Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024

FPV dronovi proizvedeni u Hrvatskoj biće integrisani na tursku besposadnu letelicu Bajraktar TB2

31. okt 2024

[NOVA KNJIGA] 50 godina od prvog leta Orla: Foto-monografija „J-22 Orao, Prototip“

30. okt 2024

Rebalans budžeta otkriva iznose prvih rata za Rafale: Naoružanje ključno za konačnu cenu nabavke

30. okt 2024
[IDEX 2019] Srpska vazduhoplovna industrija na steroidima u Abu Dabiju: Premijera novog bespilotnog borbenog drona i prve jedreće navođene bombe
Novi EDePro koncept borbene bespilotne letelice imena Aleks od skraćenice ALECS - Advanced Light Electric Composite System / Foto: Tango Six

[IDEX 2019] Srpska vazduhoplovna industrija na steroidima u Abu Dabiju: Premijera novog bespilotnog borbenog drona i prve jedreće navođene bombe

Za razliku od prošlog IDEX-a, srpska namenska industrija od juče u Abu Dabiju brojnija, interesantnija i inovativnija.

Jugoimport SDPR je po običaju organizovao domaći nastup na do sada najvećem štandu na nekom sajmu naoružanja i vojne opreme. Tako će od 17. do 22. februara na gotovo 1000 kvadrata biti izloženo dosta toga što smo do sada imali priliku da vidimo ali i nekoliko premijera. Tango Six portal će tradicionalno izveštavati sa lica mesta uz iscrpne reportaže, intervjue i zabeleške dešavanja „iza scene“. Za dodatni sadržaj, ukoliko to do sada niste učini, zapratite nas i na Instagramu.

Novo muško ime i nova kategorija letelice

Jugoimport je u Abu Dabi ove godine doveo većinu poznatih sistema, vozila i oružja. Najinteresantniji je svakako novi koncept oklopnog transportera Lazar sa lanserima rakete ALAS. Pored već poznatih pripadnika domaće namenske Jugoimport je ovaj put ugostio i malu ali našoj publici dobro poznatu kompaniju Xopyc koja više ne oblači samo entuzijaste.

Međutim, ono što nas najviše zanima je vazduhoplovna tehnika.

Za inovacije u ovom segmentu ponovo je zadužena beogradska kompanija EDePro. Na IDEX-u su premijerno prikazali koncept  borbene bespilotne letelice Aleks (ALECS – Advanced Light Electric Composite System).

Radi se o bespilotnoj letelici koja je projektovana da poleće vertikalno kao kvadkopter uz nastavak horizontalnog leta uz pomoć jedne potisne elise.

Model Aleksa iz drugog ugla / Foto: Tango Six

Kako Tango Six saznaje, prvobitno razvijeni Aleks ima ukupnu težinu od 35 kilograma i može nositi 6 kilograma korisnog tereta. Sledeći korak EDeProa je razvoj letelice ukupne težine 250 kilograma sa ciljanom nosivošću od 70 kilograma korisnog tereta. Planira se autonomija leta od 5 sati i mogućnost naoružavanja sa raketama vazduh-zemlja koje su već razvijene u matičnoj kompaniji.

Ekskluzivno pogledajte prvo testiranje poletanja Aleksa i tranziciju u horizontalni let:

 
Druga premijera je precizna planirajuća bomba PGB-128, ponovo kompanije EDePro. Radi se o bombi kalibra 128mm sa tandem krilom i celopokretnim repnim površinama. Vođena je INS-om uz korekciju putanje pomoću GPS-a. Masa joj je 50 kilograma i postojaće opcije sa infracrvenim ili laserskim navođenjem na cilj. Kompanija EDePro je namenski projektovala tandem krilo koje bombi omogućava postizanje maksimalnog doleta od 20 kilometara sa većih visina odbacivanja. Iz EDeProa kažu da će koncept modularne konfiguracije sistema omogućavati korišćenje različitih vrsta bojevih glava – kumulativne ili termobarične.

Finesa, kompozit i eksploziv PGM-128 / Foto: Tango Six

Redizajnirani Stršljen ponovo krasi Jugoimportov štand i trenutno njen projektant, kompanija EDePro, testira dve verzije helikoptera – jedan sa električnim pogonom koji je prošle godine uspešno prošao testove ograničenog lebdenja (sprema se za prvi slobodan automatski let) i drugi koji koristi gasno turbinski motor Fenix koji je u potpunosti razvijen u kompaniji EDePro a krajem ovog meseca ga očekuju prvi zemaljski testovi.

Srpski UCAV sada izgleda „opasnije“ u odnosu na prvobitni dizajn / Foto: Tango Six

U narednim danima očekujte detaljnije reportaže o svakom od ovih sredstava pojedinačno a za dodatni sadržaj pratite i naš novi Instagram nalog.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Kr

Impresivno. Bravo srbi!

Odgovori
Iv

Hvala Kruno ali nista od ovoga nema.
Da je vlast izdvojila za ove projekte koliko je dala za osvetljenje Beograda ili snimanje serije Vojna Akademija vec bi ovo imali u upotrebi. Ovako – samo za slikanje.

Kr

Valjda Bravo Srbi a ne sa sprdacinom!!

De

Da ima pameti da se napravi i civilna verzija ALECS-a (softver i hradver prilagoditi civilnoj upotrebi) sa nekom dobrom kamerom sa zumom bio bi hit na tržištu, a oni dobili preko potreban novac za dalja ulaganja u razvoj.

Odgovori
Vl

Za razvoj civilne verzije je potrebno projektom odrediti ciljani obim proizvodnje (visoko serijska proizvodnja) i sve što ide uz to. Drugačije nije isplativo…
Teško da je tako nešto predviđeno ovim projektima…
Možda kasnije bude i neke dopune…

Po

Naši sta god da prave kače bombe i rakete na njega. Ovakva letilica (kao i strsljen) su pogodne i za dostavljanje opreme na borbenoj liniji (medicinske ,a i hrane i municije) . Kreativnost im je uvek izmedju jedinice i nule u pristupu svakom poslu. Tek kad nas svi preteknu ,onda se sete kako stvarno nesto treba da izglrda.

Tv

one rakete ispod krila Aleksa izgledaju predimenzionirane(za samu letelicu) cak i da su vodjene, za ostalo sve je veliki ‘+’.

Odgovori
Yr

EdePro je čudo. Ja se nadam da će naći kupce i izgurati dobar deo ovih projekata. Takvi ljudi i kompanije mi pomalo vraćaju nadu da možemo bolje.

Odgovori
To

Ova uav letelica Aleks, je nesto novo u nasoj namenskoj. Veoma dobra platforma, nadam se da ce se dalje razvijati, jer letelice sa vertikalnim poletanjem, a velikih brzina i manervisanje su nesto sto je potrebno svakoj modernoj armiji.Bilo bi dobro napraviti vece letelice , sa modernim optoelektronskim sredstvima za koriscenje modernog novog domaceg naoruzanja. Prenstvene namene treba da budu izvidjacke i bombarderske ( razne lake navodjene bombe i rakete za V-Z ,ali i v-v ulogu . Poraditi na doletu i autonomiji, i ovo bi postalo voma ubojito sredstvo, Jer ne zavisi od raznoraznih lansirnih rampi i pista, koje lako mogu biti uocene i gadjane.

Odgovori
Pe

Koliko je toga od izloženog u operativnoj upotrebi?

Odgovori
Mi

0 (nula)

Gi

@Miro
Pre bih rekao da je vojska u minusu jer su davali sredstva da bi se radili prototipovi (M80, vise M84…), a i finansije su im sa nabavki usmeravane u razvoj (od 1.500 stiglo 740 SCAR-L, a ostatak usmeren na M-17…)

Pe

@Perica

Ti nisi ja :). ..mislim jesi Perica ali ..:) ..molim te dodaj neki broj ili slicno..Hvala!

Od

Koji je ono model na slici gore, sa maskirnom ešarpom? PB – 098 ili PB – 097?

Odgovori
Ek

Aleksa nema teorijske šanse da može leteti sa ovim lanserima (na snimku je potpuno drugačiji dron)
Takođe nosivost od 70kg je daleko od realnosti, američki HQ-60 na koga su se ugledali, ima nosivost od samo 5,5 kg a pritom izgleda daleko ozbiljnije.

Odgovori
Pe

Sta nije jasno? Pa ovo je samo demonstrator, naravno neupotrebljiv za nosenje raketa…Inace uradjena je verzija potpuno kompozitna..i imace prvi javni let tokom Partnera2019 u julu.
Za nosivost od 70kg se radi prototip vecih gabarita, jedino nisu sigurni oko pogona potisnog motora..itd..

Ni

Pa Petre što ne daš sliku tog Lazara sa Alasom

Odgovori
Pe

Pa imas je na mod.gov.rs..ili ako vise volis ‘janes defence’

ig

Stvarno ne vidim svrhu navođene planirajuće bombice od 50kg. Čak iako je ovo samo testiraje koncepta zašto se nije odmah krenulo sa bombom od 250kg? Ovako ostaje pitanje čemu je ovakva bombica zapravo namenjena kada joj je razorna moć na nivou artiljerijskog projektila 152/155mm? Podvesiti čak i 10 ovakvih bombica na avion/helikopter nije svrsishodno jer bi se praktično isti efekat na cilju postigao baterijom haubica uz manji sveukupni trošak/rizik. Upotreba ove bombice u protivoklopne svrhe je besmislena zbog: brzine leta (raketa je mnogo bolja opcija), kalibra od 128mm (sem ako se ne planira isključivo dejstvo na krov kupole) i mogućnosti akvizicije cilja sistemom navođenja na iole većim daljinama odbacivanja dok je termobarična glava premalena za iole bitniji efekat. Čak i ako je namenjena za BPL gorenavedene mane ostaju. Dizati dron da bi zamenio dejstvo haubice ? Jedini fiktivni benefit je potencijal dejstva na mnogo većim daljinama od haubice ali da li rizik posade letelice ili BPL opravdava cenu sredstva i krajnji efekat na cilju. Ja mislim da ne.

Odgovori
Tv

Da, namesti odeljenje haubica da te niko ne primeti pa ispali par plotuna i nadaj se da nece biti kontrabatiranja.
Bombica nema motor niti bilo kakav izvor zracenja.
Koliki brzinu teoretski moze dostici verovatno zna onaj ko je ispitivao u tunelu, moguce da je visoka podzvucna.
50 kg eksploziva je vise nego dovoljno da se unisti zgrada ili polozaj PVO.

AL

Do sad nije postojalo takav tip naoruzanja uopste u nasoj drzavi, a kamoli se proizvodio. Imajuci to u vidu, mislim da je sasvim racionalno poceti od 50kg dok se ne rese svi osnovni tehnicki izazovi, a posle je lako skalirati do zeljene mase(recimo 250), to bar meni deluje kao cilj, jer priznacemo 50kg nije dovoljno. Po meni, od svim predstavljenih sistema, takva bomba bi donela najveci benefit u pogledu povecanja borbenih kapaciteta. Jos kad bi stand-off domet bio 30 ili 40km(ne mora uopste 100+ kao AGM-154)…..To bi vec bio jako ozbiljan komad naoruzanja

Ra

Projektil od 50 kg bez obzira na bojevu glavu obezbeđuje sigurno uništenje svakog cilja (osim betonskih skloništa velike debljine). Ruski ručni raketni bacač „Šmelj“ ima termobaričnu bojevu glavu od oko 2 kg pa je više nego efikasan protiv širokog spektra ciljeva. Ovakav projektil mogu nositi i BL o kojima pregovaramo sa Kinom, takođe omogućavaju da ih koristi naš ORAO-2.0, čime bi izbegli da se neki ciljevi gađaju u zoni jake PVO malog dometa. Projektil omogućuje da se radi u kombinovanoj varijanti kumulativno-fugasnoj pri čemu ne bi postojao tenk koji ne bi bio u stanju da uništi.

Ve

Nisi uracunao koliko km moze da prodre avion ili helikopter u dubinu neprijateljske terirorije 20,50,100?! Domet 20 km je zbog toga da ne bi avion morao da bude iznad cilja kada ga gadja. Zamisli razliku izmedju toga da orao leti nisko i iznad mete gadja cilj ili ga gadja sa idaljenosti od 20 km. Koliko je tezi cilj avion za neku laku pvo kada ima ovu bombu. Ideje nisu lose ali da li smo u stanju da finalizujemo projekte i nadjemo kupce je pravo pitanje.

ig

@ Tvrtko

– Zastarela artiljerija je u vrlo nepovoljnim uslovima izvršavala zadatke, Pričam o „99oj. Moderna je mnogo pokretljivija a i sredstva maskiranja su mnogo bolja.

– Moderna artiljerija ispali 3 plotuna i napusti položaj pre nego granate padnu na cilj. Kontrabatiranje preko 30km zahteva radare a sa njima količinski kubure i najjače vojske. Recimo da na jedan naš položaj kreće tenkovska četa (13 tenkova) i četa BVP (13BVP) na frontu širine 500m. U pozadini (20km iza) imamo spremnu bateriju NORA (6 kom) i spremnu grupu od 4 drona. Šta je brže i efikasnije, pozvati artiljeriju da dejstvuje sa po 4 kasetna projektila koji su na cilju za 2 min ili pozvati 4 drona sa po 6 ovakvih bombica koji prvo treba da polete, pa da operateri nađu ciljeve, pa da ih gađaju jedan po jedan…..??? A da ne pričamo o mogućnostima sistema tipa SMERČ opremljenih raketama sa pametnom submunicijom i dometa 90km.

-Masa bombe je 50kg a ne bojeve glave. Ona u najboljem slučaju može
imati 25kg.

-50kg eksploziva je možda dovoljno da se uništi seoska kuća, zgrada nikako. Odličan (na žalost) primer su zgrade generalštaba i CK koje su pogađane sa po nekoliko mnogo jačih projektila

@ Raja & Veljko

– Da bi ORAO gađao cilj na 20km mora ga prethodno otkriti. Obzirom da se pominje kumulativna glava znači pričamo o malim i pokretnim ciljevima tipa tenk. Čime će orao na 20km da otkrije tenk ? Radarom? Optoelektronikom ?

Da bi ORAO ili bilo koji avion otkrio nešto na 20km ne može leteti nisko već teoretski bar na 3000m (u praksi i više) što ga (sem ako nije stealth) čini vidljivim i ranjivim za svaki sistem srednjeg i većeg dometa. Ako ste pod PVO sistemi malog dometa mislili na MANPADS tipa Igla ili Stinger sve preko 6km je za te sisteme već praktično van dometa. Znači, raketa kao naš Pauk ili ruske Vikhr/Ataka bolje odrađuju posao. Drugo, domet od 20km se postiže samo sa određene visine lansiranja (a koja sigurno nije mala) te i pod određenom brzinom. Domet sa drona teško da će biti 20km.

Helikopter u neprijateljsku pozadinu 50-100km ? Retki i mnogo jači su to tek nekoliko puta pokušali i bar u pola slučajeva nije se dobro završilo.

Projektil mase bojeve glave od 25kg u kombinovanoj kumulativno-fugasnoj varijanti a pritom i efikasan na cilju ? Samo ako smo ovladali nano tehnologijom.
——————————————————————————————————

Činjenica je da se ovakvi projektili razvijaju u tehnički mnogo jačim zemljama od naše. Međutim te zemlje i imaju potrebu za ovakvim naoružanjem jer često „sprovode demokratiju“ širom sveta i tada su im neprijatelj uglavnom slabo opremljene grupice „pobunjenika“. Obzirom da nisu baš spremni na ljudske gubitke te da često pešadiju i ne šalju u sukob ovakve bombice na dronovima im često potpuno završavaju posao. Činjenica je da se takve grupice od 10-20 „pobunjenika“ uspešno i potpuno mogu eliminisati sa par dobro opremljenih borbenih vozila i sa par vodova ljudstva . Mi kao zemlja nit imamo pretenzije nit mogućnosti da delujemo van naše teritorije a kao što već rekoh, za neki ne daj bože slučaj takve grupice možemo da razvalimo i sa par praga i minobacača. Već smo to radili „99 i to uspešno. Već sam spomenuo, ako je ovo samo koncept onda ok mada onda nema logike zašto se pominje kumulativna glava? Ako je pak cilj da se ovo uvede u naoružanje bojim se da je u ovom slučaju preovladao palanački „videla žaba da se konj potkiva…“

Ve

Igore jeste artiljerija jeftina, pouzdana, volimo je svi. Samo pitanje da li nekad moze da dodje u zonu dejstva bezbedno i koliko joj vremena treba da stigne. Orao je imao svoja dejstva i u Bosni i ’99 u uslovima apsolutne vazdusne nadmoci i bio je u tim slucajevima neophodan i presudan. Ne moze sve da zavrsi artiljerija mada zavrsava u vecini slucajeva. Svi problemi koje si naveo su resivi ali ne za svaki tim. Ukoliko ih ne rese ovo ce ostati maketa kao i mnogi drugi projekti. Posto ovaj projekta vodi firma edepro postoji velika sansa da njihov tim uspe da resi sve probleme i da vidimo uspesno gadjanje sa nekog: drona, helikoptera ili orla za sta odlice da je potrebno…

Tv

registrovanom…
ovakve bombice moze da nosi bilo koji avion, izvidjacki dron, smerc nemamo, pozovi ti artiljetriju na dugme….
„Masa bombe je 50kg a ne bojeve glave. Ona u najboljem slučaju može
imati 25kg“ – to opet samo ti mozes da znas posto tako pricas
„50kg eksploziva je možda dovoljno da se uništi seoska kuća, zgrada nikako. Odličan (na žalost) primer su zgrade generalštaba i CK koje su pogađane sa po nekoliko mnogo jačih projektila“
– au, opet se pliva u zabludama. minobacacka granata 82mm kroz dimnjak ulece u solidno ozidanu 1 spratnu kucu I ona se razleti kao sapunica. bas si odlicne primere naveo, verovatno znas i sa kojim sredstvima su pogodjene?
bas ces sa artiljerijom tackasti cilj da unistis sa 30 – 40 km. a da, smerc, pametna municija, samo reci i pozovi…

ig

@ Tvrtko

Što se tiče veličine bojeve glave biće da sam bio velikodušan kao i obično. Evo čitaj i uči:

https://tangosix.rs/2019/22/02/video-prva-srpska-navodjena-planirajuca-bomba-pgb-128/

Elem, artiljerija se ne poziva na dugme baš kao ni avijacija/dronovi. Ima već decenijama procedura kako se to radi. Poduči se i po tom pitanju.

O tome čime su gađane zgrade CK i generalštaba pisale su i dnevne novine al ti nisi čitao. Još nije kasno.

Artiljerija na velikim dometima tuče tačkaste ciljeve kasetnim projektilima. Čuo si valjda za kasetne projektile ??? I naravno, postoje tablice gađanja, za to sam siguran da nisi čuo.

Voleo bih da vidim snimak minobacačke mine (ne granate) 82mm koja uleće kroz dimnjak „solidno ozidane“ 1 spratne kuće (holivudski blokbasteri se ne računaju)…..Malo mi se čini da lupaš i to mnogo, da bi mina uletela kroz dimnjak i detonirala unutar kuće morala bi padati subvertikalno a to je ekstremna retkost. Samo mi nemoj reći da si to video uživo, tek ćeš ispasti smešan. Bar ima videa i videa na JT…pogledaj poneki da si razbiješ zablude. Tenk grune u kuću i samo napravi rupu u zidu, o kakvom ti uništenju kuće minom 82mm pričaš ???

Za kraj, nije stvar šta sve može da nosi ovakve bombice nego šta sa takvim bombicama može da se efikasno gađa. Ja znam za samo jedan tip cilja al neću ti kažem.

Tv

Opet youtuberi dele pamet, sveznajuci poducavaoci i delioci pameti. Tebi bi tenkovska granata napravila samo rupu u zidu, nekom mnogo vise, zavisi s koje strane zida se razleti granata ali otkud bi ti to mogao da znas….

Pa

Rx, decace, dugo te nema…

Br

Moj komentar u vezi vozila Lazar 3. \Prvo je prikayan sa Daljinski upravljivom borbenom stanicom(DUBS) sa mitraljezom 12.7mm, Druga naprednija verzija je bila Ruska kupola sa topom od 30mm, mitraljezom 7.62mm i automatskim bacačem granata. Ovo je sada treca verzija sa raketama za protivoklopnu borbu, takodje unistavanje protivnickih bunkera i mostova. Za sledeci Sajam 2020.god. vidim cetvrtu verziju- a u pitanju je PVO VARIJANTA – kad stigne francuski sistem MISTRAL…
Ovo podseca na jugoslovenski razvoj BVP M-80, i ono je planirano u vise nadogradnji- tj.verzija ali je raspad SFRJ sve sprecio…

Odgovori
Sl

Mnogo sam se nasmejao. Zaista. Posebno ovo sa dronovima. Dobar je ovo helikoptercic. Ja predlazem da ovo prodajemo deci uz neki dobar dzojstik. A da probamo da „napravimo“ Reapera, tj nesto sto stvarno ima upotrebnu vrednost. Koji su ovo prototipovi po redu ? Strsljeni, Mali Milos, Sumadija… joj mrzi me da nabrajam. Jedno 50 komada neperspektivnog orudja. A vojska Srbije – original JNA. Srecom pa danas dronove svako pravi. Znaci Srbija je u stanju da (ne shvatite bukvalno) kamione (FAP), pa na njih nakaci neku glupost, nepostojece rakete (kad se setim samo Bumbara, Alasa, Sumadije.. ). Umesto da su makar jedan projekat zavrsili do kraja (ajd ovaj Lazar je blizu kraja, ulazice u naoruzanje 2 komada godisnje), umesto da smo ubacili u naoruzanje nesto zaista novo, posto svo oruzje koje proizvodimo je smesno i sem Nore ne treba nikome. Ama bas nikome. Izvozimo municiju i nesto Nori i to je to. Pogledam video klipove drugih zemalja (borbeni avioni, helikopteri, tenkovi, ozbiljan pvo, itd), pogledam nase (Kub, Neva, Mali Milos, 6 Lazara, americki hameri i par ruskih Mig 29a). Boze me sacuvaj nase industrije. I gde ce sve ovo da se proizvodi ? Jedva cekam da vidim Gazelu, Eurokopter i Mi 35 sa nasim maljutkama. Ima tek onda da se smejem. Doduse video sam Gazelu. Presmesno.

Odgovori
Vl

Da li i dalje svi genijalci poput tebe misle da Ameri, Rusi ili Kinezi svaki projekat koji započnu i završe?
Amerikanci stucaju milijarde dolara na upitne (F35) i promašene projekte (onaj helikoper), pa nikom ništa. Rusi imaj toliko napuštenih projekata da se cele službe bave sa time.
Svako ko se bavi projektovanjem zna da je sama izrada projektne dokumentacije i prototipa prema idejnim rešenjima, samo prvi korak u procesu. Tek kasnije testiranje i unapređenja su ono što na kraju i pokaže da li je zamišljeno i izvodljivo.
Moderni računari i aplikacije koje simuliraju realne uslove, znatno skraćuju vreme od projekta do gotovog proizvoda, ali je i dalje tu prisutan zavidan vremenski period od idejne zamisli, izrade projekta, izrade prototipa raznih serija, testiranja istih, i na kraju gotovog proizvoda.

Sl

Pa prohlem je sto oni zavrse nesto, a mi nista. A i ono sto ne zavrse, zavrse kasnije. Srbija nije zavrsila nijedno moguce oruzje i masocno ga uvela u operativnu upotrebu. Imamo najvece parade prototipova i makets na svetu.

Mr

Mnogo lijep ovaj vaš UCAV! Politika na stranu…. Nebi se žalio da mi imamo nesto slicno za traganje i spasavanje i protupozarno izviđanje! Evo kad uđete u NATO ponudite nam par civilnih! Vojne ipak cemo uzeti reapera😉

Odgovori
Yo

Alek(s) je smešan – osim za izviđanje i sl…
Probija uši i ovako minijaturan..
Ako se već želi nešto sa krilima i vertikalnim uzletanjem i sletanjem – ovo liči na Osprey – u popušaju..
Ne treba odustajati – sve će se kačiti na bpl-ove, a biće ključni i za logistiku i sl…
Stršljen već liči na ozbiljan artikal, a Lazar 3,5 – ne vredi komentarisati dok ih ne budemo imali bar 50-ak na dužnosti, ali mi se sviđa mogućnost specijalizacije sa solidnom vatrenom moći i zaštitom – sve drugo je igračka i za prilike sa kraja 20. veka..
Naša vojna industrija nema bolje „manekene“ od naše vojske i džaba sve ako vojska i ne koristi te proizvode – makar im i donirali po 10-ak komada – jer će prodaja u suprotnom ići mnogo teže..

Odgovori
Sm

Koliko su ovog prodali do sada? Nula, nula, nula, … 3 Lazara, nula, nula, nula… E, toliko to sve i vredi.

Odgovori
Al

Radi se u hodu , i to brzom , sto me raduje !
Alas za VS je planiran na sasiji FAP-a 2026 ( isto vozilo PASARS).
Alas na Lazaru, skuplji ,ali definitivno bolje oklopljen sistem, izvozna varijanta ?
Ovi sto spominju Maljutke i helikoptere.Maljutke na vozilu Polo su unapredjene , moze se reci nove rakete , nove bojeve glave , punjenja i navodjenja , veceg dometa……
Sem toga novi helikopteri ce biti naoruzani „paukom „dometa 9km ( mali Alas), a ne maljutkama…..
A ova nova „bombica „, upravo moze biti lansirana iz letelice Aleks.
Bravo za EDePro, mnogi nisu ni svesni koliko je ova kompanija unapredila vatrenu moc i efikasnost VS, sa ubojnim sredstvima koji su vec uveliko u naoruzanju VJ i sa onim sto dolazi u ovoj godini , samo napred!!!

Odgovori
Ra

Bomba može teoretski biti lansirana sa Aleksa, ali ako isti može da dostigne plafon leta od barem 8 km, sa visine od recimo 4 km ne dostiže se daljina planiranja bombe od 20 km (sa nekim dodatnim motorem, možda). Realnije da Aleks bude naoružan sa raketom Pauk sa kombinovanim dejstvom (kumulativno – fugasnim).

Ra

A da, i mislim da je Relax raketni sistem bolje izgledao na šasiji koja se koristi za PASARS od ove varijante na Lazaru 3.

Po

Koliko je unapredila? Realno ,nije unapredila ništa jer ništa od toga nije u upotrebi u nasoj vojsci. Ede pro i nema ni jednu porudzbinu od VS . Oni samo razvijaju proizvode koje neko drugi treba da finansira i proizvodi. Koju fabriku ima Ede pro i gde i sa koliko radnika? Nijednu. Oni su samo „think thank“ …trust mozgova pokupljenih sa elektrotehnickog i masinskog faksa u BGD … nista drugo i nista specijalno.

PP

PGM-128 je vrlo zanimljiv. Mala masa ukazuje na primarnu upotrebu sa BPL (kineskih borbenih). Meni je posebno zanimljivo da se na izloženoj maketi jasno vidi da je/će biti kompletna napravljena od ugljeničnih vlakana (pogledajte pažljivo sliku), što ukazuje na sasvim nov aspekt ovog UbS – smanjenu uočljivost za radare. Ako ovo bude realizovano, biće prilično originalno rješenje.

Odgovori
Ro

Ede Pro ,svaka čast,nastavite.Vi možete,ono što drugi sanjaju.

Odgovori
Bo

Iskustvo iz rata ( moje ) : neophodna su precizna ubojna sredstva radi visokog ucinka a najvaznija su ipak : PRAGA ( NEPRIKOSNOVENO ORUZJE ),raketni bacaci ( raditi na Bumbaru ),sredstva za merenja daljine i navodjenje minobacaca,kripto zastita veze i kompjuterski programi za pracenje bojista u realnom vremenu,tragaci snajperske vatre,dobar mitraljez- M84, precizan top-Nora, top ZIS i Bestrzajac su fantasticni ( izvrnu bunker ko subaru ),Fagot je ubitacno oruzje. NASI moraju raditi na oruzju tipa Praga i nema sta da se bojis .Raketni bacaci unistise oklopnjake ko konzerve a dobar minobacaclija vredi kao bataljon citav.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs