Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024
Reagovanje Rusije na slanje MiG-ova 29 Ukrajini: „Slovačka prekršila ugovorne obaveze i međunarodne propise“
23. marta 2023. Ukrajini su predata prva četiri slovačka MiG-a 29 / Foto: isečak iz video snimka objavljenog na Instagram kanalu Oružanih snaga Slovačke

Reagovanje Rusije na slanje MiG-ova 29 Ukrajini: „Slovačka prekršila ugovorne obaveze i međunarodne propise“

Kao što je Tango Six već preneo, Slovačka je pre dve nedelje započela sa isporukama lovačkih aviona MiG-29 Ukrajini. Objavljen je i video snimak na kome se vide četiri aviona bez nacionalnih oznaka, ali sa slovačkim evidencijskim brojevima i prepoznatljivim šemama farbanja. Kako je saopšteno, plan je da se pošalje ukupno 13 letelica, s obzirom da ih je u naoružanju do skoro bilo samo 11. Među njima su sasvim sigurno i primerci koji nisu bili aktivni.

Pretpostavlja se da je poslato 10 modernizovanih MiG-29AS i UBS kao i tri odavno neoperativna MiG-29A i UB. Poslednjih godina čak ni aktivna flota nije raspolagala sa velikim brojem dostupnih letelica, pretpostavlja se da je letelo svega 5 do 6 aviona. Stoga se veruje da bi dobar deo aviona u Ukrajini mogao da posluži samo kao izvor rezervnih delova, ali ne treba isključiti ni mogućnost da neki u međuvremenu budu dovedeni u operativno stanje.

Slovačka je od bivšeg ČSSR-a 1993. nasledila 10 aviona MiG-29, od Rusije je 1993/94. na ima duga Sovjetskog saveza dobila još 14 primeraka / Foto: isečak iz video snimka objavljenog na Instagram kanalu Oružanih snaga Slovačke

Nedelju dana nakon što su Ukrajini poslata prva četiri slovačka MiG-a 29, oglasila se Federalna služba za vojno-tehničku saradnju Ruske Federacije (FSTVS) koja je u svom komentaru istakla da je Slovačka prekršila svoje ugovorne obaveze i međunarodne propise o kontroli izvoza.

Kako je saopšteno iz FSVTS, Slovačka je „grubo prekršila međunarodne obaveze o reeksportu naoružanja ruske proizvodnje“, a kao dokaz se navodi član 6, Sporazuma između Vlade Ruske Federacije i Vlade Slovačke Republike o vojno-tehničkoj saradnji potpisanog 29. aprila 1997. godine, u kome je definisano da „svaka od ugovornih strana neće bez pismene saglasnosti druge ugovorne strane trećim zemljama prodavati ili predavati oružje i vojnu opremu, tehničku dokumentaciju za njihovu proizvodnju, informacije i materijale dobijene ili stečene kao rezultat bilateralne vojno-tehničke saradnje…“.

Dalje se citira slovački ministar odbrane Jaroslav Nađ koji je izjavio da u arhivi ministarstva odbrane Slovačke ne postoji takav dokument. U FSVTS smatraju da je to „pokušaj obmanjivanja globalne zajednice“, i izražavaju spremnost da Slovačkoj dostave kopiju originala relevantnog međuvladinog dokumenta koji se čuva u arhivu Ruske Federacije.

Istovremeno se podseća da je transfer lovaca MiG-29 u Slovačku izvršen na osnovu ugovora potpisanog sa Ministarstvom odbrane Slovačke 8. jula 1993, i navodi se da član 14.6 ovog ugovora obavezuje da „kupac neće prodavati ili prenositi bez saglasnosti dobavljača ili stvarno isporučiti specijalnu opremu i tehničku dokumentaciju ili informacije o njima u druge zemlje ili dozvoliti trećem licu ili bilo kom privatnom ili pravnom licu osim zvaničnika ili stručnjaka iz zemlje kupca da koriste ovo specijalne opreme i tehničke dokumentacije“.

Kao još jednu, prema njima, važnu činjenicu FSVTS ističe da je sa ministarstvom odbrane Slovačke 2009. godine kompanija RSK ‘‘MiG‘‘ potpisala ugovor za servisiranje aviona MiG-29 slovačkog ratnog vazduhoplovstva, da je ruska strana redovno ispunjavala svoje obaveze održavanja navedenih aviona ali da je slovačka strana prošle godine najavila raskid ovog sporazuma. Napominje se da su ostala nerešena pitanja vraćanja ruskoj strani skupe opreme uvezene za održavanje aviona kao deo ispunjenja ugovornih obaveza, kao i plaćanje već izvršenih usluga.

Deo opreme koje je Slovačka dobila od Rusija isporučena je pod uslovima privremenog uvoza / Foto: isečak iz video snimka objavljenog na Instagram kanalu Oružanih snaga Slovačke

Na kraju se dodaje da je uprkos više puta ponovljenim ponudama Federalne carinske službe Rusije i ruskih firmi da se trenutna situacija reši na civilizovan način, ministarstvo odbrane Slovačke izbegava pregovore i rešavanje ovih pitanja. Oprema isporučena pod uslovima privremenog uvoza i dalje je ilegalno u posedu slovačke strane i moglo bi doći do njenog prebacivanja u Ukrajinu.

Ukrajina je do sada od svojih saveznika dobila ogromne količine vojne opreme i naoružanja u vrednosti od nekoliko desetina milijardi dolara. U praćenju informacija koje se odnose na ovu temu moglo se videti da su pojedine države, za naoružanje koje su želele da pošalju, morale prvo da zatraže odobrenje zemlje u kojoj su ta sredstva proizvedena, dakle dozvolu da se izvrši reizvoz, iako nije reč o prodaji. Tako je pošiljke tenkova Leopard 2 morala da odobri Nemačka, kod isporuke nemačkih artiljerijskih sistema PVO tipa Gepard pojavio se problem sa municijom koju je Nemačka želela da obezbedi iz Južne Amerike, čemu se usprotivila Švajcarska u kojoj se municija proizvodi.

U svetu je poslednjih decenija čest primer da mnoge države kupuju polovno naoružanje od drugih zemalja koje, ako to oružije nije njihove proizvodnje, moraju da traže dozvolu od države čiji im je proizvođač prodao ono što sada želi da kupi treća strana. Jedan od primera na ovim prostorima je pokušaj Hrvatske da od Izraela nabavi borbene avione F-16 koje su sprečile SAD jer su tražile da se avioni Hrvatskoj isporuče u originalnoj konfiguraciji kakvu je Izrael nabavio, a ne u trenutnoj varijanti nastaloj dubokom modernizacijom koju je izvela izraelska vazduhoplovna industrija.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Va

rusi o poštivanju ugovora, smešno

Odgovori
Sv

Whataboutizam smesno.

Ni

Ekipa koja je u Slovačkoj na vlasti prekrši ugovore ( više njih ) i sutra, prekosutra će otići sa vlasti ( verovatno će otvoriti konsultantske firme u Ukrajini ). Oni koji dođu na vlast će morati da pričaju odnose sa Rusijom. Druga stvar je da svako ko pokuša da sklopi ugovor sa državom Slovačkom može računati da za Slovačku taj ugovor nije pravno obavezujući
Interesantno.

Br

Ameri krse medjunarodno pravo vec 70 godina sa svojim ratovima i svrgavanjem vlasti obojenim revolucijama, zaplenjuju tudji novac i nikom nista jer ne priznaju Medjunarodni sud pravde… Rusija to uradi jednom i… Pa u Iraku je zivot izgubilo milion ljudi bez dokaza o oruzju za masovno unistenje, Libiji zaplenili, sto znamo, 80 milijardi, Rusima ko zna koliko i opet nikakva osuda. Pa ko je pokrenuo vise ratova do sada i ubio vise ljudu, Rusija ili Amerika?

Bo

Buuu f’n hoo. Cry me a river.
Svaka zemlja bivseg varsavskog pakta organski ne podnosi Rusiju. To bi trebalo biti neki nauk nama

Odgovori
В

Све земље запад су нас бомбардовале. То би требао бити наук свима у свету, који воле слободу.

Le

@Baca

Nauk je da se ne bude kao Srbija :D

П

Само изузетно глуп примерак људске расе може мислити да се тако може играти са нуклеарном силом.

Odgovori
Du

Baš tako G-din Pero. Kada je Ukrajina 8 godina bombardovala i ubijala ruske civile na svojoj teritoriji, svi su ćutali a sada je Rusija agresor. Ne podržavam rat ali ne posržavam ni svetske policajce.

Mi

Kave veze ima što je Rusija nuklearna sila kada pričamo o slanju ovih Slovačkih migova Ukrajini.
Da neće da valjda Rusi da bace nuklearnu na Slovačku.
Sve dok netko ne napadne direktno Rusiju nema govora o korištenju atomskih.
A to se neće dogoditi.
Sve pretnje vezane uz atomske su pokušaji Rusije da siju strah u svijetu ali u stvari govori samo o trenutnoj nemoći Rusije.

Le

@Dusan

Koliko ja znam, Ukrajina se borila protiv pobunjenika koji su imali direktnu vojnu i ligističku podršku Kremlja, koji je tu pobunu i pokrenuo. Evo ti logički izazov – 100% sam ubeđen da ne vidiš ništa loše u akcijama MUP Srbije i VJ na Kosovu? Zašto onda negiraš pravo Ukrajine da čuva svoju zemlju i svoje lojalne građane? Ujedno, siguran sam da apsolutno ne podržavaš Oluju i Bljesak.

Na Balkanu, Beograd je pokušavao ono što u Ukrajini, Gruziji i Moldaviji pokušava Kremlj. Nek smo naši, ali nismo cvećke nikad bili, a samo kukamo. Rusija jeste izvršila agresiju na Ukrajinu 2014, kao pre toga i na Gruziju, a mogu da se žale Sv. Petru što zemlje koje tu agresiju osuđuju koriste svoje pravo prema Povelji UN, član 51, da se napadnutom pomogne.

Zašto Srbiji niko nije pomogao 1999? Ili Iraku 1991, 2003? Avganistanu 2001? Zato što su akcije protiv tih zemalja bile opravdane. Ti me sad slobodno počasti uobičajenim repertoarom uvreda koji svi vi rusofili i nacionalisti srBski koristite.

Pe

@leopold
Kako su te agresije bile opravdane? Čime? Ukrajina, Irak, Kosovo isto priča, samo ne važi za sve. US su pobedile u hladnom ratu i pos.ale se po međunarodno pravu. Za druge me baš, briga ali treba biti baš retardiran da agresiju na srj nazivaš opravdanom.

Jo

@Leopold 10:00, 06. apr. 2023.

„Zašto Srbiji niko nije pomogao 1999? Ili Iraku 1991, 2003? Avganistanu 2001? Zato što su akcije protiv tih zemalja bile opravdane. Ti me sad slobodno počasti uobičajenim repertoarom uvreda koji svi vi rusofili i nacionalisti srBski koristite.“

SR Jugoslaviji 1999. niko nije pomogao, zato što je svet bio unipolaran i niko nije smeo da se suprotstavi Americi. To je činjenica, baš kao što je činjenica i to da je SR Jugoslavija napadnuta iz vazduha bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN. Napad protiv Iraka 1991. je bio rezultat okupacije Kuvajta, bio je i opravdan i odobren. Napad na Avganistan je bio rezultat terorističkog napada na Ameriku, i bio je opravdan. Napad na Irak 2003. nije bio opravdan i nije uživao univerzalnu podršku. Američke saveznice kao što su Francuska i Kanada nisu htele da učestvuju. Danas se zna da nije postojao nikakav validan razlog za napad na Irak, da su informacije o iračkom oružju za masovno uništenje bile lažne.

Rusi se u ratu protiv Ukrajine koriste istom argumentacijom kojom se NATO koristio 1999, zaštita civila u uslovima oružane pobune.

Tema ovog teksta je nešto drugo. Ako je Slovačka imala ugovor kojim se obavezala da neće prodavati to što je kupila od Rusije – onda je prekršila taj ugovor. Vreme će pokazati koliko je to bilo pametno, ali Rusija ima pravo da kuka. To naravno ne znači da će joj kuknjava pomoći.

Nažalost, živimo u uzbudljivim vremenima. Svet više nikada neće biti isti.

Mi

@Leopold

„Koliko ja znam, Ukrajina se borila protiv pobunjenika koji su imali direktnu vojnu i ligističku podršku Kremlja, koji je tu pobunu i pokrenuo.“

Koliko ja znam, pobunu su orkestrirali Zapadnjaci ubijanjem ljudi na Majdanu i nasilnom smenom vlasti.

„Evo ti logički izazov – 100% sam ubeđen da ne vidiš ništa loše u akcijama MUP Srbije i VJ na Kosovu? “

Naravno da ne vidi, MUP Srbije je branio sprko stanovnistvo napadnuto od strane teroristicke UCK.

„Zašto onda negiraš pravo Ukrajine da čuva svoju zemlju i svoje lojalne građane? “

Ukrajince niko nije napao, Rusi su samo odlucili da ne priznaju nasilnu promenu vlasti.

„Ujedno, siguran sam da apsolutno ne podržavaš Oluju i Bljesak.“

Pa to je upravo ono sto rade i Ukrajinci sa Rusima, ubijaju i proteruju deo svojih gradjana koji ne zele da im se ukine pismo, jezik, pravo na veroispovest. Strah od nacizma je zajednicki i Srbima i Rusima, pa znamo gde su bili i Hrvati kao i Ukrajinci tokom WW2, a znamo i ideologiju koju o dalje zdusno podrzavaju, vrlo jasna logika.

„Na Balkanu, Beograd je pokušavao ono što u Ukrajini, Gruziji i Moldaviji pokušava Kremlj. Nek smo naši, ali nismo cvećke nikad bili, a samo kukamo. “

Realno, nisi ti nas, znamo to i mi i ti, jel da?

„Rusija jeste izvršila agresiju na Ukrajinu 2014, kao pre toga i na Gruziju, a mogu da se žale Sv. Petru što zemlje koje tu agresiju osuđuju koriste svoje pravo prema Povelji UN, član 51, da se napadnutom pomogne.“

Nije, 2014 je Ukrajina izvrsila agresiju prema svojim gradjanima Ruske nacionalnosti.A Rusija je vojnim intervencijom zastitila te svoje gradjane. I koliko vidim ne zale se nikome, nego osvajaju grad po grad i tamane naciste.

„Zašto Srbiji niko nije pomogao 1999? Ili Iraku 1991, 2003? Avganistanu 2001? Zato što su akcije protiv tih zemalja bile opravdane. Ti me sad slobodno počasti uobičajenim repertoarom uvreda koji svi vi rusofili i nacionalisti srBski koristite.“

Zato sto u to vreme niko nije imao petlju da se usprotivi NATO-u!
Ako su te „akcije“ bile opravdane, zasto nisu odobrene od strane UN-a?

Realno, vrlo lose stojis sa cinjenicama.

Al

@LEOPOLD
Ujrajinci su izazvali pobunu i svrgli izbornu vlast na majdanu i posle toga su ubijali Ruse i dopustili pravljenje raznih američkih laboratorija za biološko oružje i reakcija Rusa u toj zemlji koji su većinski narod bili je pobuna… Srbija nije radila čišćenje albanaca na Kosovu,nego su albanci napadali Srbe na Kosovu i ubijali…

Mo

Dok na Ruskim državnim TV kanalima propagandisti vrište da Slovačka uopće u budućnosti ne treba postojati, nekako ti i nije do poštivanja takvih sporazuma.

Odgovori
Lo

Pa iz SAD posebno Bajden 1999. je govorio da ne treba da postoji SRJ i da treba da se umaršira u Beograd. A posebna je priča što nije poštovano međunarodno pravo na koje se sada isti ti pozivaju. Retorika je jedno a stvarnost sasvim nešto drugo.

op

Da su Rusi uništili sve aerodrome i rezervne poletno sletne staze ovi avioni ne bi imali nikakvog smisla. Ali pošto ruska komanda i dalje ne uništava strateške objekte, ne vrši izolaciju bojišta i uništavanje opreme i trupa na mestima grupisanja, onda će ovaj rat još dugo da potraje. Da su uništili mostove preko Dnjepra ni jedan komad opreme ne bi mogao da dođe do fronta u Donbasu, a ono što je već tamo bi odavno bilo uništeno ili potrošeno.

Odgovori
PS

A koliko treba aerodromu da se popravi? Dva dana maksimum. Nama strateška avijacija NATO dan noć bombardovala aerodrome a Orlovi leteli u akciju…

А

@opet ja

Да би се аеродроми у пракси избацили из функције потребно је константно бомбардовање истих, што је у пракси скоро па не оствариво за скоро све данашња Ратна ваздухопловства, с обзиром на доминантни минимум муниције којом већина располаже.

Уништење мостова је скоро индентична прича.

Jo

@Алекса

Uništenje mostova definitivno nije ista priča. Za uništenje aerodroma se slažem, Ukrajina je na vreme izmestila svoje avione.

Ko

Da bi se uništio most treba da preleti bombarder nad tim mostom.
Rusi ne lete nad Ukrajinom, imaju probleme.
Kad Rusija ispaljuje krilate rakete Ukrajina to zna unapred pa se sklone na vreme.

Kako si tačno mislio da izvedeš to o čemu pričaš?

Ni

@Koko

A most se inace rusi samo bombama pa su potrebni bombarederi? Nista Iskanderi recimo?
I lete Rusi iznad UKR ali ne iznad cele drzave, ipak UKR PVO nije bas slabasna kao nasa ’99.
Sto se krilatih raketa tice, kazes da Ukrajina to zna unapred pa se sklone na vreme? A kako se to sklone? Uzmu recimo neki remontni zavod i odnesu komplet postrojenje dok krilata ne doleti? A i videli smo kako su se sklonili oni dobrovoljci na zapadu UKR kad su ih nahvatali i poklopili krstarecim. Plus imaj na umu da je u UKR zabranjeno snimanje i mi pojma nemamo koliku su stetu pretrpeli Ukrajinci u dubini teritorije, a ispaljena je pozamasna kolicina svakojakih raketa.

А

@Jordan

Не бих се сложио из два разлога:
1.) 99те смо видели да за уништење појединих мостова је потребно и по више погодака
2.) чак и када би противник уништио добар део мостова, он би потом морао да приступи лову на понтонске мостове и друга средства за прелазак река која би мењала уништене мостове

Sh

Rusi treba ostro da reaguju prema svakom ko ih je ozbiljno zavrnuo i pretio!

Odgovori
K

A sta mogu, u buducnosti odbiti prodati slovackoj svoje nepostojece zrakoplove sljedece generacije?

Mi

A kako bi to Rusi mogli da reaguju ?
Da prete ?
Pa nitko ih se više ne boji đaba im trud.

Fu

@K
@Miki

Verujem da ste culi za medjunarodne sudove kojima se resavaju sporovi medju zemljama, funkcionisu vrlo slicno domacim sudovima…

Mogu da ih tuze i traze nadoknadu shodno krsenju ugovora…

A, sta kazete?

Mi

Potpisan u Budimpesti, ispravak

Mi

Fumigans

Kazem ja sta cemo sa ugovorom poznatom kao Budimpeštanski memorandum? Njime je 1994. obećano da nijedna država neće upotrijebiti silu ili prijetnje protiv Ukrajine te će svi poštivati suverenitet i postojeće granice, a zauzvrat ce se Ukrajina odreci svog dijela naslijedjenog nuklearnog oruzja od strane SSSR-a. Napominjem da je Ukrajina u tom momentu po kapacitetima bila treca nuklearna sila na svijetu sa preko 5000 bojevih glava. Dakle vise nego Kina, Francuska ili Velika Britanija! Sporazum su potpisali; Ukrajina, Rusija i SAD, a sve nuklearne bojeve glave su predane Rusiji koja je napominjem opet pismeno zajamcila teritorijalni integritet Ukrajine! Sporazum je također uključivao i odluku da će, ako dođe do agresije, zemlje potpisnice zahtijevati brzu reakciju Vijeća sigurnosti UN-a za pomoć Ukrajini. Odatle Americi direktno pravo da se mijesa u ovaj sukob jer je Ukrajini to zajamcila. Kao i Rusija uostalom, ali se Rusima ne moze i nece vise nikad nista vjerovati!!

А

@Mislav

Ah, jedva dočeka da neko zađe u pravna pitanja, gde mu nije mesto.

Sve si lepo napisao i mislio, samo si jednu ključnu činjenicu propustio.

Budipeštanski memorandum NIJE pravni ugovor, te samim tim on pravno ne obavezuje nijednu potpisnicu istog (ali jesi upravu da na osnovu njega praktično potpisnice imaju osnova da se u ukrajinski sukob mešaju) i kao takav se najverovatnije ne bi mogao raspravljati ni pred nijednim sudom.

Osim toga, ako ne veruješ, slobodno se konsultuj sa ambasadom SAD-a u Minsku, koja je 2013 izdala donje linkovano obaveštenje, a u međuvremenu ga je potom izbrisala.

https://web.archive.org/web/20140419030507/http://minsk.usembassy.gov/budapest_memorandum.html

Mi

@Mislav

A sta je sa Minskim sporazumom?

Je li se Ukrajina obavezala da prekine sa ratnim dejstvima protiv Ruskog stanovnistva?

A je li prekinula?

Otuda pravo Rusiji da intervenise i zastiti svoju naciju.

Mi

@Mislav

Budimpestanski sporazum je prekrsen posle Minskog sporazuma, inicijator krsenja sporazuma je znaci Ukrajina, zar ne?

Mi

Mile

Minski sporazum su prekrsili sami Rusi lazno optuzujuci Ukrajince kako bi opravdali agresiju i sebi pripojili njene teritorije. U KGB propagandu vjeruju jos samo pojedinci u Srbiji
Juceranje vijesti su da se i Kina odmice od njih jer su ih izigrali samo par dana nakon sastanka Putuna i Xia. Dogovoreno je da se nuklearno oruzje nece siriti, a par dana nakon toga Rusi ga postavljaju u Bjelorusiju. Rusima vise niko ne vjeruje.

Mi

Uostalom Minski sporazum se dogodio nakon sto je Rusija pocela aktivno pomagati ruske separatiste i prisvojila Krim. Dakle Rusi su i taj sporazum prekrsili.

Va

Mislav Sporazum iz 1994 je prekrsen 2014 od strane zapad svrgavanjem predsednika i postavljanjem drugog ,samim time prekrsena je politicka situacija u zemlji koji je garantovao sporazum iz 2014 kao jedna od tacaka ,na Majdanu su dezirali tada zapadni emisionari tokom tog dogadjaja ! Isto ko sto su Lenjina Nemci uvalili u Rusiju i ucestvovali u tome ! Toliko o tome !

ni

Mislim da ovi MiG 29 nece nista posebno doneti ukrajini , mali je to broj,imaju obucen kadar za njih ali,svejedno,Ukrajini ocigledno treba sve a i zbog podizanja morala dok Slovacka sigurno dobija novo tj.zapadno naoruzanje verovatno f16Viper ili f35

Odgovori
Gr

Slovacka ima več naruceno 14 f16V. Prvi stizu 2024. Za to vreme airpolicing preuzimaju Cesi, Poljaci I mozda Mađari. U uzvrat če dobit Ah Z1 viper i UH1. Posve nove. Sada pregovaraju za to da dokupe jos. U igri je 8 I 8 na kraju, sa 500 HF….odlicna partija Slovaka. Svaka njima čast. A uz to pomogli I Ukrajini kojoj nuzno treba popuna dok ne pređe na zapadne avione. Nece napravit bog zna sta, ali u ratu svak metak broji.

Le

U svakom ratu ili sukobu, moral je jako bitan. Znaš za šta i zbog čega i za koga se boriš. Rusi to ne znaju. Njima je rečeno da ratuju protiv „nacista“ i da će ih čekati cveće i obasipati poljupcima. Ukrajinci dobro znaju za šta se bore, bore se za svoje postojanje i pravo da biraju bolju budućnost, u zajednici naprednih, bogatih i solidarnih nacija, umesto da budu prilepak totalitarnih despotija sa osovine Kremlj-Minsk-Teheran-Peking. Ti MiGovi su odlični za delove, za integraciju sa NATOom i slično. Za neupućene, Ukrajina je prešla i na zapadni matematički model koordinata, u skladu s NATOom, i napustila sovjetski model, koji je daleko manje precizan.

Ja zaista kapiram sve vas koji „mrzite“ sve što nije iz Rusije, delujete i razmišljate emotivno, jer smo mi ovde u Srbiji, ne jednom, bili kažnjeni od strane „zločinačkog Zapada“. JEdnog dana se Zapad probudio i odlučio da bude zločinac prema jadnim, malim, slabim Srbima,
Ali, zar se nikada ne zapitate – čime smo to zaslužili? I to racionalno i objektivno? Ne samo argumentom „oni nas mrze jer smo pravoslavni, hoće da unište sve srpsko“? Niko ne mrzi ni Srbiju ni Rusiju, pa ni sami Ukrajinci ne mrze sve Ruse niti rusku naciju, ali će svakog ruskog ili s njima povezanog agresora rado poslati na onaj svet. Jer oni brane svoje pravo da postoje! I to je cela filozofija.

U našem slučaju, moral je bio jak na obe strane, niti smo mi mislili ili verovali da smo grozni, niti su svi ostali mislili da rade gluposti, već da brane svoje pravo da postoje. Zato smo i dobro prošli u kampanji 1999, jer se Vojska iskreno borila za odbranu države, mada je istovremeno radila i sve loše onima drugima, kojima se baš i nije ostajalo u toj državi ili im se baš jako htelo da ostanu na prostoru koji naseljavaju vekovima.

Sad će se opet javiti neko i reći „kako smo mi grozni, a nigde nas više nema“, pa prosto – oterani smo ne jer su nas mrzeli ver jer nismo hteli niti znali da živimo zajedno. I jer smo prvi u ratovima 90ih, u kojima Srbija, naravno, nikako nije učestvovala, osim novcem, ljudstvom i opremom, bili ti koji su terali sve druge.

Nemci danas slave 75 godina saradnje IDAF i Luftwaffe. Ofarbali su Tajfuna pola u motive Izraela, pola u motive Nemačke.

Razmislite o tome.

Pe

@Nikola Ukrajini ne trebaju avioni „za podizanje morala“.
Ukrajina vec ima visok moral jer je postigla vojne pobede nad Rusijom, od Kieva i“Moskve“ preko Harkova i Hersona do Bahmuta koji se i dalje drzi.Ko bi to ocekivao?
Zamislite koji Ukrajinci imaju moral: brane uspesno svoju zemlju od okupatora, a u tome im pomazu 50 ekonomski najjacih i industrijski najrazvijenijih zemalja na planeti Zemlja.
Mozda im fale zapadni avioni,da pociste sa neba Suhoje, ali ne fali moral.

To

1991. godine Ukrajina je imala otprilike 1,900 strateških nuklearnih bojnih glava, 176 ICBM-ova, 44 strateška bombardera. 1994 Ukrajina je u sklopu međunarodnog sporazuma vratila RUSIJI sve svoje NUKLEARNO NAORUŽANJE. U Budimpešti je te iste 1994. potpisan međunarodni sporazum između Ukrajine, RUSIJE, Sjedinjenjih Država, Velike Britanije i Francuske o garantiranju navedenih država da neće silom ugrožavati ukrajinski teritorij ili političku nezavisnost. Te zemlje su se obavezale poštivati postojeće granice, teritorijalni integritet i nezavisnost Ukrajine. Toliko o poštivanju međunarodnih sporazuma. 1999 Ukrajina je za pišljivih 285 milijuna dolara prodala RUSIJI: 8 Tu-160, 3 Tu-95 i 575 Kh-55 projektila. Dakle Ukrajina je toliko radila na ugrožavanju sigurnosti Rusije da se odrekla svog nuklearnog oružja, a nakon toga još i prodala neke bombardere i krstareće rakete RUSIJI. Stvarno su zlotvori ti ukrajinci.

Odgovori
So

RF je ocigledno taj sporazum potpisala jer je morala, SSSR se bio raspao, nije bilo vreme za kurcenje, ideja im je bila da se ugovor kasnije ispravlja silom. Rusija je imala dve mogucnosti, ili da se integrisu u Evropu, kao i ex imperije Francuska i UK, ili da ponovo pokusavaju stvarati carstvo. Izabrali su ovo drugo, nije uspelo, demonstrirali su svima da nemaju kapaciteta za globalnu pricu a posledica je da su sada kineski junior partner i da ce mozda za nasih zivota izgubiti Sibir. Kina sigurno nije zaboravile Nejednake ugovore, jedini pravi neprijatelj Rusije je Kina, nikako zapad, ali ruskoj eliti vise odgovara narativ o zlom zapadu itd.

Be

Zanimljivo, Rusi Hrvatskoj uopće nisu spominjali nikakav ugovor kada su u pitanju helikopteri donirani Ukrajni.

Odgovori
Mi

Nisu, poslali su vam protestnu notu po onom praistorijskom dronu, culi da vam slab internet pa vele brze ce ovako da vam stigne…

Re

E moj Rusi koliko će te još šamara dobiti od ovih malih državica,ostaje vam samo da kmečite.Sami ste krivi,pojedoše vas tajkuni i nadobudnost.Vi ste totalni amateri kad ste uspeli da vam zapad zapleni 300 000 000 000 zelembaća,Finska od juče u Natou,Švedska uskoro.Pa uši vam zavrću a vi samo kevćete,to je i nama dobar znak u kom pravcu da idemo.

Odgovori
Mi

Interesantno,kada je Hrvatska htela da uzme Izraelske modifikovane F-16,Amerikanci nisu dali,i to je “ po zakonu“ Jer je Izrael kupio od Amerike iste. Pa,ne znam sta je i zbog cega to drukcije sa Rusijom? U cemu je razlika? Slovacka je kupila od Rusije avione,znaci moraju da budu pitani jednako kao i svi drugi.

Odgovori
ma

Ovakva Rusija koja napada drugu suverenu zemlju i pritom gazi po svojem potpisu na Budimpeštanskom sporazumu više nikome nije releventna, niti je bitno šta oni misle ili govore.

Mi

Mile,

Slovacka nije MiGove kupila od Rusije vec ih je naslijedila raspadom Cehoslovacke koja ih je pak kupila od SSSRa. Zamisli ovo, Ukrajina je takodjer bila dio SSSR-a!!

Ro

Dobar primjer ali za potvrdu jedne druge hipoteze.
Onog trena kad je Rusija odlučila staviti Slovačku na listu neprijateljskih zemalja, Rusija je oslobodila Slovačku obaveze da poštuje ograničenja definirana međusobnim ugovorom za MIG-29. Kraj diskusije o uslovima prodaje ili donacije. Ne samo za MIG-29 nego i šire. Sada je to Slovačka, u sutra još poneka zemlja iz istočne i centralne EU.

Ed

Kad je Hrvatska htjela kupiti F-16 od Izraela, nije da Amerika nije odobrila prodaju, već je odbila dati garancije za podršku u održavanju aviona jer su izvršene bitne promjene koje se nepoznate proizvodaču (LM). Da bi dali garancije avioni bi morali biti u njima poznatom stanju. To nije bilo neizvedivo pa Izrael nije mogao ispuniti uvjete za potpis ugovora.
Dekle, prodaja je odobrena od strane SAD, ali nisu garantirali podršku avionima koji su izmjenjeni….

Be

@Mile Zato jer Rusija nije bitna, samo se Srbija, i Bjelorusija „pale“ na nju. Amerika je jedina svjetska vojna i ekonomska velesila, tako da naravno kada su zabranili Izraelu po pitanju prodaje F-16 Barak Hrvatskoj, Izrael je poslušao.

So

>> Pa,ne znam sta je i zbog cega to drukcije sa Rusijom?

Znas ali se pravis blesav. Rusija je agresor koji ratuje protiv celoga zapada nazivajuci nas gejevima, perverznjacima itd. Ok, ja sam perverznjak ali ne nosim stikle na slikanju sa studentkinjama od kojih sam stariji 45 godina. Kakogod, nikakvi sporazumi, stvarni ili izmisljeni, sa tim oloshem ne moraju se postovati. U nekoj novoj arhitekturi odnosa izmendju nas i njih bice potpisani neki novi sporazumi itd. Sve ovo sto smo imali do sada Putin je svojim ponasanjem jednostrano otkazao!

А

@max

Pošto sam već objašnjavu u drugom komentaru oko čuvenog memoranduma (nadam se da će objaviti), ovde ću kratku verziju.

Memorandum nije pravni ugovor, te samim tim on pravno ne obavezuje potpisnike memoranduma.

Mi

Momci, Budimpestanski sporazum je pogazen posle gazenja Minskog sporazuma. Jok, trebali su da cute i gledaju kako im Ukrajinci ubijaju sunarodnike…

PS

@Sofronije
Koliko znam Rusija je napala Ukrajinu a ne zapad, bez obzira na retoriku. Nešto ste pomešali. Kad bi se to oko sporazuma tako gledalo onda nijedan sporazum ne obavezuje ni Rusiju jer je milion njih već prekršeno od strane zapada. A to bi bio ogroman problem jer neki od tih sporazuma nas bukvalno drže živima. To što neki aparatčici u EU to ne vide pa moraju da ih obuzdavaju Ameri je druga stvar. Zamalo da uletimo u globalni sukob jer Borelj na početku rata hteo da dozvoli da se aerodromi u EU koriste za borbu protiv Rusije. Da se ne umešaše Amerikanci sad bi gledali globalnu igranku…

St

Ruski politicki uticaj u ovom trenutku u svetskim razmerama umnogome prevazilazi politicke uticaje Burkine Faso i Maldiva, ne znam kako su se Slovaci drznuli na ovakav potez.

Odgovori
Mi

Ma nije realno da si ovo napisao. Hajde da preprojimo koliko drzava od 200 je uvelo sancije Rusiji?

37

Stvarno imaju mali politicki uticaj :D

Mi

Uveli su sankcije oni koji su kupovali ruski plin i naftu i izvozili svoju visoku tehnologiju u Rusiju. Sta ima Juzna Amerika ili Afrika uvoditi sankcije kad ne kupuje njihov plin niti ima tehnologiju koju izvozi Rusima.

Pa

Zajebano je to kada glumis „neku silu“u svetu,kurcis se vojnim paradama i praznim pretnjama na koje ozbiljne drzave ne padaju,pa se zajebes i napadnes potencijalno slabijeg od sebe kao npr.Ukrajinu a jos ga podcenis mnogo pri tome.Pa te taj isprasi po guzi i to veoma dobro i pokaze celom svetu da ti nisi nikakva sila i pojam u savremenom svetu,zeza te godinu i vise dana a ti ne znas kako da izadjes iz sopstvenog poraza,pa te bukvalno vise niko strucno ne j..e ni tri posto niti te se plase jer si niko i nista…E tako je sad i sa Slovackom…Tako ce biti i sa ostalim malim zemljama kao sto je i trenutno… Uostalom, Rusija je prekrsila sporazum iz Budimpeste koji je potpisan 1994.godine i kojim je garantovana nezavisnost i terirorijalna celovitost Ukrajine uz zamenu za mocan nuklearni arsenal kojim je raspolagala Ukrajina,dalekometnim bombarderima koje je isto Ukrajina predala Rusiji,krstarece rakete koje sad Rusija koristi protiv ukrajinskog naroda a po sporazumu je Rusija jedan od zemlje koja garantuje postovanje Budimpestanskog sporazuma a ona ga je prva prekrsila.Da Ukrajina ima sad svo to oruzje koje je predala Rusiji, Putin se nikada ne bi setio da pokusa da okupira Ukrajinu.O cemu onda vise da pricamo…

Odgovori
Ge

Slovaci su tradicionalno veliki ratnici. Zet mi je Slovak pa znam. Oduvek su ratovali protiv okupatora. Ukrajina je močvara nacizma koju pumpa zapad kao što su nekad pumpali nacističku Hrvatsku. Još par ukronacističkih pobeda i Ukrajine više neće biti.

Dz

@Georgijevska lenta
Uzalud pokusavas da prosipas rusku KGB propagandu jer su je vec svi prozreli i znaju da je laz i prevara.Uskoro ce i Burkina Faso da urinira po jadnoj Rusiji…

А

„Uostalom, Rusija je prekrsila sporazum iz Budimpeste koji je potpisan 1994.godine i kojim je garantovana nezavisnost i terirorijalna celovitost Ukrajine uz zamenu za mocan nuklearni arsenal kojim je raspolagala Ukrajina,dalekometnim bombarderima koje je isto Ukrajina predala Rusiji,krstarece rakete koje sad Rusija koristi protiv ukrajinskog naroda a po sporazumu je Rusija jedan od zemlje koja garantuje postovanje Budimpestanskog sporazuma a ona ga je prva prekrsila.“

Ukratko, Budimpeštanski sporazum pre svega nije sporazum, već je memorandum. Drugo, čuveni memorandum nije pravni ugovor, već jedna politička izjava, koja samim tim pravno ne obavezuje potpisnice tog memoranduma.

Pe

@Georgijevska lenta Vi izgleda ne znate geografiju.Ukrajina je sacuvana, Rusi nisu bas nista postigli i pokusaj okupacije Ukrajine sasvim sigurno nece proci.Kako
A to sto narod koji brani svoj od okupatora nazivate „fasistima“ samo govori o Vama licno, a ne o zaista hrabrom Ukrajinskom narodu.
Onda je i Lazar na Kosovu 1389″ fasista“ jer nije dao Kosovo Turcima…

Mi

Rusija potpuno legalno brani Ruse u Ukrajini.
Sta bi uradila USA da joj neko negde napadne gradjane?
Rusija jeste prekrsila Budimpestanski sporazim, ali tek posto je Ukrajina preksrsila Minski sporazum.

Mozda Rusija nije sila kao sto govorite, ali koliko vidimo drzi 20% Ukrajine, i kao mala drzavica Boga mi ozbiljno potresa kompletan svet, pogledajte malo u dzepove i frizidere pa ce vam biti jasnije…

Sr

@Mile
Minski sporazum je potpisan nakon što su ruske trupe upale u Ukrajinu. To bi bilo kao da ste rekli da je NATO napao Srbiju jer je prekršila Kumanovski porazum. Sve je to ok, podržavati jednu ili drugu stranu iz svojih razloga, ali da ljudi toliko lupaju gluposti mi je neverovatno.

Vl

@Srbofil

Nije realno da si napisao da su Rusi prvo upali u Ukrajinu pa onda potpisali Minski sporazum?

Hajde malo pogledaj datume potpisivanja Minskih sporazuma i pocetak vojne intervencije, ima to sve na Google-u, pa se vrati na popravni…

Sr

@Vlada
Imate i vi Google. Invazija na Krim (i ostatak Ukrajine) je počela u februaru 2014. Krim je pripojen Rusiji u Martu, Minsk 1 je potpisan u septembru iste godine, a Minsk 2 u februaru naredne. Šta tu nije jasno matematički?

Sasvim drugo je pitanje ko i kako na to gleda sa ličnog aspekta, imam i ja neko svoje mišljenje, ali pozivati se na Minsk je, u najmanju ruku, retardirano i nelogično.

Ni

@Srbofil

Na Krimu je odrzan referendum, 95% stanovnika je reklo da zeli da se Krim vrati u sastav RF gde je i pripadao sve dok komunisti nisu poklonili Krim Ukrajini.

Usput, zaboravljas da je na Krimu jos 1991. odrzan preferendum o statusu Krima, i to uz odobrenje Ukrajine, i tada su stanovnici Krima rekli svoje. Medjutim, pod pritiskom Amerike ukrajinski parlament preispituje svoju odluku i izglasava zakon o ponistavanju glasanja stanovnika Krima na referendumu. Dakle, na referendumu iz 2014. samo je potvrdjena volja naroda iz 1991. godine.

Sr

@Nikola
Na Krimu je bio referendum NAKON invazije. Zaboravljate da je ’91 bio referendum o otcepljenju Ukrajine od SSSR, cak i na Krimu je preko 90% građana glasalo za.

Što se mene tiče, svako može da gleda na to kako hoće, nemam ja ništa protiv ruskih „nacionalnih interesa“ koliko nemam ni protiv srpskih, ali pozivati se na neko pravo i pravdu je u ovom konkretnom slučaju, u najmanju ruku bezobrazno.

Ni

@Srbofil

Bila su dva referenduma u Ukrajini 1991. godine.
Prvi referendum, ujedno i prvi ref. u SSSR-u, odrzan je na Krimu i Sevastopolju. Preko 90% stanovnika glasala je za obnavljanje Krimske Autonomne Sovjetsko Socijalisticke Republike. Krim je imao poseban status jos pre pripajanja Krima Ukrajini, taj status im je ukinut 1945. godine.
I drugi referendum o nezavisnosti Ukrajine (i ostalih sovjetskih republika).
Pod pritiskom Amerike Ukrajina je ponistila Krimski referendum iz 1991. Nesto slicno vidjeno je i na nasim prostorima, neki su mogli da izadju na referendum i da se otcepe a nekima je isto to pravo uskraceno.

Sr

@Nikola
Ja se slažem, ali RF je priznala Ukrajinu u granicama iz ’91, Krim je po međunarodnom pravu(do Kosova), bio unutrašnje pitanje Ukrajine.

Isto tako je KiM bilo unutrašnje pitanje Srbije, pa odjednom nije, ili od starta nije, nisam ni sam siguran.

Eh sad, nacionalni odnosno politički interesi nisu pitanje prava. Tako isto komentatori iz HR prebacuju nama da smo „izvršili agresiju“ zbog republičkih granica, ali svoje trupe u BiH ne pominju…. svako svoje gura.

YP

Pa ne znam baš…
Pošto se smanjuje proizvodnja nafte, meni se čini da su Rusi imali popriličan uticaj na ovu odluku. Finansiranje pomoći Ukrajini od strane zapada samo je dodatno produbilo populističke mere donesene tokom korone, a na to je direktan uticaj imala Rusija.

Odgovori
Pe

Setimo se Putinovog trijumfalnog nastupa 22.02.2022.Svako njegovo upozorenje zapadu je ignorisano i pokazali su da se Rusije ne plase.
Zapadni pristup je inteligentan: sacekali su vise od godinu dana da vide sta Rusi umeju, da ne rizikuju bez potrebe.
Kad su Rusi zaglibili i pretrpeli ogromne vojne gubitke- mogu beo brige salju avione Ukrajini – i dalje inferiorne Sovjetske.
Profesionalno i ozbiljno

Odgovori
So

Док год је за већину коментатора „цео“ свет само трула Европа и САД са Канадом, нешто се (више) не бојим за РФ и нашу неутралност. Ове канте ће Руси оборити при првој употреби али Американци сигурно никада више неће:
– утицати на производњу нафте,
– уређивати односе Ирана и Саудијске Арабије,
– забрани Асаду приступ лиги арапских народа у коју је поново позван,
– омести да се нова валута користи за плаћање нафте…
– „узбудити“ Индију са својим понудама.
– престићи Кину у кључним технологијама (тренутно је Кина водећа у 19 од 22 технологије).
Радујем се што ћу умјесто 2000км, ускоро путовати само 1000км до Русије и то преко само једне сусједне земље.
У 90тим сте имали 30 година мање, уозбиљите се господо.

Odgovori
Ma

Upravo tako, lepo sve naveli. Ono što znamo je da Ameri štancuju dolare na milijarde, a da mnoge države prestaju da koriste Swift i USD kao valutu u razmeni. Dakle Kina , Ruska Federacija, Indija, Brazil, Iran, SAudisjka Arabija i mnoge druge države Latinske Amerike, Afrike i Azije prelaze na nacionalnu valutu i odbacuju USD. To znači samo jedno, u najavi veliku inflaciju u samom SAD-u, pad ugleda i BDP u narednih 3-5 godina. Ispade ovaj aktuelni njihov predsednik katastrofa, upropasti ih više nego oba svetska rata, Koerjski i Vijetnamski rat zajedno.

Al

max,
sve sto si rekao za Rusiju moze se po istom principu primeniti i za Ameriku, samo sto se tebi to ne dopada, jer si pristrasan.

Odgovori
Vl

Ko o cemu, Rusi o postovanju ugovornih obaveza. Da nije smesno bilo bi tuzno.

Odgovori
Re

Sad Rusi preturaju hangare da nađu dovoljno malu bojevu glavu da počaste Slovačku kad za to dođe vr(ij)eme.

Odgovori
Sr

@Respekt
Ljudi koji od februara prošle godine mašu ruskim nuklearnim naoružanjem prema svojim rođacima, prijateljima i kumovima koji rade na zapadu trebaju da se jave u najbližu psihijatrijsku ustanovu na pregled.

Jo

Da li je Slovačka prekršila ugovor: jeste. Da li Rusija može nešto na učini po tom pitanju: ne može. Da li će isporuka slovačkih migova promeniti nešto na bojišti u Ukrajini: neće.

Odgovori
Mi

Slovacka nije preksila nikakav ugovor jer nikakav ugovor Slovacke sa Rusima ne postoji. Migove je kupila Cehoslovacka od SSSR-a, a Ukrajina je takodjer bila dio SSSR-a. Kraj!

Zi

Mislav

Grešite.

Slovačka je od ČSSR nasledila 10 aviona, od Rusije je 1993/94 dobila još 14 primeraka.

Mi

Dakle to su MiGovi dobijeni na racun duga bivseg SSSR-a kojeg je opet Ukrajina bila dio.

Le

Veseli pozdrav ljudima koji su meni „odgovorili“ na baš onaj način na koji sam i očekivao :D Ej, laboratorije za biološko oružje :D :D :D A, o tome koliko ste pali na ispitu logike, da ne trošim kilobajte hostinga…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor