[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025
[UMEX 2024] Intervju sa suosnivačem PR-DC-a: Novi FPV dronovi, dosadašnja iskustva u prodaji i status uvođenja prvih proizvoda u Vojsku Srbije
Suosnivač kompanije PR-DC Miloš Petrašinović pored IKA Bombardera na sajmu UMEX / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[UMEX 2024] Intervju sa suosnivačem PR-DC-a: Novi FPV dronovi, dosadašnja iskustva u prodaji i status uvođenja prvih proizvoda u Vojsku Srbije

Kompanija Pink Research and Development Center (PR-DC) izložila je svoje proizvode drugi put na najvećem bliskoistočnom sajmu besposadnih platformi u Abu Dabiju. Ovoga puta nisu imali svoj štand već su izlagali u okviru izložbenog prostora Edžove kompanije Trust sa kojom su uspostavili saradnju na sajmu IDEX prošle godine.

PR-DC će sledeće nedelje ponovo izlagati na Bliskom Istoku, ovoga puta na drugom izdanju novog sajma naoružanja i vojne opreme u Rijadu.

Kako smo već izvestili, pored predstavljanja planova za proširenje svog postrojenja u Šimanovcima, na ovogodišnjem UMEX-u PR-DC je izložio četiri besposadne letelice, od koje dve premijerno: Ika Bombarder, Kamikaze 60 (ODONAT) i 81 mm (KAM-81) i novi proizvod dron-metu koji je nazvan GANNET.

Premijera FPV drona kamikaze ODONAT / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Proizvod koji se sastoji iz drona nosioca IKA Bombardera 25 i letelice KAM-81 koja se odvaja i nastavlja let ka cilju sada je nazvan SHRAPNEL.

Kako je za Tango Six na UMEX-u kazao suosnivač PR-DC-a Miloš Petrašinović, IKA Bombarder i GANNET su već u „proceduri uvođenja u vojsku“. Kazao je da je sada reč o gotovim proizvodima za koje je izrađena i dokumentacija i da su spremni za upotrebu.

Na UMEX-u je premijerno prikazana dron-kamikaza ODONAT. Kako je Petrašinović ispričao za naš portal, projektanti su zadovoljni sopstvenim testovima preciznosti samog sistema i njegovom upotrebljivošću. Kako kaže, aduti su bezbednost sistema za rukovanje i rešenje upravljanja softverom koji su sami razvili.

Nakon odvajanja sa drona nosioca KAM-81 ima domet preko 60 kilometara / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
IKA Bombarder sa sistemom za izbacivanje 12 mina / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Interesantno je da je predsednik Srbije juče pomenuo kompaniju PR-DC po tome da je „za nijansu ispred VTI“ u razvoju FPV dronova. Prema planovima koje je državni vrh juče već drugi put naglasio, srpske oružane snage planiraju da kupe i privatne i državne FPV dronove i to, kako je predsednik kazao „u hiljadama komada“. Svakako interesantan momenat da nakon municije i raketa imamo još jednu oblast u domaćoj namenskoj industriji gde postoji konkurencija između privatnih i državnih projektnih i proizvodnih entiteta.

Pogledajte duži intervju koji smo obavili sa Petrašinovićem na UMEX-u gde on detaljnije predstavlja i novi proizvod, dron-metu GANNET ali i govori o dosadašnjim iskustvima prodaje njihovih proizvoda kao i povratnim informacijama o načinima upotrebe ovakvih dronova od strane korisnika.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Re

Samo napred,od srca vam želim uspeh.Bitno je da država prepozna dobar kvalitet i da podsticaj privatnim kompanijama.Da se nelažemo u VTI- ju moraju mnogo veće plate da budu kao uostalom i u celoj namenskoj da bi tamo inžinjeri zasukli rukave.To država teško da će ikada dati.Kada inžinjeri budu dobijali procenat adekvatan svom radu i izumu tada će samo nebo biti granica.PR-DC je na dobrom putu.Kamo sreće da imamo više takvih kompanija za različite oblasti u namenskoj,do sad bi bilo rešeno i nezavisno vešanje,topovi 30,40 i 57mm sa sve DUBSOM i mnogo toga.Od države se traži samo da ih puste da rade,da ih nesapliće.

Odgovori
Ik

Прекупе скаламерије за бацање минобацачких мина!

Odgovori
Br

Ako ti mislis da su FPV dronovi stapa i kanapa bolji nego serijski pravljeni vazi. Al ja licno mislim da su pogodili nisu

Dj

>> Ako ti mislis da su FPV dronovi stapa i kanapa bolji nego serijski pravljeni

Sta tu ima da se misli, kako FPV dronovi rade vidimo svaki dan. Ti „serijski pravljeni“ tek treba da steknu neke reference. NIje valjda da moramo sada diskutovati i ucinkovitost ukrajinskih FPV dronova u ovome ratu?

Sa ovim sto je prikazano u ovom clanku u Ukrajini na frontu ne bi se napravilo skoro pa nista.

Br

@Djuka
Ika bombarder moze biti koristan jer ima veci load. Zamisli bacis jednu dve granate i vratis se na dopunu. Ovako sa 6 ili 8 imas mnogo vecu efikasnost. To je pogotovo bitno za element iznenadjenja. Takodje da ne pominjem koliko slabu rezoluciju imaju klasicni FPV dronovi na onim snimcima. Zamisli koliko su ljudi meta do sad promasili zbog iste. Takodje ono sto je bitno je da su ove stvari izuzetno jeftine. Stvarno nije bitno da l platio 50 ili 250 evra. Ako ti ovaj od 250 evra donosi laksu kontrolu i bolju kameru koju koristis za upravljanje naravno da ces je uzeti. Placati 250 evra na nivou vojske umesto 50 evra za dronove sa boljim perforsama i payloadom uopste nije velika para. Na takvim stvarima najmanje moze da se ustedi.

Dj

@Brad

Videli smo do sada dosta snimaka bacanja granata na pesadiju itd. tako da svakako da bi toga sto se tice letelica bila korisna ali ja nalazim da su joj dimenzije problematicne, cini mi se da moze da se uoci i uspesno gadja. Minijaturni dron koji nosi jednu granatu je uznad rova gde se sprema izbaciti „load“ fakticki nemoguce oboriti.

Sto se HD tice, to se navodi kao veliki plus, ja mislim da to nije bas skroz tako, ali najnoviji ukrajinski indogeni dron (KH-S7) svakako poseduje HD kameru. Taj dron je btw. nesto sto bi ja voleo da vidim u domacoj proizvodnji… Elem, definitivno je moguce pogoditi cilj sa FPV naocalima bez da se ima HD video feed. Na snimcima koji nam se svakodnevno prikazuju u terminalnoj fazi kvalitet slike je zbog toga los, sto se u tom trenutku dron priblizava povrsini zemlje, smanjuje visinu i link po prirodi stvari gubi na kvalitetu. Tu ni HD kamera ne moze nista.

Ne

Ja mislim da ovom brzinom realno je da jedan od sledećih dronova bude Stealth karakteristika srednjeg dometa tipa od Kompanije PRDC.

Odgovori
Op

Ova će biti najaca firma u Srbiji za par godina nema dileme.

Odgovori
St

Iz istog razloga iz kog je maticna kompanija najjaca medijska kuca.

Dr

Fantasticno izlaganje Petrašinovica,obilje informacija,detaljno precizno,optimizam koji širi,milina za slušanje i taj spektar proizvoda koji oni nude (ako je u dovoljnoj količini) je zaista pobeda na savremenom bojištu.

Odgovori
Dj

Kao se ovaj KAM-81 navodi na cilj u terminalnioj fazi. Gde mu se nalazi kamera?

Odgovori
Ma

Realno, ako ne lažu oko brojki i napretka, PR-DC bi u periodu od narednih ~5 godina da uđe u sam vrh odbrambene industrije.

Odgovori
ti

Vrlo sam ponosan i sretan što imamo pametne vizionare.Dronovi su ratničko sredstvo za sva vremena posebno ona koja dolaze,ratovi bez klasičnog pešadinca i artiljerije.Ako je nuklearno sredstvo namenjeno masovnom ubijanju,dron je opasno borbeno sredstvo za konkretan cilj iz bezbroj činjenica.Samo neke;teško se uočava i uništava,dolazi iz svih pravaca,vrhunska preciznost i leti u svim meteo uslovima.Neke vrste avijacije kao izviđačka i LBA verovatno će završiti svoje postojanje.

Odgovori
Ni

Samo napred… Nadam se da će ova kompanija biti veliki izvoznik dronova po celom svetu. Da će za našu vojsku isporučiti vrlo kvalitetne proizvode iz ove oblasti u velikim količinama, kako bi bili lider u ovom delu Evrope, pa i šire. …Petrašinoviću sve pohvale, dok drugom suvlasnik želim da se fokusira na PR-DC, da postane milijarder od prodaje dronova (zajedno sa Petrašinovićem), a da ostale „biznise“ ugasi :)

Odgovori
Di

Koliko smo puta upecali ove arape na kraju za propale projekte cudno mi kako uopste prilaze standovima koji dolaze iz Srbije.

Odgovori
PS

Pa nisu propali.

Di

Nisu,jos uvek dobijaju pare iz budzeta al ako arap uleti to ce sigurno da uspe

St

Nama izgleda kao pecanje Arapa jer je tako predstavljeno u medijima, a u realnosti je ko zna kakva biznis kombinacija gde obe strane dobro zaradjuju.

ti

Bre,bre pa nije dron vasionski brod,sada ga u Rusiji rade u kućnoj radinosti,tri do četiri čoveka-inžinjera.To su prvo radili proizvođači igračaka. Ima 7 komponenti-organa.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs