BEG airport status
GippsAero AV-8 Airvan

GippsAero AV-8 Airvan

VARAŽDIN – Hrvatska kompanija Aviotrade i australijski proizvođač GA utility aviona GippsAero uz suorganizaciju aerodroma Varaždin i koordinaciju Ivana Šimića, predstavili su AV-8 Airvan, impresivnu višenamensku letelicu koja svojim performansama i znatno naprednijim bezbednosnim standardima oličenim kroz poslednje sertifikacione kriterijume ulazi u prostor između suverenih vladara višestruke upotrebe klipnih aviona Cesnine Stationar i Caravana. Sa baznom cenom bez dažbina od nešto manje od 700.000 dolara Airvan ne samo da je konkurent u prostoru koji Cesna nije pokrila nego je, za razliku od GA tegljača iz Wichite novodizajnirana letelica čiji je potencijal zaista respektabilan. Tango Six je bio u Varaždinu i ovo je naš izveštaj uz video-reportažu u kojoj smo snimili veoma zanimljiv demonstracioni let.

Ukoliko vaš padobranski klub želi avion za bacanje padobranaca, čarter-turistička operacija letelicu sa sedam putničkih sedišta, cargo podružnica transportera sa ravnim podom i velikim kliznim vratima idealnim za kabasti teret, ako vaša snage bezbednosti po prvi put u svojoj istoriji žele da realizuju razumnu kupovinu kojom mogu objediniti platformu za specijalne/policijske misije, misije nadzora, traganja i spasavanja kao i prevoz pacijenata, Airvan je letelica za vas.

Da su performanse i tako široko definisana upotrebljivost ove letelice zaista autentični i ne predstavljaju uobičajenu reklamu, uverili smo se ljubaznošću Gipsovog demo-pilota Kerryja Ashcrofta. Ali prvo, nešto o zanimljivom poreklu Osmice.

Australijsko čudo

AV-8 dizajniran je i proizveden u Australiji u kompaniji koju su osnovala dva inženjera sa prilično logičnim razvojnim putem. Počeli su kao manja firma koja je modifikovala postojeće avione za tretiranje iz vazduha do trenutka kada im je australijska agencija za civilnu vazdušnu plovidbu sugerisala da njihove modifikacije prerastaju u potpuno nove avione koje treba ponovo, kao takve, sertifikovati.

Kao kompletno nov dizajn (što Cessnini avioni, čak i sa novijom avionikom, nisu) Airvan je nastao kao potreba da se popuni praznina u tržištu za operatere kojima je prelazak sa klipnog transportera (C206 porodica na primer) na turboelisni (Caravan, Pilatusi…) velik i skup korak. Osmica je dizajnirana upravo za tu tranziciju i ne predstavlja toliko radikalan korak a ipak je napredak u svakom smislu.

Ideja prilikom projektovanja bila je da se napravi nešto oko dokazanog i pouzdanog Lajkominga (IO-540-K1A5) ali sa trupom koji može i nudi mnogo više. Za „više“, kada pričamo o ovoj letelici kao celini, zaduženo je visokouzgonsko krilo koje je dokazano na GA-200 Fatman „dusteru“. Krilo je ključ veće nosivosti (891 kg max. payload) u odnosu letelice sa motorom iste konjaže.

Airvan ima osam sedišta. Dva više nego bilo koji konkurent sa istim motorom od kojeg je moguće kupiti atmosferski od 275 ili turbo-kompreskorski od 320 konjskih snaga.

Budući da je Osmica nov dizajn na njemu su primenjeni poslednji standardi sertifikacije koji su razvijeni prevashodno iz akumuliranog iskustva u nesrećama i većinom prlikom padobranskih operacija. Primenjeni su poslednji striktni EASA zahtevi kao i FAA Part 23 (amendment 55). Po njima letelica mora biti laka za kontrolisanje u svim konfiguracijama, mora biti bezbedna prilikom gubitka uzgona i, kao što smo se u vazduhu i lično uverili, kada je avion u čistom stallu (bez zakrilaca) u njega ulazi lagano, bez tendecije svaljivanja na krilo dok je integritet komandi po uzdužnoj osi zaista impresivan.

Padobranci, padobranci, padobranci

Za GippsAero su najveće tržište u Evropi. Postojeće letelice koje se koriste isključivo za ovu svrhu su stare i njihovo održavanje postaje sve veći problem. Pitajte svaku regionalnu para-operaciju koja je vlasnik nečeg polovnog, dakle starog.

AV-8 nudi veću iskoristivost od klipnih konkurenata za istu ili neznatno veću cenu upotrebe.

Najbliži konkurent u istoj klasi može poneti pet padobranaca dok Airvan nosi osam. Kabina je takođe veća od konkurancije, tu su velika klizeća vrata koja se potpuno zatvaraju u penjanju i ravan pod na kojem svi padobranci sede.

Za promenu kabine u konfiguraciju sa putničkim sedištima potrebno je manje od 15 minuta.

Demo let

Dok većina proizvođača svoje nove letelice prikazuje kupcima i medijima u lakšoj i rasterećenijoj varijanti ne bi li performanse bile idealne (i po pravilu ne iste kada se avion koristi u punom projektovanom kapacitetu), naš drugi let tog dana bio je nešto zaista zanimljivo.

Uradili smo jednu zonu nedaleko od LDVA, u avionu je bilo sedam odraslih (i težih) osoba, rezervoar je bio pun – dakle skoro na maksimumu nosivosti letelice.

Ono u šta smo se lično uverili je 90 čvorova na 2.000 ft, sedam putnika i pun rezervoar na 65% snage sa potrošnjom od 35 litara na sat vremena.

Keri je u jednom trenutku (bez predhodnog upozorenja) odlučio da nam demonstrira izvanrednu upravljivost u ovoj konfiguraciji i uveo nas je u stabilni levi oštri zaokret koji je bio veći od 60 stepeni.

Kameru sam uspeo da podignem tek u poslednjih nekoliko trenutaka zaokreta:

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

27. Nov 2024.Pogledaj

Perko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Nisam rekao nebitno već sekundarno. Rafal se na radaru vidi pa se vidi. Veće ulaganje u sisteme elektronske zaštite, ometanja i razne mamce mu se više isplati nego komplikovanje oko cevke jer eto bode oči.

27. Nov 2024.Pogledaj

ikim na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksa, nema problema. Ako je trpanje ako se nešto prokomentariše jednom u šest meseci, ili godinu dana, neću raditi ni to. Gospodina mehaničara sam znao lično, porodice su nam bile kućni prijatelji, na žalost je pokojni, nije umeo ništa da uradi ni na svom, ni na bilo kom drugom autu, osim na par kamiona za…

27. Nov 2024.Pogledaj

Perko na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Ne ometa se to lako a i Francuzi imaju sopstvenih interesa po tom svetu pa su i ovaj mir dogovorili sa Libanom kojeg koliko toliko štite. Nije sve to crno belo.

27. Nov 2024.Pogledaj

алекса na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

ikim - "vojnog mehaničara, koji je umeo da odradi generalku na motoru TAM-150, ali je morao da zove svog kolegu da mu rešava mehaničke probleme na Zastavi 101 (pričam o 80-tim godinama prošlog veka). Jebeš takvog mehanničara" Са овим си рекао све о свом знању. Ништа не знаш, а волиш да се трпаш. Свака ти…

27. Nov 2024.Pogledaj