Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024
Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran
Gavran je u ovom obliku prvi put prikazan 2021. godine, sledeće 2022. je objavljeno da su u toku završna ispitivanja / Foto: Jugoimport-SDPR

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

Kompanija Jugoimport-SDPR predstavila je prošle nedelje nove informacije o razvoju svog dronaa-kamikaze Gavran koji je sada definisan kao borbena bespilotna letelica – projektil, koji, koncepcijski, pripada i kategoriji oružanih sistema koji se na zapadu nazivaju lutajućom municijom (loitering munition). Jugoimport je sada detaljnije ažurirao opis i taktičko-tehničke karakteristike letelice.

Za Gavran se navodi da predstavlja dalekometno izviđačko/jurišno sredstvo namenjeno za osmatranje u realnom vremenu i napad na širok dijapazon ciljeva – uništavanje tenkova i drugih oklopnih vozila, komandnih mesta, artiljerijskih vatrenih položaja, žive sile i drugih pokretnih ili stacionarnih ciljeva, patrolnih čamaca i dronova.

Lanser sa 18 vozila nalazi se na vozilo konfiguracije 4×4 / Foto: Jugoimport-SDPR

Lansira se pomoću malog raketnog motora kalibra 57 mm. Po lansiranju se krila preklapaju u letnu konfiguraciju i let nastavlja pomoću elektromotora. Letelica se upućuje na misiju programiranim letom po putanji po digitalnoj mapi u pravcu zone cilja. Za lansiranje se koristi višecevni lanser sa 18 lansirnih kontejnera montiranog na terenskom vozilu konfiguracije 4×4.

Sistem za navođenje zasnovan je na video/infracrvenoj glavi za samonavođenje, pri čemu je letelica povezana sa lanserom preko radio veze. Kada dođe do zone cilja, na daljini do 50 km, Gavran počinje da kruži iznad zone očekivanih ciljeva i koristeći radio vezu, slika se, sa TV ili termovizijske kamere, prenosi sa glave za samonavođenje do zemaljske kontrolne stanice, gde operator, pomoću palice pokreće kameru u glavi za samonavođenje, bira i zaključava metu. Nakon toga, projektil samostalno prati i pogađa metu.

Prilikom lansiranja, motor se pokreće na izlazu iz lansirnog kontejnera / Foto: Jugoimport-SDPR

Po udaru u cilj aktivira se bojna glava kombinovanog kumukativnog i parčadnog dejstva koja neutrališe reaktivni oklop tenka i probija 1.000 mm pancignog čelika i parčadnim dejstvom neutrališe pešadiju i druge ciljeve u okolini osetljive na dejstvo parčadi. Ciljevi mogu biti sredstva u pokretu: tenkovi, oklopna vozila, samohodni artiljerijski sistemi, raketni sistemi vatrene podrške, PVO sistemi, radari i dr. Letelica leti brzinom od oko 160 km/čas, stiže do doleta od 50 km za dvadesetak minuta.

Visina leta je najčešće oko 500 metara, mada je vrhunac leta oko 2.000 metara. Letelicu je teško uočiti, ima mali radarski odraz, tako da ju je teško oboriti. Takođe, teško ju je i ometati zbog uskog ugla radio data linka.

Istovremeno se mogu pratiti tri TV linka odnosno tri letelice / Foto: Jugoimport-SDPR

Proizvođač tvrdi da je potrebno samo tri minuta za zauzimanje borbenog položaja i elevacije, 15 sekundi za pojedinačno lansiranje iz kontejnera. Vreme potrebno za lansiranje svih 18 dronova je do 5 minuta, prate se istovremeno 3 video kanala po izboru operatora, tj. 3 dron-projektila. Ugao prilaska cilju može biti od 15° do 75°.

Gavran se može transportovati do borbenog položaja, kompletno naoružan, sa punim rezervoarom, dok su krila sklopiva.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ma

Vrhunsko oružije u samom svetskom vrhu.
Dugo je radjeno na njemu ali su stručnjci vti došli do vrhunskog udarnog oružija koje ce omoguciti kontrolu teritorije i čuvanje života naših vojnika u eventualnom sukobu…čestitke

Odgovori
П

Остаје само мали делић звани „mass production“.

Odgovori
Iv

Spor pri udaru u cilj, a velik.
Mada je dobro da su razvili ovako nešto.

Odgovori
Jo

Prema specifikacijama koje je Ivan postavio, Gavran ima bolje karakteristike od ove ruske lutajuće municije, koja je jedna od verzija onoga što nazivaju Lancet.

Sigurno je da postoji i odbrana od ovakvog oružja, ali radi se o igri brojeva. Ako jedan Gavran košta 20 hiljada dolara, a jedan tenk 4 miliona, onda se isplati žrtvovati 100 dronova da bi se uništio jedan tenk, koji vredi kao 200 dronova.

Dobro je da se ovakvo oružje razvija i da se proizvodi u velikim količinama, ali ne postoji magično rešenje, „Wunderwaffe“ koje će rešiti sve probleme na bojištu.

Pa

gavran nije borbeno upotrebljen u uslovima el. ometanja, po izgledu gsn lako bi se mogao laserom ometati. ako nije skup i ako sami možemo da proizvodimo to onda nema neki značaj jer bi bio masovno korišten. bitno da je tehnologija osvojena i da ga se ima.

Bo

Alas, Ralas, Tamnava, Jerina2, Morava, pa i Lazar, M84AS2, Nora i dr.

Sve projekti od kojih su neki dogurali do funkcionalnih prototipa i izgledalo da ništa ne stoji na putu serijskoj proizvodnji da bi sve oko njih utihnulo i nestali.
Još jedno bacanje novaca jer će se na kraju kupiti strano.

Odgovori
Ac

O cemu pricas? Vecina je i u serijskoj proizvodnji, dosta stiglo i do izvoza. Nora je jedna od najprodavanijih haubica u klasi.

Br

Nora je napravljeno oko 160 komada, Lazara preko 70, Tamnava se upravo pravi za Kipar, za sada ima oko 20 tenkova AAS2 i naruceno je 60 raketa Alas, Jedino je jos Jerina prototip od spomenutog.

22

Maštovito, kao i obično! Šta sve može da se napravi od razbacanih ostataka po magacinima, glava sa K-13, startni motor od S-5M?!

Odgovori
Pa

ponudite nama, ubogim posetiocima zeljih zabave, od kad i gde se koriste icgsn sa k13 na ijednoj raketi razvijanoj poslednjih 10 godina za potrebe VS ili stranog klijenta. zna li se išta o gsn razvijanim za novije raketne projekte. milina u širini obavestenosti.

Av

odavno ne verujem sdpr-u ni njihovim smuti-prospi resenjima!

ozbiljan proizvod = ozbiljan razvoj!

Odgovori
Su

Odlican proizvod…samo da dodje do mass.proizvodnje.Pustite zlurade komentare…cuj molim te,koji mu je startni motor…ovi se tamo pobise obicnim FPV dronovima…ovde se pitaju,koji mu je startni motor.Tamo kace na fpv obicnu glavu od rpg i sve super.Jedina boljka,mas.proizvodnja.

iv

Ma daj da vidimo njihovo pravo razorno dejsto šta je ovo prikaz preciznosti?OK ali daj da vidimo bre kako gruva u svojoj pravoj fazi

Odgovori
Mi

@ivan (…sem ako nisi bio sarkastičan…)

Preciznost, pouzdanost, otpornost na ometanje i jeste najbitnija karakteristika ovakvog oružja.
Razornost bojeve glave je apsolvirana još sredinom prošlog veka.

Iv

Uvek me je živo zanimalo ko kumuje proizvodima naše vojne industrije; Tamnava, Morava, Jerina, Alas, Gavran…!?
Zar stvarno nema kreativnijih imena za proizvode vojne industrije, jer i ime proizvoda, pored svih drugih karakteristika deo je identiteta jednog proizvoda!
Očigledno da oni koji odlučuju po ovom pitanju nisu imali i nemaju mnogo smisla za marketing.

Odgovori
Da

A kako bi nazvao te sisteme ,pitam?

De

Pa raspali! Daj neki predlog kako da se sta nazove. Recimo najpoznatije Americke bespilotne letelice zovu se MQ-1C Gray Eagle ili ti ga Sivi orao , MQ-9A Reaper (Zetelac), RQ-4 Global Hawk (globalni jastreb) bas onako zanimljiva imena. A ova lutajuca municija tek sto ima neka jos blesavija imena. Sve neke senke, lovci, otrovnice…

ma

Vrlo ambiciozan projekt, pogotovo uzevši u obzir koliko napredne elektronike, radio-komunikacije za zaštitu od ometanja, stealth znanja, a danas i AI je potrebno u ovom području.

Odgovori
Ko

Sistem integracija, nikakav mega ambiciozan projekt, sve su komponente, kao i kod Lanecet-a, americko-kineske, ali ako donese profit proizvodjacu, onda je za njega svakako uspesan. A ako ima trazene karakteristike onda je dobar i za vojsku koja ga je narucila i uvela u upotrebu.

mi

po opisu odlican sto pre u trupu i puniti rezerve

Odgovori
Un

Kao i obično, bacanje novca poreskih obveznika Srbije za proizvode koji nikada ne zažive i koji nikada nisu isprobani u realnom borbenom scenariju,niti se upotrebljava…

Odgovori
Ve

Bacanje para

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor