BEG airport status
Etihad i Mubadala otvaraju MRO za uskotrupne putničke avione u Srbiji? Srbija kao lokacija budućeg MRO centra za Etihadove uskotrupne letelice? / Foto: Mubadala

Etihad i Mubadala otvaraju MRO za uskotrupne putničke avione u Srbiji?

Dubai Airshow 2015 verovatno će ući u istoriju kao najdosadniji. Treći dan je i uobičajene obimne narudžbine u civilnom sektoru nikako da se dogode. Stoga je više nego bizarno da Srbija može biti jedna od zemalja koja je imala zapaženo pojavljivanje na najvećem bliskoistočnom vazduhoplovnom sajmu – u letačkom programu nastupila je letelica koja je svoj prvi let skoro imala u Srbiji dok je juče najavljen veliki ugovor koji, potencijalno, može biti realizovan u Srbiji.

Dan pre nego što će doći u Srbiju i prisustvovati konferenciji za medije na kojoj su najavljeni letovi Er Srbije za Njujork (sa koje smo sinoć izveštavali) predsednik i direktor Etihada Džejms Hogan potpisao je memorandum o razumevanju ovde na sajmu koji može biti najbolja vest za Srpsku vazduhoplovnu industriju, verovatno ikad.

Naime, Mubadala (investiciono-razvojni fond iz Abu Dabija) i Etihad potpisali su Memorandum o razumevanju „u pravcu istraživanja mogućih oblasti saradnje“ uključujući i moguće formiranje evropskog MRO-a (Maintenance Repair Overhaul – tehničko održavanje aviona). Sporazum su potpisali Džejms Hogan i Homaid Al Shemmari, direktor Mubadale. Kako su obe kompanije saopštile njegova vrednost iznosiće 1 milijardu dolara na period od 10 godina i uključivaće buduće druge ugovore.

U okviru Memoranduma Etihad će angažovati Mubadalinu ćerku firmu SR Technics baziranu u Švajcarskoj kao svog preferiranog MRO provajdera pod, kako je istaknuto, „komercijalno kompetitivnim uslovima“. Takođe, Mubadala i Etihad „zajedno će istraživati izvodljivost formiranja uskotrupnog MRO centra u istočnoj Evropi a diskusije sa zainteresovanim stranama su već u toku“ stoji u saopštenju.

Upravo u ovom poslednjem delu saopštenja imamo naznake da bi Srbija mogla da bude ta neimenova istočnoevropska zemlja – SR Technics je već prisutan u Srbiji dok je Etihad suvlasnik srpske nacionalne avio-kompanije.

Kako je Tango Six prvi ekskluzivno objavio u aprilu ove godine, SR Technics je prebacio značajan deo svoje administracije u Srbiju. Iako su mnogi pretpostavljali da je u pitanju neka vrsta investicije u konkretnom MRO delu, u pitanju je bio outsourcing tzv. „back-office“ segmenta kompanije koja je uvek tražila povoljnije i jeftinije lokacije za poslovanje od Švajcarske. Tada su iz SR Technicsa bili kategorični da formiranje kompanije u Srbiji nema veze sa preuzimanjem Jat Tehnike i ulaskom u MRO priču u našoj zemlji.

Sa druge strane, Jat Tehnika je u novembru prošle godine, pored još četiri preduzeća iz avio-industrije, stavljena na spisak za privatizaciju. Pokret „Dosta je bilo – Saša Radulović“ je tada od Agencije za privatizaciju dobio spisak zainteresovanih investitora – za Jat Tehniku prijavilo se 8 zainteresovanih a među njima je bio i Mubadalin SR Technics.

Privatizacija Jat Tehnike međutim nikada nije započela, kompaniji nije određen privatizacioni savetnik i ona posluje kao i do sada. U poslednjem ciklusu investicije države u kompaniju ona je od Erbasa opremljena i sertifikovana za održavanje i ovog tipa aviona.

Mubadala je takođe imala vrlo konkretnu vezu sa Srbijom. Prvo je najavljeno, jedino sa srpske strane doduše, da će ova kompanija otvoriti fabriku kompozitnih avio-delova. To se nije dogodilo a Mubadala je na ovogodišnjem vazduhoplovnom sajmu u Parizu potvrdila da razmišlja otvaranje „low-cost podružnice u Tunisu ili Maroku“ – evidentno da je ova vrsta investicije bila originalno razmatrana za Srbiju.

Međutim, Mubadala je ipak Srpskoj vazduhoplovnoj industriji obezbedila nekoliko (za nas velikih a za njih više nego sitnih) paketa poslova pre svih za još jednu njihovu podružnicu, italijanski Piaggio Aerospace. Tango Six će u nedeljama koje slede detaljnije pisati o ovim aranžmanima u okviru našeg novog serijala o Srpskoj vazduhoplovnoj industriji.

Prošle godine Srbiju je kao vođa velike delegacije Mubadale posetio upravo Al Shemmari koji je tada, sa skoro svim vodećim ljudima njegovog vazduhoplovnog sektora, obišao sve državno i privatno u Srbiji što se bavi ovom granom industrije.

Iako se u jučerašnjoj vesti nigde direktno ili indirektno ne pominje Srbija, broj dodirnih tačaka koje se jasno poklapaju je veliki. Etihad je ulaskom u Alitaliu a odnedavno, na neki način, i u Montenegro Airlines napravio prisustvo u ovom delu Evrope kojem će objedinjena MRO usluga za dominatno uskotrupne letelice sigurno biti logičan pravac planiranja. Respektabilne veštine srpskih vazduhoplovnih mehaničara i inženjera kombinovane sa njihovom nižom cenom radnog sata nego druge lokacije sigurno su privlačne za ovaku vrstu strateškog razmatranja.

Da li će u pitanju biti preuzimanje Jat Tehnike ili otvaranje potpuno novog MRO centra ostaje da se vidi. Danas u Dubaiju ni jedna kompanija nije bila spremna da komentariše više na ovu temu.
 
 
Tango Six četvrti put izveštava sa najvećeg bliskoistočnog vazduhoplovnog sajma. Za grupisane postove iz Dubaija kliknite na baner ispod:

Dubai2015

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Perko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Nisam rekao nebitno već sekundarno. Rafal se na radaru vidi pa se vidi. Veće ulaganje u sisteme elektronske zaštite, ometanja i razne mamce mu se više isplati nego komplikovanje oko cevke jer eto bode oči.

27. Nov 2024.Pogledaj

ikim na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksa, nema problema. Ako je trpanje ako se nešto prokomentariše jednom u šest meseci, ili godinu dana, neću raditi ni to. Gospodina mehaničara sam znao lično, porodice su nam bile kućni prijatelji, na žalost je pokojni, nije umeo ništa da uradi ni na svom, ni na bilo kom drugom autu, osim na par kamiona za…

27. Nov 2024.Pogledaj

Perko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Ne ometa se to lako a i Francuzi imaju sopstvenih interesa po tom svetu pa su i ovaj mir dogovorili sa Libanom kojeg koliko toliko štite. Nije sve to crno belo.

27. Nov 2024.Pogledaj

алекса na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

ikim - "vojnog mehaničara, koji je umeo da odradi generalku na motoru TAM-150, ali je morao da zove svog kolegu da mu rešava mehaničke probleme na Zastavi 101 (pričam o 80-tim godinama prošlog veka). Jebeš takvog mehanničara" Са овим си рекао све о свом знању. Ништа не знаш, а волиш да се трпаш. Свака ти…

27. Nov 2024.Pogledaj

max na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Jako ovisno što smatrate pod "hipersonična rakete". Mnoge balističke rakete lete hipsersonično još od 1950tih, slično kao današnje ruske kojim se toliko hvale a zapravo ima samo brzinu. Ali još nitko nije uspio napraviti "pravu" hipersoničnu raketu, koja bi osim brzine >mach5 trebala biti potpuno upravljiva, postići visinu, koristiti hipsersonični motor (tipa scramjet), preciznost, stealth…

27. Nov 2024.Pogledaj