BEG airport status
Sindikati „Nikole Tesle“: Ugovori su odobreni, čekamo samo zvaničnu odluku U prva tri meseca 2017. očekuje se da svih 600 radnika potpiše radni ugovor sa ANT-om / Foto: ANT

Sindikati „Nikole Tesle“: Ugovori su odobreni, čekamo samo zvaničnu odluku

Svih 600 radnika Aerodroma Nikola Tesla (ANT) zaposlenih preko uslužnih organizacija ili omladinskih zadruga trebalo bi da postepeno potpiše odgovarajuće radne ugovore sa beogradskom vazdušnom lukom tokom januara, februara i marta 2017. godine, a Ministarstvo saobraćaja predalo je zahtev Vladinoj komisiji za prvu grupu od 200 radnika, zaključci su sastanka ministarke ovog resora, Zorane Mihajlović, rukovodstva i reprezentativnih sindikata ANT-a.

– Juče nam je predočeno da je posao odobravanja ugovora završen. Ostalo je jedino da se formalno to i potpiše i da tu zvaničnu odluku i dobijemo. Verujemo da će ona jako brzo biti prosleđena Aerodromu i da će se brzo realizovati – izjavila je za Tango Six Vesna Vilotić u ime sindikata „Zajedno“ i dodala:

–  Da 1. januara tih 200 ljudi nema dozvole Aerodrom bi, bez preterivanje, bio u problemu jer se radi o ljudima koji nisu lako zamenljivi, rade na vitalnim poslovima, što je slučaj i sa drugih 200, ali i trećih 200 radnika.  To su ljudi zaposleni u operativi – u bezbednosti, saobraćaju, tehnici. Poslodavac je odredio ko će pripadati prvoj, drugoj ili trećoj grupi. Rukovodili su se parametara koji se možda nisu u potpunosti poklopili sa našim parametrima, ali odlučeno je da to budu ljudi koji su na odgovornim radnim mestima, koji rade dugi niz godina –

U protekle dve godine o ovom pitanju su vođeni pregovori sa različitim institucijama, između ostalog, i sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalnih pitanja.

– Svi smo saglasni da je neodrživo stanje u kome 800 ljudi, odnosno 600 nas koji ovde radimo duže od 15-20 godina i dalje nemamo rešen radno-pravni status. U vezi sa tim nema nedoumica i to je najvažnije – zaključila je Vilotić.

Ona je podsetila da su radnici koji do sada nisu imali potpisan ugovor sa Aerodromom direktno nego su za rad na njemu bili angažovani preko uslužnih organizacija i omladinskih zadruga bili diskriminisani u odnosu na radnike „Nikole Tesle“.

– Nismo imali iste plate, ista prava, nismo potpadali pod odredbe kolektivnog ugovora. Da ne pominjem odredbe koje se tiču otkaza o radu. I sad smo u apsurdu recimo. Zaposleni smo na Aerodromu 15-20 godina, a kada pogledate radni staž, pisaće od 2016. godine, što posle može imati efekta u kontekstu priče o privatizaciji i socijalnim programima – izjavila je Vilotić i dodala:

– Rad na neodređeno je i dalje status koji se zahteva na svakom koraku – u banci za kredit i za razne druge potrebe –

Prema rečima Predraga Adamova iz sindikata „Sloga“, i ranije su postojali pokušaji da se ovo pitanje reši. I prethodno rukovodstvo je slalo zahteve, ali je proces doživeo različite „turbulencije“. Od 2004/2005. godine do danas primljeno je oko 150 radnika, čime je kvota povećana sa 450 na 600 radnika, objašnjava Adamov za naš portal i naglašava da je beogradskom aerodromu potrebno još radnika:

– Svetska praksa pokazuje da na milion putnika u vazdušnom saobraćaju ide 1.000 zaposlenih. Nas ovde okvirno ima 1.900 –  što stalno zaposlenih što ljudi na određeno vreme i zaposlenih preko omladinskih zadruga, privremenih i povremenih poslova, a imamo kvotu od 5 miliona putnika od kojih je 2,5 miliona odlazećih. Tako da ne samo da ove ljude treba primiti za stalno nego treba još uvećati broj izvršilaca u odnosu na obim posla koji trenutno imamo –

Iz oba sindikata poručuju da su zahvalni i vlastima i rukovodstvu što se ovaj problem konačno rešava i ističu jedinstvo svih pet reprezentativnih sindikata u insistiranju na tome. Njihovo zajedničko istupanje mogli smo da vidimo i u maju ove godine kada su u obraćanju medijima izrazili saglasnost sa odlukom vršioca dužnosti direktora ANT-a, Saše Vlaisavljevića, o zapošljavanju 778 radnika u 2015. godini koja je tada bila kritikovana u medijima.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Željac na: Srpska Utva ulazi u proizvodni lanac Rafala: Sve o avionskom topu GIAT 30 M791

Ovakvi aranžmani su totalna besmislica ... Kineske firme prave sve komponente u krugu fabrike dok Europljani voze kutiju za municiju sa jednog na drugi kraj kontinenta ...

24. Jun 2026.Pogledaj

Miloš77 na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

Nijedan avion nije najbolji u svemu. Su-57 jeste najpotentniji u svojoj klasi danas od svih u serijskoj proizvodnji. Daleko od #2 Treba samo para i da nema sankcija, da bi bio 100% ono sto bi taj zmaj mogao da pakuje. Luksuz koji svi ostali imaju ali nemaju ono glavno - potencijal dizajna.

24. Jun 2026.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Mislav Pa i tada,1970-ih godina, postojali su vrhunski američki i Dassaultovi avioni, a nijedna država iz bivše SFRJ nikada nije imala udeo u razvoju ili proizvodnji ovih vrhunskih projekata. Mostarski SOKO je pravio zmaj a Rakovica motore za Gazellu ali je laki helikopter analognog tipa neuporediv sa projektom kao što je Rafale. To je kao…

23. Jun 2026.Pogledaj

Vladimir na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@mecka Ubedljivo najbolji i napotetniji avion danasnjice, koji se svakodnevno koristi u najvecem i najduzem ratnom sukobu posle II svetskog rata. Ima desetine vazdusnih pobeda protiv istocnih i zapadnih borbenih aviona, u uslovima najgusce PVO istocnog i zapadnog porekla, naravno bez gubitaka. Treba li jos dokaza? Najbolji radar (3xAESA), najbolje naoruzanje, supermanevarijabilnost, vektorski potisak, stealth,…

23. Jun 2026.Pogledaj

Jordan na: [EKSKLUZIVNO] Identifikovan sklop koji će Utva proizvoditi za Rafale; srpska namenska industrija od Dasoa i Talesa dobija četiri grupe softverskih i hardverskih proizvoda

@Nenad N. Odličan komentar! Mislim da većina ljudi nema ideju koliko su zahtevi za delove koji se ugrađuju u avione strožiji. Takođe, ne razumeju koliko je teško postati proizvođač delova za borbene avione. Ne radi se tu samo o sposobnosti da napravite neki deo, nego o celom procesu koji mora biti dobro dokumentovan i izvršen,…

23. Jun 2026.Pogledaj