Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025

[ANALIZA] Nesreće V-22 Ospreja: P-faktor, prokletstvo tiltrotora i imperativa tehnološke superiornosti američke vojske

3. mar 2025

[IDEX 2025] Od streljačkog naoružanja do dronova: Srpska namenska industra na štandu Jugoimport SDPR-a

28. feb 2025

[ANALIZA] Novi podaci o dejstvima Vojske Jugoslavije protiv USAF jurišnika A-10 „Thunderbolt“ iznad Kosova i Metohije 1999. godine

27. feb 2025

Srpski vazduhoplovni inženjer ima rešenje: Pretnja asteroida „2024 YR4“ i moguće strategije odbrane planete Zemlje

26. feb 2025

[IDEX 2025] Ruski helikopteri izložili flotu svoje novije civilne ponude: Ka-32A11M prvi put prikazan u Abu Dabiju

22. feb 2025

EKSKLUZIVNO: RV i PVO Vojske Srbije na Batajnici ima petnaesti MiG-29

21. feb 2025

[IDEX 2025] Ministarstvo odbrane Srbije potpisalo Memorandum o razumevanju sa Talesom

20. feb 2025

[IDEX 2025] Proizvođač PVO sistema Pancir ekskluzivno za Tango Six: Srbija bi uz minimalne modifikacije i obuku mogla brzo da usvoji novi Pancir SMD-E

20. feb 2025

[IDEX 2025] Vreme je da menjamo nazive kineskih dronova u RV i PVO, izložena i planirajuća bomba FT-6

19. feb 2025

[IDEX 2025] Rusi su se vratili

18. feb 2025

[IDEX 2025] Tango Six na najvećem sajmu naoružanja i vojne opreme na planeti: Srbija i zemlje regiona izlažu, Rusiji dozvoljeno da se vrati pod reflektore

17. feb 2025

Alžir najverovatnije prvi strani korisnik ruskog borbenog aviona Su-57, hoće li ga nabaviti i Indija?

14. feb 2025

Vijesti: Crna Gora prodaje preostale Super Galebove i Gazele

6. feb 2025

Srbiji ostalo da se isporuči još 5 lakih višenamenskih helikoptera H145M

5. feb 2025
[RAT U UKRAJINI] Žestoka ofanziva Rusa u Donbasu, hoće li SAD predati Ukrajini rakete zemlja-zemlja dometa 300 km, žalbe Kijeva na nemačke samohodne haubice
Samohodni višecevni lanser raketa M270 MLRS može imati dve rakete MGM-140 ATACMS dometa do 300 km (u zavisnosti od verzije), sistem M142 HIMARS ima lanser za jednu

[RAT U UKRAJINI] Žestoka ofanziva Rusa u Donbasu, hoće li SAD predati Ukrajini rakete zemlja-zemlja dometa 300 km, žalbe Kijeva na nemačke samohodne haubice

Prema informacijama koje stižu sa obe strane, u Ukrajini je u toku, od početka rata, jedna od najžešćih ofanziva zajedničkih ruskih snaga u Donjeckoj oblasti. Prema navodima iz ruskih izvora, ruske snage ušle su u Soledar, napreduju ka Bahmutu, takođe se tvrdi i da je u proteklih nedelju dana ukrajinska vojska pretrpela velike gubitke, pre svega u ljudstvu.

To je delimično potvrdio i ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski koji je izjavio da Ukrajina još uvek ne može da prekine nadmoć ruske vojske u artiljeriji i živoj sili koja se, kako je rekao, naročito oseća u bitkama, pogotovu u Donbasu (spomenuo je konkretno mesta Peski i Avdejevka), ali i na drugim frontovima.

Kako ISW vidi trenutno stanje na frontu u Donjeckoj oblasti / Ilustracija: ISW

Ukrajinski zvaničnici navode i da se Rusija priprema za kontraofanzivu širokih razmera u Zaporožskoj i Hersonskoj oblasti, da je u toku grupisanje 30 ruskih borbenih taktičkih grupa, među kojima su i Vazdušno-desantne snage, kao i da se njihov napad može očekivati u narednih nedelju dana.

U novom paketu vojne pomoći SAD naći će se i 75.000 artiljerijskih granata kalibra 155 mm. Računajući i ovaj broj, do sada su SAD Ukrajini isporučile 449.000 ovih granata od kojih je 150.000 novoproizvedenih, a isporučeno je i oko 1.000 vođenih granata. Član Predstavničkog doma Kongresa SAD iz Demokratske stranke Elisa Slotkin izjavila je da će Kijev u narednom periodu dobiti rakete ATACMS za sisteme HIMARS dometa do 300 km. Prema njenim rečima, Kongres razume potrebu da se Ukrajini obezbedi ATACMS u narednih tri do šest nedelja kako bi se pomoglo ukrajinskim oružanim snagama da sprovedu uspešnu kontraofanzivu na jugu Ukrajine.

Za sada nemamo uverljivih dokaza da je uništen ijedan lanser sistema HIMARS. Iako su neki ruski mediji i izvori preneli da je na fotografiji upravo to oruđe, ovde vidimo kamion-tegljač M1083A1P2 MTV za haubice M777.

Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu izjavio je da su ruske oružane snage do sada uništile 6 lansera i preko 300 raketa za samohodne višecevne lansere raketa HIMARS, 33 vučne haubice M777 i pet lansera protivbrodskih raketa Harpun. Sve ove navode, naročito o uništenjima lansera sistema HIMARS, Pentagon je demantovao.

Ukrajinci se najverovatnije prilikom dejstva sistemom HIMARS konsultuju sa SAD koje, ako nisu zadovoljne sa obeleženim ciljevima, mogu da otkažu raketne udare. To je potvrdio zamenik šefa glavnog obaveštajnog direktorata Ministarstva odbrane Ukrajine Vadim Skibicki koji je izjavio i da ukrajinska vojska ima dobre satelitske snimke koje dobija od odgovarajućih obaveštajnih službi.

Samohodna haubica PzH2000 ukrajinske vojske prilikom borbenog dejstva.

Nemački list Špigl prenosi informaciju da zbog visokog intenziteta upotrebe u borbenim dejstvima nekoliko samohodnih haubica PzH2000 koje su Nemačka i Holandija isporučile Ukrajini, već mora na remont. Navodno je o tome zvanični Kijev krajem jula već obavestio nemačko ministarstvo odbrane. U Bundesveru smatraju da je problem što Ukrajinci često koriste veliku brzinu paljbe usled čega mehanizam za punjenje trpi velika naprezanja. Prenosi se i interesantna informacija da je, prema nemačkim normama, ispaljivanje 100 granata dnevno visok intenzitet korišćenja ovog oruđa.

Najnovija vest o isporukama naoružanja Kijevu stiže iz Severne Makedonije. Tamošnji mediji preneli su juče informaciju, da su Ukrajini, nakon tenkova T-72, predata i 4 jurišna aviona Su-25 koji su nekada pripadali makedonskom ratnom vazduhoplovstvu. Reč je o tri jednoseda Su-25 i jednom dvosedu Su-25UB koji su 2001. nabavljeni od Ukrajine, ali su prethodno pripadali Belorusiji.

Dopisnik Tango Six portala Igor Božinovski jutros je za naš portal doneo više detalja o ovoj, i dalje zvanično nepotvrđenoj, donaciji.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Ovi Rusi lazu za medalju.Lazu i Ukrajinci ali oni barem priznaju da trpe velike gubitke.Vidimo kako tkzv.“druga sila“sveta ulazi u sedmi mesec mucenja i pokusaja okupacije Ukrajine.Inace,ako neko misli da Ukrajina pobedi stvarno,mora se ta ukrajinska vojska naoruzati ozbiljno a ne ovim simbolicnim tkzv.pomocima od par komada HIMARSA,nekih haubica i pusaka.To je smesno.Ukrajini je potrebna masovno naoruzavanje modernim sistemima,bar stotinak sistema Himarsa i M270 sa raketama dometa do 300 kilometara,PVO sistemima izraelske proizvodnje koji bez problema presrecu ruske hipersonicne rakete,zapadnim tenkovima koji su jaci od ruskih npr.Lecklerk,helikopterima borbenim,lovackom avijacijom jer Rusi ne mogu da uspostave kontrolu nad nebom Ukrajine ma koliko se trudili, Ukrajinci veoma dobro koriste PVO sisteme.Jedino tako Ukrajina moze pobediti Rusiju na svojoj teritoriji.Kladim se da bi nase Nore B52 mnogo bolje radele nego nemacke haubice obzirom da su nase Nore B52 testirali Amerikanci i bolje se pokazale u Arizoni od nemackih.Tu je i prilika za nasu namensku industriju i drzavu uopste da zaradi…

Odgovori
St

Mislis da ukrajincima prodajemo nase Nore na ruskim kamionima?
Pa to je skoro kao prodaja poljskih jabuka rusima.
A to sto su rusi zaglavili samo znaci d asu krenuli bez ikakvog plana i pripreme, okurazeni bombardovanjem arapa i tojota pikapova, i paradiranjem po Crvenom trgu.

Mi

Mi vec godinama unazad mozemo da sklopimo 10tak Nora godisnje i kao da se ne radi nista na povecanju kapaciteta, jer ocigleno nema potrebe.
Osim toga sad mora da se nadje i novi kamion, tesko ce se doci do Kamaza.

Sr

@Milojko
Ako ne mozes sklopiti 10.000 bagera ili kombajna godisnje, neces moci ni Nora, to je ista industrija.

А

@Milos Obilic

Сад је касно да се изводи масовно наоружавање Украјине западним оружаним средствима, јер за исте су потребни месеци обуке, за шта Украјина једноставно нема времена ни људства да привремено извуче на такву обуку. Украјина једноставно може да води рат само са оним што је имала пре рата и истом том или сличном опремом коју могу да набаве (или добију) са стране. Снови о стотинама Химарса, М270, израелски ПВО система (што је тек упитно, јер Израел у овом свему држи далеку неутралнију позицију), Леклерима итд. су само то, влажни снови који немају везу са реалношћу на терену.

ПС Што се тиче нас, ми даље од муниције и пешадијског наоружања свакаквих типова немамо шта да понудимо Украјинцима, да не говорим да све осим чисте продаје Украјине доводило у питање нашу неутралну позицију.

@Milojko

На повећању производних капацитета се радило, тако да је српска индустрија у стању да сада паралелно производи и Норе и Лазаре и Милоше. Шта ће даље бити на том плану, тек има да видимо.

Ni

Pa NATO to ne želi da isporuči vojsci Ukrajine. Da su imali nameru već bi im poslali tu opremu i naoružanje. Ali iz nekog razloga im ne šalji mnogo toga.

Jo

@Milos Obilic
Moram da te razočaram, Ukrajina ne može da pobedi bez američkog vazduhoplovstva. Te rakete (ATACMS) dometa 300 km su proizvedene u malim količinama, nema ih više od 1000. I rakete koje su do sada isporučivane se proizvede u malim količinama, 9000 godišnje.

Ruski odgovor na isporuku ATACMS bi verovatno bilo gašenje GPS sistema, koji počiva na 35 satelita u orbiti. Kolektivno samoubistvo određenog broja ruskih satelita bi uništilo GPS, a kao kolateralna šteta bi verovatno stradale telekomunikacije i sateliti za osmatranje. Videli smo prošle jeseni šta se desilo kada je jedan ruski satelit eksplodirao, pa zamalo nije oborio svemirsku stanicu.

Izraelska gvozdena kupola ne može da zaustavi hipersonično oružje, jer nije ni pravljena da štiti od njega.

Ni

Sve sve, ali PVO koji bez problema presrece hipersonicne projektile. Sta reci…

Yo

@Jordan

Ne može Ukrajina pobediti ni sa američkim vazduhoplovstvom – jer su Rusi pored sopstvenih aviona navukli i pvo – pa ga još i pojačali radi odbijanja ukrajinskih raketnih napada…
Rat je rešen kada su Rusi uništili skladišta municije za ukrajinska (unapređena) sredstva još iz sovjetskog perioda, fabrike za njihovu peoizvodnju, dalekometni pvo itd.
Sve ono što Ukrajini sada stiže je nedovoljno i usput treba preživeti 1000 km transporta kroz njenu teritoriju do raspoređivanja na borbeni položaj…
U Donbasu su ostali bez ikakve artiljerije na nekoliko poteza dužine više desetina kilometara – po samim tvrdnjama Ukrajinaca – pa džaba betonirani bunkeri i rovovi u više linija… Nakon par dana pripreme vojske DNR i LNR (!) probiju položaje prema Bahmutu na najutvrđenijim linijama i prodru na 4 mesta!
Nema tu više rata tj. borbe – vremenom se svodi na masakr stacioniranih ukrajinskih vojnika na tim položajima – pa ma kako bili utvrđeni…
Postoji mogućnost da su Ukrajinci svesno povukli artiljeriju iz Donbasa zarad najavljene ofanzive na jugu ka Hersonu, ali se Rusi i tamo najverovatnije ofanzivno grupišu.
Rusi dobijaju – znali su to unapred pa su i krenuli kako su krenuli sa malim snagama – a jedino pitanje je to da li će se upecati još neka evropska država i zvanično pošalje vojsku u Ukrajinu – Rusi bi priželjkivali Poljsku i sl…

Pe

@Алекса
Pojedini oruzani sistemi, kao PVO,vojna avijacija,zaista traze dugotrajnu obuku i do godinu dana
Za druge-cak i najefkasnije poput HIMARS-a koji je slomio ruski ofanzivu, dosta je 2-3 nedelje obuke, sto smo imali priliku da vidimo na delu.
A za upotrebu Javelina je dovoljno pola sata obuke, dok su te rakete porazile rusku armiju pred Kijevom.
Upravo zapadno oruzje sprecilo je poraz Ukrajine, te nikako nije „kasno za naoruzavanje“-i radi se punom parom.
Ukrajina- zemlja od 45 miliona moze da obezbedi armiju od vise miliona ljudi naoruzanih najsavremenijim oruzjem.

А

@Petrovic Dusan

Да ли је Химарс сломио руску офанзиву или је по среди нова оперативна пауза где се обе стране одмарају после (не)остварених тактичких циљева, планирају нове акције и реорганизују се за даље је питање на које је далеко реалнији одговор ово друго.

Друго, руску армију пред Кијевом су поразили преамбициозно планирање базирано на (вероватно) лошем обавештајном раду. Ту је Џавелин у најбољем случају играо споредну улогу.

Оно што је спречило пораз Украјине је неспособност Русије да наведе украјинску страну на капитулацију у релативно краткром року (како су по свему судећи планирали). Коцкали су се нападом на Кијев, који по свему судећи циљао управо државни и војни врх земље и овај пут им таква операција није успела. После тих догађаја, Русија се преоријентисала на „план Б“ и одлучила да се сконцетрише на Донбас, где западне наоружање (које сада већ долази у релативно већим количинама) омогућава Украјини да остане у рату, али далеко од тога да спречава Русију да исти тај рат добије на дуже стазе.

Итекако јесте касно за западно пренаоружавање Украјине и генералну милитаризацију те земље, јер су то процеси који се једва и постепено остварују у миру и за који су потребне године (тачније деценије) интезивног и константног рада. А то Украјина до 2014/2015 године није имала, а после те чувене 2014/2015 за то једноставно није имала новца.

Мало се мешају и веома поједностављују веома сложене ствари. Држава од 45 милиона, која неколико година (тачније деценија) има релативно константну одбрамбену политику може да за неких пола деценије (можда дуже), уз велика улагања, створи вишемилионску армију наоружану најсавременијим оружјем. Проблем је што Украјина није та држава и то се за време рат не може исправити. Ми говоримо о држави чија је професионална војска (у свим видовима) имала нешто мање од 200000 људи и којих толико после 5 месеци интезивног рата сигурно нема.

Ми говоримо о професионалној војсци која практично истовремено треба да води дефанзивни рат, под политичким притиском некако изведе контраофанзиву негде (и то све на три различита фронта!), формира и одржи систем обуке резервног састава како би се припадници истог обучили за попуну активних и евентуално формирање нових формација редовне војске (за шта 2 до 3 недеље „војног кампа“ дефинитивно нису довољне, са изузетком ветерана и можда људства које је прошло кроз систем редовног војног рока) и на све то треба да формира неку нову „тајну“ армију, наоружану најновијим западним наоружањем. Да будемо реални, са чиме, тачније са којим људима? Професионалци су развучени на четири стране и крпе се како знају и умеју. Гардисти и територијалци исто не могу, јер они треба да покрију све оне делове Украјине који копненим ратом нису захваћени како би професионална војска могла да се сконцетрише на линију фронта. Новопеченим регрутима би требали месеци (потенцијално година минимум) да истовремено усвоје све потребне војничке вештине и обуче се за ефективну употребу тих западних система. Једноставно речено, Украјина нема људства за извући које би се могло изкористити за програм масовног наоружавања западном војном опремом, те је приморана да ту исту опрему уводи на кашичицу.

Al

Jos uvek gledamo kako rusi posle skrsene ofanzive himmarsima i dalje ulaze u jedan za drugim grad na istoku Ukrajine. Inace Ukrajina nema vise 45mil. stanovnika, nikad vise nece ni imati, svi koji su prebegli na zapad tamo ce i ostati, samo ce kad se sve zavrsi povuci i rodjake tako da ce ovo biti najveca migracija stanovnistva u istoriji.

Jo

@Yoda

Moja poenta je da Ukrajina nema nikakve šanse u ratu koji se vodi na način na koji se vodi, masovnom upotrebom artiljerije. Zapad ne može da joj pomogne da pobedi u ratu koji se vodi na naj način, jer se ni sam Zapad nikada nije pripremao za takav rat. Rusija (SSSR) se za ovo pripremao od 10. maja 1945. Devetog su prihvatili nemačku kapitulaciju, desetog su počeli da pune magazine! Sada troše granate koje su proizvedene u vreme Hruščova. Zapad jednostavno nema ni zalihe mi kapacitete za proizvodnju tolikih količina artiljerijskih granata.

HIMARS može da uništi rusko skladište, ukoliko ga Rusi nisu povukli dodatnih 20 km u dubinu. To će usporiti snabdevanje trupa za pola sata.

HIMARS nije slomio rusku ofanzivu, pre neki dan je ukrajinski novinar rekao da su ruske granate padale na 2 sekunde. Naravno da su se Ukrajinci povukli. Mi merimio rusko napredovanje kroz prizmu brzih akcija koje su izvodili Amerikanci. Rusi ne ratuju na taj način. Pa videli smo kako izgleda ruska taktika napada na naseljeno mesto – sravne sve sa zemljom pa idu dalje.

Stanje u svetu ne ide u prilog Ukrajini. Američka javnost postaje umorna, a komplikuje se situacija u Aziji. Sada je napadnut i Izrael. Ako je u pitanju izbor između Izreala i Ukrajine, Rusi od Ukrajine mogu da naprave crnu rupu, bar kada je u pitanju američka javnost.

Bo

Druze bez uvrede ali o kakvom ti PVO sistemu govoris ili sanjas?Koji sa lakocom obara hipersonicne rakete a izraelske je proizvodnje?Protiv koje sile ratuje Izrael.Rusi se nisu zaglibili vec ratuju protiv neprijatelja koji se godinama ukopavao, pripremao za rat.Koji ima podrsku NATO-a.Ne znam kako jedna jaka industrijska zemlja sa oko 40 mil stanovnika moze da bude slaba.Plus imaju satelitsku podrsku Amerike.Niti su Rusi boranija niti Ulrajinci i NATO.Ratuju se taman toliko da se ne isprovocira nuklearni incident.Osim Ukrajine drugog gubitnika nema.Donbas je jak induatrijski centar sa ogromnim prirodnim bogastvom a to uskoro postaje deo Rusije.

Ix

>> Rusi se nisu zaglibili vec ratuju protiv neprijatelja koji se godinama ukopavao

Ovo nije rovovski rat, ukopavanje nema nikakve veze, cak stavise, znacilo bi siguran gubitak trupa. Ukrajina ratuje veoma mobilno na moderan nacin, ti i dosta drugih komentatora ste takticki ostali zaglavljeni negde u proslom veku…

St

Da li je neko iz Nore B-52 ispalio 100 granata u toku testa?

Odgovori
Ni

Naravno da je ispaljenjo, mnogo vise od 100 granata.

Cev artiljerijskog orudja se pre zavrsne obrade stavlja u presu koja je zatvori sa oba kraja (tada se proverava kvalitet izrade cevi, izdrzljivost, naprezanje itd., a ne na poligonu), napuni se vodom i u nju se grune 12.000 atmosfera. Cev se tada naduva, malo se poremeti ali celik od toga ojaca. Ako cev ne pukne ili se ne deformise prilikom tog postupka, sanse da ce cev puci na poligonu ili u ratu ravne su nuli.
Ovo je postupak za monoblok cevi.

Ako se radi o biblok cevi postupak je slican, s tim sto se tada jedna cev zagreva a druga hladi u tecnom azotu. Nakon toga jedna cev se ‘utisne’ u drugu i time se sjedine tako cvrsto da se vise ne mogu rastaviti.
Tim postupkom unutrasnja cev se pod pritiskom dovodi u naponsko stanje, a spoljasnja u zatezno.
Kod takvih cevi, prilikom opaljenja, unutrasnja cev se siri ali do pritiska od 1000 bara cev se ne napreze vec relaksira, njoj se zapravo smanjuje naponsko stanje iako pritisak raste, tek preko 1000 bara ona preuzima silu.
Kao i kod prvog primera, ako cev ne pukne ili se ne deformise tokom tog postupka, sanse da ce se to dogoditi na poligonu ili u realnim ratnim uslovima ravne su nuli.

Sve ovo ne ne znaci da ce cev imati neogranicen vek trajanja, svaka cev se trosi iznutra ali ne posle 100 granata.
Dakle, problem sa nemackim haubicama nije do xy ispaljenih granata vec po svoj prilici do izrade cevi, a moze biti da su cevi vec bile pri kraju ili nesto trece.

Bo

Naravno da je ispaljivano i testirano. Zbog toga i jeste smanjena brzina paljbe, u odnosu na Nemacke haubice. Nora moze bez problema ispaljivati i brze od navedenog, ali po kojoj ceni? Nista ne znaci ispaliti 6 granata u jednoj minuti, a posle je sat vremena hladiti.

St

@Nikola
Lepo si ti to.objasnio , ucilo se na fakultetu, ali koja je sansa da Rheinmetal ne zna da naoravi dobru cev. A to da je u toku jednig testa Nore ispaljeno 100 granata, jedna za drugom, tesko da se desilo, znamo nas.

А

@Nikola

Пре ће бити да је главни фактор начин употребе тих хаубица од стране, на брзину обучених, украјинских посада. Способност велике брзине паљбе није редовни начин употребе тог система, већ једна специфична способност за специфичне ситуације. С обзиром да говоримо о артиљеријском рату, у којем се руска страна итекако показала способном да обави ефикасно противартиљеријску мисију са својом артиљеријом, није не могуће да слабо обучене и научене украјинске посаде „злоупотребљавају“ могућност велике брзине ватре ради повећавања својих шанси преживљавања на ратишту.

Pe

Nikola

Koliko sam ja shvatio Ukrajinci su ispaljivali preko 100 granata dnevno iz jednw haubice. A vec ako ispaljujea 100 komada moze doci do velikog naprezanja materijala. Nisu rekli tocno o cemu se radi, nacuo sam nesto da je u pitanju automataki punjac. Znqci da su ispucavali ispod 100 granata dnevno iz jedne ne bi bilo problema.

Ni

@Stojko

Ne kazem da ne znaju da naprave cev, vec da oko svega toga ima dosta marketinga. Prave Nemci dobre automobile, pa su vise puta iz prodaje povlacili stotine hiljada automobila zbog kojecega, sto ne znaci da ne znaju da naprave automobil ili deo za automobil.

Tesko da su i Ukrajici ispucali xy granata jednu za drugom. Nagledali smo se svakakvih snimaka gde ukrajinska artiljerija izadje na vatreni polozaj, ispuca b/k i tutanj nazad (primer trznog centra u Kijevu kada su ih Rusi poklopili nakon bezanja sa vatrenog polozaja). Tamo ratuje Rusija i nemoguce je da ukopas ili se svrckas artiljerijom i tuces celi dan a da druga strana sedi skrstenih ruku. Tu odgovor dolazi vrlo brzo i zato cela prica oko granata ne pije vode, po svoj prilici je problem nesto drugo a ne xy zrna.

Za Noru sam vec rekao, znas malo oko toga pa ti ne vredi objasnjavati. Preporucio bih ti da potrazis na internetu tekstove Anastasa Paligorica, tamo ces naci odgovore na mnoga pitanja.

@Perica

100 i vise granata granata dnevno nije problem. I nasa artiljerija na Kosmetu znala je dobro da oplete.
Kao sto napisah, ovde je najverovatnije problem do cevi ili neceg drugog. Moguce da su donirane haubice vec bile pri kraju tu pre svega mislim na cev, zatvarac ili mehanizam za punjenje, ili nesto peto.
Ne ocekuj da Ukrajici ili Nemci izadju i kazu: Pzh-2000 su lose, ne valja to i to. To se tako ne radi. Ipak Nemci prodaju te haubice i logicno je da nece kuditi svoj proizvod.

Takodje, treba imati na umu da Ukrajici i dalje najvise koriste artiljeriju sovjetskog porekla. To sto su dobili sa zapada je na kasicicu, od orudja do granata za isto. Ali eto iz nekog razloga sovjetska artiljerija tuce daleko vise od zapadne, a nemacke haubice vec zrele za remont…I to 7 haubica ako je verovati informacijama koje su dostupne.

Ix

>> ali koja je sansa da Rheinmetal ne zna da naoravi dobru cev

0% ali Srbi veruju da i da su ekonomski tigar, da ce se gradjani Nemacke smrzavati u hladnim stanovima i da ce nemacka industrija propasti zbog ruskog gasa pa zasto ne bi verovali da Rheinmetal nije testirao PzH 2000 a u srpskoj radionici njihovu haubicu jesu…

St

Znaci sad predale dobar deo svojih zaliha granata u 155mm ukrajini (trebali bi da jih imaju nekoliko miliona)….
A nemcko oruzje..u sustini evropsko…se stalno iskazuje vise za parade i neke kratke, male sukobe nego za ozbiljan rat. Slicno je bilo sa h&k puskama, odrzavanjem ef, tigra,….

Odgovori
Fe

A Nemacka je u Prvom Svetskom ratu, za vreme Prolecne Ofanzive 1918, u Drugoj Bici na Somi za pet sati ispalila 1,100 000 granata.

Ako je za utehu, neki su propali cak i vise nego mi, doduse strogo u defense sector-u… ;)

Mi

De spigel je pisao članak u kojemu se navodi da su Ukrainci ispaljivali ispaljivali biše od 100 spremnika a ne 100 granata a 100 spremnoka je 6000 granata to možete pogledat izvorni članak

Odgovori
Mi

Ma nije ni ta cifra realna. To bi znacilo da je za mesec dana jedna haubica ispucala cca 180k granata. Pa sad ako imate samo 6-7 haubica to je vec milion. Odakle tolike granate.

Ž

Miroslav

Bei der Truppe gelten bereits 100 Schuss pro Tag als hochintensiver Einsatz. Die Ukrainer schossen offenbar erheblich mehr Granaten ab.

Vl

Miroslav,
U suštini, sve se svodi na intezitet upotrebe u propisanom vremenskom intervalu. A doktrina upotrebe se formira na osnovu toga…
Na mašinskim falkutetima (verujem i na pripadajućem odseku vojne akademije) proučavaju se predmeti pod nazivom „Tehnologija obrade“, „Tehnologija materijala“ i „Tribologija“. Tako se neko ko sutra treba da organizuje upotrebu takvih oruđa, upoznaje sa činjenicama koje su mu potrebne. U ovom slučaju dat je školski primer davanja složenog tehničko sredstva da u ruke nedovoljno obučenih vojnika. Verujem da je zastoj u radu pojedinih sistema za punjenje topa još i najmanji problem koji su nedovoljno obučeni poslužioci prouzrokovali.

Ix

>> Bei der Truppe gelten bereits 100 Schuss pro Tag als hochintensiver Einsatz.

zato sto PzH 2000 nije koncipirana za tepih bombardovanje jer se kod njihovog dejstva polazi od veoma verovatnog pogotka iz prve:

https://youtu.be/s2gcg24GLo0?t=317

Ko razume moze da cuje, covek kaze haubica je koncipirana za ispaljivanje donjeg trocifrenog broja projektila dnevno ali ne zeli reci koliko tacno.

Zi

To ispaljivanje 6 granata po minuti je samo na papiru. Posle tih 6 ispaljivanja moras sat vremena hladiti cev. Mnoge stvari kod zapadnog oruzja se kriju. Nigde neces naci detalje podatke o stanagu oklopa, vec samo sturo, stiti od tog i tog kalibra, a ne navodi se ni sa koje daljine, ni koja municija, i onda se stice pogresan utisak da je vozilo bolje zasticeno. Ista stvar je i sa haubicama. Moze ispaljivati 6 granata u minuti, ali koliko dugo? Jednom?

Odgovori
Fe

Stanag standard (pa ni level 6) nije baš isto što i tenk: sve što nije tenk je posle pogotka krupnijim kalibrom samo za remont. Oklopni transporteri i sl služe samo da mitraljezi ne pokose sve još u pokretu, inače nije baš sigurno da haubica 155 neće bližim pogotkom da napravi froncle od “lakih oklopa”, a bitno se češće pogodi u krug poluprečnika 20 metara nego direktno. Bez obzira na sve “top attack” sisteme tenk ostaje tenk, sve ono lakše od 50 tona mora da se krije i maskira ili beži. Oklopnjak od 30 tona je spor kao i tenk, a opet ga i kalibar mnogo manji od 125mm razbaca okolo. A tek oni “dodatni oklopi”. Neće ništa za male pare, a ušteda od 30% nije samo jednom izazvala gubitke od 100%.

Me

„Posle tih 6 ispaljivanja moras sat vremena hladiti cev“-
Poveća glupost. Kao tehnički minimum, cijev mora biti sposobna ispaliti cijeli bojevi komplet bez stajanja. Moguće je da je nakon X opaljenja brzina paljbe mora spustiti (npr. sa 6 na 4 opaljenje po minuti), ali to je i napravljeno da se omogući dulji i besprijekorni rad. Treba uzeti u obzir i temperaturu zraka, nije isto je li -20 ili +30 oC.
Osobno jedini slučaj za koji znam da se tražllo forsirano hlađenje cijevi (vodom ili snijegom) je bilo na JNA minobacaćima od 120 mm.

Fe

@ Medo s mora

Nerealno očekivanje – ozbiljnom haubicom je moguće ispaliti i 12 granata u prvom minutu (Archer, Kalicija-SV), ali posle toga mora da se smanjuje na 1,5 granatu u minutu, jer sve preko 90 granata na sat dovodi do pregrevanja cevi i ozbiljno bržeg trošenja.

Usijana cev veoma lako može da izazove i detonaciju granate u samoj cevi, uz potpuno poražavajući ishod, i po haubicu i po posadu. Haubica nije mitraljez. Preko svega, resurs cevi je ograničen i na oko 2500 granata – M-777, i još i na 450-555 granata za 24h – Nora, odnosno Archer postoji i maksimalno dozvoljeno dnevno naprezanje u ratnim uslovima. Da bi se imala artiljerija kako treba mora da se ima aktivna proizvodnja, mogućnost periodičnih zamena cevi, i stalni dotur rezervnih delova.

U Ukrajini se vodi ozbiljan rat, nije to neki strogo kontrolisani sukob sa unapred dređenom ishodom.

Mi

@Zicer Odi na youtube gledati PZH2000 20 rundi u 1minuti 47 sekundi. 6 rundi u minuti gdje se nakon toga mora hladiti cijev sat vremena se odnosi na srbijanske haubice proizvedene u Srbiji.

Sr

Milki
I posle tih 1 minut i 47 sekundi, cev ide na otpad! A Srpske haubice mogu tuci onoliko koliko je je i deklarisano 3-4 granate u minuti, neprekidno.

ma

@Nikola riječ je o 100 granata dnevno. U mjesec dana to je cca 3000 granata. I niije problem cijev nego zatvarača zbog tipa korištenja (velike brzine paljbe). Nijemci su već poslali dijelove za zamjenu.

Odgovori
Fe

@ max

Posle 2500 granata svaka cev 155mm je zrela za zamenu/remont. 3000 granata po haubici je možda i moguće, uz malo sreće i potpuni otpis cevi, samo bi to za 100 haubica (Ukrajina ima i masu M-777) bilo 300 hiljada granata mesečno. I najtvrđi legirani nitrirani čelik otporan na habanje ima svoj vek trajanja.

Nije moguće ispaliti 3000 granata mesečno iz bilo kog oruđa kalibra 155 a da ne bude zrelo za remont ili otpis, a pitanje je da li je moguće isterati čak i tih 3000. Resurs se potroši. Ne bi se badava svaka granata upisivala posebno u servisnu knjižicu, a ne bi bilo ni posebnih pravila koliko se granata upisuje za svaki period maksimalno brze paljbe.

Ni

@max

Odakle mi znamo da su Ukrajinci svaki dan, i tako mesec dana zaredom, ispucali xxxx granata.
Problem ocigledno postoji, sta je zaista problem to znaju Nemci i Ukrajinci. Ali po svoj prilici ne zele da kazu u cemu je problem, sto je i razumljivo, pa je onda najlakse reci da su Ukrajici urnisali haubice i da je to uzrok problema.
Meni ta prica ne pije vode, pre svega Ukrajinci su sovjetska skola a ne Talibani. Znaju oni vrlo dobro kako se barata artiljerijskim orudjem, koliko smeju ostati na vatrenom polozaju. Znaju i da protivnik ima razlicita sredstva za otkrivanje artiljerije i da ce kontrabatirati.

Za delove ne znam, ali i ta prica mi je nategnuta. Ne znam ko ce i gde u Ukrajini remotovati Pzh-2000. Ako ih budu remontovali, najverovatnije ce ih prebaciti u Poljsku.

Al

@Nikola Deluje da ste sa nekog Mašinskog. Može pitanje? Koliko otprilike koštaju granate od 152/155 mm? Čisto red veličine, za obične i za pametne, Exkalibur/ Krasnopolj.

Neki moj amaterski komentar:

Posle 3000 metaka, jake i brze puške nisu za upotrebu. Neki .300 WinMag teško da bi mogao toliko da ispali i ostane upotrebljiv.

Nego, hajmo malo matematike, ali realne.

3000 granata, 30 dana = 100 dnevno.

Pošto ne rade u 3 smene, valjda, to znači da 10x dnevno treba da ispucaju 10, menjaju položaj… Opet dobiju koordinate, ispale…
Ili 20x po 5?! Nestvarni brojevi.

Ako stvarno to rade, onda znači da – oni nemaju dovoljno komada haubica.

om

Rusima zapravo ne fali ništa oni imaju mogućnosti da prosipaju artiljerijsko i raketno streljivo starijeg datuma kojeg imaju do besvijesti. Ukrajinci samo trebaju da smisle način kako da im uskrate da im to ne stigne na bojište. Sa druge strane Ukrajinci nemaju tih mogućnosti i njihove kontraofenzive ne mogu biti masovne jer nemaju municiju za prosipanje već moraju strogo taktički odrađivati posao. Putin izgleda ne može u tu svoju specijalnu operaciju uvući ruski narod, zato novači ljude iz dalekog Sibira, sirotinju kojoj obećava plaću a ispadne da je nagrada smrt . Tu su još plaćeničke vojske i Čečeni koji doživljavaju proteste vlastitog naroda. Koliko čujem, ne znam dali je istina Putin koketira sa S. Korejom i traži sto tisuća vojnika od brata sa istoka. Ako je to istina a moglo bi biti, to samo pokazuje koliko je ruska armija jadna. Oni nemaju ljudstvo i tu je problem kako inače objasniti da se toliko muče sa jednom Ukrajinom.
Ukrajina će uvijek naći ljudstva iako mnogi bježe od rata, da se suprostavi zlotvorima. Kako god će da bude zažaliti će Rusija što ovo nisu riješili za tri dana. Zapad će pomagati i slati oružje dok Ukrajina bude htjela i dok će postojati šanse za preokret.

Odgovori
Fe

@ omniameamecumporto

Ta “strogo taktička odrađivanja posla” naročito dobro funkcionišu kad se redefiniše značenje reči “pobeda”, ne može da omane.

Vodi se ograničeni rat, sa strogo definisanim ciljem, i Zapadu iz sopstvenih geopolitičkih interesa odgovara da stvar traje što duže. Kao da iz onih pregovora Ukrajina i Zapad nisu mogli da zaključe koji su tačno ruski ciljevi, i kao da se sad ne insistira na “opasnosti po opstanak Ukrajine kao nezavisne države” samo da bi se stvorili uslovi da se veoma nepovoljan i izvestan ishod prikaže kao “pobeda”, bar kod kuće.

om

Kaži mi molim te Feline, a iz zraka je vidljivo da Putin ima probleme jer nema vojnika.
Nije to mali problem to je najveći problem. Nije bez veze priča da je zatražio Kima da mu pošalje vojsku. Zar je jedna Rusija na to spala da se skriva od svog naroda.
Trenutno se vani školuje tisuće Ukrajinaca na sistemima kojima ih zapad planira opskrbiti. Rusima se ne piše dobro, kad im kola krenu nizbrdo mogli bi iskoristiti taktičko nuklearno oružje. Valjda će ti to biti znak da su nemoćni. Putin je bolesnik koji se bavi poviješću u zadnje vrijeme pa čak i vojnim planiranjem jer je okružen nesposobnima koje je sam stvorio.
Rusija je tigar od papira u konvencionalnom ratovanju, naprosto veliko lovačko društvo sa dečkima koji vole popiti i proveseliti se.
Sramota……zapravo ne mogu ništa…mogu sve uništiti nuklearnom prijetnjom i sebe naravno.

Ix

>> mogli bi iskoristiti taktičko nuklearno oružje

Ako upotrebe takticko nuklearno oruzije u Evropi USA, Francuska i UK ce iz zbristai sa lica planete za sva vremena.

Ma

@omniameamecumporto Otkud Vam ta informacija da Rusi nemaju dovoljno vojnika, kako ste došli do tog zakljička, molim Vas pojasnite nam?! RF je angažovala u Ukrajini cirka 10% svog profesionalnog sastava, zamislite da su angažovali 20 ili 30% svog sastava! Molim Vas da ne vređate i ne nipodaštavate bilo koga, a posebno ne nekoga ko je supersila u naoružanju.

Pe

@Markus1463 Apsolutno ste u pravu da Rusija teoretski moze da ima vise vojnika nego Ukrajina,bar zato sto je Rusa tacno 3,5 puta vise nego Ukrajinaca.
Problem je sto Rusija iz vise politickih razloga ne moze da sprovede mobilizaciju, i vodi rat „ekspedicionim korpusom“, koji Ukrajina-gde je uvedena mobilizacija-vrlo lako moze da nadbroji.
Razlozi su: insistiranje na „spec.operaciji“ bez objave rata.Po ruskom zakonu, vojnici na sluzenju vojnog roka mogu samo da budu u granicama Rusije, nikako van.
Takodje, objavljivanje rata Ukrajini je direktno krsenje povelje UN i Rusija moze biti izbacena iz UN i saveta bezbednosti UN, a i Kina to ne bi podrzala.
Tako da u realnom zivotu, Rusija nema vise vojnika od Ukrajine.

А

Мени је фасцинантно разочарење на западу како се ефикасно користи тактика из првог светског рата. Удри артиљеријом до бесвести. Навикли људи на „game changer“ ствари. Некако их појам масовности избацио из уљуљканости у технологију и малобројне војске.

Odgovori
Pe

@Апок Ukrajini jeste korisceni vise „game changer“ tipova oruzja.
I to nisu bili „Kinzali“.
Dva primera: Javelin- za razliku od ruskih Korneta i td se sam navodi, vojnik ispali i moze da se skloni.Obuka je brza i laka.U martu je zahvaljujuci ovim oruzjima (ali i drugim-NLAW,Matador) dobijena vojna pobeda Ukrajine kod Kijeva.
U maju-junu je bila ocigledna ruska prevlast u artiljeriji, te je izgubljena Luganska oblast.HIMARS je od dolaska 25.06. do danas zaustavio rusku ofanzivu, neverovatno preciznim udarima unistavajuci ne rusko oruzje, vec zalihe municije (municija lakse gori, i svi topovi su zaustavljeni, ako nemaju granata).
Upotreba nauke i naprednije tehnologije u savremenom ratovanju,kao Javelin i HIMARS se naziva „game changer“.
Bez ovih vojnih sistema, Ukrajinci ne bi mogla da zastite svoju zemlju od okupatora.

ma

A gdje je tu efikasnost? Ljudi ginu doslovce kao u prvom svjetskom ratu na obje strane a pomaka na frontu praktički nema. Koliko je samo civila pobijeno tim beskonačnim artiljerijskim udarima.
Nema tu efikasnosti, samo ratni zločini…

Vl

Apok,
Kako li na njih deluje činjenica da Rusi u Ukrajini još ispucavaju granate sa početka 80-ih godina prošlog veka?

Č

@ max

Onakvi gubici mogu da dovedu i do kolapsa odbrambenih linija, a tad sve zavisi od samo toga koliko je jača strana u stanju da iskoristi situaciju. Zar ti nije čudno da neko ko sa odobravanjem piše o “bombardovanju tamo nekih u sandalama” sad povodom masovne upotrebe artiljerije pominje ratne zločine?

А

@Petrovic Dusan

Осим што је број Џавелина у Украјини релативно мали, а да не говоримо о чињеници да су Украјинци на располагању имали читаву плејаду домаћих и бивших совјетских (додуше упитне употребљивости) противоклопних ракетних система. То што је сада свака ракета Џавелин је један други пропагандно-психолошки моменат, као што је сваки немачки тенк западњацима био Тигар, а нашима свака самохотка Елефант.

И друго, опет, Џавелин није спасио Кијев…

И треће, опет, Химар сам самцат руску офанзиву није зауставио…

Ni

@Petrovic Dusan

Bolje se pokazala ukrajinska Stugna-P od izvikanog Javelina.
Kornet nije zadnja rec tehnologije, kao ni Javelin, ali ima svoje prednosti.
Glavna prednost Korneta je ta sto je moguce lansirati vise raketa na isti cilj iz vise lansera. Rakete ‘jasu’ u istom snopu bez obzira sto su lansirane iz vise lansera, jer lanseri imaju mogucnost medjusobne komunikacije i samim tim i rakete medjusobno komuniciraju tokom leta.
Ako se cilj gadja Koretom sa vise raketa, iz vise lansera, i ako je razmak izmedju raketa 10-15 metara a lete brzinom od 300m/s, nema tog sistema aktivne odbrane koji to moze izdrzati. Pored toga, bojeva glava kod rakete za Kornet nije u nosu nego je celi marsevski motor ispred nje pa je tesko poremetiti i povrediti njen kumulativni mlaz- a kad se kumulativni mlaz formira ne mozes mu nista. U takvoj situaciji za prvom raketom dolazi druga-treca raketa, a ispred sve golo i razbucano. Cak i ako zastita tenka uspe da se izbori sa prvom raketom, dolece druga, treca raketa i tu nema spasa. Kornet je tako konstruisan, od samog starta je predvidjen da vodi vise raketa tj. on ne vodi svaku raketu posebno vec raketama pokazuje sta im je cilj i to mu je glavna prednost.
Javelin nema tu mogucnost, niti lanseri medjusobno komuniciraju, niti rakete komuniciraju tokom leta.

I preterujes vise sa Himarsom i pricama kako je par VBR-ova spasilo Ukrajinu, kojih je Ukrajina imala na stotine, kako se radi o game changer, da bez njih ne bi mogli nista.
Par sistema ma kakvi oni bili, a Himars je daleko od toga kakvim ga predstavljas, u ovakvom sukobu ne znaci ama bas nista. Niti su zaustavili Ruse, cak naprotiv, niti su ucutali rusku artiljeriju jer ista tuce konstantno, mozda cak i zesce nego pre mesec-dva.
To sto su pogidili neko skladiste, i corava koka ubode poneko zrno, pa ti na osnovu toga konstruises price kako su zaustavili neku onfazivu (samo ne znam koju), to je posebna prica.
Skladista u ratu lete u vazduh i letece sve dok se ratuje, ali ako mislis da to Rusima predstavlja nepremostivu prepreku i da ce se time nesto promenilo, grdno se varas.

Ar

Moje je misljenje da je rat zapravo zavrsen….Sve ovo nadalje su samo formalnosti.. Najbolji deo Ukrainske armije je samleven u Donbasu. Ostali deo Ukrainske vojske makar se iskazivao u stotinama hiljada su zapravo rezervisti, svakako opremljeni i svakako motivisani. Prosto oni ne mogu da se mere sa profesionalnom ruskom vojskom , a narocito ne u takvom odnosu naoružanosti.
Mrcvarenje ce jos potrajati dok ne padne Slavjansk (a pašće sigurno), a onda će se stvari naglo ubrzati…
Nadam se samo da Rusi nece ici dalje od reke Dnjepar i primorja, jer bi to bila velika greska…U tim udaljenim područjima nema dovoljno Rusa a ni jedna okupacija ne moze trajati doveka. Užasno mnogo košta i podrazumeva stalne gubitke…
Nadam se da tih dana opijenost neće preovladati nad razumom..

Odgovori
Mi

Rat još nije ni započeo. Tek se crtaju linije ( ne granice )…

Č

@Argon Nije bas jasno o cemu govorite.
Posle odlucne vojne pobede Ukrajine u prvom delu rata u Kijevu, koja je imala kao rezultat povlacenje Rusa sa svih okupiranih teritorija na severu, pocela je operacija u Donbasu.
Za razliku od prvog dela rata koji se vodio u gradovima i gde su Ukrajinci imali prednost, u Donbasu je geografija drugacija, to su siroke stepe, i Rusi su imali prednost zbog veceg broja mehanike.
Sta vidimo sredinom avgusta?
Rusi nisu uspeli da zauzmu cak ni Donjecku i Lugansku oblast.Ukrajinska vojska nije upala ni u jedan“kotao“ niti je doslo do predaje veceg broja vojnika.
Uskoro pocinju kise,i blato,zatim zima.Do proleca 2023 Ukrajina ce dobiti jos oruzja i imati vremena da prodju obuku novi kadrovi.
Jasno je da su Rusi strateski izgubili rat.

Vl

Rusi nisu ostvarili nijedan zadani cilj, a jesen pred vratima. Kad dodje zime tek sve staje do proleca. Cemu se nadaju nije najjasnije.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor