BEG airport status
[VIDEO REPORTAŽA] Air Serbia predstavila svoj prvi avion

[VIDEO REPORTAŽA] Air Serbia predstavila svoj prvi avion

BEOGRAD – Dan uoči prvog leta kompanije Air Serbia, na relaciji Beograd-Abu Dabi-Beograd, predstavljen je prvi Erbas A319 od ukupno 8 koliko će ih se naći u floti nacionalnog avio-prevoznika do marta 2014.  Domaćini brojnim predstavnicima medija bili su Prvi potpredsednik Vlade, Aleksandar Vučić, Generalni direktor nacionalne aviokompanije Dane Kondić, kao i direktor Etihada, Džemjs Hogan. Prisutnima je predstavljen avion, njegov enterijer kao i kompletna usluga i vizuelni identitet nove kompanije.

 
 
DSCF2094
 
Erbas A319 koji je pre nekoliko dana stigao u Beograd, ima kompletno obnovljen enterijer i konfiguraciju sedišta koji su prilagodjeni potrebama kompanije Air Serbia. Pa tako u novoj konfiguraciji ima 120 u ekonomskoj i 8 sedišta u biznis klasi. Enterijer aviona odiše  domaćim motivima, počev od pozadinske muzike u putničkoj kabini pa sve do toga da će čak i hrana nositi domaći pečat.
 
DSCF2102
 
Uzbuđenje povodom početka rada Air Serbia nisu krili ni Aleksandar Vučić kao ni generalni direktor nacionalnog avioprevoznika Dane Kondić. On je rekao da ga veoma raduje što mu se pružila prilika da radi u Srbiji, u zemlji u kojoj su rođeni njegovi roditelji i da će mu to biti veliki motiv u daljem radu, kao i da će se na čelu nacionalnog avioprevoznika truditi da implementira sva svoja profesionalna  iskustva stečena širom sveta.

Direktor Eihada Džejms Hogan nije govorio mnogo tokom jučerašnjeg obraćanja medijima ali se vrlo odlučno složio sa Prvim potpredsednikom Vlade, Aleksandrom Vučićem da će Air Serbia već za godinu dana biti profitabilna aviokompanija. Na pitanje oko problema sa primedbama Evropske komisije a  povodom navodnog kršenja Sporazuma o otvorenom nebu Hogan je rekao da Etihad po vrlo sličnom modelu ima udela u kompaniji Air Berlin koja leti širom Evrope i odbacio svaku vrstu sumnje da Air Serbia neće leteti na iste aedrome gde je leteo Jat kao i na mnoge druge, rekao je Hogan.
 
DSCF2099
 
Danas će, Erbasom koji je juče predstavljen, odleteti predstavnici Vlade kao i određen broj novinara i VIP zvanica put Abu Dabija. Biće ovo prvi zvanični let kompanije Air Serbia.

Očekuje se da do kraja decembra u flotu Air Serbia dođe još 5 Erbasa A319, a još dva do marta 2014. Takođe, poslednja dva aviona, Erbas A320, koji će broj aviona u floti zaokružiti na 10, stižu prema najavama do aprila 2014.
 
 

 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    Av

    Zavrseno poglavlje, a utisci pomesani.

    1. Etihadov dolazak ima i dobrih i losih strana. Dobra stvar je ta da smo uspeli da spasemo domaceg avioprevoznika od gasenja. Ali ako se pogleda malo dublje, a narocito istorija pokusaja privatizacije Jata, sumnjam da je njegov [Etihadov] dolazak ispao namesten. Ko je tako uredio i po cijem nalogu, ne znam i verovatno nikad necu saznati.

    2. Ko je trazio promenu imena u nesrpski naziv "Air Serbia" (iliti Vazduh Srbija na srpskom), Vlada Srbije ili Etihad? Nisam to podrzao kad se govorilo o tome, a ne podrzavam i sad. Mogu da navedem mnogobrojne razloge i primere, poput cinjenice da nijedna aviokompanija nastala pre 1.1.1930. (gde spada i Vazduh Srbije, tada Aeroput) nema naziv na stranom jeziku (navodim primere van engleskog govornog podrucja: KLM, Aeroflot, CSA, Finnair, LOT, LAN, Iberia, Aeropostal, Garuda). Mnogi od vas ce navesti argumente ekonomske prirode ili argumente tipa "sta ce nam avioprevoznik drzave koja vise ne postoji", ili "nema Juge, sta ce nam Jat". Da li imate neke druge argumente osim ovih?

    2. Ako je ime lose odabrano, onda je posao dizajna jos gore odradjen. Ispada da Srbija nema vise od jednog dizajnera i da identitet kompanije moze da se napravi bez konkursa. Za Tamarino delo bih rekao da je zadovoljavajuce, mada vecina elemenata je ispod te ocene (izbor fonta za natpis, dizajn repa, nacionalna zastava na motorima koja izgleda kao da se vuce po zemlji). A najgora stvar je ta sto se Tamara drzala SAMO jedne varijante, umesto da napravi nekoliko predloga za izgled aviona, pa da se napravi najbolja moguca. Ovako ispada da je ona jedina u pravu, i da su aero entuzijasti gomila neznalica koji ne treba ni da pisnu.

    3. Podmadjivanje flote me je iskreno obradovalo, i nadam se da ce takav trend da se nastavi. Mnogo buke se napravilo oko starosti aviona, ali su i ti novi avioni u floti mladji od postojecih. A bez bilo kakvog podmladjivanja nema napretka.

    4. Samo rukovodstvo je napravilo nekoliko cudnih poteza i jos cudnijih izjava. Odmah nakon preuzimanja, Vazduh Srbije "prisvojio" uspeh nase fudbalske reprezentacije do 17 godina. Posle toga su napravili problem nasoj opstoj avijaciji, pa objavom oglasa za linijsko odrzavanje (umesto da postepeno preuzmu operativu Jat Tehnike, a da oglasom dopune svoje potrebe), a i ovo sad nazivanje prvog aviona po Novaku Djokovicu (ja jesam njegov navijac, ali je prikladnije da mu se ukaze ova cast NAKON igracke karijere).

    5. Jos gora su "predvidjanja" o uspesnosti. Tvrde da ce Vazduh Srbija biti profitabilna posle godinu dana, da ce brzo postati lider u regionu, da cemo vratiti interkontinentalne letove… Postoji izreka prvo skoci pa reci hop. A rade obrnuto. Bolje da cujemo rezultate poslovanje u svakom kvartalu, umesto predvidjanja.

    Na kraju, kad se sve sabere, ispada da od najveceg posla u Srbiji nastao pravi cirkus (zasad). Konkurencija nam vec priprema velike probleme zbog ove saradnje (SAD i EU), pa ce ovo biti jedan tezak ekonomski rat do poslednjeg putnika. Pa ko prezivi, pricace…

    P.S. Mnogi od vas ce ovo videti kao kuknjavu nekog jugonostalgicara koji mrzi Srbiju. Ja je ne mrzim, vec ne mogu da shvatim kako to da smo postali narod cija je pamet kratka kao minus na koji cete kliknuti kad zavrsite citanje ovog komentara. Hvalimo svoju zemlju tako sto pljujemo na svoju istoriju (ma kakva bila), a to je siguran znak da polako, ali sigurno, nestajemo…

    Odgovori
    Ix

    Ako dozvoliš:

    1. Nije praktično nikakva tajna da je dolazak Etihada dogovoren na političkom nivou ali to nikako ne znači da su neki drugi kupci izigrani jer Jat NIKO nije hteo da kupi. Političari su zamolili šeika Zayeda da vidi sa svojim ljudima da li nešto može da se napravi od Jata, ovi su snimili stanje i rekli da može pod odredjenim uslovima (preuzimanje duga i sl.), posao se uklopio u Etihadovu generalnu strategiju kupovine udela u drugim kompanijama i to je to. Više sreće nego pameti, jednom rečju. Da je i Etihad odustao, Jat ne bi dočekao 2014. godinu tj. dočekao bi je u bankrotu nakon čega bi bio sveden na par aviona koji bi isključivo opsluživali Lufthansine hubove (kao što će se desiti hrvatskoj i slovenačkoj kompaniji ukoliko im u poslednji čas ne uleti neko bliskoistočno ili azijsko čudo). Dakle, dil jeste politički ali u njemu nije zakinuta potencijalna konkurencija jer nje naprosto NIJE BILO.

    2. Promenu imena je tražio Etihad jer su (verovatno s pravom) smatrali da ne mogu uspešno da rebrendiraju temeljno uništeni i svake reputacije lišeni Jat, te da će im biti lakše da se na tržištu bore pod novim imenom i brendom. Tvoja zamerka imenu Air Serbia, argumentovana bukvalističkim prevodom na srpski, potpuno je suluda (ne zameri ali stvarno nemam bolju reč za ovo). Air [ime_zemlje] je generičko rešenje koje koristi gomila avio kompanija u svetu, uključujući neke od najvećih nacionalnih (Air France, Air China, Air India, Air Canada, Air New Zealand). Etihad je odlučio da se novo ime i brend oslanjaju na Srbiju, takav će im biti biznis model i to je to. Ako budu profitabilni, znači da je odluka bila na mestu.

    2. Sa dizajnom je ista stvar kao sa fudbalskom reprezentacijom – Srbija ima par miliona dizajnera/selektora i svako od njih ima svoje rešenje koje je naravno najbolje. Ja imam čitav spisak kompanija čiji livery smatram odvratnim (počev od Etihada a odmah za njim i Jata) ali ću bez trunke razmišljanja izabrati njih ako mi ponude nižu cenu, bolja vremena poletanja, kraće stopovere i bolji on-board product. Priča o dizajnu je akademska a ne suštinska.

    4. Za Jat tehniku su rekli da nisu zainteresovani i da će raditi linijsko održavanje, što je legalan i legitiman izbor. Korišćenje imena Novaka Djokovića i još 13 poznatih Srba je očigledno deo isplanirane marketinške strategije, baš kao i silna medijska pažnja koja je poklonjena demonstracionom letu prvog A319. Lansira se novi brend, treba pridobiti putnike, konkurencija će biti žestoka i Etihad očigledno želi da iskoristi svaku marketinšku kartu na koju može da odigra (pri tome će im ovih 14 slavnih besplatno ustupiti pravo na korišćenje njihovih imena a to nije mala ušteda). To su sve znaci tržišnog razmišljanja i dobro je što je tako.

    5. Pa šta drugo treba da kažu, da im je cilj da poput Jata budu gubitaši koji će služiti za udomljavanje partijskog kadra? Cilj svake kompanije treba da bude profitabilnost i ako je Air Serbia sebi postavila ambiciozan cilj to je takodje dobro – jer će se raditi na ostvarenju tog cilja. Air Seychelles je postao profitabilan godinu dana nakon što ih je preuzeo Etihad, pa zašto ne bi mogla i Air Serbia. Interkontinentalne letove i regionalno liderstvo su najavili političari a ne rukovodstvo kompanije – i Hogan i Kondić su u izjavama govorili isključivo o profitabilnoj kompaniji. Imaju jasan i realističan cilj, nadajmo se da će ga ostvariti.

    Sve u svemu, ne vidim nešto problematično u dosadašnjem razvoju dogadjaja. Prava trka počinje izlaskom na tržište i borbom za putnike, tako da će javnost imati ohoho vremena da ih provuče kroz blato ako bude razloga. Ja im želim sve najbolje.

    Av

    Ako objave moj raniji odgovor, koji je poslat u nedelju, ovo slobodno preskoci, mada sam dodao neke nove cinjenice.

    1. Nije bas potpuno tacno da Jat niko nije hteo da kupi, niti da nije bilo bilo kakve konkurencije. Tu su ipak bile zakulisne radnje koje mi ne vidimo (govorim o periodu pre dolaska Etihada), a zvanicno je bilo ili odustajanja bez razloga, ili objasnjenje tipa "opekli smo se u regionu, pa cemo sad izbeci". Mozda je bolji izraz bio "zanemarljiva" ili "zainteresovana, ali bez konkretnih poteza".

    2. O njihovom pravu ja nista nisam rekao, jer nigde u mom komentaru ne stoji da im nesto ne treba dozvoliti. Ali da promena imena nije sagledana sa svih strana, to stoji. Jatu je pocela da raste reputacija samom najavom da u njega ulaze Etihad, pa mi je neobjasnjivo to sto su odlucili da promene ime (kao sto je slucaj sa Pristinskim Aerodromom, sada mu je ICAO kod BKPR, umesto LYPR). A da ce im biti lakse da se izbore na trzistu, to isto ne pije vodu (vec su slot na Ataturku preselili na Sabihu, jeste da su oba u Istanbulu, ali su u razlicitim delovima grada, evropskom i arapskom). Mozda si u pravu za argument, ali je moj jezik srpski, a ne "Serbish". Takodje i argument za genericko ime ti je slabo, jer genericko ime ne znaci da je popularno. Dodatna slabost su ti primeri gde su svi osim dve aviokompanije (Air France [dvojezicnost] i Air China [da bi Deng Sjaoping uspesnije vratio Hong kong u sastav Kine, izmedju ostalog]) bile bivse kolonije, pa ne znaju bolje. A ako Etihad vec zeli da se oslanja na Srbiju kao brend, nek koristi sve simbole tog brenda, a ne ime na stranom jeziku.

    2a. Jeste da dizajn i fudbal imaju tu slicnost, ali licno mislim da je izbor iz mnogobrojnih resenja bolje nego ovo sto je uradjeno. Livreje Jata, osim poslednje "tufnaste", su bile daleko bolje nego ova sad. Dizajn nece uticati na tvoj izbor prevoznika, ali po feng shui-ju moze da ti utice na udobnost leta. I tu dolazim do jos jedne cinjenice: i deo enterijera je uradjen lose, zbog boje sedista u avionu (po gorenavedenom feng shui-ju ). A da prica o dizajnu moze da bude sustinska, pomenucu ti jos i ovo: samo jedna aviokompanija sa pet zvezdica potice sa Bliskog Istoka, sve ostale su sa Dalekog Istoka (ponovo feng shui), pa jos jednom razmisli da li je prica o dizajnu cisto akademska.

    4. Nisam ni rekao da preuzmu Jat tehniku, nego da preuzmu operativu Tehnike za potrebe linijskog odrzavanja, a posle, po potrebi, da preuzmu ostatak operative kad se stvore uslovi. tada mogu da ugase Tehniku i oteraju lezilebovice, jer je i tamo situacija "na 1 radnika 2 neradnika". Nisam osporavao njihov izbor, nego sam ga kritikovao kao neracionalan i nepotreban. Legalno i legitimno imaju potrebu za linijskim odrzavanjem, ali zadovoljenje te potrebe dovodim u pitanje. Sto se marketinga pise, malo su neumereni po tom pitanju, pa se bojim da ne dodje do kontraefekta. Slazem se za trzisno razmisljanje, ali iskoristiti bas svaku markentisku kartu u pocetku, umesto da se nesto ostavi za kasnije, to nije bas dobra strategija. Sam si rekao da ce konkurencija biti zestoka, ali si zaboravio da je ona i lukava.

    5. Dovoljno je da kazu da ce se posvetiti cilju oporavka i pozitivnog poslovanja. Zamerka im je na neodmerenosti koju su pokazali. Profitabilnost jeste najvazniji cilj svake kompanije, ali nije jedini. U medijima je bilo mnogo naslova o tome koji su ciljevi srpskog prevoznika (navodno profit od 700 miliona dolara u prvoj godini), pa sam dobio sliku o tome da imaju preambiciozan cilj, a mozda i nerealan. Air Seychelles ti kao primer mozda i nije najbolji, mada ako pod profitabilnoscu mislis na najmanje pozitivnu nulu posle godinu dana, onda se slazem, u suprotnom ne. A nasa i sejselska kompanija imaju jednu razliku – veoma jaka i na sve spremna konkurencija. Politicari treba da puste Hogana i Kondica da rade na ostvarenju zacrtanog, umesto sto ih opterecuju trenutnim fantazijama (mada je Kondic lupio bio jednu glupost nevezanu za avijaciju). Samo da ne ispadne posle da je cilj ispao nerealan, mada je to skoro nemoguce, ako je u pitanju pozitivno poslovanje kako sam opisao. Ostalo, mozda…

    Verovatno ili ne vidis potencijalne posledice koje mogu da nanesu problem, ili jednostavno tako razmisljas da ih zanemarujes. Dobro, ni ja nisam savrsen, ponekad greskom pripisem nesto sto neko nije rekao. A bojim se da cemo poceti trku sa gadnim hendikepom, jer SAD(na celu sa Deltom) i EU ne biraju sredstva po tom pitanju. Zato sam zabrinut.

    P.S. Jos jednom se izvinjavam ako sam na bilo koji nacin bio uvredljiv prema tebi, ali ponekad je veoma tesko naci odgovarajucu rec za nesto (i sam si to iskusio). Ako mislis da sam preterao negde, slobodno me zamoli da prekinemo diskusiju.

    Ix

    Diskusija je sasvim pristojna, možemo još jednu rundu, ja častim :)

    1. Koliko je meni poznato, za Jat su kakvo-takvo interesovanje pokazali jedino Aeroflot i Turkish. Aeroflot je direktno zaustavila EU a Turkish je imao više razloga da odustane (akvizicije im nisu deo strategije, imali su jako loše iskustvo u BiH, u Jatu ih je čekao pravi zmijarnik sa kojim bi se valjalo uhvatiti u koštac). U trenutku kada je Etihad postao aktuelan drugih kupaca nije bilo ni u teoriji a kamoli na vidiku, ispravi me ako grešim?

    2. Ime kompanije je takvo kakvo je, nikada nećemo znati da li bi bilo bolje da je ostao Jat. Ako ti ja sledeće godine kažem da je Air Serbia napravila deset miliona dolara profita, ti ćeš uvek moći da me poklopiš tvrdnjom da bi sigurno napravili pedeset miliona da su ostali Jat. Po meni, jedino je bitno da firma od hroničnog gubitaša postane profitabilna i da ima neke mogućnosti za rast i razvoj umesto da bude svedena na dva aviona koji će 8 puta dnevno leteti FRA/MUC i neumorno hraniti Lufthansu.

    2a. Priča o dizajnu jeste akademska jer nismo na dalekom istoku. Možda livery i enterijer za kojo se odlučila nisu u potpunoj saglasnosti sa Feng Shuijem ali su 20 puta više saglasni u poredjenju sa onim što smo imali do pre tri meseca. Uz to, nepobitna je činjenica da prosečan balkanski putnik (a u dobroj meri i evropski) prvo gleda cenu, vreme leta i uslugu, a feng shui mu je na dnu liste parametara kojima bira svog avio prevoznika.

    3. Nisam upućen u stanje u Jat tehnici ali mi je teško da poverujem da je Etihad odabrao skuplju varijantu. Da im je Jat tehnika bila isplativa opcija, išli bi na nju. Što se tiče marketinga, on je takav da će se verovatno smučiti svakom ko se razume i prati komercijalnu avijaciju ali imaj ponovo u vidu da primarna ciljna grupa nismo ti i ja već prosečan i neupućen putnik koji nema pojma šta znači A319 ili IFE ali zato odlično razume ključne reči kao što su: "niže cene", "specijalna ponuda" ili "Novak Djoković". Mislim da se u tom pogledu nisu zaleteli već igraju igru iz tržišnih udžbenika, a kod konkurencije nisam video previše marketinških odgovora na izazov – osim ako računamo "marketinške" aktivnosti kao što je tužakanje kod ECAA.

    5. Slažem se sa tobom da će SAD i EU ovu igru igrati bez milosti. Ono što je dobro u toj situaciji je to da je u pitanju briga koju treba da brine (i brinuće) Etihad. Srpski prevoznik kao takav mogao bi samo da ćuti i radi ono što Lufthansa želi, sa Emiratima iza ledja to može da izgleda drugačije. To je ujedno ključan "ulog" koji šeik Zayed donosi u Air Serbia – uticaj Etihada odnosno UAE kada se treba preganjati sa Lufthansinim lobijem, kada treba ispregovarati cenu za nove avione (pogotovo ako izbor padne na Airbus), kada se treba provući kroz nedorečenosti Otvorenog neba…

    Sve u svemu, velika promena je već napravljena (u samo tri meseca) a još veća čeka da bude napravljena. Biće potrebno malo vremena da sve osnovne stvari dodju na svoje mesto i ne verujem da ćemo pre kraja iduće godine moći da dajemo ozbiljne sudove i prognoze. Za sada mislim da nije loše i da ima osnovu da bude sve bolje.

    Av

    Moze, ali pijem samo zestoka pica, omiljeno mi je pola case ovde i pola alkohola od 97% za kocnice stajnog trapa :D

    1. Za kratki period pre dolaska Etihada nisi nigde pogresio. Za Aeroflot si zaboravio slucaj Malev, a za Turke si takodje u pravu. Teoretski, bilo ko je mogao da bude kupac Jata, pa je mozda za tvoj komentar prikladnije da se kaze da osim Etihada realno nije bilo drugih strana u tom trenutku.

    2. Za ovo si u pravu. Jedino kao nacin provere mogu da ti predlozim virtuelni svet, mada je pitanje koliko ce to realno da bude, ipak je to simulacija realnosti. A pouzdano znam da nijedna simulacija ne moze da bude isto sto i realnost, iako se sve vise priblizavamo tome (moja procena je da su trenutno simulacije realne oko 75%, mada je mozda i vise).

    3.(odn. 2a) Ovde imam par neslaganja sa tvojim komentarom. Feng Shui se primenjuje svuda u svetu, ne samo na dalekom istoku, a da je veoma znacajan, to sam i ja licno iskusio. Za livreju i enterijer se ne slazem da je sadasnja 20 puta bolja od prethodne, jer je negde bolja sadasnja, a negde predjasnja (pod uslovom da ne uporedjujes ono sto se nije odrzavalo i ono sto je tek ugledalo putnike). Tvoja cinjenica o putnicima je vecim delom tacna, osim poslednjeg dela za feng shui. Osim cene, trajanja leta i usluge, postoji i takozvani "X faktor", koji moze delimicno da se objasni pomocu Feng Shuija. Jeste da "X factor" ne utice presudno na izbor prevoznika, ali vremenom moze.

    4.(bivse 3.) Za Etihad i linijsko odrzavanje cemo videti vremenom, mada si opet dosao do pogresnog zalkjucka. U svom komentaru sam govorio o tome da se kadar za linijsko odrzavanje prebaci iz Jat tehnike u AS (da ne koristim pun naziv, svaki put slomim jezik), umesto poteza koji su napravili. A poznato je kako je nastala Jat Tehnika. U pogledu marketinga si u pravu, igraju igru iz udzbenika, mada ni udzbenik ti ne kaze kad si se zaleteo. A i tuzakanje konkurencije je isto neka vrsta "marketinga", koji ima uglavnom negativan efekat, ali moze da se i pozitivno protumaci, ko razume naravno. Samo, to nije jedino oruzje koje konkurencija ima.

    5. Dobro je da smo se bar negde razumeli i slozili, ali za ostatak imam par zamerki. Tu brigu oko konkurencije ne treba da brinemo samo Etihad, vec i mi, jer smo sad u sustini Etihadova snaga u Evropi. Ako neko zeli da osteti Etihad, pa i UAE, to sad moze da uradi i preko nas (ovo je sad geopolitika). A da li ce Etihad ostati uticajan i koliko dugo, to cemo vremenom videti, mada ne verujem da ce taj uticaj opasti ni posle jedne decenije, a kamoli neki kraci period.

    Slazem se da su velike promene napravljene, i da ce biti jos vecih. Da li ce one biti pozitive ili negativne, to ne mozemo odmah da vidimo, pa nam jedino ostaje da sacekamo tromesecje ili pola godine, pa da ozbiljno presudimo. U osnovi je napravljena dobra stvar vracanja Srbije, drzave pionira avijacije, na mesto koje zasluzuje, a za ostalo imam izmesan utisak. Zasad kako sve saberem, nekako izadje minus, a posle, ko zna…

    Vl

    Kad smo kod runde, ajd` jedna na moj racun.
    Svidja mi se razmisljanje i kod Avijaticara i kod lx. Svako na kulturan i potkovan nacin obrazlaze svoje stavove. I stavovi su vam veoma slicni.
    Vreme je nabolji i nepristrasni sudija.

    Vl

    Eto nama jos jednog Noleta, da nas predstavlja u svetu. Nek je sa srecom. Mirno nebo i dug let.

    Odgovori
    Ro

    Pohvala za urednika ovog portal sto je profesionalno a sazeto izneo sustinu onoga i onih koji su ulozili novac
    i preveliki rad da bi podigli "beli krin" iz ognja bankrotsva, sto je tek samo pocetak avio kompanije AIR SERBIA
    Prvi put cu osetiti Punu profesionalnost i odnos ne samo jedne stjuardese i li stjuarda, vec cele posade do Cocpit-a. To vidim i osecam unapred. Jos tri nedelje me deli da na ruti SYD-AUH-BEG da sretnem avion A319
    na aerodromu, prirodno i leteci na krilima njegovim. AIR SERBIA hire we come!
    Svima najbolje zelje. Ko god zeli i moze nepotrebno reci, definitivno AIR SERBIA sve vas toplo ocekuje da joj
    budete gost. Dali ste iz Beograda, Sidneja, Kraljeva, Cikaga, Cacka, Oklanda, Tirane, Ria, Nisa, Johanezburga, Uzica, Atine, Krusevca, Jerusalima, Novog Sada, Moskve, Sokolice… Uvek ce vas toplo ljudski docekati i ispratiti. Veoma sam uveren sa mojim skromnim iskustvom od blizu pola veka medju putnicima leteci pod nebesima ove tvorevine Gospodnje. Da posle svega ovoga prvo iskustvo sa tobom AIR SERBIA predstoji meni i svima koji zele na Njenim krilima leteti. VELCOME! AIR SERBIA ceka vas pa i mene medju vama, Vas Radovan Marinkovic, AME (ret.) Griffith AUS // Kraljevo Serbia

    Odgovori
    Ra

    Zaista je mnogo smesno kako covek u svojem dugom elaboriranju, prevodi naziv AIR SERBIA , u"vazduh srbija" .Karamba, zaista neverovatno smesno. Ne naziv nego prevod. .Zar se ne prevodi sa AERO SRBIJA.
    Aero takodje nije srpsa rec. Pa nije. A zasto se onda zvao Jugoslovenski Aerotransport? Po tome bi trebalo da bude "Jug. vazdusni prevoz" , jer ni transport nije srpska rec. Nikom nije palo na pamet takv nebuloza.
    Sta je sa AIR YUGOSLAVIA., carter prevoznik. Zasto tada I danas ne prevode u "vazduh yug".
    Zaista besmisao ljudi sa namerom ili da kaze bilo sta ili da omalovazava druge ,a sebe blamiraju…
    AERO PUT se ne prevodi vazdusni put nego ostaje "aero put". AIR=AERO=VAZDUH..
    AIR SERBIA ostaje AIR SERBIA. Ostalo je problem onoga koji voli problem, pa neka uziva sa njim.
    Za sve pozdrav iz daleke Australije. Vas uncle Rodney Griffith. AUS.

    Odgovori
    Av

    Gospodine Marinkovicu,

    Moj prevod sam koristio vise u derogativnom smislu, jer naziv ne odgovara evropskoj tradiciji, koju ili ne vidite, ili ne zelite da je prihvatite. Pokusao sam da prevedem na drugi nacin, ali jednostavno ne moze, konsultovao sam svaki recnig engleskog koji imam. I ne, ne prevodi se sa Aero Srbija, mada bi taj naziv bio u duhu srpskog jezika jer je "aero" srpska adaptacija engleskog "air" (prva srpska rec za avione je bila aeroplan, pocetkom 20. veka). Dakle, da aero nije srpska rec, ni to niste u pravu (bar delimicno).

    I jos nesto, sebe sam mozda izblamirao, ali ste se vi izblamirali skoro na svakom komentaru koji ste napisali od avgusta dosad. Ja vam se izvinjavam zbog ovakve uvrede, ali moram to da Vam kazem, jer ste pisali komentare koje ne prilice jednom veteranu avioindustrije kao vi. Umesto da ovde budete jedan od ljudi koji svojim velikim i bogatim iskustvom date realnu sliku stanja, od vas smo samo dobili gomilu fantazija koje zbunjuju ostale pratioce T6 bloga. Meni licno ste stvorili sliku coveka prenzionera, koji pise komentare samo kad je pod dejstvom alkohola ili lekova, a ne zelim da vas tako zamisljam.

    Vama sigurno odgovara naziv, jer ste Vas radni vek proveli u dalekoj tudjini, koja ima drugaciju tradiciju od Evrope, pa me ni ne cudi ovaj komentar.. Ja vam se jos jednom izvinjavam ako su vas moje reci povredile.

    St

    Niko ne spominje da nema naziva na nasem jeziku Air Srbija vec iskljucivo Serbia
    Inace danas su skoro svi letovi kasnili po sat dva a cuveni Airbus Nije otisao na predvidjeni jutarnji let

    Vl

    Ne razumem sta je poenta tvog pisanja. Prevod sa engleskog, srpski pravopis ili nesto trece?
    Rodni je dao lep i tacan primer.
    Jugoslovenski Aerotransport=Yugoslav Airlines. Znaci moze air u aero pri prevodjenju engleske reci u srpski jezik.
    Ja dajem jos jedan primer. Aeroput=Airway.

    Sta je tvoja poenta?

    Av

    Vise ni sam ne znam, Vlado. Prevod je trebao da pokaze jedan besmisao, a nazalost sam i vas uvukao u isti. Zasto moramo da koristimo tudj jezik umesto svog? I da li mi govorimo srpskim jezikom, ili "malo srpski, vise engleski", odn. "Srbish"?

    Moja poenta je ta da nam je nametnut cist engleski naziv, umesto da nam avioprevoznik ima ime i na srpskom i na engleskom. Da to nisam argumentovao, nazalost je tacno, jos nisam sazreo po tom pitanju, ali polako napredujem, mada uz oscilacije "dobro, pa lose izrazavanje".

    Vl

    Slazem se s tobom da bi za nas patriote ime na srpskom doslo kao slag na tortu. Ali nije. S time se moramo, bar za sada, pomiriti.
    Nema Srbija para da podrzi JAT u ovom trenutku. Sledeca najmanje losa opcija je Air Serbia. Kad nema bolje opcije, ja sam i za ovu manje losu. A za posle cemo videti. Kroz pet godina ko zna sta i kako ce se desavati na evropskoj i svetskoj sceni. Za nas je vazno da kroz pet godina i mi konja za trku imamo. Zar ne?

    Av

    Konja za trku smo oduvek imali, jedini problem je taj sto smo imali Augijevu stalu (alegorija je iz grcke mitologije). Slazem se sa tvojim komentarom, ali da se pomirim sa cinjenicom koju si lepo naveo ja licno necu moci, tako da zasad mogu samo da trpim i da osecam nelagodu zbog toga. Srecom, ja sam osoba koja moze da trpi dosta takvih nepravdi do neke granice, pa moje negodovanje razumite kao jedan ispusni ventil. A kao sto rekoh, vremom cemo imati bolji sud.

    P.S. Ubuduce cu se potpisivati sa Delta, u cast imena jedne eskadrile koja mi je blizu srca, da ne pomislite da sam negde nestao ;).

    Vl

    Ne daj Boze da nestanes. Odmah bi ovde optuzili AS za tvoja nestanak.

    Sa

    Vidim veliki entuzijazam i euforiju povodom prevog leta za Abu Dabi.
    Na zalost ne vidim Air Serbia kao privredni subjekt u zvanicnom registru Agenciji za privredne registre (APR).
    Takodje, ne vidim Air Serbia u registru operatera koji su ovlasceni za obavljanje delatnosti u vazdusnom saobracaju – javni avio prevoz i pruzanje usluga iz vazduha, to jest ne vidim da je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (DCV) izdao Uverenje o osposobljenosti za obavljanje javnog avio transporta, tzv. AOC.

    Nekako mi sve to lici na fantomsko preduzece, a kako jedno neregistrovano preduzece moze da pocne sa radom, pitanje je za nekoga iz Vlade.

    Uz to, upravljanje kompanijom Air Serbia suprotno je ECAA sporazumu o Zajednickom vazduhoplovnom podrucju Evropske unije sa okolnim zemljama, ciji je Srbija potpisnik. Za Evropsku komisiju je sporno sto je Etihad, iako manjinski gazda, dobio upravljacka prava u Jatu u narednih pet godina, a Emirati nisu clanica ECAA.

    Protivno zakonu, ali i samom dogovoru, kao i zdravoj pameti je, uz ostalo i imenovanje Daneta Kondica istovremeno i na mesto generalnog direktora i predsednika borda direktora. Kondic je verovatno i srpski drzavljanin, ali je Etihadov kadar koji ga je i postavio na mesto generalnog. Kako po dogovoru arapski partner postavlja generalnog, srpska strana je trebala da postavi svog coveka na celo borda direktora, a njen kandidat je arapski miljenik Kondić! Postavljajuci Kondica na ovo mesto, srpska Vlada ne samo da je prekrsila sopstveni zakon po kome niko ne moze samog sebe da kontrolise (jer je u sukobu interesa), ves ruglu izvrgla i uveravanja kako cemo mi, ipak, da nadgledamo rad nacionalnog avio-prevoznika.

    Po svemu izgleda da je neko JAT poklonio Arapima. Za data ulaganja Srbija je mogla i sama da zadrzi vlasništvo nad nacionalnom avio-kompanijom, bez da se svadja sa svetom koji, ocigledno je, ne zeli da odobri ovaj poslovni aranžman.

    Odgovori
    Vl

    Pa zar nije logicno da Evropi ne odgovara ovaj dil? Godinama je ta ista Evropa, iza ledja, onemogucavala prodaju JAT-a. Setimo se Aeroflota i Turkisha. Obadve kupovine su stopirane od strane Evrope, mutnim radnjama. I za to vreme je JAT propadao.
    Nasa javnost mora da shvati da u Evropi nema zelje da srpski avioprevozioc bude ista veci nego regionalni feeder. Da dovozi putnike do Frankfurta, Ciriha, Minhena, Amsterdama i to je sve. Naravno da ce ovakva postavka Air Serbije da bude trn u oku Evropi. Zato i jeste Drzava Srbija odigrala ovaj potez. Da se vise nego jasno vidi da ima potencijala u Srbiji za dobro organizovanu avio kompaniju, ali da ta kompanija mora da ima ista prava kao sve drugi.
    Pricati da ce Evropa zabraniti nesto Air Serbi je nesto s cime ce se nositi pravni timovi Etihada i Air Serbije. Pri tom ne zaboravimo da se cela Evropa, trenutno, finansijski uvlaci u analni otvor Arapima, Rusima, Kinezima i ostalima koji imaju gotovinu da pozajme. Isto tako ih politicki pljuju, ali to je samo odraz kucnog nevaspitanja.
    Za neupucene, promenu koda Aerodroma Pristina je uradila EU i sada se on nalazi pod jurisdikcijom Islanda. Necuveno u svetu, ali prihvatljivo za EU. Za iste neupucene, pogledajte broj evropskih drzava koje su priznale Kosovo, pa ga uporedite sa brojem arapskih drzava koje su uradile isto. A Srbija je u Evropi, zar ne? Barem geografski.
    Ako Etihad i Drzava Srbija budu pametno vukli poteze, od Air Serbije moze jos svasta da se poztivno napravi. Kao i ako budu vukli lose po teze, samo sto ce rezultati biti losi.

    Gu

    Pravni tim Er Srbije je najbolje da se nosi sa necim drugim a ne sa pravnim pitanjima posto spada u temu za zabavu u 2. i 4. sudu U Beogradu kao neko ko nije dobio NIJEDAN spor tako da ne znam sa cime moze da se nosi. Sa sudbinom Er Srbije ce da se nosi samo i jedino politika a Evropa nije bas tako zla maceha da od svakog pravi slugu ali svakako ce odrediti limit do koga ce reakcija na rast Er Srbije biti blaga. Od tog limita nadalje koristice sva dozvoljena i nedozvoljena sredstva da se suprodstavi istom. Nazalost ili na srecu, a to ce istorija pokazati, zvanicna Srbija je izabrala Evropu kao svoj put a ne Bliski Istok te ce i u tom klubu morati da dobije amin za sve ovo. A gospodu iz Etihada apsolutno ne kosta nista da porbaju prodor i sa ove "strane" a Srbiju takve provokacije moguda kostaju dosta. Da sad ne ponavljamo ko ima naftu a ko nema i ostale price. Nazalost kolateralna steta ovoga ce biti low cost segment na koga ce se drzava okomiti kao smrt na babu i time uskratiti putnicima koji nisu ni bili jatovi mogucnost putovanja za male novce. LH, Swiss i OS ce da uzivaju zastitu svojih drzava kroz aparate EU a Wizz Air, Easy i svi buduci koji bi da privire ce biti gazeni od strane drzavnog projekta a kroz institucije drzave pod izgovorom da mi nismo EU prostor da nismo duzni na potpunu deregulaciju iako smo se formalno istoj pridruzili i sl.

    Vl

    Netacno. Ne postoji zastita Legacy prevoznika, a lovna sezona na Low Cost. Open Sky i ECAA podjednako tretira oba segmenta vazdusnog saobracaja. Dokaz za to su i Wiz i Easy i Ryanair.
    Molim vas da jednom zauvek prihvatite cinjenicu da Low Cost ide samo na ona trzista koja sam izabere. Niko im ne brani, ni ti ih primorava. Legacy prevozioci moraju da uzmu u obzir i dnevnu politiku i neke druge van ekonomske parametre. Low Cost ne mora.
    Trziste Srbije u ovom trenutku nije interesantno velikim Low Cost prevoziocima, sto ne znaci da nece postati interesantno u buducnosti. Niko ih ne sprecava, niti ih moze spreciti da lete za i iz Srbije.

    Gu

    A jel Srbija implementirala open sky u potpunosti? Recimo Vizer sutra pozeli da bazira jos 3 aviona u Beogradu i to nije nikakav problem? Dajte stvarno nemojte da se ponasamo kao da ne znamo sta se ovde dogadja. Otvoreno ljudi iz JAT-a ili Srbije kako se sada zove prete da ce da: "Izbace Vizer" "oteraju vizer u Nis" (kao da je nis kazamat) tvrdeci pri tom da su "zuti omogucili korupcijom' da vizer leti iz srbije i sl. Delujete mi kao neko ko radi za low cost kompaniju i cudi me da ne znate sta se na lokalu desava ovde. A to da velike low cost komapnije nisu zainteresovane za Srbiju vazi samo ako je Ryanair jedina velika low cost kompanija obziorm da Easy, i Wizz Air vec lete iz BEG al valjda su one male. Nemojte pogresno da me shvatite, ja sam pobornik POTPUNE deregulacije vazd. saobracaja ali ona kod nije zazivela u praksi i Er Srbija i Etihad ce pritiskati Vladu (Srbije, ne vas :)) da im omoguci max manevarski prostor. Netacno?

    Ix

    Etihad nema razloga da traži od Vlade Srbije otežavanje poslovanja LCC kompanija jer nisu došli u Srbiju da bi se borili za preuzimanje lokalnog LCC tržišta. Njihova strategija je potpuno drugačija, ciljne grupe su im potpuno drugačije, LCC njima nisu pretnja. Možda su bili pretnja Jatu u vreme kada ovi nisu mogli da se sastave sa linijama i nudili su skupu cenu za lošu uslugu, ali to je potpuno druga situacija u odnosu na novu kompaniju koja odmah povećava broj letova za 60% i izlazi sa konkurentnim cenama i dobrom uslugom. Ovo "teranje u Niš" je nešto što sam pročitao samo na forumima, ne sećam se da je bilo ko iznosio to kao zvaničan stav ili nameru. Uostalom, Wizz je i bez toga poslao ponudu Nišu za dotirane letove (koja verovatno neće biti prihvaćena ali ne zbog toga što Srbija radi o glavi Wizz-u već zbog toga što Niš više nema para da dotira letove).

    Av

    Guto, moj savet ti je da svakog meseca uzmes jedan dobar casopis Geopolitika. Tu ce ti sve biti jasnije po pitanju Evrope i EU, koji nema limit koji si naveo. Ona ima drugacije mehanizme, poput direktiva, kojima moze da kroji sudbinu AS(ili ES, zavisi od citanja), a zajedno sa tim mehanizmima su sredstva, i dozvoljena i nedozvoljena. Reakcija EU vec sada nije nimalo blaga, kao sto mislis.

    Sa Vladinim komentarom se slazem, jer su i "legacy" prevoznici i niskotarifni("low-cost") prevoznici manje vise isto, samo sto imaju dve najznacajnije razlike:

    1. U grupu "Legacy carrier" spadaju prevoznici koji su imali svoju mrezu pre deregulacije aviosaobracaja, dok "low-cost" prevoznike cine novajlije.
    2. "Legacy carrier" nudi visi nivo usluge od "LCC", pa se u sustini ponasaju kao redovan komercijalni prevoznik. Takodje, "legacy" su najcesce udruzeni u alijanse, i imaju visi nivo usluga za putnike (obrok i zabavni sadzaj tokom leta).

    Ovo sto sam naveo je iz federalnog zakona SAD "Airline Deregulation Act" donetog 1978., pa ne znam da li moze da se primeni na Evropu. U svakom slucaju, ne moze da skodi.

    Zakoni trzista su nepromenljivi, jedino se menjaju ucesnici. Njih nista ne sprecava da posluju u skladu sa svojim izborom, jedino sto vidim da moze da ih spreci je konkurencija na trzistu, mozda i nadzorno telo, ali u manjem obimu.

    Vl

    Guto, nas problem je sto znamo sta se desava u Srbiji, po pitanju civilnog vazduhoplovstva. Sve ostalo su diletantsko-patriotsko- kafanski lumperaj i lupetanje.

    Odgovori
    Al

    Oduvek sam zeleo da nasa avio kompanija ima avione Erbas u svojoj floti.Raduje me da su konacno avioni Erbas u nasoj floti.Dobro je imati i poneki Boing i veci interkontinentalni avion.Veci avioni mogli bi kao ranije da lete za SADe,Kanadu cak Australiju.

    Odgovori

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Branko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    "Na ovaj nivo će se nadograditi postojeći francuski Rafali F3R, ali se mora naglasiti da se na F4.1 mogu nadograditi samo avioni varijante F3R koji imaju AESA radar. " Da li to znaci da se hrvatski avioni ne mogu nagraditi na F4.1?

    27. Nov 2024.Pogledaj

    Лек na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    K И даље не бих искључио могућност да поједине технологије са Ф5 које не би захтевале структурне захвате заврше на некој даљој подверзији Ф4.

    27. Nov 2024.Pogledaj

    Nikola na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

    @Petrovic Dusan i Max U tome i jeste problem, sto poredite ICBM i druge rakete koje lete brzinom od M5 i brze sa novim hipersonicnim oruzjem. Razlika je u tome sto novo hipersonicno oruzje koristi aerodinamicna svojstva sto raketama prilikom povrarka atmosferu omogucava vodjeno manevrisanje. A ICBM i druge balisticke rakete imaju balisticku putanju kosog…

    27. Nov 2024.Pogledaj

    radovanovic na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

    Nadam se da će PA Vršac dobiti ovaj posao u narednim godinama zbog njenog opstanka na nebu iznad Srbije i da će nadležne ustanove konačno uvideti značaj ove firme i potrebu naše države za ovakvim vidom vazduhoplovstva!!!

    27. Nov 2024.Pogledaj