BEOGRAD – Jutro drugog dana događaja Airbus Innovation Days počelo je potvrdom iznenađenja koje smo očekivali dan pre. Glavni flight test inženjer Airbusa Fernando Alonso (senior VP flight and intergration tests), potvrdio nam je da ćemo za sat vremena biti prvi novinari koji će dobiti priliku da lete u najnovijem putničkom avionu Airbusa – A350XWB (-900).
Dve nedelje ranije Airbus je baš u MSN002, avionu kojim ćemo mi leteti, počeo testiranja sa putnicima umesto aparature koja je do tada simulirala njihovu težinu. Zaposleni u kompanijama Lufthansa, Air France i Airbus dobili su tada priliku da lete u jedinoj letelici, od pet razvojnih, koja je opremljena putničkom konfiguracijom. Sedišta u biznis klasi dolaze od francuske kompanije Sogerma, u ekonomiji od B/E Aerospacea (3-3-3) koji je takođe opremio avion „kuhinjom“ (galley). MSN002 krasi i zanimljiva šema bojenja zadnje sekcije aviona koja stilizuje dominantan udeo kompozitnog materijala u njegovoj strukturi.
Preflight brief
Alonso je posle objave da ćemo leteti „dvojkom“ naglasio da je konačna odluka donesena noć pre. Menadžment i sektor komunikacija želeli su od samog početka da se iskoristi idealna prilika i da novinari koji prate industriju budu prvi koji će leteti u novoj letelici. Ipak, kao šefa Airbus flight test centra, poslednja je bila Alonsova. On je morao da odluči da li je let moguć imajući u vidu da su svaki sat i dan bitni u procesu završnih ispitivanja. Potvrdio nam je da će ovo biti prvi let aviona tog dana, da je „bez većih problema prenoćio“ i da je donesena odluka da nam se pruži prilika da u trajanju od sat vremena, na ruti od Tuluza do Pirineja i nazad, visini od 31.000 fita, brojem leta AIB31CF, budemo prvi putnici novog lajnera.
Budući da je MSN002 opremljen skoro u potpunosti putničkom konfiguracijom i da su postojale dve klase, održano je izvlačenje improvizovanih bording karti (B ili E). Takođe, budući da je u pitanju ipak bio opitni let i da se avion još nalazi u ovoj fazi sertifikacije, svi putnici morali su da ostave kontakt informaciju jednog člana porodice ili prijatelja koji bi bio obavešten u slučaju vanrednih okolnosti (čitaj: udesa). Kapetan je pored osnovnih podataka o ruti, očekivanoj visini i brzini naglasio da avion poseduje funkcionalni GSM i internet link ali da je odlučio da WiFi tokom leta isključi unapred znajući da će 150+ sparava bilo konektovano i da će novinari u isto vreme želeti da postuju fotografije, statuse i drugi sadržaj na društvene mreže što AP verovatno ne bi izdržao.
Let
AIB31CF bio je broj dva na pisti 32L aerodroma Tuluz posle A400M koji je takođe obavljao svoje redovne opitne letove. Iako smo na prošlogodišenjem Buržeu, kada je Airbus organizovao prelet A350, imali priliku da se uverimo u nizak „otisak buke“ RR Trent motora, slušajući ih unutar putničke kabine uverili smo se da su motori i percepcija njihove ukupne buke zaista značajno niži u poređenju sa većinom današnjih putničkih letelica.
Prostranost kabine je uporediva ako ne i nešto veća od Boinga 787 dok su prozori ipak manji nego u najnovijoj letelici iz Sietla. Uprkos nekoliko instrumenata i prisustvu velike nadzorne flight test stanice, velika većina enterijera podsećala je upravo na buduće serijske primerke (iako će neke aviokompanije ipak koristiti tešnju 3-4-3 konfiguraciju). Inflight entertainment monitori su bili operativni, mood lighting je radio besprekorno dok posluženja iz razumljivih razloga, osim jedne flaše vode po putniku, nije bilo.
Uprkos molbi kapetana novinarima da po gašenju indikatora za vezivanje pojaseva ne moraju baš svi ustati u isto vreme i razleteti se po kabini – svi su ustali u isto vreme i razleteli su se po kabini slikajući i intervjuišući članove flight test tima. Dodatni haos i mikro-poremećaj CG-a koji je avion besprimetno podneo bio je PA da nam se, prvo na levom krilu, pridružio Rafal francuskog ratnog vazduhoplovstva.
Pogledajte kako je došlo do našeg prvog air policing iskustva, kako je tekao let od ukrcavanja do sletanja i kraći intervju sa glavnim opitnim pilotom Airbusa, kapetanom Peterom Chandlerom:
Andrija
Nadam se da si imao udobno sletanje omogućeno prvim stajnim trapom sa dvostrukom upornicom na Erbas avionima.
Takođe šmekerskom izgledu aviona doprinosi novi Vinglet (krilašce) koji je više primetan nego na 787 a i lepše čuči.
Nadam se da si uživao.