Da li zbog loše ekonomske situacije ili su u pitanju određeni dani, broj posetilaca na ovogodišnjem Sajmu knjiga je primetno manji. Za razliku od prošlih godina kada se radilo o gužvi kroz koju se treba probijati ove se slobodno možete zaputiti u jednu prijatniju šetnju halama u potragu za izdanjima koja imaju veze sa vazduhoplovstvom. Ima ih, nećete dugo lutati.
Orao – pogled iz Jugoslovenskog ugla
Najiščekivanija knjiga vazduhoplovne tematike ove sezone autora Aleksandra Radića promovisana je u ponedeljak na štandu izdavača Medija centra Odbrana. Monografija o jugoslovensko-rumunskom jurišniku do sada je najkompletnija zbirka priča i podataka sa fotografijama i detaljima iz njegove upotrebe od kojih se neki javno pominju po prvi put. Uz odličan kvalitet štampe i nivo detalja koji smo navikli da čitamo od Radića, 1.890 dinara je mala cena za izdanje koje sigurno vredi imati u ličnoj arhivi.
General u penziji Sreto Malinović ispričao je na promociji iskustvo jednog svog borbenog leta u Orlu i kako samo njemu dolikuje začinio je „ptičicu“ najživopisnijim pridevima. Malinović je od laširanja 1987. godine u ovom tipu vazduhoplova proveo više od 1000 sati. U ratnom septembru 1995. godine na borbenoj misiji „duboko u neprijateljskoj teritoriji“, Malinović je nakon dejstva po koloni vozila izrešetan protiv-avionskom artiljerijom i streljačkim naoružanjem usled čega mu teško oštećeni Orao ostaje bez snage desnog motora, i dalje iznad neprijateljske teritorije. Sa veoma malim pritiskom u hidro-sistemu, bez jednog motora i nakon 160 kilometera leta sa prilično izbušenom konstrukcijom imao je vremena za nekoliko poslednjih komandi pre sletanja. Trap se izvlači ipak izvlači, padobran nije izdao, kočnice nisu radile, general Malinović kaže da mu je to bilo i najbolje sletanje u životu. Oba motora su zamenjena, limari su sanirali promaju širom aviona i nakon 24 sata isti Orao je bio spreman za još jedan borbeni zadatak.
Na kraju promocije Malinović je rekao, upotrebivši košarkašku terminologiju, da je Orao bio „MVP našeg RV devedesetih“. Završio je sa primedbom da Orao „ima resursa i da još nije vreme da sklopi svoja krila“.
Vlačić, Dimitrijević, Modli
Uprkos opštem naslovu, knjiga „Višenamenski borbeni avioni“ Slaviše Vlačića takođe je štivo koje se ne sme propustiti. Potpukovnik koji je od letača možda i najviše upućen u intelektualni i struktovni proces potencijalne nabavke aviona iz naslova za ViPVO Srbije pretočio je iskustva i razmišljanja u svoju novu knjigu.
Budući da su preferencije i detalji razmatranja vojna tajna ovde ne očekujte jasne odrednice zvanične politike izbora ali se obavezno skoncetrišite na prostor između redova. Na promociji knjige kao recezent govorio je major Dejan Beda, zamenik komadanda 101. eskadrile. On je između ostalog rekao ono što se u populaciji entuzijasta religiozno zaboravlja, da knjige otkrivaju podatke i priče koje ne možete naći na formima.
Dakle zaboravite ponekad na nesupstantivnu intelektualnu masturbaciju pod avatarima, kupite knjige i zaronite staroškolski u materiju!
Po kvalitetu štampe i zanimljivim temama na štandu Odbrane izdvajaju se i knjige Bojana Dimitrijevića, „Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo 1942. do 1992.“ i „Izviđači jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva“. Prva knjiga košta 680 druga 980 dinara. Većina zanimljivih knjiga vazduhoplovne tematike kako su mi rekli na štandu najverovatnije će zadržati sajamske cene tako da ne morate žuriti sa kupovinom.
Danas će od 17h na štandu Mladinske knjige koji se nalazi pored Odbraninog biti održana promocije nove knjige Zorana Modlija „Pilotska knjiga“. Kao što se autor iskreno i predstavio možemo očekivati još jedno otkrivajuće štivo. Koliko pilota priznaje da je pogrešilo?
Znate o čemu pričam.
O svim navedenim knjigama detaljnije na blogu kada ih budem pročitao. Vidimo se na Sajmu!
FOTO: Medija centar Odbrana