BEG airport status
Turska i Srbija razvijaju sistem za rano upozorenje od nuklearnog napada koji će biti integrisan na besposadnu letelicu Za sada nije poznato na koju besposadnu letelicu je planirno integrisanje sistema koji bi pomogao u zaštiti od mogućih nuklearnih napada / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Turska i Srbija razvijaju sistem za rano upozorenje od nuklearnog napada koji će biti integrisan na besposadnu letelicu

Turska novinska agencija Anadolu prenela je početkom aprila vest o tome da Turska i Srbija zajedno rade na razvoju sistema za rano upozorenje o nuklearnom napadu. Kako se navodi, profesori sa turskog univerziteta Bolu Abant Izzet Baysal University i srpskog Univerziteta u Nišu rade na sistemu koji bi pogranična područja zemalja NATO-a zaštitio od nuklearnih napada. Iz turskog univerziteta je saopšteno da je projekat započet pre oko tri meseca, da ga je Severnoatlanstki savez prihvatio, kao i da če biti završen za dve godine.

Objavljeno je i da razvoj senzora vodi profesor fizike Ercan Jilmaz, a da će srpski tim razviti elektronska kola za prikupljanje podataka i softver kompatibilan sa pomenutim senzorima. Turski profesor je naglasio da će odbrambeni sistem biti integrisan u besposadnu letelicu koja će se koristiti za kontinuirano skeniranje granice NATO-a.

– Pokrenuli smo naše simulacije. Takođe smo završili naš dizajn. Završićemo senzore za oko osam meseci. Druga strana je započela radove na elektronskom kolu – rekao je Jilmaz za agenciju Anadolu.

– Sistem će biti integrisan u besposadnu letelicu koja će stalno prelaziti granice zemalja NATO-a. U slučaju bilo kakvog šverca nuklearnog materijala, moći će da ga identifikuje i označi – pojasnio je turski fizičar, dodajući da će sistem igrati ključnu ulogu u ranom otkrivanju nuklearnih napada.

Profesor na odseku za elektroniku Univerziteta u Nišu Goran Ristić kaže da će se sistem koristiti za merenje zračenja odnosno radijacije i da će biti od velikog značaja za sve države. Aleksandar Jakšić, konsultant na projektu iz Irske, rekao je da će sistem pomoći da se otkrije svaki nuklearni napad.

– Zemlje NATO-a će moći lako da ga koriste. To će pomoći u otkrivanju bilo kakvog nuklearnog napada ili čak i ‘‘prljave‘‘ bombe. U tom pogledu, značajno će povećati bezbednost zemalja NATO-a – izjavo je Jakšić.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Dr

To je tacno ono cime nauka i struka u Srbiji treba da se bavi. I nisu to jedini sensori koji mogu biti komercijalno razvijeni za krajnjeg korisnika. Nebo ovdje nije granica, svaka cast!

Odgovori
Al

Lepa vest i lepo je čuti da naši inženjeri učestvuju u takvom projektu. Ovo je znak da još uvek imamo kapaciteta za rad u ovoj oblasti i ako smo u hendikepu zbog odliva mozgova. Samo da mi se pojasni jedna stvar, ovo se pravi i realizuje za potrebe NATO saveza a ne spominje se nigde Srbija. Po završetku projekta trebalo bi i da Srbija ima u posedu ovakvu BPL. Nisam nigde u tekstu to pročitao, verovatno se podrazumeva ali bi potvrda bila dovoljna.

Odgovori
PS

Kad se razvije skup senzora možeš da ih kačiš na šta god hoćeš.

Vl

Iznenadjujuca i lepa vest. Treba svakako razvijati saradnju sa zemljama poput Turske koje su medju vodecim silama namenske industrije.

Odgovori
Fe

Turska je veoma daleko od toga da bude baš vodeća zemlja u u bilo kom segmentu u sferi odbrambene/vojne industrije. Pre će biti da sarađuju sa nama jer ih ozbiljniji potpuno ignorišu i izbegavaju.

Bilo bi lepo i da se kao jedan od nosača senzora sistema iskoristi onaj projekt domaćeg HAPS drona/pseudo satelita na solarni pogon, to bi omogućilo kontinuirano prikupljanje podataka o radijaciji u visokim slojevima atmosfere, a bilo bi i lepa prilika da se prokekt najzad realizuje.

U svakom slučaju lepa vest, nadajmo se što većem broju ovakvih članaka i jednom dužem periodu tehnološkog napretka, predugo se stajalo u mestu, tj onda kad se nije nazadovalo. Puna podrška!

Sn

Ovakve vesti me uvek obraduju.Saradnja sa jednom vojno i tehnoloski jakom zemljom koja je istovremeno clanica NATO-a je najbolja moguca stvar za srbsku vojsku,drzavu,narod,namensku industriju…Ovo je i put i dokaz da Srbija napokon ide ka clanstvu u NATO,cime ce bezbednosno osigurati samu nasu drzavu,cime ce namenska industrija ojacati i proizvodi biti prodavani svuda u svetu,cime ce se otvoriti jos radnih mesta sto je veoma bitno za nasu drzavu.

Yr

Misliš „osigurati“ bezbednosno ono što od države ostane, tj. ono što NATO prizna kao „našu“ državu? Ja sam prvi za ulazak u NATO, bukvalno istog dana kad sve njegove članice priznaju Srbiju u njenim međunarodno priznatim granicama i kada nam garantuje bezbednost i nepovredivost istih jer ne biste verovali, ali to je jedna i jedina svrha ulaska u bilo koji vojni savez pa i ovaj, sve ostalo su debilnosti.
Svakako lepa vest za razvoj domaće industrije. Usvajanje novih znanja je uvek pozitivna stvar.

Vl

@ Feline

Turska svakako jeste lider u sferi odbrambene/vojne industrije. Pogotovo za nas malu tacku na mapi bez bilo kakve dileme.

Re

Ma sve ok sem saradnja sa Turskom koja nam je oduvek radila o glavi.Ima mnogo boljih partnera od njih,sa njima vala nikakva posla nemati.

Odgovori
Ni

Tacno . Do jucer se u BH govorilo doslo vrijeme da se osvetimo Turcima. Znamo kome i sta je bilo…..

Gl

Koliko treba ICBM da stigne do nas ako je lansirana iz Rusije, Amerike …?
Minuti?
Šta dobijamo tim ranim upozorenjem tačno?

Odgovori
Nj

@Gliga
Kako mozete tako usko razmisljati? Meni to nije jasno… isto kao sto ljudi pljuju Matu Rimca i pitaju se kako to nama koristi njegova proizvodnja kad si mi ne mozemo priustiti njegove automobile (osim sto su otvorene stotine vrhunskih radnih mjesta i razvija se najbolja tehnologija u nasoj zemlji)… Najbolje da proizvodi hrvatski yugo i prodaje narodu to smece…
Sustav ranog upozoravanja ne sluzi direktno Srbiji, ne sluzi direktno niti Njemackoj ili Finskoj… sustav sluzi da iz bilo koje zemlje clanice NATO-a posalje upozorenje o napadu u zapovjednistvo nuklearnih snaga u Europi i da SAD lansira protuudar… odnosno, sama mogucnost takvog upozoravnja i gotovo instantnog protuudara odvraca neprijatelja od napada…
A razvoj takve tehnologije zadrzava vase inzinjere u Srbiji, otvara visokoplacena radna mjesta i mogucu prodaju sustava svim NATO clanicama od cega ce Srbija ubrati dobre poreze…

Gl

@njofra
Odavno postoje sistemi koji to detektuju. Kao sto NATO prati i zna kada poleće neki avion iz Ruske baze.
Drugo, očekivati da će to odvratiti bilo koga ko je dovoljno sumanut da lansira nuklearku je besmisleno jer taj je… sumanut. Na njega to ne deluje.
A da ne pričamo o tome da je svrha toga da se pravovremeno lansira kontraudar. Super, ode planeta.
A tek sto bi se neko u EU ili NATO uhvatio da kupi proizvod koji su napravili Turci i Srbi 😂😂😂😂

Ni

@Njofra

Sistemi osmatranja, ranog upozoravanja i odredjivana trajektorije leta ICBM koristi se decenijama, od Amerike do Rusije. Ne kazem da je ovo sa Turcima lose, dobrodosla je svaka saradnja i tehnoloski iskorak. Ali nasmeja me da Americi neko iz Evrope treba da salje upozorenje da je hipoteticki doslo do lansiranja par stotina/hiljada ICBM. Amerikanci takvim sistemima raspolazu decenijama i prvi bi znali. I ne dao Bog da dodje do takvog scenaria rakete uopste ne bi ni leteti iznad Evrope vec preko severnog pola, sa podmornica itd.

Mi

Koliko sam ja razumeo ne radi se ovde samo o upozorenju o raketnom napadu – za to postoje vec mnogo bolje opcije …

Ovde se izgleda radi o prevozu „prljave bombe“ radioaktivnog materijala koji moze biti upotrebljen u teroristicke svrhe, prevoza svega radioaktivnog …

Odgovori
Be

Ajd, konacno netko shvatio clanak kako treba

Ev

колико сам разумео, кад неко кријумцари јако радиоактивну материју или направу, овај систем монтиран на дрону или хеликоптер ,то може да детектује и лоцира….Турци сензор, ми осталу микроелектронику ….. а дали ми онда тај комплетан систем добијамо да уградимо на своје летелице?

Yo

Jel to neko, možda, „digao“ sa lagera nešto što se nije smelo izgubiti?
Dobro je imati mogućnost rane detekcije svega nuklearnog, samo što je malo smešno očekivati da je dovoljna samo kontrola bilo čijih granica…
Smrducka na potencijalni- i uobičajeni – false flag…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Živojin Banković na: [ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

Jordan Нешто сте пропустили, Ласта није заменила Утву-75. А вероватно и да не може, тј да није пожељно, није то баш иста категорија авиона. Француски пилоти прво иду на SR20/22, затим на Grob 120, и на крају пре Рафала на PC-21. Модернизација Г-4 у пракси не постоји.

01. May 2025.Pogledaj

Jordan na: [ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

Dodao bih još nešto. Lasta 95 bi trebala da bude sasvim dovoljna za početni trening i ne vidim mesto za Cirrus SR20, osim ako se ne ustanovi da je potrebno nešto vrlo bazično pre toga. Grob G 120 je avion na koji bi se prelazilo posle Laste. Sa Laste bi se moglo prelaziti i direktno…

01. May 2025.Pogledaj

Nenad na: [NAJAVA] AIRVG 2025: Zagrebački aero-miting ove godine sa bogatijim programom i inostranim gostima, demo-Rafal francuskog RV jedan od gostiju

U potpunosti se slažem! Samo što je ta vijuga (koja se tiče poseta) prilično inertna u glavama onih koji odlučuju o tome.

01. May 2025.Pogledaj

Jordan na: [ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

Postoje tri ugla iz kojih se ovo može posmatrati. Prvi je da se pogleda cela slika, kako bi trebala izgledati obuka pilota od trenutka kada prvi put sednu u avion, pa do trenutka kada postanu piloti nadzvučne avijacije. Kreće se sa Laste, završava na Rafalima, šta je potrebno između. Da li se ostaje na dva…

01. May 2025.Pogledaj