BEG airport status
Emirati intenzivno povlače stare avione – još jedan B777-200 vraćen u Ameriku Posle pređenih 60 miliona kilometara, treći i poslednji Emiratov B777-200 izašao je iz upotrebe. / Foto: Emirates

Emirati intenzivno povlače stare avione – još jedan B777-200 vraćen u Ameriku

Poslednji B777-200 iz flote Emirata (Emirates Airlines) zvanično je izašao iz upotrebe – svoj poslednji let imao je 14. jula na ruti Dubai-Arizona preko Bostona. Ovaj avion bio je jedan od najstarijih u floti Emirata.

U upotrebu je ušao  1996. godine i do sada je prešao oko 60 miliona kilometara – što je, poređenja radi, 80 puta duži put od odlaska na Mesec i nazad.

U narednom periodu Emirati planiraju da iz upotrebe povuku još 10 svojih aviona. Tokom 2014. godine to je učinjeno sa njih 7, a za  2015. godinu je najavljeno povlačenje još 10 letelica, među kojima je 8 A340-500.

Ovakvo agresivno povlačenje vazduhoplova iz flote ne čudi ukoliko se u obzir uzme činjenica da je prosečna starost Emiratovih aviona  75 meseci, tj. 6 godina i 3 meseca. Poslednji B777-200 kao i njegova 2 prethodnika daleko su premašili ovu normu.

Posle povlačenja poslednjeg B777-200, u floti je ostalo 143 aviona B777 drugih serija. Zanimljivo je da su Emirati jedina kompanija na svetu koja je u svojoj floti imala sve varijante ovog tipa Boingovog (Boeing) aviona.

Na tržištu, takođe, prednjače i po broju Erbasovih (Airbus) A380. Sa 64 u upotrebi i 76 poručenih, ova zalivska komanija se smatra najvećim korisnikom evropskog dabl-dekera. Prvi A380 kupljen je 2008. godine, a čelni ljudi Emirata su već počeli da najvaljuju da bi za 2-3 godine i on mogao da se nađe van njihove upotrebe. 

Izlazak iz flote Emirata, međutim, ne znači i kraj životnog veka ovih aviona. Prema prvim najavama koje su stigle iz Erbasa, A380 će biti vraćeni proizvođaču, a zatim će se prodavati, najverovatnije, azijskim „low-cost“ kompanijama. 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Vl

To je njihova poslovna politika, ali ima još po nešto. Imaju manjak posada, fale im piloti. Tako da svaka medalja ima dva lica.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

radovanovic na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

Nadam se da će PA Vršac dobiti ovaj posao u narednim godinama zbog njenog opstanka na nebu iznad Srbije i da će nadležne ustanove konačno uvideti značaj ove firme i potrebu naše države za ovakvim vidom vazduhoplovstva!!!

27. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Hipersonicna moderna raketa ne mora da bude stealth air breathing raketa koja manevrise. nema nikakve veze koju vrstu motora ima. Vazna je brzina i da ne leti iskljucivo predvidivom balistickom putanjom. Kižal svakako spada u tu klasu jer leti dosta iznad Mah 5 (mada ne uvek) i moze da leti horizontalno i skrece levo desno…

27. Nov 2024.Pogledaj