Već nekoliko godina za redom porodica Stojković iz Ćuprije i članovi istoimenog aero-kluba organizuju okupljanja vazduhoplovaca standardne i ultra-lake kategorije. Izgovor je nekad, kao prošle godine, državno takmičenje ultra-lakih letelica a nekad, kao prošle subote, jedno od najskupljih pečenja u Srbiji (zbog dolaska svojom letelicom na okupljanje sa ručkom) ili kako se to takođe zove Fly in.
Ove godine aero-klub Ćuprija je podršku dobio, pored tradicionalnih partnerstava od strane lokalne samouprave i Vazduhoplovnog saveza Srbije i od strane Ministarstva odbrane. Događaju je prisustvao i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović dok je statiku oplemenio Erbas H-145M RV i PVO Vojske Srbije iz 119. mešovite helikopterske eskadrile Zmajevi iz Niša.
Da je srpska generalna avijacija (ona Lajkoming izvorna i dominantnija Rotaks ultra-laka) najaktivnija u regionu dokazalo je u subotu prisustvo preko 20 letelica iz svih krajeva Srbije. Od pomenutog Erbasa iz Niša do motorne jedrilice Falke koja je doletela iz Subotice. Impresivno prisustvo sedam aviona marke Pipistrel koji su doleteli sa letelišta Vojka pored Beograda i sa aerodroma Ečka kod Zrenjanina i standarne posete više raznolikih letelica sa aerodroma 13. maj kod Zemun Polja.
Kada bolje razmislim (što je posao Tango Six portala) kao neko ko prati domaću i regionalnu (generalnu) avijaciju sad već 20 godina, trenutno živimo neverovatan varijetet svega što leti. Praktičan dokaz tom utisku bio je subotnji Fly in. Od pomenutog prisustva trenutno najmodernijeg zapadnog „utility“ helikoptera, do činjenice da je pre početka događaja iznad nas „radio“ kineski dron CH-92A (prilično smo ga demaskirajuće čuli ali i veoma nikako videli – šema bojenja radi savršeno) do vesti da će u septembru po prvi put biti organizovana konferencija posvećena isključivo ovom segmentu. Da ne pominjem da se, kao tokom prošlog veka, u indirektni razvoj generalne avijacije uključilo i Ministarstvo odbrane koje sada već drugu godinu za redom besplatno obučava nove pilote jedriličare.
Stojkovići ponovo briljilari
Organizatori, aero-klub Ćuprija pogonjen porodicom Stojković, još jednom su bili besprekorni domaćini. Od izuzetnog hendlinga svih gostiju na travi, logistike i keteringa koji svakako koštaju, do glavnog ručka koji i dalje bolje okuplja avijatičare nego činjenica da svi oni čitaju Tango Six.
Organizatori su uspeli da animiraju i prisustvo ministra odbrane koji je povezao lokaciju Ćuprije i povratak ŠRO koncepta:
– Drago mi je da je ovaj događaj u Ćupriji i drago mi je što smo počeli da izmeštamo ovakve festivale iz dva ili tri grada gde se to uobičajeno dešava i da to može da vidi što veći broj ljudi u Srbiji. Razgovarao sam sa pripadnicima našeg Ratnog vazduhoplovstva i oni izuzetno cene dobru saradnju sa aero-klubom Ćuprija koji nam je i zbog našeg poligona Pasuljanske livade sa svojim aerodromom zaista dobar komšija.
Obnavljanje i očuvanje tradicije ovog aerokluba iz 1929. godine, ogromna je stvar koju je ova sjajna ekipa ljudi, na čelu sa Goranom Stojkovićem, uradila. Želim da im se zahvalim na pozivu da im se danas pridružimo i da čestitam značajan jubilej – deceniju od zanavljanja rada ovog kluba. Drago mi je da i kroz ovakve manifestacije možemo da popularizujemo vojni poziv, pre svega poziv vojnih pilota. Za nas je to najznačajnija stvar i koristim i ovu priliku danas da pozovem sve mlade ljude da se prijave na neki od naših konkursa za slušaoce Кursa za rezervne oficire roda avijacije, ali i kurseve za podoficire Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane. Imaće priliku da uče od najboljih, da rade sa najboljom opremom i tehnikom i imaće što je najvažnije priliku da služe svojoj Srbiji. – kazao je Stefanović.
Ovogodišnje takmičenje ultra-lakih letelica u organizaciji Vazduhoplovnog saveza biće na aerodromu Blace 20. avgusta dok je četvrti po redu Blanik kamp-kup takođe bio najavljen prošle subote – održaće se na aerodromu Trstenik od 9. do 11. septembra.
nikola
Prelepo,kamo srece da je vise ovakvih manifestacija,gospodinu Stojkovicu svaka cast
Ivan
Bravo, ovo je za svaku pohvalu!!
Stojan Korda
Bas mi je drago da citam o, i vidim, Falke u Srbiji. Mislio sam da nema ni jedan, kad ono ima 5 :) Jedan od mojih omiljenih aviona (dosta slab kao jedrilica zbog non feathering propelera – ali moze ako je dobar jedrilicarski dan). Imam preko 200 sati na SF25B i C, od toga vise od 100 kao nastavnik, i mislim da onaj koji savlada falke, narocito pri postenom bocnom vetru, moze da savlada bilo koji taildragger.
Feline
Ah, ili kupujem / sam pravim motornog zmaja, ili kradem leteći tanjir ET-u, ovako više ne može!
Milovanov Srbislav
Nesto najlepse sto je moglo da se desi u Srpskom Sportskom Vazduhoplovstvu Svaka cast
letač u pokušaju
Sjajan dribling Stojkovića. Da ke sreće, ovako bi moglo svakog vikenda na nekom drugom aerodromu… Još da imam čime doći…😘
Jovan Munitlak
BRAVO