LONDON – Ascend advisory, jedna od najvećih globalnih konsultantskih kuća u oblasti vazduhoplovstva održala je prošle nedelje svoju tradicionalnu online konferenciju sa blizu 500 učesnika na kojoj su sumirani podaci iz civilne avio-industrije za 2012. godinu uz predviđanje za tržišna kretanja u 2013.-oj. Tango Six danas prenosi najzanimljivije segmente.
2012. godina je posebna po mnogo čemu kada je avio-industrija u pitanju. Pre svega, rast putnika od 5% u globalnom vazdušnom saobraćaju, a zatim i rekordan broj od 500 mlaznih vazduhoplova koji su zauvek „penzionisani“, gde je čak 50 sa manje od 15 godina starosti što pokreće debatu o smanjenju veka ekonomske isplativosti komercijalnih lajnera.
Isporuke u ovoj godini na osnovu porudžbina iz 2012. zahtevaće povećanje ukupnih uloženih sredstava u avio – industriji za čak 10% u odnosu na prethodnu godinu, gde će vrednost isporuka u 2013. dostići neverovatnih 100 milijardi dolara. Iz kojih izvora će ta sredstva doći? Da li se vek ekonomske isplativosti komercijalnih vazduhoplova smanjio? Hoće li u 2013. godini, nakon ekonomski povoljne godine za avio-industriju, biti prekinuta loša tradicija da tek svaka druga godina donosi pozitivne rezultate? Ovo su neka od pitanja na koja su analitičari Ascenda pokušali da odgovore.
Kada su isporuke u 2013. godini u pitanju, najveći deo novih vazduhoplova biće finansiran novcem sa računa avio-kompanija sa udelom od čak 35%. Na drugom mestu sa 25% su sredstva iz bankarskih kredita a na trećem (24%) su kreditna sredstva ECA (Export credit agency).
Broj kargo aviona u 2012. godini znatno je smanjen, prvenstveno zbog „penzionisanja“ velikog broja turboprop letelica istočnih proizvođača, naročito zbog starosti. Trend smanjenja broja kargo vazduhoplova prikazan je na grafikonu ispod:
Što se isporuka novih kargo aviona tiče prognoze nisu povoljne za dva najveća proizvođača. U 2013. godini očekuje se pad isporuke u odnosu na proteklu godinu, dok se u 2014. očekuje neznatan rast koji svakako neće dostići broj isporučenih aviona u 2012. i zatim sledi nagli pad isporuka sve do 2017. godine:
Činjenica da je veliki broj prizemljenih vazduhoplova u protekloj godini prosečne starosti manje od 15 godina pokrenula je veliku debatu u avio – industriji. Postavlja se pitanje: Da li je vek ekonomske isplativosti komercijalnih lajnera smanjen? Podaci pokazuju da jeste. Kao jedan od glavnih uzroka tome navode se visoki troškovi oržavanja. U ovoj grupi prizemljenih aviona starosti manje od 15 godina prednjače regionalni avioni kao što je Bomabarier CRJ. Iako je, prema rečima stručnjaka, rano za predviđanja, sve činjenice govore u korist nastavka ovakvog trenda:
Kada je odnos turboprop i mlaznih aviona u pitanju, u Severnoj Americi postoji tendencija prelaska sa turboprop na regionalne avione, dok turboprop letelice sve češće svoje mušterije nalaze na tržištima Južne Amerike, Afrike i delom Azije.
Na kraju konferencije, stručnjaci Ascent advisory-a odgovarali su na pitanja novinara. Ono što je vazduhoplovnim novinarima privuklo najviše pažnje svakako jesu prizemljenje Boinga 787 kao i određene prognoze za narednu godinu, imajući u vidu poskupljenje goriva. Prema rečima stručnjaka ove konsultanske kuće, cena goriva će svakako u narednoj godini izuzetno uticati na smanjenje profita aviokompanija, kao i na povećanu potražnju za „wide body“ lajnerima koji svojim povećanim kapacitetom donekle smanjuju ukupnu potrošnju goriva kompanija.
Takođe, prognozira se da će u bližoj budućnosti duopol Boinga i Erbasa biti nastavljen uz napomenu da će kompanije kao što su Embraer i Irkut pokušati da se svojim modelima približe njihovoj ponudi i preuzmu od njih jedan deo tržišta komercijalnih lajnera. O avionu kompanije Irkut koji je zamišljen kao pandam Boingu 737 i Erbasu A320 izvestili smo u jednom od prethodnih postova.
stefanstojadinovic
Odlican tekst!!