Kompanija Soni Elektroniks (Sony Electronics), kao američka podružnica japanskog konglomerata Soni, najavila je uvođenje novog rešenja za pametnu poljoprivredu Smart Agriculture Solution, primenom svog multispektralnog senzora ugrađenog u dron i posebnog softvera za analizu slike, saopšteno je iz te kompanije.
Kako navode, novo tehnološko rešenje omogućava svakodnevno upravljanje i praćenje zdravlja useva kroz beleženje, prikupljanje i analizu podataka na terenu, a za razliku od konvencionalnih umreženih metoda, za njegovo funkcionisanje nije potrebna nikakva mrežna konekcija:
– Sonijev novi Smart Agriculture Solution koristi tehniku spajanja više fotografija u jednu (fast stitching technology) i sastoji se od specijalnog multispektralnog senzora i posebnog softvera za analizu slike (Fast Field Analyzer) ugrađenih u dron. Ovaj senzor čini dualna senzorska kamera (RGB/NDVI), kao i precizni geolokacijski senzor. Kamerom se omogućuje NDVI (normalized difference vegetation index ) slikoviti prikaz, koji pokazuje da li na posmatranoj površini postoji vegetacija i u kom je stanju, kao i RGB (u boji) predstavljanje analiziranog područja.
Sa druge strane, geolokacijskim senzorom se tokom svakog leta dobijaju veoma precizne informacije o geografskoj širini, dužini, visini i položaju, i to zahvaljujući Sonijevom jedinstvenom algoritmu i procesoru u realnom vremenu, koji sinhronizuje geopodatke sa svakom novom slikom.
Korisnici na ovaj način mogu brzo da podele svoje GPS koordinate i generišu veoma precizne mape pomoću Fast Field Analyzer softvera korišćenjem isključivo geolokacijskih podataka. Zahvaljujući ovim mapama, dobija se detaljan pregled celokupnog zemljišta, a uzgajivači prebacivanjem sa NDVI na RGB prikaz mogu da vide zdravlje useva u punom koloru i na taj način potvrde na kojim područjima je neophodno da se angažuju. –


Sonijeva tehnika spajanja fotografija značajno smanjuje njihovo preklapanje (20% preklapanja u odnosu na standardnih 80%) i time omogućavanja brzo snimanje velikih površina, ističu iz te kompanije i dodaju:
– Dron sa ugrađenim senzorima pokrivaće površinu maksimalnog ospega 160 jutara (65 hektara) i prikupljati između 300 i 400 fotografija. Ono što je bitno jeste da se svi ti procesi sprovode offline, tako da korisnici mogu odmah na licu mesta da preduzimaju akcije, čime se štedi na vremenu i smanjuju troškovi. –

Prilikom izrade novog rešenja, Soni je sa svojim partnerima sproveo i brojna istraživanja u cilju razumevanja zahteva tržišta, a jedan od njih je bila i vodeća poljoprivredna kompanija Singenta (Syngenta), koja je Smart Agriculture Solution uvrstila u svoju široku digitalno poljoprivrednu uslugu:
– Cilj saradnje je osiguravanje kompatibilnosti između Sonijevog novog rešenja i Singentinog softvera za satelitsko snimanje radi obezbeđivanja pogodnosti za krajnje korisnike. Treba napomenuti i da će Smart Agriculture Solution biti predstavljen na štandu Singente u okviru Commodity Classica, najvećeg američkog poljoprivrednog događaja. –
Kako navode iz Soni Elektroniksa, nova tehnologija kompanije „veoma je jednostavna za rukovanje i omogućava nadgledanje u različitim vremenskim uslovima“, a njen dolazak na američko i kanadsko tržište planiran je za proleće ove godine.