Hrvatski ponuđač Timnet Kroacija (TeamNet Croatia) jedan je od pet kandidata koji će učestvovati na konkursu slovenačkog Ministarstva odbrane za kupovinu bespilotne letelice. Hrvatska ponuda je najjeftinija, prenosi portal Obris.
Timnet Kroacija nudi komplet od 3 male bespilotne letelice, osnovne rezervne delove, navigaciju i osposobljavanje korisnika za ukupno 400.000 evra bez PDV-a. Nešto je skuplja ponuda slovenačkog zastupnika za izraelske bespilotne letelice, Mikosa (Micos). Iznosi 437.500 evra.
Više od toga traži slovenačko preduzeće C-Astral koje razvija i pravi vlastite bespilotne letelice. Do sad je prodalo oko 80 takvih primeraka, a za svoje proizvode slovenačkim vlastima traži 440.000 evra.
Ponuda izraelske Aeronautike (Aeronautics) vredi 530.000 evra. Ubedljivo je najskuplja ponuda Erbasove (Airbus) ćerke -kompanije Srvi Kopter (Survey Copter) koja iznosi 1, 124 miliona evra.
Ministarstvo odbrane Slovenije sad treba da pregleda i oceni prispele ponude. Akcenat će biti stavljen na ispunjavanje zadatih tehničkih uslova, prenosi Obris. Posle toga vlasti će pozvati ponuđače da u zadatim uslovima predstave letelice na terenu. Proba bi trebalo da se organizuje u junu, a donošenje odluke o kupovini očekuje se tek sledeće godine.
Kako navodi Obris, kupovina tri letelice je samo početak veće nabavke od ukupno četiri kompleta, odnosno 12 bespilotnih letelica, ali se zbog nedostatka finanasija on ujedno poziva i na procene novinara Dnevnika koji predviđaju da će se na kraju kupiti samo jedan komplet.
Timnet Kroacija
Ukoliko se slovenačko Ministarstvo odbrane odluči za najpovoljniju ponudu, njen komplet će činiti sistem Hirrus koji se sastoji od tri bespilotne letelice, terenske kontrolne stanice i antene za slanje prijema.
Kako se navodi na sajtu ove kompanije, dron može da leti oko 3 sata, zavisno od terena, postigne brzinu od 110Km/h i pravi snimke visoke rezolucije na zemlji, stvarajući slike od 5-10 cm /pikselu.
Pored Hirrus sistema, Teamnet integriše i tehnologiju koju pružaju sistemi Soim 1 i 2. Ovo su bespilotne leteće mete za vojnu obuku sa funkcijom zasnovanom na intuitivnom softverskom interfejsu zemaljske kontrolne stanice – GCS. Njihovo lansiranje se može vršiti čak i pod nepovoljnim vremenskim uslovima.
Kompanija Timnet Kroacija postoji od 2001. godine i ogranak je rumunske Timnet grupe (TeamNet Group).