Izvršni direktor Aerodroma Nikola Tesla, Raša Ristivojević, koji je ujedno i na čelu posebne grupacije za vazdušni saobraćaj osnovane početkom leta u Privrednoj komori Beograda (u okviru Udruženja za saobraćaj i telekomunikacije) je u intervjuu za dnevni list „Danas“ govorio o planovima i ciljevima grupacije, kao i zainteresovanosti stranih investitora da ulažu u domaće vazduhoplovstvo.
Na pitanje koliko je Srbija atraktivna za strane avio-kompanije, Ristivojević odgovara da je povoljan prirodno-geografski položaj naše zemlje prednost za razvoj svih vidova saobraćaja, pa samim tim i vazdušnog.
– U ovom trenutku imamo dosta zainteresovanih investitora koji nude svoj kapital i usluge u smislu strateškog partnerstva Aerodromu Nikola Tesla, koji je u poslednjih godinu i po dana napravio najbolji finansijski rezultat od svog osnivanja i samim tim postao vrlo atraktivna lokacija za ulaganje stranim firmama – objasnio je Ristivojević.
On je istako i da je Sporazum o otvorenom nebu jedan od preduslova za stvaranje pozitivne klime i dalji razvoj vazdušnog saobraćaja u Srbiji. Njegov puni doprinos očekuje se u narednom periodu, dolaskom novih kompanija iz oblasti vazduhoplovstva.
Ristivojević je u razgovoru podsetio da je grupacija osnovana kako bi se utvrdilo i poboljšalo stanje u sektoru vazdušnog saobraćaja.
Prema njegovim rečima, cilj su promovisanje i zaštita interesa privrednih subjekata iz oblasti vazdušnog saobraćaja, razmatranje pitanja koja su od interesa za članove grupacije kao i razmatranje predloga i pitanja u vezi sa obezbeđivanjem investicija u oblasti vazduhoplovstva.
– U narednom periodu planiraju se aktivnosti koje bi omogućile povećanje konkurentnosti u vazdušnom saobraćaju, zatim praćenje, razmatranje i unapređenje zakonskih rešenja, koja će se dalje predstaviti nadležnom ministarstvu.
Budućnost je u vazduhoplovstvu u svakom smislu te reči – u primeni naprednijih tehnologija u samim vazduhoplovima i u pratećim sistemima, komunikaciji, bezbednosti, uslugama – istako je Ristivojević.
On je naveo i da je jedan od zadataka novoosnovane podgrupacije da se radi na razvijanju intenzivnije komunikacije između samih članica grupacije.
Najavio je i saradnju sa drugim grupacijama u okviru Udruženja za saobraćaj i telekomunikacije, kao i sa državnim institucijama nadležnim za vazdušni saobraćaj, ističući da je posebna saradnja definisana u samoj Privrednoj komori Beograda i Srbije, gde postoji odlična međusobna komunikacija.