Prošlog četvrtka, u restoranu Aeroklub održan je prijem povodom dodele statue Zlatnog orla, najprestižnije nagrade u srpskom vazduhoplovnom sportu. Najbolji vazdhoplovni sportisti u predhodnoj godini su Živan Josipović raketni modelar u neletačkoj i Goran Đurković paraglajderista u letačkoj kategoriji. Ovaj dvojac je i prošle godine podelio pobedničko postolje što bi očigledno trebalo da kazuje dve stvari, ili su zaista toliko dobri u svojim disciplinama ili je u te dve godine nastupio deficit kvalitetnih izazivača. Pre skoro godinu dana imao sam to zadovoljstvo da intervjuišem Živana Josipovića, supermena među raketašima i tada sam na više lokacija pisao o tome da nema mesta raznim kontraverzama vezanim za letačke vs. neletačke preraspodele. Uostalom, ako ih možda i ima to je krivica Vazduhoplovnog saveza i svih vazduhoplovnih sportista, kolektivno.
Ovogodišnje okupljanje je meni lično proteklo možda u do sada najpozitivnijoj atmosferi. Najpre zbog simpatičnih Zlatnih plaketa i priznanja za razvoj vazduhoplovnog sporta. Lepo je videti da se na barem simboličan način vodi računa o i dalje živahnim veteranima i da su se pomenuli pojedinici koji troše svoju energiju, vreme i trud u pojedinim letačkim i neletačkim kategorijama ne bi li takmičenja i organizacija komisija prošli kako treba.
Zvanice su dobile i četvrti besplatni primerak časopisa Sportsko vazduhopovstvo koji priređuje Milica, PR Saveza. Milici treba odati priznanje na do sada najobimnijem izdanju koje u sebi sadrži rekapitulaciju najznačajnijih vesti, nekoliko zanimljivih intervjua i priloga kao i draft kalendara za takmičenja nastupajuće letačke sezone. Zanimljiva je uvodna reč predsednika Labuda Bulatovića koja već u drugoj rečenici govori čitaocu o „nedovoljnom stepenu jedinstva“ u Savezu. Stara boljka ove nedefinisane, tradicijom i značenjem preopterećene organizacije. Klanovi i dalje postoje, neke ratne sekire i dalje nisu zakopane, dok se svinjarije i dalje dešavaju. Ipak, u četvrtak mi se učinilo da nije bilo previše destruktivne energije, drame i tradicionalno jakih mišljenja na raznim stranama (pored regionalnih i komisijskih nije mi jasno koja još postoje).
Savez je povećao budžet na godišnjih 9 miliona dinara, Kikinda će biti domaćin Evropskog padobranskog prvenstva u klasičnim disciplinama i famozna Generalna konferencija FAI-a će se održati u oktobru u Beogradu. Pozitivna dešavanja koja su ipak u senci činjenice da se ove godine u ukupnom skoru rezultata i takmičenja nisu našli ultra-lako letenje, motorno letenje i jedriličarstvo.
Dobitnici Zlatnih plaketa Vazduhoplovnog saveza:
МИЛИЦА ЈЕФТИЋ, пилот једрилице, за дугогодишњу несебичну помоћ Ваздухопловном савезу Србије
НЕВЕНКА МАЈНЦ-ЛИЧИНА, прва падобранка послератне Југославије, за дугогодишњу помоћ развоју ваздухопловног спорта
ЗЛАТОЈЕ РАДНОВИЋ, моделар, за дугогодишњи рад и допринос развоју ваздухопловног моделарства
ГРАДИМИР РАНЧИН, моделар и дугогодишњи радник Ваздухопловног савеза, за допринос развоју ваздухопловног моделарства
Др СВЕТОЗАР КУШИЋ, пилот једрилице, за дугогодишњу помоћ у развоју ваздухопловног једриличарства
СУЗАНА ДИМИЋ, пилот једрилице, за 35 година које је несебично посветила Ваздухопловном савезу и његовим члановима.
МИЛАН ПЕТРОВИЋ- ЛЕКИ, пилот и авиомеханичар, за цео радни век проведен у Вазухопловном савезу
ВЛАДИМИР НОВТА, моделар, за дугугодишњи рад у развоју ваздухопловног моделарства.
Fotografije: Porodica Dimić