[BURŽE 2025] Leonardo i Baykar formirali zajedničko preduzeće koje će se baviti tehnologijama i razvojem besposadnih letelica

20. jun 2025

[ANALIZA] Drugi deo: Koliko su i kako saveznici opremili i naoružali ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovnu odbranu Ukrajine

19. jun 2025

[BURŽE 2025] Premijera prvih ozbiljnijih borbenih dronova: Američke kompanije predstavile budućnost vazdušnog ratovanja

18. jun 2025

[ANALIZA] Prvi deo: Koliko su i kako saveznici opremili i naoružali ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovnu odbranu Ukrajine

18. jun 2025

[BURŽE 2025] Analiza: Zbog čega hrvatski ministar odbrane proziva opremljenost srpskih Rafala i kakve veze sa tim imaju Francuska i Daso?

17. jun 2025

[BURŽE 2025] Šta su sve razgledale srpska i hrvatska delegacija na Buržeu

17. jun 2025

Saznajemo lokaciju gde će se na batajničkom aerodromu graditi hangari za Rafale

17. jun 2025

[BURŽE 2025] Premijera demonstratora Rafala u varijanti F5: Emiratsko naoružanje i Dasoov koncept “loyal wingman-a“

16. jun 2025

[BURŽE 2025] Daso izložio maketu Rafala u srpskim bojama, poseta visoke delegacije Generalštaba i RV i PVO

16. jun 2025

U Bugarsku stigao drugi borbeni avion F-16, prvi isporučeni primerak počeo da leti nakon skoro dva meseca od isporuke

13. jun 2025

Trup francuskog višenamenskog borbenog aviona Rafal proizvodiće se i u Indiji

12. jun 2025

[REPORTAŽA] Makedonija proslavila 33. godišnjicu svog ratnog vazduhoplovstva

11. jun 2025

Mađarskoj isporučeni prvi mlazni trenažni avioni L-39 Skyfox

10. jun 2025

Novi detalji ukrajinske Operacije “Paukova mreža“: Bombarderi pogađani više puta, bilo je i promašaja

6. jun 2025

[INTERVJU] „Raven Adisory“ i PR-DC: Nekadašnja Zelena Beretka u saradnji sa srpskom kompanijom proizvodiće dronove u Americi

5. jun 2025

Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?

4. jun 2025

Posledice ukrajinskih napada na ruske bombardere: Pogođeno ipak mnogo manje od 41 aviona

3. jun 2025

Sudbina makedonskog Lirdžeta: Povod da se setimo i obratimo pažnju na ostale jugoslovenske Lirdžetove 25

3. jun 2025

Operacija “Paukova mreža“: Spektakularni napad Ukrajine na ruske baze strategijskih bombardera

2. jun 2025

Tango Six i Ex-Yu Aviation i dalje najčitaniji i najuticajniji regionalni vazduhoplovni mediji koji ne kradu tuđ sadržaj

2. jun 2025
Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?
Procenjuje se da KBS poseduje 5 BPL TB2 Bajraktar / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?

Tokom jučerašnjeg dana na servisu za praćenje avio-letova „Flightradar“ iznad Kosova i Metohije (KiM) mogla se pratiti neidentifikovana letelica (pozivnog znaka „TEST“) koja je iznad severoistoka južne srpske pokrajine ostala nešto više od 6,5 sati.

Na osnovu putanje leta, kao i vremena koje je vazduhoplov proveo na nebu KiM, moglo bi se zaključiti da je reč o izviđačkoj letelici.

Nije nemoguće da je u pitanju izviđačko-borbena besposadna letelica TB2 Bajraktar sa kojom odnedavno raspolažu takozvane Kosovske bezbednosne snage (KBS).

Putanja jučerašnjeg leta nepoznate letelice iznad KiM

Ukoliko nije postojala nekakva greška na komercijalnom servisu za praćenje letelica, može se primetiti da je ona u jednom trenutku ušla u vazdušni prostor centralne Srbije, a posebno je zanimljivo da je tom prilikom izvršeno nadletanje rejona Merdara gde se u Kopnenoj zoni bezbednosti nalazi baza Vojske Srbije.

KBS su korisnik letelica Bajraktar od jula 2023. godine. Procenjuje se da ih je isporučeno pet, a njihova matična baza je aerodrom Đakovica. Juna prošle godine potvrđeno je da se ove letelice nalaze u sastavu Jedinice sa bespilotnim vazduhoplovnim sistemima, jedine avijacijske jedinice KBS-a.

Srpski zvaničnici su oktobra iste godine izjavili da su letovi Bajraktara iznad KiM već registrovani, dok je prethodno iz mirovne misije NATO na Kosovu (KFOR) saopšteno da takve aktvnosti mora odobriti komandant KFOR-a.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Eto šta se dešava kad sa jedne strane narod veruje u mitove o regionalnoj sili Balkana, dok sa druge strane imate narod koji mudro i marljivo formira svoju vojsku uz pomoć Turaka i zapadnih sila. Kroz par godina imaćemo dronove i iznad Beograda, nemam sumnji da će to biti svakodnevna pojava. Velika bruka i sramota za VOJIN i PVO VS. Ulupani milioni za radare, PVO sisteme, razni mistrali, pasarsi, Fk-3, HQ-17 i tako redom dok nam albanci lagano ubacuju dronove po centralnoj Srbiji. Ne bi me čudilo da uskoro krenu i sa diverzijama lagano u krajevima koji teže otcepljenju. Žali Bože para kojima hranimo nesposobnu vojsku i kupovinu oruđa koje ne znaju ni da koriste kako se da videti.

Odgovori
De

E ajd malo razmisli. Ako je istina da su bili nakratko presli administrativnu liniju i da smo ga odmah oborili ko bi dokazao da je bio presao liniju? To je provokacija na koju samo cekaju da se upecamo kao idioti. To se i trazi, eskalacija, a to nam ne treba.

ma

VOJIN bi trebao početi koristiti flightradar, da budu informirani :)

Va

I kada sve sabereš mi deo tog sistema na Kosovu gde je i KFOR sa kojima imaš redovne sastanke i vežbe ! Ionako pola Kosova i Srbije i Balkana pobeglo preko a kome se ratuje neka ratuje !

De

Da poznajes taj teren znao bi da je gadjan iznad reona Vasiljevac-Degrmen pao bi kod „nas“ prema Macijoj steni. Da je gadjan oko Matarove mozda bi pao sa „one“ strane,nije bio nesto visoko. Da ga je zviznula raketa verovatno bi se raspao na param parcad.

Me

Nema razloga da se na ovu provokaciju „peca“ i odgovara punom snagom. Bolje da ne vide šta i kako bi reagovalo u datom trenutku jer onda mogu da planiraju protiv mere i taktiku upotrebe. Moje skromno amatersko mišljenje.

М

Да не употребим теже речи, али једно јако незрело размишљање!

Jo

Pročitaj tekst. Možda je narušio vazdušni prostor i možda je bajraktar. Neki se lako nalože, pa bi odmah da ukidaju vojsku, jer je “nesposobna“

Mi

@deki, aj malo da razmislim. Da smo ga oborili i da je pao na našem reonu, da li treba neki dokaz dalje? Dalja eskalacija? U uslovima kada nam dole izvode tihu Oluju i proteruju stanovništvo svakodnevnim zastrašivanjem i pretnjama mi treba da brinemo o eskalaciji? Mi treba da se molimo da što pre eskalira da bar uzmemo sever, mada sa ovakvom VS to je u domenu naučne fantastike.

Mi

Za ove što vade fleke, pitanje. Da je Iran poslao neki BPL preko Izraela, kako bi isti završio? Ili recimo uzmite za primer Hute koji su za razliku od nas država. Oborili su već nekoliko Reaper-a bez bojazni od najjače vojske sveta. Ljudi ovde nikada neće razumeti da zapadne sile poznaju samo jezik sile i sa njima se samo tako može pričati. Da li bi koštalo, koštalo bi ali bi bar imali identitet, ne bismo bili podguzne muve koje čekaju da im MMF odobri povećanje plata i penzija. Mi smo kolonija i to je to. Vojska je izdala svoj narod i ne može da mu pomogne i ne želi. Sve što VS može je da paradira i služi u propagandne svrhe državne odnosno privatne firme za prodaju oružja.

De

@Miks Zvučiš kao neko ko jedva čeka rat, kao da si zaboravio šta rat stvarno znači – i za vojnike, i za civile. Nije pitanje ko je „jači“ na papiru, već da li smo spremni da izgubimo živote, domove i budućnost zbog nečije provokacije. Da, situacija na terenu jeste zabrinjavajuća, i slažem se da država mora ozbiljno da se postavi, ali hladna glava je oružje koje najduže traje. Sever se ne uzima besom i mitovima, nego mudrošću i strategijom. Ako padnemo na prvu loptu, izgubili smo više nego što mislimo

Sr

@Miks
Nije realno da država sa 6 miliona stanovnika gde je prosečan građanin u 5. deceniji života ima snage za bilo kakve eskalacije protiv najjačih država sveta. To bi bilo kao da Crna Gora hoće da ratuje sa npr. Egiptom.

TT

Dron je usao na par minuta i koji kilometar, zar ocekujes da se fk-3 ili mig-29 teleportuju tamo da ga obore?

Pa

problem da se drze dve laste na jugu za ovakve slucajeve?
nama bi problem bio i nove strele da se potkace na iste…

Mi

@deki a kakvu to mudru politiku vodi ova država na Kosovu poslednjih 15 godina? Koja je zapravo naša strategija? Koliko ja vidim gandijevska politika i politika hladne glave dovela je do toga da nam se narod masovno iseljqva i ugnjetava, predate su sve institucije i najmanje naznake državnosti, predate su kompanije od vitalnog značaja. Zauzvrat nismo dobili apsolutno ništa, čak ni tu kvazi zajednicu opština. Dobili smo samo hapšenja našeg naroda, prebijanje, zastrašivanje i ugnjetavanje koje polako rezultira egzodusom. Hajde Deki, baš me zanima politika vas zdravorazumnih koji hladne glave mislite da ovo razrešite u našu korist. Kakva je to ozbiljna „postavka“ države? Ne zaboravi pritom da ovo nije ni blizu prve lopte, pre će biti hiljadu i neke, pa eto zanima me koja je to strategija.

Sh

U toku je velika NATO vezba, veliki broj njihovih vojnika i sastava nalazi se na KiM. Nije iskljuceno i da je njihova, zavisi od profila leta – visine, brzine.

Odgovori
Mi

Ovo je ako se ne varam već drugi put da nam izviđačka letelica sa Kosova narušava vazdušni prostor. I? Kakav je odgovor? I ne samo to, već bez posledica snima vojnu bazu. Kao što je komentator iznad primetio, džabe vojne parade, busanje u junačke grudi i silne nabavke kada ne sme da se reaguje. Ako već kao mala zemlja moraš da ćutiš i trpiš ako te špijunira NATO ili neka druga velika sila, ali ako smo došli do toga da ne smemo da branimo svoje nebo od vojske Kosova, onda gasi sve, motaj kablove pa da se razilazimo.

Odgovori
Il

Ni za prvi ni za drugi put ne postoji dokaz da je bilo sta preslo administrativnu liniju. Za prvi put se tbrdilo da je oboreno, a materijalnih dokaza nema. Flight Radar nine 100% precizan i ne moze se navoditi kao cinjenica.

З

ја не знам да ли би успело, ал вреди покушати схватити дефиницију безбедности:
Концепт јавне безбедности (ВК)

Ако је задатак осигурати безбедност било ког објекта или процеса, онда, као што је раније приказано:

Обезбеђивање безбедности је увек спровођење комплетне управљачке функције: идентификовање стварних проблема, постављање циљева за њихово решавање у складу са објективним законима којима је подређен живот људи и постизање зацртаних циљева са прихватљивим квалитетом под условима утицаја на процес управљања природних фактора средине, унутрашњих промена у затвореном систему, сопствене „буке“ и циљаног противдејства противника (непријатеља) и конкурената.

У овом процесу, делују и објективни фактори, не увек познати, не увек правилно схваћени, не увек подложни вољи субјеката који учествују у процесу, и субјективни фактори, одређени структурним карактеристикама организама и организацијом личне психе учесника у процесу.

du

Vrhunac njihovog bezobrazluka i naseg nemara i letargije.
Ako bi neko trebao da narusava vazdusni prostor, ulazi na Kosovo, to smo mi. Sta je sa bespravnim secama i ulascima albanaca sa Kosova na teritoriju centralne Srbije?
Izgleda da mi treba da se izvinimo sto su nas tukli…

Odgovori
Pe

A kako znamo da ne pripada KFOR-u?

Odgovori

Svaki plot na putanji nastaje tako sto letilica ocita sama svoju lokaciju preko GPS-a.

GPS nije savrsen, tako da se lokacija povremeno pogresno ocita. U ovom slucaju moze se videti prevelika razdaljina u odnosu na ono sto je ova letilica u stanju da pokrije. Treba uporediti vremena 3 uzastopne tacke, da bi bili sigurni.

GPS takodje moze da gresi i u slucaju da se ometa. Npr ova putanja ima jos takvih „nazublhenih“ plotova, koji nisu saglasni sa tim sta ta letilica moze da izvede u vazduhu.

I za kraj: sigurno su mogli da snimaju i sa teritorije koju sami kontrolosu. Merdare im je svako bilo ko na dlanu.

Odgovori
Iv

Zašto je imao upaljen „transponder“?

Su

Namece mi se nekoliko pitanja:
– Koliko bi nas kostalo obaranje ovog drona? Ispalili bi raketu mnogo vece vrednosti nego sto je korist od obaranja. A ni nemamo ih bas puno, pa da mozemo da se rasipamo.
– Da li bi ispaljivanjem rakete otkrilo trenutne polozaje i mogucnosti VS?
– Posto je dron bio blizu granice, da li bi do obaranja i pada letelice doslo sa nase ili njihove strane? Ako bude oboren ili padne sa njihove strane, dali nam je isplativo da podizemo tenzije i dokazujemo se?
– Ispaljivanje rakete bi bilo u pravcu Kosova. Koliko bi to alarmiralo KFOR i zapadne snage?
Jednostavno, da ne bude skuplja dara nego mera.

Odgovori
Vl

Možda je Kosovo lažna država, ali su im Bajraktari i drugo naoružanje koje dobijaju više nego istiniti.

Odgovori
Ф

А где су Крашуха и Реплент…!??

Pe

@Филип
Možda su i dejstvovali Repelentom, ko zna. Ali svakako ga imamo komada 1. Tako da čitavu liniju nije moguće pokriti. Krasuhu nemamo niti deluje na dronove. Ona je za avione.

Pr

Realna i drzava i oprema i ljudstvo i stanje na terenu, lazno je necije poricenje stvarnosti i ocekivanje da ce se time nesto postici

bo

Niste mi jasni ljudi o cemu vi pricate uzmite u obzir u Hrvatsku koja je clanica natoa gde je pala bpl prosla kroz jos neke clanice te je niko nije oborio a pitanje dali je uopste pracena pa nista tresla se gora rodio se mis hvala Bogu da niko nije nastradao u Americi malo malo te Kineski te Ruski te iranski dronovi baloni itd prelecu i opet nista koja vam je logika mi koji imamo malu teritoriju koji smo okruzeni natoom i na cijoj je teritoriji kfor da cim nesto preleti nasu granicu(ako je preletelo) da odmah obaramo po kojoj logici i koje bi to poslrdice imale po nasu zemlju,silne informacije je imao da pokupi kada se zna i gde su nam polozaji i koliko je ljudstvo kfor ima satelitske snimke i sve podatke a automatski i kbs.

Odgovori
Mi

Naravno da je trebalo oboriti bpl. Svaka država koja teži suverenosti mora istu da brani po svaku cenu. Da dođeš kući i zatekneš drugog baju u sobi sa ženom kako izlazi jel bi slegao ramenima i rekao da je sve ok da se ne isplati eskalacija ili bi bilo drugačije? Baš mi je drago da si pomenuo kineski balon. Sećaš li se možda da su Ameri podigli Raptor da ga skine, čisto da se vidi da ne može svako tek tako da upada u vap USA. Da ne pričamo o ozbiljnim diplomatskim potezima USA odmah nakon toga. Sa druge strane ako jesmo nemoćni i nesposobni, ja baš to i volim da se kaže, da se vidi javno, a ne da zavaravamo narod sa paradama i nabavkama silnih PVO sistema i radara koje kako vidimo nema ko ili ne sme da upotrebi. Volim da ovde ljudi iz VS i politike pročitaju da su nesposobni i da sarađuju sa kolonizatorima, puno mi je srce ako neko od njih vidi moj komentar.

YP

@Miks
da, ali tek pošto je preleteo pola SAD. potrajala je ta saga malo duže…

Mi

Miks Covece dron je iz Ukrajine preleteo pola NATOa i pao u Zagreb, a ti hoces da mi drzimo dezurnu paru Migova i da cekamo da neki nebitni dron predje granicu 1km i da ga oborimo da bi dokazali da lovacki avion moze da obori dron. Kao da ne znas da nije do nase vojske i Kosova vec do velikih sila koje ih stite, pobogu zar to treba ponavljati ljudima ko da su pali sa Marsa.. -.-

Pr

>> dron je iz Ukrajine preleteo pola NATOa i

Ocesao je rumunski VAP, usao u Madjarsku pa Hrvatsku. NATO ima 30 clanova… Ko zna brojati shvatice.

Mi

Saga je potrajala jer na toj visini Ameri zapravo nemaju drugu mogućnost da deluju osim sa F-22 i čekala se prilika. @Mile kakvi MiG-ovi čoveče, imamo raznih sistema koji su mogli da deluju, od Pancira, Mistrala, Pasarsa, Strele, HQ-17, do Repelenta i ostalih za koje se još javno ne zna. Nije problem u tehnici, ima tehnike kojom se moglo delovati ali nema VS petlju da deluje jer sarađuje sa kolonizatorima koji imaju kancelariju u sred GŠ već godinama. To ovaj narod treba da zna kad mu se serviraju vesti o paradama i kupovini naoružanja i plasira priča kako smo regionalna sila Balkana.

Ne

Ulet je u okviru tolerancije greske GPS. Ako je i usao, to je par kilometara. Merdare mogu da snimaju i daleko od svoje linije, tako da bi ovo, ako se desilo, bila samo provokacija. Na to se ne odgovara.

Odgovori
Sa

letjelicu je trebalo skinuti jo zeca
sutra reci, „oprosi“ i poslati pare za štetu
stvar se smiri, ali više neće biti provokacija

dobro ulozene pare

Odgovori
Ni

Obaranje neindetifikovanih letelica u miru, kod svake normalne drzave podrazumeva podizaje dezurne pare kako bi prvo indetifikovali letelicu, a ne greskom oborili npr. neki putnicki avion koji je zalutao. Imajuci u vidu da je letelica kratko presla administrativnu granicu, prtpostavka je da dezurna para nije mogla ni da stigne, a ona se vec vratila. Koriscenje PVO sistema u miru je izuzetno opasno i ne praktikuje se. Naravno u ratu se pravila igre menjaju.

Odgovori
Ra

Dopustati i ovakve stvari narusavaju suverenitet jedne drzave. Misljenja sam da bi i daleko ozbiljniji incident prosao nekažnjeno. Politički narativ u kontekstu zastite našeg naroda na KiM je prazna prica, vidimo da rade sta god žele, a mi smo cak odustali i od „podizanja“ borbene gotovosti i samo jos jednom da se desi ovo ili ono. Da li je opravdano ovoliko ulaganje u vojnu tehniku kada mi sve kalkulisemo i uvek na nasu stetu. Pogledajte šta će uraditi sa zgrade Generalstaba, to bi trebao biti zaštićeni spomenik, tamo gde neko izgubio zivot treba da se prave hoteli i kazina, to nigde nema. Realno i bolje sto nema oružanih sukoba, kako bi običan narod prosao? Vidimo sada vojne veterane nazalost kao prosjaci. Procitac Mađarska poobarala neke dronove, valjda to moze suverena država. Kao sto su i siptari ostvarili svoj cilj na KiM, a nas gazi ko kako stigne i struku je politika pobedila!

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor