Na ovogodišnjem Svetskom ATM kongresu (World ATM Congress) održanom u Madridu od 12. do 14. marta, istraživački projekat COCTA, čiji je koordinator bio Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu, osvojio je nagradu „Jane’s ATC Award“ za 2019. godinu u kategoriji „Inovacija“, objavljeno je na zvaničnom sajtu Fakulteta.
Kako navode, reč je o nagradi koja se već 19 godina dodeljuje za izuzetne doprinose u oblasti kontrole letenja i upravljanja vazdušnim saobraćajem, a ovogodišnji žiri činili su predstavnici različitih međunarodnih vazduhoplovnih organizacija:
– Projekte su ove godine ocenjivali predstavnici Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO), EUROCONTROL-a, Federalne uprave za vazduhoplovstvo SAD, Međunarodne organizacije vazduhoplovnih prevozilaca (IATA), Međunarodne federacije asocijacija kontrolora letenja (IFATCA), kao i SESAR Deployment Manager-a. –
Povodom osvajanja nagrade razgovarali smo sa vođom nagrađenog projekta dr Radosavom Jovanovićem, profesorom Saobraćajnog fakulteta, koji je zajedno sa još dva Univerziteta (Warwick iz Velike Britanije i Worms iz Nemačke) učestvovao u izradi projekta COCTA (Coordinated Capacity Ordering and Trajectory Pricing for Better-performing Air Traffic Management).

Kako je tom prilikom istakao za Tango Six, u pitanju je projekat u okviru programa EU SESAR 2020, čiji je fokus istraživanje i razvoj u oblasti kontrole letenja i upravljanja vazdušnim saobraćajem u okviru Jedinstvenog evropskog neba (Single European Sky):
– Istraživački projekat COCTA razvio je inovativni koncept za unapređenje performansi evropskog sistema upravljanja vazdušnim saobraćajem. Koncept je zasnovan na koordinisanoj ponudi kapaciteta i centralizovanom upravljanju tražnjom uz primenu ekonomskih podsticaja. Na osnovu koncepta je definisan matematički model, koji je testiran na primeru zagušenog vazdušnog prostora u zapadnoj i centralnoj Evropi, sa dnevnim saobraćajem od preko 11.000 letova.
Rezultati sugerišu da je primenom COCTA koncepta današnji obim saobraćaja moguće opslužiti sa manje angažovanog kapaciteta uz istovremeno znatno niža kašnjenja za korisnike sistema. –
Podsetimo, ovo nije prva nagrada za Saobraćajni fakultet u okviru SESAR-ovog programa. Nekoliko meseci ranije Goran Pavlović, koji je učestvovao i u izradi COCTA projekta, osvojio je kao trećeplasirani nagradu SESAR Young Scientist Award za svoj celokupan istraživački rad i ideju o sistemima naplate rutnih naknada po parovima aerodroma.