beogradu na smeru avijacija. Kao diplomirani oficir, usmerenja – pilot aviona, 2001. godine stupa na prvu dužnost u 239. lbae u Podgorici. Nakon završenog kursa nastavnika letenja prekomandovan je na aerodrom Kovin u 251. lbae gde školuje mnoge generacije mlađih pilota. U „Kurjacima sa Ušća“ dobija zvanje starijeg nastavnika letenja na avionu Super Galeb G-4.
Poznato je i da se Pandurović jednom katapultirao – u padu vojnog aviona 24. oktobra 2000. godine. Tada je bio kadet na obuci i leteo je sa majorom Asimom Pandžićem u naselju Rakića Kuće kod Podgorice, kada je Super Galebu G4 otkazao motor.
Posetilac
Slava svim poginulim letacima i vitezovoma neba!
Kada smo vec kod Galeba, kakvo je danas realno stanje, ne uzimajuci u obzir price o famoznoj modernizaciji? Lete li uopste?
Pozdrav
Zivojin Bankovic
Da lete, u resursu je 9 aviona.
Posetilac
Hvala na odgovoru!
Iskreno, mislio sam da ih je manje preostalo. Onda pored tih 9 verovatno postoje i primerci koji su trenutno u remontu.
Pozdrav.
bora
Da li su zvanicno saopsteni rezultati istrage o urocima pada ovog aviona i pogibiji dva pilota?
Zivojin Bankovic
Nije bilo takvog saopstenja.
Branko
Nedavno smo mogli pročitati u štampi da je ranije bilo ispravno 1-2 aviona „Orao“, da ih je sada 7 ispravno i lete, a da se uskoro očekuje svih 12 aviona.
Ako sada lete 9 aviona „SuperGaleb G-4″da li se može očekivati da se taj broj poveća, bilo bi lepo da imamo takodje ispravno 12 aviona G-4 u stroju.
To bi značilo 12+12, ukupno 24 aviona plus 10 „Migova-29“ i 6 novouvedenih školskih aviona „Lasta“.
Takodje najavljeno je uvodjenje u upotrebu još 8 novih aviona „Lasta“. To bi činilo priličan broj ispravnih letelica!!!
Zivojin Bankovic
Nije tacno da je ranije bilo aktivno samo 1-2 aviona Orao. Taj broj se u protekloj deceniji kretao od 4-7. Tesko da cemo uskoro imati 12 Orlova u resursu. Broj G-4 moze da poraste za 1-2. Racunajte na to da ce ranije remontovanim avionima isticati resursi.
Igor
Kada je se desila ova nesreća tvrdio sam da nikada neće objaviti „zvanični“ izveštaj. Tako je uvek.
I dalje postavljam pitanje o broju palih aviona posle remonta i zataškavanju nalaza.
BB
Da, uvijek su avioni ispravni, piloti obučeni… izvještaji (ako ih ima) hvalospjevi, umjesto da se izoluje problem.
Sve u svemu, ako ne možemo da ustanovimo zbog čega se nešto desilo, to je uvod u novi incident.
BB
Nisam se nadao da ću biti ptica zloslutnica…
Saučešće nastradalim pilotima.
Bez iskrene analize zbog čega se to dešava (ovaj današnji incident skoro identičan) nema napretka…