Dan nakon inauguralnog leta Er Srbije za Šangaj, Tango Six portal dobio je priliku da razgovara sa generalnim direktorom srpske nacionalne avio-kompanije Jiržijem Marekom i direktorom za komercijalu i strategiju Boškom Rupićem o rezultatima za 2024. godinu, statusu nekoliko najinteresantnijih procesa i programa na koje je menadžment posebno fokusiran kao i izazovima sa kojima se kompanija suočava u 2025. godini.
Posebno je bilo interesantno čuti Marekova razmišljanja o kretanjima u globalnom „airline“ biznisu. Pre svega o ispravnosti nekih percepcija kada je oporavak u pitanju i kako se sa time, po njegovom mišljenju, nose različite svetske avio-kompanije.
Trećeg dana boravka u Kini dva direktora Er Srbije su u Gvandžou potpisali kodšer ugovor sa avio-kompanijom „China Southern“.
Još jedna profitabilna godina
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom ceremonije otvaranja linije za Šangaj na aerodromu „Nikola Tesla“ izneo podatak da bi prihod Er Srbije za prošlu godinu trebao da bude „oko 702 miliona evra“. Poređenja radi, kompanija je u poslovnoj 2023. godini na 630 miliona evra prihoda zabeležila profit od 40,5 milina evra.
Er Srbija je prošle godine u redovnom i čarter saobraćaju prevezla 4,44 miliona putnika, šest odsto više u odnosu na do sada rekordnu 2023. godinu.
Sa matičnog aerodroma u Beogradu, kao i druga dva međunarodna aerodroma u Srbiji – niškog i kraljevačkog, kompanija je realizovala 47.022 leta, odnosno četiri odsto više u poređenju sa prethodnom godinom. Kada je reč o robi, za proteklih godinu dana, Er Srbija prevezla je preko 7.144 tona, što je 25,14 odsto više u odnosu na 2023. godinu i ujedno najbolji rezultat od kada kompanija posluje pod sadašnjim imenom.

Marek za Tango Six kaže da će ova godina biti profitabilna za kompaniju, da će to biti treće obaranje istorijskih rekorda za 98 godina tradicije domaće nacionalne avio-kompanije.
Naglašava da je povećanje broja prevezenih putnika od 6% i povećanje broja letova od 4% tokom prethodne godine, jasan indikator dobre popunjenosti putničke kabine.
– Pre nego što objavimo zvanične finansijske rezultate moramo još da obradimo podatke iz decembra. Sigurno ćemo biti profitabilni i sigurno ćemo biti profitabilniji nego prošle godine.
Posebno bih izdvojio rast obima poslovanja u prevozu tereta. Ne samo da je za prošlu godinu taj porast iznosio oko 25%, nego je to već drugi put uzastopno da imamo toliki procentualni rast. Na primer, prošli oktobar je bio dobar u ovoj kategoriji zato što smo neposredno pre toga počeli sa linijom za Gvandžo koja je dodatno povećala naš prevoz robe.
Još jedna dobra brojka su posete našem poslovnom salonu na aerodromu „Nikola Tesla“ koji je ugostio 86.000 putnika. To nam dokazuje da je „business case“ za izgradnju novog, većeg, salona opravdan.
Poučen prošlogodišnjim pomeranjima, Marek nije želeo da precizira kada stiže četvrti Erbas A330, ali očekuje da će to biti do kraja januara.
Pozvao se na isti princip u odgovoru na pitanje o nastavku uvođenja Embraera. U toku su, kako kaže, aktivnosti na nastavku uvođenja ovog tipa u flotu i da će prve konkretnije vesti o tome biti uskoro.

Uticaj Kine na poslovanje kompanije
Boško Rupić zadužen je za komercijalnu politiku i prodajnu strategiju Er Srbijinih kapaciteta i svakodnevni kontakt sa turističkim agencijama i partnerima kompanije u inostranstvu koji su zastupnici prodaje. Za tržište Kine GSA Er Srbiji je kompanija „Megacap Aviation Service“.
– Gvandžo je, za razliku od Šangaja, više koncipiran za grupne posete koje organizuju turističke agencije.
Kada je reč o Šangaju, za sada vidimo, da broj grupnih rezervacija za Šangaj ide u očekivanom obimu ali ono što je interesantno jeste da je broj individualnih rezervacija veći od očekivanog. Dobar balans između grupnih i individualnih rezervacija je jako važan za stabilnost i uspešnost rute. Veće učešće individualnih putnika, daje nam prostor da efikasnije upravljamo cenovnom politikom i da postignemo bolju prosečnu tarifu.

Ne smemo zaboraviti da Gvandžo ima i više letova, opslužuje ga i „China Southern“ sa kojima smo ove nedelje potpisali kodšer ugovor. Očekujemo da će ovakav oblik saradnje sa četiri leta nedeljno uticati na rast broja individualnih putnika koji će koristiti i druge destinacije iz naše mreže.
Potražnja je zaista velika. Uzimajući u obzir da je sada zima, dakle niska sezona u našem biznisu, od velikog je značaja podatak da trenutno tri avio-kompanije lete između Srbije i Kine, sa ukupno osam letova nedeljno. Mi smo kao kompanija došli do 40% transfernih putnika u našoj mreži, očekujemo da će sa ovim obimom saobraćaja i potpisanim kod šer ugovorom između Er Srbije i kompanije „China Southern“, broj transfernih putnika biti u porastu što će neminovno uticati na dobar rezultat naših letova ka Kini. – ispričao je Rupić.
„…ali zbog toga i volimo što radimo u avijaciji“
Komercijalni vazdušni saobraćaj zabeležiće, prema IATA-i, relativno snažne finansijske rezultate u 2024. godini uprkos rastućim troškovima i ograničenjima u povećanju kapaciteta. Očekuje se da će cela industrija ostvariti neto profit od 31,5 milijardi dolara u 2024. godini, sa i dalje prilično bednom neto profitnom maržom od 3,3%.
Avio-kompanije se suočavaju sa povećanjem zarada zaposlenih, višim operativnim troškovima, delom zbog dužih ruta uslovljenih ograničenjima vazdušnog prostora a tu su i korporativni izazovi nakon ukrupnjavanja, posebno u Zapadnoj Evropi.
Tu je i „lanac snabdevanja“ koji uzrokuje kašnjenja odnosno primorava avio-kompanije da nastave korišćenje starijih modela aviona, što negativno utiče na efikasnost, potrošnju goriva i povećava troškove održavanja.
Za 2025. godinu IATA predviđa da će prihodi avio-kompanija premašiti psihološku granicu od 1 bilion dolara. Očekuje se da će rast prihoda i niže cene goriva dovesti do veće profitabilnosti. Projekcije predviđaju neto profit od 36,6 milijardi dolara – što predstavlja rekordni nivo zarade za industriju.

Marek misli da je interesantno uporediti optimistične post-COVID procene u vezi sa potražnjom u avio-saobraćaju sa realnim stanjem na tržištu:
– Kada se analiziraju poslednji izveštaji iz industrije, sa donekle drugačijim tonom od nedvojbenog optimizma i vidi restrukturiranje nekih od najvećih evropskih avio-kompanija, kao i njihovi problemi, stiče se utisak da tržište ne ide na ruku svima, iako su prognoze za sve generalno ružičaste.
Da li je problem u samom tržištu ili u avio-industriji?
Kako bilo, predviđam da će industrija i dalje biti veoma nestabilna. Nakon svih dobro poznatih problema: nedostatka osoblja, problemima sa aerodromima, kontrolama letenja, očekivao sam da će 2024. biti godina konsolidacije i stabilizacije. Ona to delom jeste bila ali će se dosta toga ponovo preneti i na ovu godinu.
Svi mandati, obaveze, tržišna regulativa, sve se to i dalje nastavlja uprkos potrebi da stvari budu predvidljivije.
Rezimirajmo to ovako: biće izazov ali će biti i interesantno u isto vreme – i to je razlog zbog kog volimo da radimo u avijaciji. – poručio je Marek.
Jungle poglavica
Ova peiča sa grupnim rezervacijama je glupost, postavili su brdo rezervacija koje nisu plaćene i koje su refudabilne odnosno nisu imale ama baš nikakav depozit i brdo toga će biti otkazano. Agencija JT je postabila 50 grupa kako bi dalje letela za Tokio, Borakaj, Tajland ali nažalost to je ispalo skuplje nego da lete uvezane letove sa TK i QR pa će sve te grupe brzo biti otkazanr
Mile
„Avio-kompanije se suočavaju sa povećanjem zarada zaposlenih, višim operativnim troškovima, delom zbog dužih ruta uslovljenih ograničenjima vazdušnog prostora a tu su i korporativni izazovi nakon ukrupnjavanja, posebno u Zapadnoj Evropi.“
Zanimljivo je da nisu pomenuli veliko poskupljenje karata. Nekad je najjeftinija karta za FRA bila oko 130 EUR danas je 170 EUR u najboljem slucaju.
Jordan
Ljudi nisu svesni koliki je značaj nacionalnog avio prevoznika za ekonomiju Srbije. Onaj ko odlučuje gde će otvoriti neki industrijski pogon, gleda i svoj interes. Ako već mora da putuje da to obilazi, da ne preseda i da se ne klacka posle kolima. Zato investicije u Srbiji i niču na sat vožnje od aerodroma. Ali isto tako ne vole da presedaju i čekaju na aerodromima, ako baš ne moraju. Danas se iz Njujorka i Šangaja leti direktno za Beograd. Možete da obavite posao i vratite se kući za dan-dva. Druga stvar je transport robe, u oba pravca.