Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
[VIDEO REPORTAŽA] Detaljan obilazak srpskog MBB-BK117 D2M
Srpski "swiss army knife" interesantniji je kao koncept nego što se čini / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[VIDEO REPORTAŽA] Detaljan obilazak srpskog MBB-BK117 D2M

Kada srpsko RV i PVO uvede u naoružanje nove Erbasove helikoptere dobiće drugu letelicu sa EASA tip sertifikatom. Nakon Pajper Seneke, H145M biće drugi tip proizveden u skladu sa najstrožim civilnim standardima. Vojsci to suštinski neće mnogo značiti jer zbog svojih specifičnih misija i potreba ne mora obraćati pažnju na saglasje sa civilima (što MUP mora).

Erbas Helikopters zapravo je naslednik nekoliko proizvođača koji su godinama evoluirali ovaj model helikoptera. Njegovo pravo ime, ono što mu piše na EASA tip sertifikatu je MBB-BK117 D2M. H145M je Erbasova poslednja iteracija integrisanog brendinga koja će se možda nekada i ponovo menjati (sećamo se da su do 2014. imali „EC“ prefiks) ali zvanična oznaka na tip sertifikatu neće.

Ako vojska neplanirano dobija EASA sertifikovanu letelicu (Gazela, Mi-17 i Mi-35 to nisu) zbog čega je onda Helikopterska jedinica MUP-a Srbije dobila M, odnosno vojnu („Military“ ili „Militarized“) verziju? Interesantno obrnuto pitanje koje nam je postavljeno nekoliko puta na portalu.

Neće biti samo lep, moguće je da će biti i veoma koristan / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Jednostavan odgovor je – zajednička kupovina. Po načinu upotrebe i većini očekivanih misija deluje naizgled logično da je policija trebalo da kupi civilnu verziju. Budući da je država kupila sve helikoptere kao deo šireg strateškog dogovora unificiranje flote je očekivano, jednostavnije je.  Dalje, ono što možemo pretpostaviti, je da MUP-u (i državi generalno) dobro dođe opcija da po potrebi svoje helikoptere može i naoružati (nečim ozbiljnijem od dva mitraljeza). Kako saznajemo od Erbas Helikoptersa, civilna verzija ne može biti naoružana (logično) a konkretno M verzija Helikopterske jedinice nema instalacije za HForce 1, 2 ili 3 ali je to moguće promeniti relativno jednostavno. Ono što M verzija MUP-a ima (kao i sve M verzije tipa) je skremblovani taktički (Rohde & Schwarz) radio. Još jedno sprečavanje mogućnosti da se RV i PVO i MUP nekada u budućnosti „ne razumeju“ u ključnim, združenim, taktičkim, zadacima.

Instalacija postolja za mitraljeze vizuelno najbolje dočarava modularnost / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Modularnost ili „swiss army knife“ koncept (koji Erbas Helikopters intezivno koristi u marketingu ovog helikoptera) dobija na praktičnom značaju jedino u srpskoj kupovini od svih dosadašnjih mušterija ovog tipa u svetu. Srbija će tako od svojih devet letelica dobiti ukupno 5 verzija za dve službe (HEMS, SAR, CSAR, Combat i Utility) sa većinom opreme (kako smo detaljno opisali) koju je moguće vaditi, premeštati sa letelice na letelicu i nadograđivati. Pored najvećeg tehnološkog skoka za domaći vertikalni transport, H145M predstavljaju možda do sada „najvišenamenskiju“ kupovinu države. Nivo iskustva koji će vojne i policijske posade dobiti sa ovoliko mogućih upotreba biće izuzetan. Potom je dovoljno samo skalirati celu priču (naručiti još primeraka) i efikasnost cena-upotreba biće nešto najracionalnije što ćemo videti kada su domaće nabavke ovog tipa u pitanju. Ili će sve biti logistički košmar. Videćemo.

Do tada, uživajte u detaljnom obilasku vojne „petsto petice“.

 
 
Tango Six izveštavanje iz Pariza već četvrti put omogućava prvi srpski privatni handling operator kompanija „Sky Partner“.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

te

Čim vidim mnogo LCD displeja i fensi elektronike, odma se zabirnem za upotrebu u realnim uslovima,

Odgovori
Fa

AH-64D Longbow Apache ti kaže da se ne brineš previše za LCD displeje i fensi elektroniku u realnim uslovima :)

Mi

Pa dobro AH-64 se nije baš proslavio u realnim uslovima nad balkanskim terenom 99-te kad je došao da se bije. Slažem se sa poentom koju praviš ali ima puno boljih primera 😎

ID

Vreme analogne tehnike je davno prošlo.
NIsam siguran da iko osim Srbije kupuje letelice sa tehnikom iz sredine prošlog veka(misli se na 2 Mi17 koji su kupljeni novi).
Najzad u korak sa vremenom u nečemu.

Ž

ID

Јесте ли баш сигурни да нико више не купује Ми-17 какве је купила Србија 2015. године ?

Наравно да купује и то са још сиромашнијом опремом.

Верзије Ми-17-1В, Ми-17В-5, Ми-171А, Ми-171Е, Ми-171Ш са скромним пакетом основне опреме је у последњих 10 година набавило бар 20 држава.

И даље се производе и наручују.

Pr

@ID
Možda vreme analogne tehnike prolazi, ali i kod MFD ostaju analogni pokazivači ; )

Pri povišenim psihofizičkim opterećenjima pilota (naročito pilota lovaca koji trpe najveća G-opterćenja) svest i percepcija umeju značajno da se suze pa se dobri stari analogni pokazivači ključnih parametara pokazuju kao praktičniji. Brojke se rasprše, ali vizuelni pokazivči (kazaljke/grafike) se mogu uhvatiti i perifernim vidom te što je pilot iskusniji i manje opterećen može bolje i bez direktnog posvećivanja pažnje pokazateljima ponaosob zaključiti trenutno stanje parametara letelice.

Daleko od toga da sam protiv MFD (kokpit u H145M je bombonica :), osim možda koncepta jednog velikog pošto ste u slučaju da isti zakaže u problemu.
Ali ne vidim problem u tom što je nešto u analognoj tehnici a funkcionalno je, pa makar furalo i na elektronske lampe!

Pozdrav!

ID

Verovatno je probrano društvo. Hvala za ispravku.
U svakom slučaju nije baš za ponos i hvalisanje.

Al

Ne mogu ih nahvaliti, vrhunski aparati i oprema. Nego, jel moze malo pojasnjenje oko EASA sertifikacije, tj. ko tu sta zapravo mora da ispunjava kad imamo zemlje u EU(koje bi trebale da su pod strozijim standardima za sve od nas) sa recimo Mi-17 u policiji?

Odgovori
Br

@Al-41F1
Odlicno pitanje, molim nekoga da odgovori

Sh

Velika mana ovog helikoptera sto je pravljen za izvidjacke ,transportne i jurisne zadatke! U slucaju rata H-145 prosao bi kao gazela ( helikopter je moguce oboriti sa obicnim orjuzjem pesadije)…
Savrsen za policiju i zandarmeriju….
Dobro je da dolaze pravi helikopteri MI-35M!!!😃

Odgovori
Fa

Imaj u vidu da puno armija u svetu već dugo uspešno koristi naoružane transportne helikoptere raznih veličina i to još od Vijetnamskog rata, i da za njih i te kako ima mesta u taktici napada.

Svakako nisu žilavi i moćni kao „čistokrvni“ jurišni helikopteri ali naoružane verzije helikoptera UH-1, Mi-8/17, UH-60, MH-6 Little Bird, Westland Lynx i drugi mogu biti veoma korisne i ubojite ako se taktički pametno upotrebe.

BB

Imam i ja isti takav šešir 😄

Vjerujem da dobro dođe na suncu pored limenih sprava i asfalta

Odgovori
Me

Odlican potez ,nada da ce se dokupiti jos 10 do 15 komada,jedino sto je dosta svilen( nije za jurisne misije vec samo napad iza linije fronta( duboko u pozadinu) ali za laki transport i SAR misije savrsen!

Odgovori
Pi

Sjajan video. Helikopter izgleda bas mocno, futuristicki. Posebno mi se svidja sto su natpisi upozorenja na engleskom i srpskoj cirilici. Airbus radi odlican posao poslednju deceniju, posebno sto se tice bezbednosti i tu nema sta da brinemo.

Odgovori
Pe

Ovo je sjajno! Eto ovih par dana pratim vase izvestavanje sa Burzea i moram odati priznanje tako je ‘plasticnoi i eto kao da sam i ja tamo.
Samo naprijed. Bravo!

Odgovori
Ek

Zbog čega je FN MAG mitraljez na postolju ? Ako se ne varam tu bi trebao biti naš M84 „ceca“

Odgovori
Ho

Normalno da ce biti Ceca,da nece minigana da kupe? Haha Igramo se vojske.

Ni

@Hosenfefer
Mozda ne bude ni popularna Ceca, a i da bude sta je sporno?
U promotivnom spotu SDPR-a od pre par godina video se i rotacioni mitraljez. Pa sad, ko zna, mozda bude nekih noviteta…

Fa

Biće komplet srpsko naoružanje, uključujući i Cecu. Lično se nadam da će se borbena paleta vremenom proširiti i dopuniti sa recimo GAU-17, GAU-19, Spike ER2 i drugim modernim naoružanjem.

Nekako mi je logičnije da uz zapadni helikopter ide i zapadno naoružanje i oprema.

Ovako mi ponekad liči na Audi A6 Avant kome su stavili Tigrove gume, Ladine alu felne i Elindov klima uređaj jer su jeftiniji od nemačkih delova.

Ali dobro, šta je tu je, nisu ni naša rešenja loša uopšte a pri tom su znatno isplativija. Helikopter je svakako vrhunski.

Pa

@Falcon
“Nekako mi je logičnije da uz zapadni helikopter ide i zapadno naoružanje i oprema“

Valjda je logicnije da se integrise nesto sto sam pravis. Najlakse je kupiti sa strane.
To sto je nekom sve sa zapada ‘superiorno, bolje, mocnije’ od domaceg, to je vec neka druga prica koja se zove kompleks manje vrednosti…

Fa

@ Pa kupi GAU-17 i nakaci ga na biciklo

Zar GAU-17 sa kadencom od 2.000-6.000 m/min nije moćniji i superiorniji od domaćih mitraljeza kadence 700-800 m/min (kao npr. M84)?

Zar bi bilo loše da i to počnemo da radimo po licenci, istog kvailteta a po nižoj ceni od američkog? Glupo da imamo mitraljez koji izbacuje 50-100 metaka u sekundi?

U tvom slučaju u pitanju je neznanje višeg nivoa…

Po

@Falcon
Napisao si da je prirodno da uz zapadni helic ide i zapadno naoruzanje, a ne da se kacaju felne od Lade i sto sta.
Valjda je logicnije da se integrise sto vise domaceg naoruzanja. Na kraju krajeva ko je rekao da ce to biti M84? Otkud znas da se vec ne radi na domacem mitraljescicu koji ce ici na ove helice?
SDPR je pre par godina u jednom promo spotu predstavio rotirajuci mitraljez.
Sutra kad bi izbacili neki nas Minigun ti bi i dalje tvrdio da je prirodnije da na zapadni helic ide zapadno oruzje a ne domace, zato sto si ubedjen da je sve sa zapada bolje nego domace. A to se zove kompleks nize vrednosti kao sto vec napisah iznad. To se vidi iz svakog tvog komentara, ne samo iz ovog.

Ž

@Falcon

Када бисте знали колике су цене западних лансера НРЗ и контејнера са митраљезима и топовима, сигурно бисте променили мишљење.

Цене се крећу од неколико десетина хиљада евра а неке цене се изражавају и са 6 цифара.

Тако да је интеграција таквог домаћег наоружања итекако рационална. Наравно ако све буде у реду.

Vl

Da smo naručili zapadno naoružanje onda H 145 ne bi kupili 9 kom. već 5. A u slučaju rata? Šta ćemo sa municijom, rezervnim delovima?
U svakom slučaju sam za integraciju domaćeg naoružanja koje je u približnoj klasi sa posmatranim stranim primerkom…
Da je naše loše ne bi Airbus izrazio želju da ga ima u ponudi uz H145…

Od

Колико коштају Spike ER2? Пољаци је разматрају и за Ми-24 и за W-3. Је ли нама била прескупа? „Паук“ иде само на Газелу па онда ваљда Х145М остају са овим пакетом наоружања.

Odgovori
Ve

Voleo bih kada biste napravili reportazu tj. obilazak Erbasa a350 enterijera i kokpita kao i a330neo koji je taman tu iza vas.
Hvala unapred!

Odgovori
Ni

Ima li šanse (šaputanja) da se nabavi još ovih helikoptera za vojsku, kao i integracija protivoklopnih raketa odnosno vođenih raketa. Logika nalaže da sa nastavi nabavka još 10-12 H145M za vojsku.

Odgovori
Do

Po meni ove 145-ce su mogle da budu za MUP. A mi-35 za vojsku i još neki dodatni mi-17 ali nije ni ovo loše

Vl

Dovla, mislim da je Vučić jednom prilikom onako usput, zamotano, rekao da se radi na nabavci dodatnih mi-35 i mi-17 (treba ih još da bi se zamenio vremešni mi-8).
Našoj vojsci je za neke zadatke upravo i nedostajao ovakav helikopter. Mi-17 je suviše velik a Gazela mala. Ako budemo menjali Gazele, verovatno ćemo kupovati H125.

op

Opet ne razumem čemu ovaj helikopter?! Ok, verovatno je mnogo jeftiniji za održavanje i letenje nego ruski modeli, ali što se tiče borbene efikasnosti, ona je nikakva. Eventualno za ubacivanje specijalaca negde i njihovu podršku u samo antiterorističkim akcijama. Za sve ostalo je preslab, od naoružanja do neikakve zaštite. Oslanjati se samo na elektonsku zaštitu i mamce je suludo. Pogledajte čime Rusi i Sirijci deluju na bojištu. U ozbiljnom sukobu nema mesta slabima. Slično je i kod aviona. rusko i belorusko vazduhoplovstvo izbacuju MiG-29 i uzimaju Su-30 odnosno Su-35. Veći, bolji, jači, efikasniji, pouzdaniji…

Odgovori
Ba

Slažem se. Helikopter je dobar za svoju namenu koja nije prvenstveno borbena i ako smo odlučili da ga nabavimo, trebalo je promeniti red koraka. Prvo smo trebali rešiti borbenu helikoptersku komponentu sa dovoljnim brojem MI-35 (4 helikoptera su skoro pa ništa) ili MI-28 ili kombinacijom oba, a onda ići na laki transport, traganje, spasavanje. U realnim borbenim uslovima džaba mu je HForce. Jasno je da se radi o političkoj nabavci (ne sporim da helikopter ima svoju primenu koja nam po mom mišljenju nije primarna u ovom trenutku i da predstavlja tehnoški skok), kao i u slučaju H215. Ipak, dete je rođeno i treba ga ljuljati.

Al

@Bane
Pa da se ne daj boze ponovi afera „helikopter“. Bolje prvo ovo, pa onda borbena. Nek zakorace piloti u 21. vek, red je

Mi

Potreba za ovim helikopterom je više nwgo opravdana. Pogrešno je ulogu mu porediti sa letećim tenkom tipa Mi-24/28.
Ovaj helikopter ima mnogo širu i praktičniju ulogu u svakodnevnom životu. Što u miru, što u ratu a najviše negde izmedju. Ja definitivno nisam ekspert ali je stvar očigledna. H-145M će da
prevozi i spašava ljude prvenstveno mnogo efikasnije nego Mi-17/35 i u ratu i u miru ali takodje
i izvršava kompleksne zadatke po potrebi gde su Mi-17/35 nepotrebno veliki, teški i skup za uzletanje, a gazela premala i sa prevazidjenim sposobnostima. Otvraće vatru samo u svrhe odbrane i raščišćavanja terena u slučaju transporta od-do rizičnih lokacija. Takodje u slučajevima gde je daleko nadmoćniji od moguće opasnosti. To ne moraju isključivo biti ratne zone ili ratno stanje.

H-145M nije Mi-24/35/28 da se šalje u boj na oklopnjake ili da se približava zoni gde se očekuje laka protiv avionska paljba. Eventualno manja urbana terotistička gnezda kao podrška iz vazduha oklopnim snagama na terenu. Pogledajte naoružanje koje nosi pa sami zaključiti koja mu je svrha i u kojim situacijama.
Za zadatke gde se isključivo ide u boj smo počeli za uvodjenjem, tj kupili Mi-35. 4 komada je ok sa početak za obuku ljudstva i razvoj nove logistike i novih taktika. I ja bi voleo da je bar 6-8, ali nema se para danas, i ti misteriozni budžeti su rastegnuti tanko na sve strane jer nam svega treba sad i odmah.
Ako ćemo da budemo iole optimisti i da recimo nastavimo ovim korakom, u narednih 4-8 godina možemo očekivati dodatne nove helikoptere po potrebi. Dakle još H-145 jer služe narodu u miru i u ratu, i još Mi-35 da brojke dobiju smisao, i da kao vojna komponenta dobije veći značaj i veći efekat odcraćanja u nestabilnom komšiluku.
Pozdrav svima 🍻

ID

A, koji je to čisto borbeni helikopter bio ikada u našem naoružanju?
Bili su Mi24 koji nisu bili vojni, čak ni MUP-a, već Legijine dilersko-mafijaške jedinice.
Potpuno je jasno da nema oklop i da je osetljiv na vatru, kao i svaki helikopter koji imamo. MI 17 je i veći cilj i slabije opremljen.
H145M itetakako ima svoju namenu, jer odvek nedostaje transportni(višenamenski) helikopter ove veličine, koji može da leti u svim uslovima.
Kad se pogleda logički da li je prioritet ulagati u veći broj borbenih helikoptera ili PVO?Ja glasam za PVO.
Uostalom što Ameri ne uletiše sa Apačima? Samo po pilote uz neviđenu silu u pratnji. Po pilota F16 je u spasilačkoj misiji išlo oko 100 letelica u celoj misiji. Sirija je pokazala da i primitivna PVO obara i Mi24 i Mi35M i Mi28 i K52. Helikopteri su bili i ostali laki ciljevi PVO.

Ž

Два Ми-24В је користила Јединица за специјалне операције, Ресора државне безбедности, Министарства унутрашњих послова.

Активно су коришћени у борбеним дејствима 1998. изнад Косова и Метохије.

Ba

@Al-41F
Afera helikopter je sistemska afera a ne afera vezana za pojedinačni tip/vrstu helikoptera.
@Miloš 77
Smisao mog komentara i jeste da se uloga H-145 ne može meriti sa Mi-24/28. Ne vidim šta bih osporio u vašem komentaru, pošto ste na drugi način rekli isto što i ja. Moja poenta je bila šta nabaviti prvo, a šta drugo, pitanje prioriteta.
@ID
To što nijedan čisto borbeni helikopter nikada nije bio u našem naoružanju, ne znači da ne treba ni da bude. Može biti da nam ni naoružani dronovi ne trebaju, pošto nikada nisu bili u našem naouružanju? Cenim da nam je čisto borbeni helikopter, u ovom trenutku, potrebniji nego H-145. Ali kada je već tu-dobro došao. Inače, slažem se sa stavom da nam je od suštinske važnosti hitno ulaganje u PVO.

Al

@Bane
Prerasla je u sistemsku, ociglednim prikrivanjem odgovornosti, ali u osnovi helikopter nije bio opremljen, a posada obucena za tu vrstu misije, a ta vrsta misije je jako bitna. Zato moramo imati helikoptere vrhunski opremljene za SAR i MEDEVAC sa svom mogucom opremom za isto.
Da me ne razumete pogresno, Mi-17 je Mi-17, meni mozda omiljeni helikopter, ali to je vojna masina namenjena da „istrese“ povecu grupu vojnika(ili „kao policajaca“) ili preveze bilo sta od sanduka municije do manjeg dzipa, a da pritom moze istresti znatnu kolicinu NRZ ako bas zatreba. Samo nije to ono sto je nama bilo hitno u ovom trenutku iskreno nego bas H145m. Mi-35m je nabavljen da pokriva jedinicu za brzo reagovanje, ali obzirom cime je neprijetelj naoruzan, nije toliko nuzno, dok nam je gomila ovih „civilnih“ stvari koje se mogu desiti svaki dan, ostala nepokrivena(do sada). Da ne pominjem sto nemamo adekvatne masine za borbu protiv pozara, ali dobro sta je tu je.
Imamo OMJ da je OVK jos 10 puta tolika, nisu oni ni problem nego birokrate preko okeana, a sa njima da imamo 40 Mi-35, ne mozemo ratovati

Al
Ne

@ID
A gde je to u Siriji oboren Mi-24/35, Mi-28 i K-52? Koliko znam, a pratim taj rat godinama, oboren je ili bolje receno unisten na zemlji jedan transportni helikopter tokom spasavanja pilota oborenog aviona od strane turske avijacije. Dogodio se jos jedan incident kada je ruski MI-24 pogodjen raketom iz helikoptera koji je bio iza njega, u prevodu friendly fire. I to je sve sto se tice obaranja.

Ba

@AL-41F
Ne bih se složio sa vama. Afera počinje kada Bata Gašić uzima mobilni telefon u ruke i zove komandanta eskadrile da šalje helikopter po bolesno dete. Dakle, pojedinac ruši lanac komandovanja i po svom ćefu traži da se obavi nešto što je MUP već odbio zbog lošeg vremena. To se zove sistemska afera. Bandić ga obaveštava da se radi o kršenju procedura, ali nikom ništa. Sistemska afera se rasplamsava a da helikopter nije ni poleteo.
Gašić traži, Bandić, izvršava. I tako, kada je već poleteo umesto da ode u Niš ili Kragujevac, helikopter po svaku cenu leti u Beograd gde ne može da sleti, ali gde ministar čeka kao zapeta puška sa sve tv ekipama. Možda bi mogli reći da afera prestaje da bude sistemska upravo po poletanju aviona, pošto sistema više nema. Suspendovao ga je Bata Gašić. Dakle, nema ovo veze ni sa Mi-17 ni sa H-145.

Al

@Bane
Svakako, samo prirodno bi bilo da imamo ekipe i opremu za takve potrebe, zar ne(zadatke ne politicke budalastine)?
Otud i ovi ovakvi helikopteri. Tuzno je reci da se moralo desiti ono sto se desilo, ali mozda ih je nesto naucilo, okle znam. Sve u svemu, ako ne daj boze budu morali da polete, imace cime to bezbedno i profesionalno da urade.

Ž

@Ne lupaj

Изнад Сирије је оборен руски Ми-8АМТШ док је један оштећен а затим уништен на земљи (то сте навели).

Један Ми-24ВМ је такође прво оштећен а потом такође уништен на земљи. За случај пријатељске ватре који сте навели још увек није сасвим јасно да ли је ипак тај Ми-24ВМ погођен са земље.

Постоји информација да је Ка-52 који се званично срушио, такође оборен.

Ba

Htedoh reći po poletanju helikoptera, a ne aviona.

Kr

@Živojin Banković
U pravu ste, davno je bilo pa se pozaboravljalo, ipak su bila dva unistena helikoptera na zemlji.
Sto se tice Mi-24VM taj helikopter je, gledajuci snimke, najverovatnije pogodjen raketom iz helikoptera koji se nalazio iza njega. Koliko me secanje sluzi cini mi se da je to bila neka obuka Sirijaca ili sta vec, mada nije ni bitno helic je oboren kako god.
Za Ka-52 zaista nisam znao cak ni da je pao, to sam sad prvi put od Vas cuo. U svakom slucaju hvala Vam za info.

@AL-41F
Nije Mi-17V-5 cisto vojna masina. Ima sanitetsku opremu, dizalicu za spasavanje/dizanje tereta nosivosti 300kg, uskoro PP vedro, mogucnost nosenja 4t tereta i van kabine, meteo radar…Itekako primenjiv i u „civilne“ svrhe.

ID

@ne lupaj
Mi24
https://www.dailymotion.com/video/x4jx7hu
Videćeš da je fiksni stajni trap, znači daje ruski Mi24/35 i da nije sirijski.
ovo je olupina K 52, vidi se prednji kraj koji je karakterističan
https://www.youtube.com/watch?v=3AyigOJhXBY
Za Mi28N je rusko Mo potvrdilo da je pao 12.04.2016. još jedan 2017.
Više Mi24 u bazi T4 kod Palmire na zemlji, ima snima jednog pogotka na zemlji, mrzelo me da tražim.
Pao je i jedan Mi24 kada je zakačio dalekovod.

al

Jedan veoma interesantan video vezan za ovu letelicu:
https://www.youtube.com/watch?v=DM2pVPa4P6U

Odgovori
Ho

E kad bi ovaj Spike i ostao na njemu. Na zalost mrka kapa.

Odgovori
Al

Miloradovic je pominjao domace vodjeno naoruzanje u onom poslednjem intervjuu za T6.

Pe

Zao mi je sto nije jednobojan, sema mi je grozna, ali dobro masine su vrhunske

Odgovori
Na

posle mnogo godina stize u Srbiju cistokrvni zapadni bor-beni sistem, posle policijskih B 212, mbb 117-ca, ili ti eurocopter EC 145m, tj H-145m, je helikopter koji nije poznat po udesima, prisutan je u SAD-u, kao Lakota UH-72, a i japanski Kawasaki ga je ako ne gresim radio po licenci, nejasno zasto se ugovarao mali broj, jer je ovo helikopter potreban VS. Bilo bi dobro uporediti ga sa parnjakom kompanije AW.

sa druge strane kada uzesmo ovaj helikopter osta neja-sno zasto nismo porucili h-225m karakal, koji za Mi-17
bas kao i AW 101 je helikopter iz serije Star Trek, Orban jeste i dobise madjari fabriku iz koje cemo mi dobijati rez. delove, verovatno ce dobiti i remonti centar, a mi cemo da opravljamo Sud Aviation Gazele SA 342 i Mi-17 sami sebi uglavnom,

Odgovori
Mi

Voleo bi da ste leteli sa MI 2 MI 8 iMI17 po ruskim bespucima a isto tako po bliskom i srednjem istoku sa Belom i Sihorskim pa onda da komentarisere Ruski helikopter je neuporedivo izdrzljiviji robusniji i jeftiniji za odrzavanje i samim tim i prikaldniji za sve uslove eksplotacije kako u ratnim tako i u mirnodomskim uslovima Ako gledate izgled ocu reci spoljni izgled on je uvek na strani zapadnig letilicaSto se tice servisiranja i odrzavanja nigde vojni i civilni servisi nisu na jednom mestu tako da Moma Stanojlovic nece imati velike sanse kad su u pitanju civilni programi to vam govotim iz iskustva

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs