[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025

[ANALIZA] Nesreće V-22 Ospreja: P-faktor, prokletstvo tiltrotora i imperativa tehnološke superiornosti američke vojske

3. mar 2025

[IDEX 2025] Od streljačkog naoružanja do dronova: Srpska namenska industra na štandu Jugoimport SDPR-a

28. feb 2025

[ANALIZA] Novi podaci o dejstvima Vojske Jugoslavije protiv USAF jurišnika A-10 „Thunderbolt“ iznad Kosova i Metohije 1999. godine

27. feb 2025

Srpski vazduhoplovni inženjer ima rešenje: Pretnja asteroida „2024 YR4“ i moguće strategije odbrane planete Zemlje

26. feb 2025

[IDEX 2025] Ruski helikopteri izložili flotu svoje novije civilne ponude: Ka-32A11M prvi put prikazan u Abu Dabiju

22. feb 2025

EKSKLUZIVNO: RV i PVO Vojske Srbije na Batajnici ima petnaesti MiG-29

21. feb 2025

[IDEX 2025] Ministarstvo odbrane Srbije potpisalo Memorandum o razumevanju sa Talesom

20. feb 2025

[IDEX 2025] Proizvođač PVO sistema Pancir ekskluzivno za Tango Six: Srbija bi uz minimalne modifikacije i obuku mogla brzo da usvoji novi Pancir SMD-E

20. feb 2025
MAKS-2021: Laki višenamenski avion LMS-901 “Bajkal“, zamena za legendarni An-2
LMS-901 je jednomotorni turboelisni visokokrilac, nešto manji od An-2, ali brži i sa mnogo većim doletom / Foto: MAKS-2021

MAKS-2021: Laki višenamenski avion LMS-901 “Bajkal“, zamena za legendarni An-2

Jedan od vazduhoplova koji se nalazi u ‘’Ginisovoj’’ knjizi rekorda jeste sovjetski klipni dvokrilni laki transportni avion An-2, poznat kao ‘’Kukuruznik’’. To je zaslužio pošto se nalazi u operativnoj upotrebi već 73 godine (trenutno samo u Rusiji još uvek leti oko 300 aviona koji imaju potvrdu o plovidbenosti), a iako je proizvodnja An-2 prestala 2001. godine, njegova kineska kopija sa oznakom Y-5 se i dalje proizvodi (ukupno je proizvedeno preko 18000 An-2 i Y-5). Pokušaji da se u Rusiji i Ukrajini zameni novim turboelisnim verzijama sa oznakama TVS-2, An-2-100 i An-3, nisu za sada urodile plodom, izvršena je samo konverzija malog broja starih An-2, proizvedeno je vrlo malo novih primeraka, a mnoge varijante nisu odmakle dalje od prototipa.

Na ovogodišnjem MAKS-u, još jedna od važnijih premijera bila je prikaz prototipa novog lakog višenamenskog aviona LMS-901 ‘’Bajkal’’ koji bi upravo trebao da zameni legendarni An-2. Razvoj ove letelice počeo je relativno skoro, preduzeće ‘’Bajkal-inženjering’’ iz Ulan-Udea, koje se nalazi u sastavu kompanije UZGA (Uralski zavod civilne avijacije, proizvodi i sklapa avione DA40, DA42 i L410) sa sedištem u Jekaterinburgu, pobedilo je na tenderu  Ministarstva industrije i trgovine Rusije i dobilo ugovor za razvoj lakog jednomotornog tuboelisnog višenamenskog aviona za prevoz do 9 putnika.

‘’Bajkal-inženjering’’ je prilikom konstruisanja LMS-901 tesno sarađivao sa Moskovskim vazduhoplovnim institutom (MAI) koji je u ovom poslu imao ključnu ulogu, to je institucija koja je od početka 90-tih godina sticala iskustvo u projektovanju i proizvodnji ultralakih i lakih aviona, neke od njihovih letelica su ‘’Kvant’’, Aviatika-MAI-890, Aviatika-MAI-900, MAI-223, MAI-411. Mora se međutim naglasiti da Rusija za sada nema tradiciju masovne proizvodnje ovakvih letelica, da jednostavno nisu postajale kompanije kao ni interes za proizvodnju odgovarajućih materijala, delova i motora. MAI je već probio rokove definisane ugovorom, prvi prototip je na statička ispitivanja trebao biti predat krajem prošle godine, ostaje da se vidi da li će poleteti do kraja 2021, a planirana je proizvodnja još dva prototipa, jedan za letna, a drugi za statička ispitivanja.

Procenjene taktičko-tehničke karakterstike LMS-901 u odnosu na TVS-2DTS / Foto: UZGA

Zvanično je saopšteno da program kasni zbog problema sa snabdevanjem materijala i komponenti jer njihovi proizvođači nisu spremni da za male avione isporučuju male količine potrebnih elemenata, takođe imaju dugačak rok isporuke, dok je još jedan razlog pandemija Korona virusa. Interesantno je da su u ‘’Bajkal-inženjeringu’’ procenili da je na oko 60 procenata teritorije Rusije mala avijacija jedini mogući vid transporta. Glavni konstruktor aviona Vadim Demin izjavio je žurnalu ‘’Ekspert’’ da u kompaniji čine sve kako bi jednom proizvodili 30 do 50 aviona godišnje.

LMS-901 je avion koji je od početka projektovan kao potpuno ruski avion sačinjen od ruskih materijala. Ipak, prototipovi će imati američki turboelisni motor General Electric H800-200 koji predstavlja modernizovanu verziju češkog motora Walter M601, a koji bi od 2023-2024. trebao biti zamenjen ruskim VK-800S. U skladu sa tehničkim zahtevima, zaključeno je da cena LMS-901 ne bi smela da pređe 1,4 miliona evra (prema kretanju kursa iz 2020. godine, ali u osnovnoj verziji, bez autopilota), a cena sata naleta bi trebala da se kreće od 340 do 460 evra. Sve navedene cene su 30 do 50 procenata manje u odnosu na konkurente, poput američkih Cesna 208 i Kodiak 100, te švajcarskog PC-6 (mora se naglasiti da se ovaj avion više ne proizvodi).

Novi avion je nešto manji od An-2, ali je brži i ima mnogo veći dolet. Visina kabine je 1,65 m (kod An-2 1,8 m), može da preveze do 9 putnika (An-2 12 putnika), maksimalna brzina je 300 km/h (kod An-2 236 km/h), maksimalni dolet je 3000 km (An-2 990 km). Dimenzije LMS-901 su (dužina, razmah krila, visina) 12,18×16,54×3,7 m(An-2 12,4×18,17×5,35 m), površina krila 28,734 m2 (An-2 71,52 m2 za oba krila), masa praznog aviona je 2040 kg (kod An-2 3400-3690 kg), maksimalna poletna amsa 4800 kg (5250 kg), dolet sa dve tone tereta je 1500 km.

Planirano je da LMS-901 ima verzije sa skijama kao i plovcima što će biti veoma traženo u udaljenim predelima Rusije kao i na Arktiku. Pre MAKS-2021 bili su potpisani ‘’meki’’ ugovori za 10 primeraka, a proizvođač očekuje da će početna prodaja dostići cifru od 100 aviona. Generalni direktor kompanije UZGA Vadim Badeha izjavio je na avio-salonu MAKS-2021 da bi do 2030. država Rusija mogla da naruči oko 300 aviona LMS-901 u vrednosti od oko 413 miliona dolara.

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

V

Baš bih si volio ovakav jedan pa kao Mister No u plovidbu.

Odgovori
Bu

Mister No, moj omiljeni strip junak je letio na malom Pajperu, četvorosjedu, ovo je mnogo veći avion.Najkomičnije je kad neće da upali motor na njegovom Pajperu pa ga Mister No „malo“ nogom tresne i stvar je riješena :-)

Be

Nako, na 1. baca na PC12

Odgovori
Be

Ispravak.

Baca na PC6

ma

Nitko danas ne leti AN-2 jer želi nego zato što nema para za novo. Ovaj turboprop će i dalje biti preskup da bi masovno preuzeo to „tržište“.

Odgovori
Vo

An-2 je air-2CV (air-spaček). An-2 je za explatacionog vijeka ušao u legendu. Jednostavno ima ono“nešto“, ima dušu. Naslijednik i pored toga što je superiorniji u svakom pogledu bit će u sjeni „Kukuruznika“.

Odgovori
Fl

An-2 već 70+ godina nema zamenu. Kao ni DC-3. Tako nešto robusno, masovno proizvođeno i jeftino je moglo da nastane samo za vreme i posle WW2. Zato me ovakvi pokušaji asociraju na meme sa nabildovanim psom gde An-2 leti na šta god sipaš u njega a ovi pokušaji kukaju uuuuu nečistoća u gorivu stradaće mi FADEC!

Odgovori
Ru

Genijalnooooo

ss

Кад ће сви да схвате да АН-2 НЕМА ЗАМЕНУ?!?

Odgovori
le

Nekako mi velika nosivost za ovaj avion. Pa Let410 sa dva takva motora nosi 1800kg. Ali sve ukupno, za mene je ovaj avion zvijezda MAKS salona. Našao sam negdje tabelu gdje porede specifikacije Baikal, TVS2 i An2, najdrastičnija razlika je u površini krila između TVS2 i Baikal, tri puta manje…

Odgovori
Fl

I meni je najvise pala u oci povrsina krila. Neminovno ce se odraziti na duzinu PSS. Citao sam uporedjenje TDS-2DTS vs Cessna Grand Саravan i EX Pilatus PC-12, koji zahtevaju 3-4 puta duzu PSS.

le

Pitanje za urednika. Imate li kakav izvještaj sa MAKS-a vezano za male avione (GA)? Ta mi je scena u Rusiji takođe interesanta, a svi samo udaraju na šah-mat, niko ni o čemu prizemnijem (pošto je avijacija u pitanju – na manjoj visini :-) )…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor