BEG airport status
Vučić najavio „spektakl“: Vežba na Pešteru u subotu, u budućnosti kupujemo više bespilotnih letelica, „Bajraktar je veoma veoma dobra letelica“ Naziv "Bajraktar" je zapravo oznaka čitave porodice bespilotnih i borbenih bespilotnih letelica kompanije Baykar / Foto: Wikimedia

Vučić najavio „spektakl“: Vežba na Pešteru u subotu, u budućnosti kupujemo više bespilotnih letelica, „Bajraktar je veoma veoma dobra letelica“

Srbija želi da nabavi još bespilotnih letelica, medijski prikaz „Sadejstvo 2020“ zvanično potvrđeno – desiće se u subotu.

Kako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć (pre ministarstva odbrane) potvrdio, promotivna aktivnost nazvana „Sadejstvo 2020“ na poligonu Pešter, kako smo pretpostavili, održaće se u subotu 10. oktobra. Predsednik je konstatacijom da će to biti „spektakl za građane Srbije“ indirektno potvrdio našu karakterizaciju da u pitanju nije vojna vežba.

– Videćete najveću vežbu do sada. Sve što puca iz vazduha, ka vazduhu, sa bojevom municijom. – najavio je predsednik države uz napomenu da će „prvi put i nove bespilotne letelice biti dignute u vazduh“, verovatno misleći na novonabavljene CH-92A.

Da u Srbiji nikada nije dosadno kada su nabavke novih vazduhoplova za RV i PVO u pitanju danas se (ponovo) pobrinuo Informer. Ovaj medij je juče popodne javio da su „ministar finansija Siniša Mali i „Miloradović“, „poslati“, u Ankaru da ugovore kupovinu borbene bespilotne letelice Bajraktar„.

Miloradović i Mali „poslati“. Mali juče, prema Informeru, bio i u Beogradu i u Ankari / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six

Interesantno je da je v.d. pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse dr. Nenad Miloradović u mediju pomenut samo prezimenom, bez pojašnjenja ko je i koju funkciju obavlja. Još interesantnija je činjenica da je, prema Informeru, Siniša Mali danas bio i u Beogradu (obratio se medijima nakon završetka sastanka predsedništva vladajuće stranke), i u Ankari. Informera se sećamo po skorašnjoj netačnoj najavi koju je „Miloradović“ demantovao dan posle.

Na pitanje Pinka o Informerovoj vesti nabavke Barjaktara Vučić je odgovorio da „Srbija ne sme da bude iznenađena kao što su neki skoro bili iznenađeni“ (verovatno misleći na novi konflikt u Nagorno-Karabahu).

– Veoma su nam interesantni sistemi bespilotnih letelica, svakako ćemo ih u budućnosti kupovati više. Da li ćemo postići dogovor sa Turskom stranom ili ne, to ćemo da vidimo. Reč je o veoma veoma dobrim bespilotnim letelicama. – odgovorio je Vučić potvrdivši pisanje Informera da pregovori postoje.

Na kraju svog obraćanja medijima predsednik je uputio opasku Ministarstvu odbrane i Generalštabu u vezi, iz nekog razloga, bezbednosti vojnog poligona na Pešteru.

– Nadam se da će Ministarstvo odbrane i Generalštab obezbediti sve da sve bude apsolutno sigurno. –

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Mi

Znate kako se skida Bajraktar? Posaljes lovca presretaca, ispalis R-60 ili koje zrno u njega! Ko ima solidne radare i LA nad svojim nebom po meni ne bi trebao da pati od slicnih pticica. Istina je da nemaju svi radare koji ih uocavaju na vreme ili uopste. Mali su i sporo lete.
Radari se moraju modernizovati sto pre da mogu da uocanaju i prate takve ciljeve. PVO bi trebala da se unapredi da skida takve mete sa lakocom. To ce se i desiti u narednih nekoliko godina.

Da li sam za nabavku naoruzanih Bajraktara ili kineskih slicnih? Jesam apsolutno. I Nase i turske i kineske.

Odgovori
Be

@Milos77

Mislim da to nije tako jednostavno, kao sto ti zamisljas.

U Siriji, Azerbedzanu i Libiji je Bajraktar bio u zoni dejstva raznih PVO sistema (Pancir, Buk, S-300, Osa, itd.) ali oni ga izgleda cesto nisu uocavali/identifikovali. Dali je to zbog male velicine ili slabog radarskog odraza… ne znam. Ali mislim da bi isto tako jedan lovac tesko uocio BPL te velicine.
Naravno rusili su ti PVO sistemi ovu BPL, ali nije to uvek bio slucaj, nije bilo 100%.

Mi moramo samo da znamo, da BPL nisu avioni sa posadom, koje moramo da cuvamo, nego da je to sredstvo koje se u vreme sukoba dosta „trosi“. Zato moramo sami da ovladamo proizvodnjom borbenih BPL. A tu nije ni toliko vazno dali ima domet 250 ili 300 km i dali ima nosivost 100 ili 500kg. Vazno je samo da ih sami stancamo. Naoruzan Pegaz ce biti sasvim dovoljan.

Am

Videli smo nedavno F-15 u verziji raketonosca, načičkan kao jež – to verovatno imaju na umu kao namenu.

E sad, ima jedan problem, zapravo bar dva: koliko dugo lovac može da ostane u vazduhu? Sat-dva. I koliko mu treba da dodje u zonu dejstva i da se vrati? Jedno pola sata.

Ima smisla na taktičkom nivou, ali nije za iznenadjenja, za to mora da se smisli nešto što još ne postoji.

Verovatno ćemo u budućnosti videti neke lovačke dronove.

da

Ruski avioni, beloruski se čekaju, pa tražimo od Amerike bombardere (?), njemački helikopteri, francuski mistrali, kineski dronovi (možda i PVO) , pa se spominje i izraelski PVO evo sad i turskih dronova… Ludilo!
Sve mi se čini da Srbija nabavku borbenih sredstva ne radi sukladno nekoj strategiji obrane i nacionalne sigurnosti već po trenutnoj (taktičkoj) vanjsko-političkoj potrebi.
Pogledajte kako nabavke oružja koincidiraju sa određenim vanjskopolitičkim nastupanjem. Otvaranje pregovora sa EU – njemački helikopteri. Covid kriza – brat Si pa dronovi iz Kine. Washingtonski sporazum (Izrael, Kosovo, prebacivanje ambasade u Tel Aviv) – Erdogan ljut pa kupujmo Bajraktare. Ima li Srbija neki strateški 10-godišnji plan modernizacije oružanih snaga ili je sve ad hoc?

Al

@darac

Gomila tih stvari je ugovoreno pre tih događanja…

Mi

@Beli
Nisam rekao da je jednostavno uopste jer radarskih sistema sposobnih da se locira Dron nema obaranja.
Naravno da ne mislim da ce MiG-29 da patrolira i ceka da pronadje Bajraktara sam sa svojim radarom.

Moje poenta je da kada se radarom otkrije i prati dron koji leti na optimalnim visinama za lovce i PVO, on nije nikakav problem da se obori. Danas su mala brzina i mali radarski odraz tih dronova (verovatno dosta manji od Tomahawka) veliki problem za postojece radarske sisteme dizajnirane za drugacije mete. Cudno zvuci ali je ocigledno tako. Opticki sistemi nemaju domet i tu Bajraktar pobedjuje jer gleda od gore i ima veci domet pa i efekat iznenadjenja. To radar mora da obavi.

Dok se radari ne unaprede i Armata i T55 su isti rezultat posle pogotka.

Mi

Govorim naravno o zemaljskim radarima umrezenim sa lakom PVO i LA.

U Libiji su na prepad bili jako uspesni, ali se naglo stisalo. Ako su bili tako uspesni i mogli da nastave zasto nisu?

Mozda zato sto su dovuceni zemaljski radari i MiG-29 i nadzor i prevlast nad nebom je povracen. Na severu Sirije se verovatno isto desilo posle onog masovnog napada, plus potpisan dogovor.

Domet Bbarjaktarevih senzora i raketica, i dometi te letelice jednostavno nemaju sanse protiv postojecih PVO i VV raketa/topova ako se Dron na vreme primeti. To je fizika.

St

Da bi se vezbalo i usavrsavalo nema bolje od toga, da istu posedujes i vezbas napad istom ili slicnom plus odbranu PVO sistema prema istima.

Ako gledam emotivno, reko bi si, sta tursko ovo ono ali ako gledam pragmaticno i objektivno onda bi reko, da se radi u vrlo dobroj spravi koja se bogami dokazala u borbama vise nego li opevani pvo sistemi. Prema tome podupirem kupovinu iste pogotovo ako urade transu na nacin mi vama novce za BPL vi investicije u conu okoline NS ;).

Ako gledamo dublje, zasto nebi malo nasi iz VTI-ja kasnije isprobali svoje znanje dobijeno iz Kine uz kineske mentore, da se doticna razstavi, sastavi, testira i proucava ako bi bas zaglavili pomogli bi mentori ;).

Znaci za treniranje napad/odbrana sa sistemima, koja retko koja zemlja ima i Pancir i doticnu opevanu bpl :).
Jos da dodamo po neku iz Izraela bilo bi to ihaha.
Mogli bi slobodno, da treniramo posade iz bliskog istoka i afrike :).

Tako da ta kupovina bi bila vise struka po nas.

Dignes ju na 8 hiljada metara i posaljes iz Batajnice prema Kraljevu, a Panciri nek je traze :).
Bile bi interesantne vezbe u buducnosti sa partnerima iz Rusije i Kine.

M

Vec godinama pratim t6 i kako koja godina prolazi sve je manje i manje strucnih komtara na temu i smislenih postova iz kojih moze nesto novo da se sazna ,a sve vise dnevno politickih gluposti kojima ljudi ovde samo zele nesto da napisu bez obzira imalo to beze sa temom ili ne. Ako zelite da pljujete po vlasti, predsedniku, vladi kome god bilo bi lepo da nas postedite toga i izaberete neki drugi portal. Niko realan ne porice samopromociju i to kako losa nam je vlast ali sve te eseje koje pistet o tome ovde bi trebalo bar skratiti a vase misljenje o dnevno politickim temema ostavite za portale te vrste. Sad konacno da se vratimo na temu TB2. Po svakom elementu nabavka izvrsna. Letelica koja treba da bude predhodnica nasoj novoj vecoj letelici. Letelica sa koje treba da se poskida znanje da se uhvati korak sa tehnologijom. Generalno ako uzmemo transfer od kineza ne moramo i od turaka jer transferom od kineza treba da naucimo kako to nesto funkcionise i samo primenimo kinesku tehnologiju koja nam je dostupna za relativno pristupacan novac. Letelica koja bi se savrseno uklopila i velicinom i doletom za konfiguraciju nase zemlje sve vece bi bilo suvisno jer po meni bolje 2x vise tb2 nego nesto vece. Dalje za one koji bi i dalje da uporedjuju kineske letelice koje su nabavljene dovoljno je samo uporediti plafon leta jedne i druge i videti koliko tb2 moze vise da leti i sta to znaci u zastiti same letelice od prenosivih sistema pvo,a za logistiku je potpuno nebitno to sto imate celih 20letelica dve razlicite vrste. Da ih imate 120 mozda bi i bio problem. Takodje ne razumem ljude ovde koji se zale sto se kupuje ili oprema na kasicicu pa izvinite da li smo mi Saudijska Arabija pa da mozemo da saspemo par milijardi godisnje na nove igracke. Oprema se kako se moze i u kolicinama koje mogu. Vojska se ne oprema za godinu dana vec je to proces koji mora da se obnavlja svake godine. E sad vi koji to pisete objasnite lepo kako obnoviti nesto za godinu dana i kojim novcem sto nije obnavljano 30god. Normalno je valjda krenuti polako i dok je mir sredjivati tehniku dok ne daj Boze ne zatreba,a nadam se da nikad vise nece. Takodje posle dosta vremena cini mi se da vojska zna pravac kojim ide i da je odradjen plan nabavke i smer opremanja kojim zeli da se ide. To sto nismo u mogucnosti da odmah kupimo 30 mi28 ili 24su30 je normalno i to ljudi treba da shvate. Neka se svake druge godine kupi po 4mi35 ili 28 je fantasticno. Po meni bolje je ista nego nista dok je nekima ili odmah eskadrila ili niste trebali ni ova 4 to je smesno i sl komentari. Ta 4 treba da stvore kadar za vise pre svega ostalog. Mora da se shvati iako ja sad malo idem sa teme ,ali oprosticete mi jer komentarisem jednom do dva puta godisnje, da i drugi rodovi vojske trebaju obnovu a ne samo ono sto prati t6 a to je rv i pvo. Razvija se dosta sistema pa i da pola dodje do zavrsne faze i bude uvedena u naoruzanje bice dobro. Jos jednom samo da zamolim da frustracije vladajucom garniturom i samopromocijom istih ostavimo po strani i ne zatrpavamo sekciju komentara vec iznosimo konstruktivna misljenja o datoj temi. Takodje bih zeleo da pohvalim t6 kao redak svetionik objektivnog novinarstva i profesionalnosti u Srbiji s obzirom da znamo u kakvom nam se stanju nalazi novinarstvo generalno.

Ta

Svakako raduje sto imamo nesto od vazduhoplovstva. Barjaktar sam spomenuo u proslom komentaru i valjda su me poslusali :))))
Voleo bih da neko posle ove vezbe analizira sa koje realne visine i udaljenosti ovi modernizovani eksponati mogu da ispale npr. raketu vazduh-zemlja. Takodje koja je najbolja raketa koju dobijamo kroz modernizaciju aviona 4+ generacije MiG29 :) . Mozda je na ovom portalu vec postojala analiza tog tipa nisam siguran.

Odgovori
TT

Nas Mig-29 ne moze da bude 4+, to su glupe izjave politicara ..

Da

Odlican je Bajraktar ali pored i njega ne bi bilo lose da se raspitaju za raketni sistem T300 Kasirga.

Odgovori
Jo

Kakve veze ima da li je Siniša Mali bio juče u BG, mogao je i ranije da bude na pregovorima i netreba da se zna gde se ko kreće u realnom vremenu, u svakom slučaju odličan potez VS

Odgovori
Ni

Mali mu je domet sa 120km. Pre ce se tu ici na Polonez ili nesto slicno

Ko

Da li ce poligon biti otvorenog tipa, da li ce gradjani moci da prisustvuju?

Odgovori
ma

Biće prenos na RTS-u.

No

Petre, jasno je da si kao i dobar deo drustva, ogorcen na vlast, ali pokusaj da ne politizujes teme spominjujuci Informer, Kurir i njihove anti-informacije.
Nista nemam protiv objektivnih analiza vlasti, ministarstava, i sl koji se ticu teme, naprotiv, vase analize su sjajne i tu se po definiciji ne moze izbeci politika.

Ali Kurir i Informer mogu uvek…

Odgovori
Na

nisam siguran na T6 spada u ogorceni deo drusrva, vec se momci trude da budu realni , a poziv na odgovornost zbog pada 21-ce je normalan.

nisam advokat T6, samo iznosim svoj stav o po meni veoma dobrom vazduhoplovnom portalu na ovim pros-torima

Pe

Novosađanin,

Ne odgovaramo na karakterizacije čitalaca ali ovaj komentar je interesantan i moj odgovor može pojasniti nešto što je obično čitaocu, kao sada tebi, konfuzno.

Najava Informera nije „politizacija“ već informacija. Informacija može biti tačna ili netačna. Tango Six nema nikakvo političko određenje prema ovoj vlasti, dakle ni negativno ni pozitivno.

Naš posao je da proizvodimo vesti. Kada citiramo nekog drugog onda njima dajemo tu privilegiju da proizvode vesti na našem portalu i one mogu biti, tačne ili netačne. Informer, iako formalno medij, je alat propagande aktuelne vlasti i u preko 90% slučajeva preko njega se plasiraju informacije koje su se na kraju dogodile (nabavke) ili – takođe bitno – ilustruju dešavanja koja su započeta kao dešavanje ali se nisu dogodila (priča o „američkim bombarderima“). Prenošenje Informera takođe ilustruje stanje razmišljanja i aktivnosti državnog i vojnog vrha. Neko će to interpretirati kao super aktivnost, neko kao nasumične poteze koji se graniče sa amaterizmom. Naše je da prenesemo i kredibilizujemo informaciju ako zaslužuje.

Ono što zapravo hoću da kažem je, kada vidite da je nešto objavljeno na Tango Sixu, makar to bila i informacija potekla iz Informera, bitno je.

Wo

>> Informer, Kurir i njihove anti-informacije.

Pa to su osnovne medijske platforme kojima vrhovni komandant tabloida sedira svoj plebs plasirajuci im vesti i mudrosti ovog tipa. Kupicemo ovo, kupicemo ono, blabla. Najbolje bi bilo svakih par meseci kupiti po par bespilotnih od drugog proizvodjaca i to licno njegovo visocanstvo da izabere sta valja i pazari. T6 samo prenosi sta je receno…

Ne

Dobar deo drustva? 10%?

Be

@Wolfgang

Petar Vojinovic je jasno objasnio. Nema ovde blabla kao sto ti napisao! Jeste da stalno preterivaju ali fino je napisao sto se tice Informera:

„…preko 90% slučajeva preko njega se plasiraju informacije koje su se na kraju dogodile „

No

@Petar – u sustini se u potpunosti slazem sa iznetim stavovima, ukljucujuci i stav da se Informer kao deo vlasti ne moze ignorisati.

Ono sto me je ponukalo na komentar je sto sam prvi put osetio ogorcenost u vasim tekstovima (ne ulazim u to da li je opravdana ili ne).

U svakom slucaju, samo napred, citam naravno rado i dalje svaki tekst&analizu koji objavite.

Pozdrav,
Marko

Pe

Gde ste konkretno videli ogorčenost? Štanje po Vama napisano a da deluje ogorčeno?

DW

@Petar V. Tango six je uvek profesionalno i politički neutralno iznosio informacije. To što neko ima subjektivni osećaj da ste ogorčeni je samo njegov osećaj, verovatno zato što je navikao na hvalospeve ma šta aktuelna vlast uradila. Uzgred, deo naroda je ogorčen zato što mu se vređa inteligencija kada se politika LDP-a sprovođena radikalskim metodama proglašava vrhunskim patriotizmom.

No

@Petar Kao sto je @DW rekao, u pitanju i jeste iskljucivo subjektivni osecaj a koji je izazvala (opravdano ili ne) opaska o informeru i bitisanju na dva mesta istovremeno. Ali nebitno je u sustini.

Nije zgoreg ponoviti: sve pohvale za rad i nastavite sa ovakvim profesionalizmom

Pe

Hvala!

Yo

To što se Bajraktar pokazao uspešnim protiv pojedinih ruskih PVO sistema može značiti i to da ti sistemi imaju određenih slabosti, a ne samo da je bpl dobra…
Teško da Turska može tehnološki parirati EU, Kini, Rusiji, USA i Izraelu – od kojih bi država koja ozbiljno tretira sopstvenu odbranu trebala najpre da razmatra nabavku visoke odbrambene tehnologije…

Odgovori
Vl

Yoda,
Pa ruski PVO sistemi spadaju u najbolje na svetu. Na osnovu čega izvodite zaključak da će bpl te veličine primetiti npr. francuski sistem a ruski neće?
Kako se pre godinu i kusur proveo Patriot sa malim dronovima?
Mislim da će novi Pancir ipak biti pravo rešenje za tu vrstu letilica a na zapadu mu ne vidim pandan.

Yo

@Vlad
Loše ste me razumeli – nisam mislio na nabavku pvo sistema od zemalja sa dokazano visokom tehnologijom (slažem se da su ruski u vrhu) – već na bpl…
Imao je Bajraktar uspeha protiv nekih ruskih pvo sistema, ali ako je to npr. samo zato što se kreće brzinom i putanjama poput ptice pa ga sistemi „ignorišu“ – onda možda i npr. prosto ažuriranje softvera na pvo sistemima reši problem, pa onda prerano hvalimo bpl i otvaramo šlajpik…
Ne treba previše žuriti – ima toga i biće ga sve više, bolje i povoljnije…

Pe

@Vlad Ponavljate mantru o „najboljim u svetu“ ruskim sistemima, uprkos tome sto se nisu nikako pokazali u Siriji i Libiji, kao i u arapsko-izraelskim sukobima, u Iraku i u Jugoslaviji.
Sovjetski sistemi su se sjajno pokazali u Vijetnamu, ali je tehnologija otisla dalje-u stealth, elektronski ratovanje i bespilotne letelice.
Danasnja Rusija malo ulaze u razvoj nauke i tehnike, kao i jako malo u obrazovanje.
Najjaci mozgovi u svim oblastima znanja su u Americi, pa nije logicno da danas Rusi imaju najbolje PVO sisteme.
Uostalom, to su nam dokazali i Izrael i Turska unistavanjem desetine „Pancir C“ baterija, kojima sigurno nisu upravljali „neobuceni Arapi“, kao sto tvrde propagandisti iz Rusije.

sr

@Petrovic Susan

Izrael i Turska su unistili „desetine“ Pancira za koje vi znate da su imali rusku posadu?
Zato su onda svi napadi na rusku bazu u Siriji propali? Zasto vi nemate Pulicerovu Nagradu, jer ocigledno posjedujete novinarske informacije koje niko na svijetu nema – konkretne dokaze o izraelskim i turskim akcijama u kojima su unistili „desetine“ PVO sistema sa ruskom posadom u Siriji?

Nije problem da se masta i nagadja. Problem je kad masta zamjeni cinjenice I kad pocnes da cvrsto vjerujes u fundamentalno apsurdne i nelogicne tvrdnje koje si sam izmislio.

Ik

Yoda,
Upravo se desilo to da Turski dronovi mogu parirati i EU i Izraelskim modelima(sa izraelskim dijele skoro istu tehnologiju), USA dronove sam izostavio jer oni su ipak koplje ispred svih ostalih. Mislim da Srbija radi dobar potez ako zeli nabavku istih….

Pe

@srx Za sada nijedna drzava nije napala rusku bazu Hmeimim u Siriji. Zato i hredovno napadaju opozicioni borci Sirijci, i teroristi ISIS-a, pa i uspeli su da ostete avione o cemu mozete naci i slike i informacije (https://www.bbc.com/news/world-europe-42580378).
U Siriji i Livbiji pokazani su video snimci unistenja preko 10 Pancir-C sistema, od strane vojske Izraela i Turske, ima video snimaka, izgleda da ne pratite vesti.
I da naucite da vozite auto,mora se proci obuka.Da koristite PVO sistem kao Pancir – bar sest meseci treninga u Rusiji na poligonima,kao na primer nasi vojnici PVO.
Jasno je da libijska „armija marshala Haftara“ sastavljena od libijskih plemena, nije slala na 6-mesecnu obuku svoje vojnike.
Takodje, sirijska PVO je u ocajnom stanju, pogledajte koliko puta ih je Izrael bombardovao od 2011.
Pored toga, u istoriji 1045-ovamo u vise sukoba upravo su Rusi koristili PVO sisteme na teritoriji drzava koje je sponzorisao SSSR (Koreja, Vijetnam,Egipat,Sirija) to nije nista novo,i sigurno je i dalje tako.

Na

videce se koliko smo napredovali pre svea u moderni-zaciji 29-tki da koriste pametno oruzije, slicno i da li smo i dokle stigli sa modernizacijom Orla, kod dejstva helikoptera icekujem da vidim lansiranje atake

vest da bi mogli da kupimo Batjaktar je ok, mada sam ja da kupimo Herone, ali mislim da izraelci ne bi dobili dozvolu da ih prodaju. nadam se da ce svaka brigada KOV-a imati barem po 6 UCAV-a kineskih, turskih ili domacih, sto bi bilo najbolje, nije bitno, vazno je da imaju dovoljno ubojnih sredstava i obucenih opera-tera u drugo ne sumnjam.

posto PVO nece biti deo prikaza o potrebama PVO drugim povodom

Odgovori
ma

Biće i PVO.

ma

Biće i PVO.

Bo

Sad sam pogledao na wiki harp drzava vec ima Herone. STo mislis da ne bi smjeli da ih prodaju…

du

Bespilotne letelice su buducnost ratovanja.Zato trebamo sami da ovladamo njihovom proizvodnjom sto pre.Odlicno su se pokazale u poslednjim sukobima.Transver tehnologije od kine i da pocnemo i sami da ih proizvodimo

Odgovori
St

I Kinezima istu douvoliti, da prouce i neku stvar od iste prebace na svoje i nase bpl :).

ns

Za borbu sa BL je najbolje elektronsko ometanje radio linkva.
Na trenutnom nivou razvoja ovo je ahilova tetiva tehnologije BL.
Domet radio linkova je ogranicavajuci faktr domete BL i krece se oko 200-300 km (opticka vidljivost stanice i BL).
Upotrebom BL kao radio-releja ovo se moze povecati.
Veliki igraci koriste satelitske komunikaciju ali svi ostali koriste zemaljske stacince.
Koriscenje lovacke avijacije u borbi sa BL je otezano jer je jako tesko otkriti prisustvo BL cak i BL klase Bajraktar a LA moze biti izlozena protivnickoj PVO.
Kao sto vidimo ovih dana na Kavkazu kombinuju se male izvidjacke BL (orbiter) koje pronalaze ciljeve i onda na poziv deluju udarne BL tipa Bajraktar sa karjnih dometa svog oruzja zadrzavajuci se sto manje u dometu protivnickog PVO.

Odgovori
Vl

ns posmatrac,
Zanimljivo je analizirati i upotrebu BPL u sukobu na Kavkazu. Koliko se da zaključiti, upotreba BPL u navođenju artiljerije i korekciji vatre u mnogome povećava učinak dejstva iste. Fascinira kako se pogađaju tačkasti ciljevi haubicama uz pomoć BPL.
Za uništavanje oklopnih jedinica mislim da ih koriste za obeležavanje cilja jer je raketica sa Barjaktara suviše mala da probije oklop tenka.
BPL je definitivno budućnost u svim segmentima ograničenih sukoba a i velikih operacija poput ovih na Kavkazu.
Ako grešim, ispraviće me drugi učesnici u diskusiji kojima je to i struka…

Bo

Zaista je fascinantno šta rade BPL u aktuelnom ratu na Kavkazu. Oklopna borbena vozila su kao na streljani, da ne kažem „glineni golubovi“, jezivo je gledati kako ih neutrališu.
E sad, primjetio sam da je tamo teren čist, sam kamen, nikakvih zaklona., pitam se kako bi sve izgledalo na našim terenima (brdo, šuma i slični prirodni zakoni)!?

Lu

Odličan i ispravan zaključak

Wo

Tesko je efikasno ometati zemaljski link modernog drona (ali naravno sve moze da se ometa). Radi se o komunikaciji slicnoj fizickom layeru Link-16, dakle frekfentna agilnost i dodatna kriptozastita. Dronova elektronika moze da dijagnosticira ometanje, letelica poseduje i (manje precizno) inercijano navodjenje s kojim moze veliki deo leta da obavi autonomno u slucaju ometanja (pored upravljackog) i GPS signala. Tesko je zamisliv prosecan jammer koji u zoni dejstava negde na nekoj cuki satima uspezno sprovodi barazni jamming velikog dela spektra u kome dronovi komuniciraju (negde oko 900Mhz- 1Ghz). Pogotovo ne po nekim vukojebinama, pustinjama, stepama, visoravnima i sl. gde operisu teroristi/gerilci itd. koji su njihova primarna meta. Naravno postoje statisticke metode jamminga koje su efikasnije ali ko i gde to danas ima i koristi? Protiv dronova je verovatno najbolji lek sasvim normalan PVO i adekvatna situaciona svest na ratistu.

DW

Mislim šta reći?!? Osim možda stvaranja logističkog haosa u VS. Bitno je samoreklamiranje i stalno loženje naroda.

Odgovori
St

Pa nabavili smo 6 ruskih aviona, 6 kineskih BPL, 6 Lazara, 6 Nora, 6 Milosa, evo juce 6 novih BOV, do nove godine 6 PASARS-a, jos da stigne 6 Mistrala i imamo u potpunosti opremljenu reklamnu i paradnu cetu vojske.

Ac

Umesto takvog razmisljanja,mozda nebi bilo lose razmisljati u pravcu buduceg naoruzavanja BIH i Albanije(Kosova) tom bespilotnom letelicom pa da je malo bolje proucimo.Kod naseg naroda se sveki potez vlasti gleda kroz lozenje naroda i prosipanja demagogije.

DW

@Aca. Sa stanovišta logistike mnogo je jeftinije održavanje i lakše je obučavati kadrove kada se nabavlja naoružanje određenog tipa od istog proizvođača. Ako Turska naoružava naše protivnike, koliko je ona dobar izbor? Jel si razmišljao da Turska može da nam uskrati u kritičnom trenutku rezervne delove?

fr

Nameće se pitnje koliko je realno da Turska isporuči Srbiji svoje naoružane dronove? To pitam u svjetlu činjenice da Turska podržava Kosovo kao samostalnu državu. Upravo na ovom portalu je objavljen članak o školovanju kosovskih Albanaca kao pilota helikoptera u turskim oružanim snagama. Dakle, ta podrška Turske nije samo deklarativna. Svjedoci smo da se Turska prilično izravno upliće u sukobe (Sirija, Libija, sad Nagorno Karabah) gdje smatraju da imaju svoj interes. Realno je da bi ti naoružani dronovi mogli nekad biti upotrebljeni protiv kosovskih Albanaca, odnosno samih turskih interesa na ovom području. Odnosi Srba i Albanaca prema Kosovu su kao preslikani odnosi Azerbejdžana i Armenije (Jermenije) oko Nagorno Karabaha. Zato se pitam koliko je tako nešto realno? U svakom slučaju bilo bi vrlo zanimljivo u političkom smislu kada bi Srbija zaista uspjela kupiti Tursko oružje uz realnu prijetnju turskim interesima.

Odgovori
Sr

objasni to liku koji govori „Murat jeee…eeee….nemamo mi junaka takvog“

Pa

To i jeste suština te najave „kontra potez unazad“ i poruka onima koji su „produžena ruka“ i „faktor destabilizacije“ uopšteno na celom prostoru Balkana. Ako razumeš šta sam napisao?

Školovanje u Turskoj nema potrebe komentarisati ,taj deo vazdušnog prostora kontrolišemo mi iz Srbije i pravno(po međunarodnom pravu i raznim ugovorima sa NATO i drugima) i fizički .

Wo

>> Nameće se pitnje koliko je realno da Turska isporuči Srbiji svoje naoružane dronove? To pitam u svjetlu činjenice da Turska podržava Kosovo kao samostalnu državu.

Posto su se ti dronovi zadnjih meseci, a sada evo po treci put, po medijima prilicno provlacili i generalno su predstavljeni kao ucinkoviti i game changer, onda se to sad medijski maksimalno iskoristava. Kod naseg je precednika sve najbolje, najmodernija, najvece itd. Dakle zaba je videla da konje potkivaju pa podigla i ona nogu…

De

Eh pa nakon Vasingtonskog sporazuma, ocigledno se Srbija odrekla Kosova.

Jedino je pitanje da li je pametno kupovati od drzave koja pravi neprijatelje od svih na svijetu i koja sada pravi ogromne probleme u Libiji, Grckoj, Siriji a sada i mozda u Nagorno-Karabak?

Sr

Bukvalno „nasumicni potezi koji se granice sa amaterizmom“. Koliko ratova treba da izgubimo i na koliko delova mora drzava da nam se raspadne da bi shvatili kako SFRJ pristup 1. drzavi 2. politici 3. sigurnosti 4. vojsci NIJE DOBAR! Kada ce nam to postati jasno?

Odgovori
Fa

Neće nam nikada biti jasno. Titov komunistički mindset u Srbiji, a posebno u vojsci, je danas jak kao i ’45.

Bitno je samo da „Genije opšte prakse“ izgleda super na TV najavljujući još jedan „nikada viđeni spektakl“ u Spektakllandu.

– Povampireni MiG-21 izvučen iz mrtvačnice: može
– 5 različitih kalibara pešadijskog naoružanja: ma samo teraj bajo, koga briga za logistiku
– prefarbana luzerska JNA tehnika sa Šabačkog auto otpada i jalovi Lazar: imamo najjači oklop u regijonu bre
– raspali MiG-29 dokazane bezvrednosti: niko nema što Srbin imade kad nam Rus eskadrilu na poklon dade
– naoružaćemo Gazele i nabudžati Orla: region prosto drhti od straha
– 756 prototipova, većinom bez ikakve budućnosti, i nasumična nabavka svega i svačega u kozmetičkim količinama: imamo najjaču namensku industriju u SFRJ

Kada se na ovaj „spektakularni“ hardware nadoveže još „spektakularniji“ rukovodeći i komandni kadar – spektakl će zaista biti bez premca, posebno ako se, ne daj Bože, opet zarati na Balkanu.

An

Ova garnitura to neće skapirati, jer su amalgam ostataka SFRJ i Miloševićevske garniture sa dodatkom ex-DOSovaca i ostalih postpetooktobaraca koji su se prešaltovali na njihovu stranu. A naročito mi se čini da u domenu odbrane dominira neka ,,stara garda“ ili bar njen način razmišljanja, neka me neko ispravi ako grešim.

Ovo meni izgleda kao nastavak vođenja spoljne politike nabavkom vojne opreme. Verovatno je ideja da ,,peglamo“ činjenicu da smo Jermeniji prodali dosta oružija time što ćemo da kupimo Barjaktara i ko zna možda još po nešto od Turaka.

I da: ovaj način vođenja države je jako loš za državu i za većinu njenih građana ali je zato jako dobar za tu kastu na i pri vrhu koja tu politiku osmišljava i sprovodi.

Wo

>> Bukvalno „nasumicni potezi koji se granice sa amaterizmom“.

Verovatno je delom „planirano“ ali ne u svrhu modernizacije i jacanja vojske nego marketinga! Ja sam siguran da se Baryaktar sad pominje jer su mediji mnogo pisali o njima i mislim da je angarzman po Siriji, Libiji kao i ovih dana generalno percepiran kao ucinkovit. Osim toga nije se zgorega uvuci u straznjicu jednoj regionalnoj sili sto nas poglavnik radi sa uzivanjem, narocito ovim Osmanima 2.0, to je ostatak 350 godina podanistva…

Pa

Koliko se kuka I suze rone ovde, sta je ovo, placaona? Ocekivanja su velika I ismejavaci su spremni, cekaju kao zapeta puska, prazna doduse.

ma

Ako je Barjaktar unistio nekoliko PVO sistema i vozila ne znaci automatski da je i najbolji bpl. Vise se moze reci da je njegova taktika koriscenja bila uspesna.
Drugo ne moze se to u potpunosti tvrditi da su najbolji jer su Barjaktari korisceni protiv armija tako reci druge ili trece kategorije.
Pravu vrednost takvih bpl mogla bi se oceniti kada se susretnu sa pravim takticarima, dobro uvezbanim i obucenim posadama, potkovanim i iskusnim komandnim kadrom, jednom recju kada se budu susreli sa armijom prve kategorije.
Ovoliko sarenilo u naoruzanju jedne vojske koliko moze biti prednost toliko moze biti i veliki problem prilikom upotrebe ako bude zatrebalo ubuduce. Ja sam pre svega za nabavku naoruzanja od onih koji bi nam koliko toliko bili garancija da ce nam takvo oruzje, njegova oprema, municija, rezervni delovi biti dostupni u svakom momentu ako bude trebalo u nevolji. Sve drugo je kupovina na slepo gde nam takvi „pouzdani partneri“ nista ne garantuju za garantovamu isporuku istih u nekom mogucem sukobu.
Ne bi trebalo brzopotezno donositi neke zakljucke na tom polju. Nama jesu potrebne bespilotne letelice u vecem broju ali treba biti oprezan od koga se naoruzanje nabavlja jer to nije roba za jednokratnu upotrebu. Sta to znaci kupiti od Kine dve, tri, cetiri letelice, od turaka nekoliko letelica iz Tunguzije nekoliko letelica a sve to imace malu upotrebnu vrednost u nekom sukobu ako zatreba sem u pocetnoj fazi koliko bude resursa istih, samo da bi se zadovoljile necije politicke ambicije.
Ne bih se slozio sa Milosem da se salju lovci na Barjaktare jer bi to bilo finansijski neisplativo. Za njih je lek samo dabro organizovana PVO i sistemi za PED.

Spektakl.
Spektakl sa nekoliko starih Mig29 nekada smo ih imali 16 od toga 14 borbeno sposobnih, starih Orlova, nekoliko helikoptera razlicitog tipa i postadosmo velika sila od koje drhti ceo svet.

Odgovori
Cr

Srbiji ne trebaju dronovi za sukob sa armijom prve kategorije jer nijedna armija u okruženju ne spada u tu kategoriju. Za ono što okruženje ima u arsenalu, TB-2 je više nego dovoljan. Posle američkih, ona je BPL koja je videla najviše borbe i dokazala se u različitim okruženjima – sa posebnim akcentom na ovaj svež učinak u Nagorno-Karabahu a koji je blago rečeno nehuman prema onim nesrećnicima na zemlji.

Odatle sledi da je TB-2 u svim varijantama dobar kandidat. Konačna odluka naravno zavisi od svega i svačega ali tražiti mu mane i nedostatke nakon što je nalupao onoliko oklopa i PVO sistema je malkice deplasirano.

Ni

Koje su to armije druge i trece kategorije? Jermenija i Azerbejdzan su gotovo svetske sile za sve na prostoru bivse YU. Ovo je prvi konvencionalni rat 2 drzave u zadnjih 15 godina, a ono kod nas 90ih su bile prakticno protivteroristicke operacije sa po 2 nedelje puskaranja pa 6 meseci primirja. U Arcahu je za 7 dana poginulo vise ljudi nego kod nas za godinu dana. Jermeni su visoko disciplinovana armija kakva nije bila vidjena 90ih na ovim prostorima i svako poredjenje sa nama je pogresno.

Pe

@mateus Vi i dalje verujete da su PVO sistemima „Pancir C“ u Siriji i posebno u Libiji, upravljale arapske posade?
Kada je tacno vojska marsala Haftara poslala svoje PVO strucnjake na visemesecnu obuku na poligonima u Rusiji?
To je potpuno nerealno.
Mada se moze tvrditi da je Sirijska vojska poslala PVO snage na obuku u Rusiju.
Opet- u Siriji traje gradjanski rat od 2011, tesko da uopste imaju neke trenirane vojnike.
Jedino logicno objasnjenje, dokazano i snimcima sa terena, je da su u Pancirima bili Rusi, mozda pripadnici privatne Wagner grupe, ali svakako bivsi vojnici ruske armije, koji su prolazili trening u Rusiji.
Dakle, protiv „Bajraktara“ se nije borila neka „trecerazredna“armija.
Naravno, posle losih rezultata „Pancir“-a, Rusi zvanicno tvrde kako su krive arapske posade.
Isto to se dogadjalo u Koreji, Vijetnamu,Egiptu i Siriji, gde su ruske posade upravljale najmodernijim sistemima PVO pre svega jer nije bilo vremena da se obuce Arapi.

Dr

@Nikola

Nije rat izmedju dve drzave, nego rat dve drzave oko sporne teritorije. Osim ako u medjuvremenu ne krenu na Baku ili Jerevan.

Sto se tice gubitaka u Nagorno Karabahu, evo samo jedan primer zbog cega imaju tolike gubitke.
Umesto da su izvidjaci i artiljerija odradili svoje pre nastupanja pesadije, poslali ih kao na izlet.

https://youtu.be/fPw1rq9vdps

Ovo na snimku su Azeri.
Da ne kacam snimke ostavljenih jermenskih tenkova, topova i ostale tehnike i naoruzanja neprijatelju na izvolte.
Okupljane veceg broja vojnika oko kamiona iako znaju da ih BPL vrebaju, pucanje iz rova automatskom puskom na BPL dok ‘zvrndaju’ iznad njihovih glava cime izlazu i sebe i svoje saborce opasnosti.
To je daleko od disciplinovanih vojnika.

Da smo se mi ’99-e ovako ponasali, verovatno bi imali par desetina hiljada mrtvih i jedno 90% polupane tehnike.

I za kraj, nije kod nas bilo nekakvo puskaranje, vec rat u pravom smislu te reci.
I to krvav rat, neuporedivo krvaviji rat nego u Nagorno Karabahu.
Vidimo na snimcima iz Nagorno Karabaha da tamo mahom radi artiljerija i BPL.
A kod nas se vodile krvave borbe za svaki grad, selo, kucu, ulicu, rov, metar granice, linije padale i vracane i po nekoliko puta na dan, plus artiljerija radila godinama a kod njih radi par dana…Ko nije prosao, taj moze da kaze da je kod nas bilo puskaranje.

De

Crni,

Srbija je okruzena sa armijama prve kategorije zato sto su Srpski susjedi svi NATO savzenici ili pod kontrolom NATO-a.

Znaci Bugarsku ili Kosovo ili Hrvatsku ili Rumunjsku stite snage SAD koja je i dalje najaca sila na svijetu.

As

Čekaj, polako. Imamo naše Pegaze (u razvoju), imamo Kineske (par komada), sada nabavljamo i Turske (par komada)! Izaberite dva modela i kupujte ili štancujte na stotine. Ovako, malo ovo, malo ono, ne biva!

Odgovori
Wo

>> Izaberite dva modela i kupujte ili štancujte na stotine. Ovako, malo ovo, malo ono, ne biva!

Naravno ali ne radi se tu o vojnoj nabavci. Rezim ima patolosku potrebu da „donosi odluke, komunicira, odlucuje, objavljuje“ itd. Time se javni medijski prostor saturira kobajagi „vestima“ pa javnost ne moze da se skoncentrise na kljucna pitanja drustvene sadasnjice…

Ne

Mile,
Idite lepo na Informer, Alo, Kurir pa tamo pišite o hibridnom ratu do Mile volje. A sigurno ćete naći i nekog sagovornika za tu temu.
Manite se vi Tango6 i N1, nije to za vas.

Mi

Nije to previse šarenila uopste. Ovo su prve generacije borbenih dronova ponarucito za nas. Razvijati jednu u saradnji sa Kinezima je super. Kupiti manji broj od njih je normalno onda. Partneri smo i bice kompatibilni. Razvijamo nase sposobnosti te vojne grane.

Uzeti manji broj Turskih Bajraktara (3-6) ce nam dati uvid kako to drugi veoma uspesni, iskusni korisnici i proizvodjaci rade. Enormno iskustvo koje ce se pozitivno odrazti na buducim vecim domaćim BPL

ma

Darac
Uzeste mi reci iz usta to jest tastaturu ispod prstiju.
Sve ove skalamerije se uzimaju stihijski i politicki kako koji dan donosi. Ja shvatam da treba da imamo dobre odnose sa svima i na istoku i na zapadu ali mora postojati neka dugorocna strategija odbrane ove drzave. Sta i kako i od koga nabavljati naoruzanje. Ima li ovoliko buckurisa neku upotrebnu vrednost sutra dan za nedaj Boze. Vlast ce se promeniti nekad ali ce ostati vojska i drzava bar se nadam. Neko drugi ce zavisiti i svi mi od efikasnosti svih tih sistema koje se nabavljaju bez ozbiljnih analiza nekih strucnjaka. Da li donosioci takvih odluka garantuju isporuke bilo kojih sistema bilo koje drzave kada bude zatrebalo? Verujem da na to nemaju odgovor.
Slozio bi se i sa Wolfgangom oko zabe i konja.
Takav nacin i izbor snabdevaca ne trpi nijedan sistem odbrane u svetu. Jer takvim snabdevanjem nista se nece odbraniti. Ovo sve lici na privatna prijateljstva po sistemu brate Si, brate Erdogan, brate Tramp, brat Makron, teta Merkel… sto drzavu moze sutradan debelo da kosta u vidu neisporuka celih sistema ili delova u kriticnim situacijama. Tako se ne stvara odbrambeni sistem istrategija odbrane jedne nezavisne drzave koji je mukotrpan i stvara se godinama.

Aleksa
Sumnjam da su americki bombarderi i barjaktari bili planirani mnogo ranije. Barjaktari su stigli na dnevni red verovatno u poslednjih nekoliko meseci posle agresije turaka na Libiju.

Odgovori
Br

Bilo bi sjajno dobiti ove dronove, makar i klote bez know how za dalji razvoj nasih letelica. To je trenutno bez sumlje najdokazaniji jurisni dron na svetu, unistavao je pantsire koje i sami posedujemo, mozemo shvatiti sta ne valja ili je sve uredu sa nasim novijim verzijama pancira. Jermeni nemaju odgovor na njih. Pored toga mozda ga dobiju i nase komsije pa je korisno znati sto vise o njemu. Ako smo se trampili za onu govedinu koju sad imamo u visku gledano kroz prizmu uvoza-izvoza ovaj posao bi isplatili vrlo brzo a i razvili bi stocarstvo bez kojeg je moderna kapitalno intezivna poljoprivreda nezamisliva (treba nam vecinski udeo stocarstva a ne ratarstva koji je ovde slucaj). Ako bi dobili i know how za onu najavljenu vezu BPL mogli sigurno bi napravili dobar posao mada mislim da bi turci sve to dobro naplatili. Nadam se nekoj ukrajinskoj ceni upravo jer imamo visestruke koristi od ovog drona i turci to znaju

Odgovori
Wo

>> Nadam se nekoj ukrajinskoj ceni

Pa sad… tesko jer se cini da Turska ima neki strateski deal sa Ukrajinom, recimo turboprop motori za dronove i krstarece rakete. Ukrajina ima verovatno nekih tehnologija jos iz SSSR koje bi Turcima mogle biti interesantne. Ovde se o Ukrajini najcesce govori potcenjivacki ali radi se o drzavi sa preko 40 miliona stanovnika i prilicno jakom industrijskom i tehnoloskom tradicijom. Ako ste nekada bili u Ukrajini, njihova prica je da su ukrajinci u stvari intelektualno izneli vecinu dostignuca SSSR-a, dok je Rusija pre „azijska“ nego evropska drzava . Naravno to su stereotipi (pa i i rasizam jer se imputira azijskim nacijama u RF da su manje sposobne) ali tako se razmislja. Njih od Rusa zadnjih dve decenije uglavnom razlikuje to sto nemaju tolike sirovine koje se prodaju za velike pare, pa ne mogu da subvencionisu vojnu industriju…

do

Dronovi iz Kine , Turske, Avioni nasi, ruski , americki… Sve ostalo isto sarenoliko….

Ne dao nam bog sukob neki ozbiljniji… koji ce to da bude kosmar za logistiku… jos ako na mestima gde se to distribuira – zaposlen partijski kadar…..

Odgovori
Cr

Zašto je šarolikost problem, barem kada su dronovi u pitanju?

Uzmite Azerbejdžan kao primer. Imaju najmanje 7-8 različitih dronova u inventaru. Jeste da su skoro svi izraelskog porekla ali u pitanju je neverovatno šarolik spektar upotrebe, od izviđačkih, preko višenamenskih, do samoubica. Sami štancuju Orbitera po izraelskoj licenci, obilato koriste Harop koji je potpuno drugačiji tip BPL, i kao šlag na torti im dolazi sada već čuveni Bayraktar.

Kao rezultat te šarenolikosti, njihovi dronovi su u dva dana kompletno zbrisali trupnu PVO protivniku (izuzev prenosnih sistema poput „Igle“) i sada u tolikoj meri dominiraju i paradiraju iznad bojišta, da se malte ne na svakom snimku sa jermenske strane čuje zujanje drona u pozadini.

Jo

Zar vi stvarno mislite da ce Turska prodati nama Barjaktar ? Tako dobro oruzje ? Ovo je cist marketing politicke vrhuske SNS ..kao eto mi hocemo najbolje za nas,ali nisu nam dali Turci. Videcete zivi bili.

Odgovori
Pa

Turci su dobro platili za usluge testiranja u nasem aerotunelu za nekoliko novijih raketa I letelica, zasto bi bili gadljivi na nas novac?

Ba

Slažem se sa Pavlom. Uostalom konstruktor i vlasnik kompanije koja proizvodi dron, koji je u Turskoj proizvod za nacionalni ponos (ima slika Erdogana sa letelicama i to kako se poptisuje na njima, samo im kalendar fali) takodje je eto posle svih tih uspeha postao i Erdoganov zet. Što bi Erdogan bio protiv uspeha svoje vojne industrije i svoje dece i to prodajom na prostoru kome i sama Turska pripada.

Th

Prije je bila neka „Vojna Tajna“. A sada ? Opet neke Izbore ? Kupi malo ovoga. Malo onoga. Taj Dron teba Rakete i Bombe. Valjda misli da je to Dron-Kamikaz. Leteca, navodjena Bomba.

Odgovori
Bo

Zaista je fascinantno šta rade BPL u aktuelnom ratu na Kavkazu. Oklopna borbena vozila su kao na streljani, da ne kažem „glineni golubovi“, jezivo je gledati kako ih neutrališu.
E sad, primjetio sam da je tamo teren čist, sam kamen, nikakvih zaklona., pitam se kako bi sve izgledalo na našim terenima (brdo, šuma i slični prirodni zakoni)!?

Odgovori
pe

Umesto kupovine dronova razvoj i integracija. Pre svega treba High-tech staviti ispred autoputeva i subvencija strancima, zatim promeniti sistem organizacije razvoja i proizvodnje hi-tech sektora i univerziteta. Vec vidjeno u recimo Izraelu. Krusik je dva puta veci po povrsini od Roketsana, TAi ima samo 50% vecu fabriku od Utve.

Odgovori
Wo

NIje bitna povrsina nego tehnologije. Krusik je fabrika iz proslog veka. Kao i Utva.

ma

Crni

Nisam gatara da bih znao i bio potpuno siguran sa kakvom armijom i koje kategorije bi mogli da ukrstimo koplja u nekoj buducnosti. Nigde ja nisam uporedjivao nas i bilo koga. Vec sam dao jedan scenario kako bi Barjaktar prosao u sukobu sa dobro organizovanom, dobro opremljenom, disciplinovanom, sa pravim iskusnim komandnim kadrom koji znaju svoj posao a pre svega armijom koja raspolaze razlicitim arsenalom za neutralizaciju bpl. Ja ne vidim ovde da sam spomenuo nasu vojsku sem ako ne smatras da nasa vojska spada u ovu kategoriju koju sam gore nabrojao.
Po ko zna koji put pojedini zaboravljaju da nam je sada sused jedan vojni savez ne samo drzave pojedinacno.
Nigde nisam nabrojao mane i nedostatke Barjaktara vec sam postavio prosto pitanje njegov ucinak protiv jedne velike vojne sile sa mocnim sistemima PVO i PED kao i mocnim radarima. Nigde nisam ni podcenio tu letelicu. Ocigledno da je imala rezultate niko to ne spori. I jermeni kao i libijci su bili iznenadjeni upotrebom tih BPL ali sam uveren da Jermenija radi na tome da se ti dronovi minimiziraju i postanu manje opasni ubuduce. Ako ovaj rat potraje sto ne bih voleo Barjaktar ce sve vise imati problema da neutralise protivnicke mete.
Drugo lako je unistiti vozila i tenkove na brisanom prostoru bez skoro ikakvih maskiranja to opet govori o umesnosti neke armije. Ima informacija da su azeri pogodili veliki broj gumenih dakle laznih meta na naduvavanje. Jermeni su kupili od Rusije veliki broj takvih gumenih meta. Ima preterano velike propagande i sa jedne i sa druge strane. Kako je unisteno za samo dva do tri dana preko stotinu tenkova sto ni jedan nato pakt nije uspeo za 78 dana.

Nikola
Za svetske sile Azerbejdzan i Jermenija spadaju u drugu kategoriju armija na svetu po tehnologiji vojne moci. Gde smo tu mi?
Ja ovde nas nigde ne vidim
Opet da pojasnim. Mogucnosti Barjaktara protiv velike sile?
Do sada vidjeno ne moze biti mera za ocenu da je to vrhunsko oruzje. Opasan jeste ali nije neunistiv.

Odgovori
Cr

mateus,

Tražite nemoguće jer nijedan naoružani dron se do sada nije susreo sa onim što vi nazivate „mocnim sistemima PVO i PED kao i mocnim radarima“. Možda možemo da kažemo da su se američki dronovi susreli sa koliko-toliko dostojnim protivnikom u Iranu, pa pošto su im Iranci ne samo obarali nego čak i preotimali/prizemljivali najskuplje i najsavremenije dronove koje imaju u arsenalu, dolazimo do onog čuvenog zaključka koji polako postaje zaštitni znak komentara na T6:

„Ništa nije dovoljno dobro za Srbiju i njene super-specijalne potrebe čija se kompleksnost ne može ni zamisliti a kamoli definisati“.

Šta je Baryaktar uradio u Siriji i Libiji? Polupao Pancire.
Šta je uradio u Nagorno-Karabahu? Doslovce masakrirao Ose.

E, sad, možda bi se druga pesma pevala da ga je umesto Pancira i Osa čekao Tor 2MKM ili nešto slično, ali da se dokazao – dokazao se.

Ako zahtevate od Vojske Srbije da pronađe, pazari ili dizajnira dron koji će biti otporan na NATO radare i sisteme PVO/PED, onda imam loše vesti…

Tržište dronova je hvala bogu šaroliko i Bayraktar nije jedina opcija. Evo, možemo po ceni jednog Bayraktara da od Izraela pazarimo dva vozila sa po 9 Haropa, dakle 18 dronova-samoubica koji su se takođe veoma dobro pokazali. Kada ispucamo tih 18, svaki sledeći je 200 hiljada dolara po komadu. Prilično učinkovito, rekao bih čak i jeftino, i više nego dovoljno za ono što vojske u okruženju imaju da bace na nas.

E, ali Harop verovatno neće da radi posao ako se opet sukobimo sa Amerikom i ostatkom NATO u paketu. Ništa onda, ćuti i sedi dok ne stignu Iskanderi sa nuklearnim glavama jer ništa drugo ne garantuje potpunu zaštitu.

ox

Bilo bi izvrsno da ih Srbija kupi. Ruski avioni, Bjeloruski se čekaju, pa od Amerike traže „bombardere“, Njemački helikopteri, Ruski PVO, Francuski mistrali, Kineski dronovi ( a možda i PVO), pa su se spominjali i izraelski dronovi i PVO evo sad i Turskih dronova…Apsolutno ludilo. LOGISTIKA NULA. Zamisli nabavku rezervnih dijelova i streljiva. Strašno. Kupuju samo da kupuju bez da mogu sistemski upotrijebiti svoje sisteme. Propaganda za glupavu masu, umjesto da kupuju sisteme koji su u mogućnosti raditi kao jedan.

Odgovori
TT

Mnoge zemlje imaju mesovitu tehniku, evo Azeri imaju 7-8 vrsta BL na primer .. Ruski helikopteri su sasvim druga klasa od Nemackih ..

Ja

Ne znam sta ce nam barjaktar ako vec planiramo da pravimo novi dron sa kinezima.Pomalo bez veze.

Odgovori
Mi

Ова војска, колико год је сликали у кул позама и давали саопштења за штампу, као целина може мање него пре 10 година, далеко мање него пре 20 година, неупоредиво мање него пре 30 година, пре 40 година, 50 година итд. У било каквом озбиљном сукобу пукла би брже него Југославија у Априлском рату.

Чак и да не гледамо технику, стање и број исте, број људи у чизмама (а постоји добар разлог што ВС таји податке и структуру), довољно је погледати какви су се стручни радови писали пре пар деценија и о чему се размишљало и како су тадашњи сукоби утицали на формирање војне мисли, а како се размишља и шта су теме данас.

Но добро, парада, постројава се техника, експлодира земља, пуца све живо, туче, удара, никада јачи, први пут у историји… Да не кварим забаву и дечачко одушевљење.

Odgovori
Ja

Nemoj tako brate,evo uskoro uvodimo u naoruzanje 10 KIVija Vulin se jutros ishvali kao da uvodimo stratesku avijaciju zna on to posto je stari ratnik.Tesko bese pod jorgan planinom.

ma

Crni

Opet lutate iz krajnjost u krajnjost trazeci odgovor na moje komentare.
Ne trazim ja nikakav dron protiv nato pakta vec trazim to jest apelujem da se vojna tehnika kupuje od proverenih dobavljaca koji nece sutra da nam zabodu noz u ledja kada nam i ako nam bude zatrebalo. Ne nabavljati od onih koji jedno misle, drugo rade, pre podne ovako popodne onako, ne od onih koji su bezbroj puta pokazali da su podmukli i prevrtljivi i sa takvima nije moguce partnerstvo a da ne govorim o nekom prijateljstvu makar to bilo iz interesa.
Nadam se da sam sada bio jasniji.
I da kojim slucajem nabavimo Bajraktar mi sa ovim kapacitetima koje imamo ne mozemo nesto slicno napraviti ni do 2030g. Nismo u stanju jedan Pegaz da zavrsimo kako treba a proslo je vec nekoliko godina od prvog pojavljivanja u javnost.
Drugo i da kopiramo sve te Kineske i Turske dronove koliko ih mozemo proizvesti godisnje? A takvi dronovi za uspesnu upotrebu zahtevaju masovnost ne malo cemo od ovih malo cemo od onih itd…
A PVO nam je osakacena i nista se dalje ne desava na tom planu. Nabavljena baterija Pancira, radi se Pasars i sad smo sila. Da damo koje milionce prijatelju Erdoganu za politicku podrsku a kakav ce stvarni domet imati Bajraktar u odbrani Srbije sa nekoliko letelica nije ni bitno. Mi takve stvari mozemo upotrebiti iskljucivo protiv turskih prijatelja ne njihovih neprijatelja. To je izgleda zakon prirode nikako drugacije ne moze biti.

Nikola
Ne znam gde si ti bio i sta si tada radio ali ovo sto si napisao je potpuno amaterski i bez najosnovnijeg znanja sta se desavalo 90tih godina. Drina ti je dosta odgovorio na tu temu ne bih da nesto posebno dodajem.
Ne znam da li si cuo nekada zvuk A10 i njegovih projektila i pustos koji za sobom ostavljaju. Da li si bio u reonu gde B52 vrsi tepih bombardovanje gde se kuce ravnaju sa zemljom. Da si sve to prosao ne bi pisao ovakav komentar.

Dusan P.
Da li su ruski placenici kako kazes pa jos profesionalci toliko glupi kao sto mislis da na onakav nacin gube sisteme PVO pa jos bez adekvatne podrske iz vazduha. Sta su oni samoubice tek tako uleti u Pancir pa jos slabija verzija i cekaju na otvorenom da ih rokne Bajraktar. To su ciste nebuloze i izmisljotine. Sem ako to nisu bili pijani placenici pa nisu znali sta rade. 😄😄😄😄😄😄😄Manimo se vise tih gluposti. Koji profesionalac, specijalac, vrhunski obucene posade bi na onakav nacin izgubili tako vredan sistem na izvolte. Zasto bi rusi rizikovali toliki broj zivota zbog jedne Libije bez ikakve druge zastite. Ima ruskih instruktora u Libiji ali nisu bili u Pancirima. Nemoj vise da prodajes maglu. Mnogi od njih su prosli Ceceniju da bi bili kamikaze i zavrsili u Libiji i to u Pancirima.

Odgovori
Cr

Možete li da navedete jednog dobavljača za koga možemo sa sigurnošću da kažemo da je „proveren i da sutra neće da nam zabode nož u leđa kada nam i ako nam bude zatrebalo“?

Ko su ti provereni? SAD, Francuska, Velika Britanija…? Svi redom podržavaju naše moguće protivnike u nekom lokalnom sukobu. Niko od njih nije ni za pedalj pouzdaniji od Turske.

Rusija? Da, oni su provereni pod uslovom da naprave neki kršteni dron u doglednoj budućnosti i da, kada im članice NATO udare rampu na kargo letove koji treba da dostave taj dron u Srbiju, ne podviju rep nego uspostave vazdušni most za te dronove i još svašta nešto. Koliko je realno da se to desi, prosudite sami.

Kina? OK, oni imaju kršteni dron ali vrlo brzo će da počnu da pasu iste rampe kao Rusija kada je u pitanju isporuka oružja evropskim zemljama. Kada nam budu zatrebali, neće biti u mogućnosti da nešto urade.

Iran nije realna opcija, iz mnogo razloga.

Ostaje Izrael, koji ako bude hteo da nam nešto dostavi to će i uraditi makar mi bili u hermetičkoj izolaciji. Veliko je, međutim, pitanje zašto bi Izrael to hteo. Njih se naš eventualni sukob sa susedima ne tiče u tolikoj meri da bi preduzimali neku operaciju kontriranja NATO.

Toliko o spisku proverenih dobavljača oružja za Srbiju.

ma

Crni
Od svih navedenih uhvatise se za najvece prevrtljivce i apsolutno nepouzdane „partnere“ i lazne prijatelje. I na zapadu nisu nista bolji ali u ovom slucaju dao bih im za nijansu vecu prelaznu ocenu sem V. Britanije.
Tako to biva kada preko noci odbacis one od koje ocekujes bar mrvicu hleba a ides tamo gde nema ni te mrvice.
Ja sam za dalju kupovinu kineskih dronova kada je vec to zapoceto. Nista ni to ne garantuje neku sigurnost ubuduce ali ipak pomenuh mrvicu sigurnosti. E sad sto ce USA ubuduce da vedri i oblaci ovim prostorom sa stealth investicijama to je druga stvar i bajka za decu.
Rusija mozda nema neke dronove po tvom ukusu ali ima neke zanimljive stvarcice za eliminaciju dronova. Ali se ovde po tom pitanju vrlo malo radi. Rampe postavljamo mi sa svim ovim da ne kazem sta. Sve u svemu jedan veliki cirkus. Ozbiljni i dobronamerni stratezi se cudom cude i na istoku i na zapadu.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Jole7 na: Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

@omnia ''upitno vam je i naoružavanje'' Sve je upitno, ali sve će se rešiti. Rafali mogu da se prilagode da koriste zapadne, ali i ruske rakete. Raduje me saradnja sa Izraelom i Kinom, koji su potpuno nezavisni i ne verujem da njima može neko nešto zabraniti da nam prodaju, ako oni žele.

24. Nov 2024.Pogledaj

Deveta udarna brigada na: [ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/General_Atomics_MQ-9_Reaper Za Srbiju bi idealno resenje bilo kupovina MQ-9B Skygardian UAV drona.Hermes je slabija kopija MQ-9 ako se pogleda i spoljni izgled.MQ-9B Skygardian je najbolji borneni,izvidjacki,spijunski,obavestajni dron na svetu i dron koji je najvise ucestvovao u svim borbenim operacijama na svetu i koji Indija poseduje i jos nabavlja novije verzije tog tipa drona.Moze 40 sati…

24. Nov 2024.Pogledaj

Deveta udarna brigada na: Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

Hrvatska radi sve planski i postepeno u skladu sa mogucnostima i potrebama.Svaka cast komsije!Srbija i Hrvatska su zvanicno garant Dejtonskog sporazuma a samim tim i mira na ovim prostorima te ono sto mnogi ne znaju na ovom sajtu vec se samo prepucavaju kao mala deca,srpska i hrvatska vojska u tom slucaju bi saradjivale kao jedna…

24. Nov 2024.Pogledaj

Jordan na: Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

@Omni Hrvatska nije bila protiv nabavke novih aviona, ali nije imala vremena da čeka. Bez obzira na to, dil koji je Hrvatska napravila je odličan. I onaj ugovor sa Izraelom je bio sjajan, samo što je bio račun bez krčmara. Što se tiče dronova, nije problem bila prodaja Albaniji, nego Kosovu. Naravno da Srbija nakon…

24. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: [POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

@Petrovic Dusan To o čemu pišete bilo je pre pola veka i više. Valjda se nešto promenilo u međuvremenu, za ovih XX decenija. Nekad sam i ja imao 20 godina. Više nemam. Bio zgodan i prosečno lepuškast. Sad sam lep ko put za groblje i zgodan ko prolećni Deda Mraz.

24. Nov 2024.Pogledaj