BEG airport status
Poleteo drugi prototip helikoptera Mi-171A2 Prvi prototip Mi-171A2 na ovogodišnjem MAKS-u / Foto: Rostec

Poleteo drugi prototip helikoptera Mi-171A2

Kompanija “Ruski helikopteri“ koja je deo državne korporacije Rostec saopštila je 9. novembra da je u fabrici Mil Moscow Helicopter Plant započela letna ispitivanja drugog prototipa srednjeg višenamenskog helikoptera Mi-171A2. Novi prototip poseduje sve jedinstvene karakteristike koje su tipične za ovu kategoriju helikoptera a koje ga čine konkurentnim u poređenju sa helikopterima iste generacije. Navedeno je takođe da se paralelno sa ovim aktivnostima odvijaju i pretpoletna testiranja kao i sertifikacija.

Mi-171A2 je novi najviše isčekivani helikopter ruske proizvodnje koji predstavlja dalji razvoj i najnoviju varijantu svetski poznate i priznate familije helikoptera Mi-8/17. U odnosu na prethodne verzije tehničke odlike Mi-171A2 su značajno unapređene a helikopter poseduje i veći komfor, veći stepen bezbednosti i automatizacije.

Pogonsku grupu čine motori VK-2500PS-03 sa sistemom kontrole FADEC (Full authority digital engine control) a tu je i pomoćni agregat (APU) Safir koji omogućava startovanje motora na visinama do 6000 metara. Upotrebom kompozita za izradu lopatica glavnog rotora kao i modifikacije na sklopu zvezde nosećeg rotora tj. automata za promenu koraka lopatice kao i modifikacije na prigušivačima vibracija, smanjena je ukupna masa nosećeg rotora a njegov potisak je uvećan za 700 kg. Repni rotor tzv. X oblika sa takođe kompozitnim lopaticama doprinosi poboljšanju upravljivosti i redukuje buku.

Ove modifikacije su povećale maksimalnu poletnu masu za 1000 kg u kategoriji A (helikopteri sa dva motora) ali je povećana i masa unutrašnjeg tereta za 25 posto, i ona sada iznosi 5000 kg. Povećana je i krstareća i maksimalna brzina kao i vreme ostajanja u vazduhu. Još jedan rezultat modifikacije je veća efikasnost transporta u poređenju sa drugim modelima helikoptera koji se nalaze u serijskoj proizvodnji.

Druga velika inovacija je paket avionike KBO-17 koji omogućuje let helikoptera u svim vremenskim uslovima, danju i noću. KBO-17 obuhvata tzv. “stakleni kokpit“ sa pet višenamenskih LCD pokazivača. Povećani stepen automatizacije na helikopteru Mi-171A2 smanjio je potreban broj članova posade sa tri na dva člana.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

28. Nov 2024.Pogledaj

Miloš77 na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

^^ Pa najverovatnije ono sto je i najlogičnije. 1. Eliminacija cevčuge za srkanje goriva u vazduhu. Ako Gripen ima mesta naći će i za Rafala. Kreativni subto inžinjeri pa mogu nešto malo bolje da urade. 2. Comformal Fuel tanks.. uz eliminaciju starih cilindričnih spoljnih rezervoara za gorivo. Ili, kao F-22 i Izraelski F-35 dobice STEALTH…

28. Nov 2024.Pogledaj

Vaste na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

Aleksandar Zato se verovatno Alžir odlučio za Rusko oružije ? oko 5 miliona Alžiraca ima u Francusku plus Alžirci ne mirišu Francuze,toliko o južnoj pokrajini !

28. Nov 2024.Pogledaj

Djuka na: Besne su, mrze avione i sa vazduhoplovnim preduzetnicima vrte milione evra: Kako su lisice spasile srpsku generalnu avijaciju i pri tom slupale par letelica

i do sada je, samo u Srbiji, za to potrošeno 20,6 miliona evra prema EU kancelariji u Srbiji Interesantno, koliko godisnje potrosi RF ili PRC na slicne projekte?

28. Nov 2024.Pogledaj

Yoda na: Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

@ Petrovic Dusan "Neistina je da Rusi imaku bilo lalvu prednost.“, sto se i videlo na snimku pada „Lesnikovace “ (oreshek) gde se bojeva glava raspala na vise neravnomernih komada koji padaju raznom brzinom, dok bi trebalo da su jednake i u istim intervalima (objasnjenje fizicara Marka Solomina, ne moje)." Propaganda, radi se o podmuniciji,…

27. Nov 2024.Pogledaj