Najteže i najžešće borbe rata u Ukrajini trenutno se vode u Donbasu, u rejonima gradova Severodonjeck i Slavjansk. Obe strane tvrde da protivnik trpi velike gubitke, a ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski izjavio je da ukrajinska vojska sada nije sposobna da izvodi ofanzivne akcije, da je njegov glavni prioritet spasavanje života njegovih vojnika i da ukrajinske snage dnevno imaju oko 100 poginulih i oko 500 ranjenih ljudi.
Sa druge strane, Zelenski je izjavio da dnevno pogine oko 300 ruskih vojnika i da ih do sada ima preko 31.000. Ukrajinska strana iznela je informaciju da Rusi trenutno kontrolišu veći deo grada Severodonjeck, kao i 90 procenata Luganske oblasti dok je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio da je pod kontrolom zajedničkih ruskih snaga 97 posto ove oblasti. Uz to, Šojgu je izneo i podatak da se u zarobljeništvu trenutno nalazi 6.489 pripadnika ukrajinskih oružanih snaga. Kada su u pitanju isporuke naoružanja sa zapada, ministar odbrane Ukrajine Oleksij Reznjikov izjavio je da su isporučene američke protivbrodske rakete Harpun, kao i da je Ukrajina do sada dobila više od 150 jedinica artiljerijskih oruđa kalibra 155 mm kao i nekoliko desetina samohodnih višecevnih lansera raketa.
Za razliku od prethodnog perioda, u protekloj nedelji saopšteno je nekoliko zanimljivih informacija o borbenim dejstvima, a objavljeno je mnoštvo izuzetno interesantnih fotografija i video snimaka. Tako su iz komande Ratnog vazduhoplovstva Ukrajine objavili da je od početka rata do 4. juna ukrajinska borbena avijacija imala oko 1.000 borbenih letova, a smatra se da se ta brojka najverovatnije odnosi i na letovima izviđaćko-borbenih bespilotnih letelica Bajraktar. Isto tako, iz ukrajinskog vojnog vrha stigla je procena da je Rusija do 6. juna, na ciljeve u Ukrajini lansirala oko 300 krstarećih raketa Kalibr.
Pre pet dana, Rusija je izvršila napad na Darnicki zavod za remont vagona koji se nalazi u Kijevu. Iz ruskog ministarstva odbrane je saopšteno da su se u objektima ovog preduzeća nalazili tenkovi i oklopna vozila koja su u Ukrajinu stigli iz drugih istočnoevropskih zemalja. Komanda vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine saopštila je da je raketni napad na Kijev izveden krstarećim raketama koje su lansirane iz aviona Tu-95 koji je leteo iznad Kaspijskog mora.
Objavljeni su i snimci navodnog dejstva, u opisu video materijala stajalo je da su u pitanju dronovi-kamikaze tipa KUB, ali kako ovakvo sredstvo, zbog samo 3 kg eksploziva koje nosi, sigurno ne može da uništi ili ozbiljno ošteti ovakvo postrojenje, sigurno je u pitanju nešto mnogo veće. Vrlo brzo su se pojavile spekulacije da su u pitanju krstareće rakete tipa H-59MK2 koje su lansirane sa višenamenskog borbenog aviona Su-57. Ruska novinska agencija RIA Novosti prenela je juče informaciju dobijenu od neimenovanog izvora, da su Vazdušno-kosmičke snage iznad Ukrajine upotrebile odeljenje od 4 Su-57 koji su međusobno povezani zajedničkom informacionom mrežom, i koji se koriste za uništavanje neprijateljske PVO.
Od verodostojnih fotografija i video snimaka vazduhoplovnih gubitaka, prvo ćemo navesti da je u rejonu mesta Orehovo, u Zaporožskoj oblasti, RV Ukrajine izgubilo lovački avion Su-27P sa evidencijskim brojem 38 plavi. Ukrajinci su objavili nekoliko snimaka pogotka i pada aviona, ali su pri tom navodili da je reč o ruskom jurišnom avionu Su-25. Međutim, ubrzo se pojavio snimak sa kamere bespilotne letelice ruskih snaga na kome se vidi da je reč o dvomotornom avionu sa dva vertikalna stabilizatora. Prvobitno je opisano da je u pitanju MiG-29, i to ukrajinski, ali su fotografije olupine sa mesta pada potvrdile da je u pitanju Su-27, kao i da je pilot najverovatnije poginuo. Postoje dve verzije ovog događaja, prvi da je avion oborila ukrajinska PVO, a druga govori o tome da ga je oborio ruski lovac. Međutim, rusko ministarstvo odbrane nije prijavilo ovaj slučaj pa nije nemoguće da je u pitanju tzv. ‘‘friendly fire‘‘.
Drugi video koji je ove nedelje privukao pažnju, jeste navodni snimak obaranja helikoptera Mi-14PS ukrajinske Mornaričke avijacije. Iako snimak izgleda prilično realistično, ne može se sa velikom sigurnošću utvrditi autentičnost i verodostojnost. Na snimku, koji prikazuje navodno dejstvo ruskog lovca Su-35S (spominjali su se i Su-27SM3 i Su-30SM), ne vidi se pad ukrajinskog helikoptera jer je snimatelj sklonio kameru. Međutim, može se čuti dejstvo topa, a pažljivijim gledanjem može se oko aviona uočiti dim koji se pojavljuje prilikom gađanja topom. Kako prenose društvene mreže, snimak nije svež, i nastao je u Odeskoj oblasti, a povezuje se sa pogibijom pukovnika Igora Bedzaja koje se dogodilo 7. maja prilikom bitke za Zmijsko ostrvo. Sada je međutim moguće da ukrajinski pukovnik ipak nije oboren prilikom ovog događaja.
#Ukraine: Clearer footage just released by the Ukrainian 128th Mountain Assault Brigade shows what was shot down was a Russian Ka-52 attack helicopter- they claim that a MANPADS was used.
Given the low altitude & very rapid explosion, we can state that both the crew were killed. https://t.co/exCn9nvNZ5 pic.twitter.com/EkBKBvd3aY
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) June 5, 2022
Na društvenoj mreži Tviter je 4. juna objavljen snimak obaranja ruskog borbenog helikoptera Ka-52. Letelicu su, kako se navodi, negde iznad Donbasa, lakim prenosivim raketnim sistemom pogodili pripadnici ukrajinske 128. brdske jurišne brigade. Na osnovu snimka se može zaključiti da je posada poginula jer je helikopter leteo nisko i piloti nisu imali vremena da se katapultiraju. Od početka rata ovo je jedanaesti Ka-52 za čije obaranje ili prinudno sletanje, napuštanje i potom uništenje imamo verodostojne dokaze. Postoje naznake da je izgubljeno još pet helikoptera ovog tipa od kojih je većina uništena na zemlji, na aerodromima Černobaevka i Gostomelj.
U borbenim dejstvima, obe strane obilato koriste na stotine pa i na hiljade različitih tipova bespilotnih letelica, od komercijalnih dronova kvadkoptera, preko taktičkih izviđačkih vojnih bespilotnih letelica do izviđačko-borbenih bespilotnih letelica poput Bajraktara, Forposta i Inohodeca. Osim za izviđanje, upotrebljavaju se i za korekturu i provere efikasnosti artiljerijske vatre, ali naravno i za borbena dejstva, od minobacačkih granata do malogabaritnih vazduhoplovnih ubojnih sredstava.
Do sada je objavljeno mnoštvo dokaza o oborenim, prizemljenim i zarobljenim BPL, najzanimljiviji video pogotka neke od njih objavljen je pre nekoliko dana, snimak je napravljen upravo sa optoelektonskog sistema pogođene ukrajinske letelice, na njemu se vidi lansiranje i let rakete ruskog sistema PVO (najverovatnije da je reč nekom lakom prenosivm raketnom sistemu, npr. Igla ili Verba), a snimak se prekida pogotkom BPL.
U saopštenjima ministarstva odbrane Rusije se od početka rata u više navrata moglo čuti da određeni ukrajinski vojni vazduhoplovi baziraju na aerodromima susednih zemalja, pre svega Poljske, ali i Rumunije. Prvu potvrdu takvih tvrdnji videli smo 28. maja kada je objavljen satelitski snimak poljske vazduhoplovne baze Deblin, na kome se, prema opisu snimka, u tom trenutku na aerodromu nalazilo 7 teških transportnih aviona Il-76 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine. Prema raspoloživim podacima, RV Ukrajine je pre izbijanja sukoba imala 5-7 aktivnih Il-76.
Najnoviji komentari
Novaković Saša na: Završena isporuka Rafala Grčkoj
Bode oči cena...1.06 mili...za šest novih...a sa polovnih 12...ukupno 2.5.....sa prilagođavanjem infrastrukture...
Drag na: Završena isporuka Rafala Grčkoj
F-35 pojede doslovno konkurenciju.
Fishbed na: Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu
@Perko Nije samo Francuska ta koja je prije Srbije naručila F4. A F4R ne postoji. Zasad.
BoxX na: Završena isporuka Rafala Grčkoj
Dok mi još uvek ne znamo tj skoro da je sigurno da znamo da ćemo ih dobiti u konfiguraciji slabijoj od Mig29SM i od Hrvatskih Migova. Jedina prednost će biti duži vek resursa
Old, bold and bald na: Savet roditelja Vazduhoplovne akademije protiv nove uprave: „15 rukovodilaca sa vazduhoplovnim sertifikatima podneće neopozive ostavke“
Neću da mračim, ali obično nakon ovakvih vratolomija neko pogine u avijaciji. Tako je bilo i nakon puča u Centru za letna ispitivanja na Batajnici, kad je pao g4 kod Kovačice i poginuo major Robert Kaloci. Neki komentatori zaboravljaju da je ovo avijacija.