Kako Tango Six ekskluzivno saznaje iz izvora bliskih Vladi Srbije pismo EADS-u (matičnoj kompaniji Erbasa) koje je potpisao predsednik Vlade Cvetković u stvari je elaborirano izvinjenje države. U pismu se ne navodi bilo kakav konkretni predlog rešenja u vezi hitnog (za Erbas) pitanja akruelnog ugovora za kupovinu novih aviona.
Cvetković navodi objektivne poteškoće zbog kojih je Vlada Srbije bila neuspešna u prodaji Jata, apeluje na razumevanje evropskog konzorcijuma i naglašava važnost dobrih odnosa sa EADS-om sa zaključkom da je potreban konstruktivan pristup rešenju problema sa obe strane.
To u prevodu znači da je Vlada Srbije čvrsto odlučila da se izvuče iz ugovorne obaveze koju je potpisala 1998. godine na način koji, bar njoj, izgleda čist i opravdan – apelujući na objektivno lošu situciju i lošu sreću činjenice da niko nije kupio Jat.
Vlada je ovim izvinjenjem pokušala na kulturan i diplomatski način da Erbasu stavi do znanja da će balast ugovora prepustiti budućem vlasniku/partneru ili sledećoj Vladi.
Ostaje da se sačeka odgovor Erbasa koji do objavljivanja ovog posta nije odgovorio na više upita Tango Six Bloga po ovoj temi.
Radna grupa Vlade ukinuta
Novosti su u petak objavile da će pregovori u vezi eventualnih izmena ugovora o kupovini aviona od sada biti u nadležnosti Jata a ne, kako je to do sada bilo, radne grupe koju je Vlada formirala i koja 11 puta nije odgovorila Erbasu na pristigle dopise.
Međutim, kako Tango Six takođe saznaje, navodi Novosti da je namera Vlade da od sada Jat bude zadužen za pitanje novih aviona nije pomenuta u Cvetkovićevom pismu.
Vlada u svom odgovoru nije konkretno obavestila Erbas da će od sada Jat biti zadužen za ovu temu ali to ne mora biti prepreka da se inače pozitivna relacija Jat – Erbas nastavi i pod trenutnim menadžmentom.
Sabotaža Milutina Mrkonjića i njegove plavuše
Činjenica da se šef Ministarstva za infrastrukturu i energetiku, Milutin Mrkonjić više puta oglašavao po pitanju Jata na trenutak je zbunila domaću javnost ali pre svega novinare klasičnih medija koji nisu imali kompletnu informaciju da Mrkonjić nema nikakve veze sa najnovijom inicijativom Vlade u vezi privatizacije Jata već da to isključivo ima premijer Cvetković. Mrkonjić jeste resorni ministar nadležan u opštem smislu za ove teme ali pitanje Jata, pre svega po koalicionom sporazumu, pripada isključivo DS-u.
Mrkonjiću naravno nije smetao medijski fokus ali se njegova vera u dobre odnose sa Erbasom nikako nije konkretno odnosila na brigu o ugovoru o kupovini novih aviona. Ono što je njega mučilo je isključivo sudbina priče sa Jat Tehnikom. Priče za koju se on krvavo izborio i koja, nekim kosimčkim zakonomernostima apsolutnih slučajnosti trenutno ide bez većih problema.
Sabotaža Milutina Mrkonjića došla je ipak sa boka, u temi u kojoj je shvatio da nema nadležnosti ali je nekako ipak odlučio da se pojavi. Reč je o poseti delegacije Boinga koja je suprotno nepisanim pravilima civilne (a i vojne) vazduhoplovne industrije bila izreklamirana od stranje njegovog ministarstva. Da li je činjenica da Boing nikada ni u kojim slučajevima ne komentariše pregovore o eventualnim kampanjama prodaje bila poznata srpskim ekspertima u Ministarstvu za infrastrukturu?
Da li je Mrkonjićeva savetnica koja je prisustvovala sastanku ponudila ministru svoje ekspertsko mišljenje o ovom gafu?
Da li je tadašnji šef radne grupe obavestio Mrkonjića za neodgovorena Erbasova pisma u njegovoj fijoci?
Ne treba biti analitičar ili insajder da bi se predpostavila reakcija Erbasa kada su saznali za činjenicu da je Boing bio u kabinetu ministra uz tekst zvaničnog saopštenja. Činjenica da 14 godina nije bilo konstruktivnog predloga niti želje zemlje koja je sa vama potpisala ugovor o kupovini zabiberena je reklamiranjem druge dokumentovane činjenice da ta zemlja verovatno po istoj temi pregovara sa vašim najvećim konkurentom.
Odluka da se, javno, razgovara ili pregovara sa Boingom kada imate validnu i delimično plaćenu obavezu sa Erbasom koju ste dobrovljno preuzeli dovoljno govori o toliko potenciranoj izbornoj krilatici – „pozitivnoj klimi za investiranje koja vlada u Srbiji“.
Samo što svakom strancu to sigurno ne govori ništa dobro.
Vladimir
Naravno da je Vlada poslala odgovor u naznacenom roku. Oni jesu diletanti, nepismeni (pogledajte pismo), vulgarni i poneki u njoj, cak i glup, ali su svesni da bi izbegavanje ili odlaganje odgovora skupo kostalo. Skuuuuuuuupo!!!!!!! Eleme, sve se nastavlja dalje po staroj srpskoj, necemo se saginjati i pristajati na ucene. Naravno, vec smo se toliko sagli da ne moze dublje. O ucenama nekom drugom prilikom. Dzaba se krecilo. Mrlja i budala nikada vise.