Dnevni list Koha Ditorë preneo je juče informaciju da će Kosovske bezbednosne snage (KBS) iz Sjedinjenih Američkih Država uskoro dobiti 40 bespilotnih letelica. Kako se navodi, u pitanju su bespilotne letelice RQ-20 Puma u verziji Puma LE (Long Endurance) proizvođača AeroVironment.
Koha prenosi i da je u dogovoru sa proizvođačem, proizvodnja ovih BPL trebala da se završi juče. Letelice, čija je vrednost oko 215 hiljada dolara, najverovatnije su naručene krajem juna prošle godine kada je vlada u Prištini saopštila da je iz SAD nabavljena vojna oprema u vrednosti od 4,6 miliona dolara.
RQ-20 Puma je ultralaka izviđačka bespilotna letelica koja se lansira ručno ili putem katapulta, verzija Puma LE uz primenu antene LRTA (Long-Tange Tracking Antenna) ima maksimalan operativni domet od 60 km (bez LRTA domet je 20 km). Dužina letelice je 2,2 m, razmah krila 4,6 m, normalna poletna masa je 10,7 kg, maksimalna masa 12,2 kg.
View this post on Instagram
Maksimalna masa korisnog tereta je 2,5 kg, autonomija leta je 5,5 sati kada nosi standardnu opremu za izviđanje (optoelektronika Mantis i45 ili opciono Mantis i45N za dnevno-noćne operacije) i 6,5 sati kada se koristi baterija Puma Smart 2500.
Interesantno je da RQ-20 koristi američka vojska iz sastava KFOR-a, a do sada su ovu BPL nabavili Albanija, Belgija, Češka, Danska, Egipat, Estonija, Francuska, Holandija, Kanada, Letonija, Nemačka, Novi Zeland, Norveška, Španija, Švedska, UK i oružane snage SAD.
Prilikom prenošenja ove vesti, Koha Ditore se pozvala na neimenovane američke medije, ono što se može videti kao nelogično je da 40 RQ-20 košta samo 215.000 dolara. Ono što je zvanično objavljeno je da je ministar odbrane privremenih kosovskih institucija Armend Mehaj krajem juna zatražio od kosovske vlade 11,9 miliona evra za nabavku 4 bespilotne letelice.
Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.
Stojko
Dok mi cekamo da se nasa socijalisticka namenska industrija probudi, svi se opremaju.
Živojin Banković
Stojko
https://tangosix.rs/2020/21/08/medijski-prikaz-rv-i-pvo-na-batajnici-nada-da-mig-ovi-iz-belorusije-nisu-u-problemu-koliko-tacno-vojnika-prevozi-mi-35m-vrabac-uveden-u-naoruzanje-kako-se-mali-milos-prevozi-u-helikopteru-mi-17v5/
Stojko
@Živojin Banković
Sto bi rekli, sve ja to postujem ali ako mogu da sklope par Vrabaca ili par maih i velikih Milosa, ili nijednog Pegaza koji se razvija evo 11 godina, nesto tu ne valja i mora da se menja.
Shvatam da je to sto su napravili dovoljno za pokazne vezbe i TT zborove, ali ajde budimo realni. Cak su i veliki vodja i njegov poslovni partner ministar priznali da moramo da damo 150 miliona namenskoj da bi dosli do bilo kakvih realnih kapaciteta proizvodnje.
Dragojlo
@Živojin Banković
I koliko smo tamo Vrabaca videli?
Ako zanemarimo da je po karakteristikama duplo slabiji od americke BPL.
Sasha
Kada je bila skorasnja vezba na aerodromu u Nisu, leteo je u toku pripreme i vezbe Pegaz ili CH92, ne znam ni sam. Otprilike bi se do centra grada culo kada poleti, kao da je neko obesio tri motorne testere pod punim gasom i vitla njima iznad grada.
Živojin Banković
Stojko
И сами сте рекли, потребна су велика улагања у наменску индустрију, што је и најављено. Плус куповина домаћих производа у вредности од 1,25 милијарди евра.
Dragojlo
То што је виђено не значи да је то све што је испоручено и набављено/наручено.
А поред Врапца, ВС од 2008. године користи и Орбитер.
Тако да није баш да нисмо опремљени оваквим БПЛ.
Kovač
Stojko, ne budimo, kako bi naš vrli glavni urednik rekao, glupi. Jbg, ne može niko oko nas da kupi bilo šta, a da se ovde ne komentariše „leleeee, svi uzimaju novu tehniku, a mi“??!!
Pa, realno, mi uz „braću“ Hrvate, uzimamo najviše, više i od njih, stoji to da naša namenska ne razvija i ne proizvodi brzinom kojom bismo mi to voleli, ali napredak je vidljiv, na duge staze, biće to OK.
S druge strane, ovakvi komentari su ipak potrebni, kako se ljudi zaduženi za namensku ne bi previše opustili.
Živojine, da li bi oprema za elektronsko ratovanje koja je, navodno, poručena od Rusa i stiže (mislim na Repelent uparen sa Krasuhom u najslabijoj verziji), poobarala ove igračke kojima Ameri snabdevaju ove „naše“ dole, i znamo li da li to znači da i naše bpl i avijacija uopšte, za vreme delovanja tih sredstava ne može operisati u tom reonu?
Hvala
P. S. Izvinjavam se ako sam napisao nešto glupo, poštovani uredniče
Živojin Banković
Kovač
Ако погледамо спецификације Репелента, за њега је наведено да му је првенственa намена електронска борба против малогабаритних БПЛ.
Фреквентни опсег који омета је 200 до 6000 МHz.
ivkos
Imam utisak da nece vise da se bune zbog naseg opremanja, ali ce zato da dele sakom i kapom regionu tehniku. Nema sanse da mi izrdzimo tu trku.
Feline
@Ivkos
Samo 4 minijaturna drona (40 dronova se prividelo nekom novinaru), i već trka u naoružanju? I veruješ da će U.S of A ikome iz ex-YU da proda/pokloni išta od ozbiljne opreme?!
Komentara bez…
Znaju oni da bi BAŠ sve upotrebljivo završilo u Turskoj…
Mile
Ozbiljno dobri lako prenosivi dronovi sa fenomenalnim karakteristikama , očigledno ih neko dobro savetuje kako da se nauružavaju .Ista firma pravi i dronove kamikaze u slučaju takvih nabavki što nije isključeno ovo može da bude ozbiljan problem za našu vojsku.Danas neki kosovski ministar je demantovao nabavku 40 dronova već 4 , da li se neko istrča pa objavio prave količine a ministar danas sanira štetu videćemo.Mi smo sa ovim Light dronovima jako tanki , Vrabac je polu proizvod sa lošim karakteristikama.
Stojko
@Živojin Banković
Krajem proslog veka, dok je Vojnktehnicka akademija bila u krugu VTI na Belim vodama, a klase pitomaca imale.dvocifrene oznake, vidjao sam nesto sto jako lici na Pegaza, uglavnom kako se kotrlja od zgrade do zgrade. U to vreme to je bio iskorak u buducnost, nova tehnologija 21
veka. I evo skoro 25 godina kasnije, i dalje se nismo mnogo odmakli. Tako da sam skepitcan po pitanju svih tih maketa i projekata, i kapaciteta i mogucnosti.
Živojin Banković
Stojko
Да, сећам се пројеката БПЛ из тог времена, биле су то ИБЛ-2000, ИБЛ-2004 (ВБЛ-1000).
Нема шта да будете скептични, Пегаз је урађен са кинеском технологијом, и то ће функционисати.
А да ли ћемо на крају успети да сами направимо такву БПЛ, мало ко може да каже.
Ivan
Zivojine
E vidi ovo je glavni problem za Vas . „Kineskom tehnologijo“. Srbija nema sanse da kupi Rafale, bas zbog toga.Ako znamo da je Indiji Rafale glavna protuteza Kineskim “ naprebnim“ lovcima , tesko da ce Francuska izabrati Srbiju umjesto Indije.Ne trebam objasnjavat “ prijateljski“ odnos Indija/ Kina.