Porodica Vlašić iz Osijeka poznata je po školi za obuku pilota, padobranstvu, a u poslednje vreme i po sve češćem hitnom medicinskom avio-prevozu. Iako članstvo Hrvatske u EU znatno olakšava ovakav posao, prošli su meseci pre nego što je Air-Panonia dobila dozvolu od „Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo“.
Na adresu ove hrvatske kompanije svakodnevno stiže više od 10 poziva za prevoz pacijenata. Dnevno se realizuje oko 3 planirana leta, ali često dolazi i do hitnih poziva.
– Nazvali su nas u 21:10h. Obukao sam se i u 21:30 sam izašao iz stana. U 22h sam poleteo. Kada radiš ovaj posao, ne možeš da budeš više od 40 Km udaljen od aerodroma. – kaže Domagoj Vlašić iz kompanije Air Panonia.
Slična situacija dogodila se prilikom prevoženja putnika iz Pule za Cirih. Pilot je posle Švajcarske otišao u Austriju, jer je u Beču trebalo da sačeka druge putnike i vrati ih u Pulu. U međuvremenu je stigao poziv za hitni prevoz srca iz Beča u Ljubljanu. Prihvatili su ga i uspeli da transportuju organ.
Hrvatska kompanija ima flotu od 11 letelica. U pitanju su avioni Cessna, Piper, Socata, Beechcraft. Najnoviji, Beechcraft King Air C-90, kupljen je za potrebe medicinskog prevoza. Za to je izdvojeno oko pola miliona evra, a letelica je uvezena iz Nemačke.
Kako kažu, u Hrvatskoj postoji još samo jedan takav avion, ali ima drugu namenu. Zbog toga je bilo teško naći pilota, jer je po zakonu on prethodno morao da izvozi propisan broj sati u takvoj letelici.
Iako su uspeli da ispune sve zahteve, Beechcraft King Air C-90 devet meseci nije mogao da leti jer se čekalo na dozvolu „Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo“. Kada je dobila pozitivan odgovor, Air Panonia je postala prva hrvatska kompanija koja je počela da se bavi medicinskim avio-transportom.
Pre nego što je kompanija dobila dozvolu za ovaj vid transporta u Hrvatskoj su to obično radili prevoznici iz inostranstva.
– Teško je naći svoje mesto na tržištu. Francuska i Švajcarska uglavnom drže monopol, ali i mi imamo dosta posla. Imamo potrebu i za drugim avionom. – kaže Vlašić.
robertino1985
„devet meseci nije mogao da leti jer se čekalo na dozvolu „Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo““
poznata Hrvatska brzina, zato za druge gluposti daju za par minuta dozvolu