BEG airport status
Pipistrel Indiji isporučio 50-ti Garud Zajednička fotografija slovenačkih i indijskih stručnjaka u bazi Hindan / Foto: Pipistrel

Pipistrel Indiji isporučio 50-ti Garud

Slovenačka kompanija Pipistrel saopštila je pre tri dana da je indijskom Ministarstvu odbrane isporučila 50-ti ultralaki avion Virus SW80 koji je u Indiji nazvan Garud.

Po ugovoru, koji je nakon dve godine pregovora, potpisan 12. oktobra 2015. indijske vazduhoplovne snage dobiće ukupno 194 aviona a rok njihove isporuke je 30 meseci od isporuke prvog Garuda.
 
 

Isporuka prvih aviona Garud Indiji / Foto: Pipistrel

Ugovor takođe obavezuje proizvođača da nakon toga proizvede još 100 primeraka ukoliko kupac izrazi želju za tim.

Isporuka i predaja prvih aviona realizovana je sredinom jula prošle godine a prvi let iz vazduhoplovne baze Hindan obavljen je već 19. jula. Prva grupa inženjera i tehničara koji će održavati ove avione završila je obuku 22. jula kada im je Pipistrel predao sertifikate o kvalifikacijama za rad na Garudu.

Posada koja je izvršila prvi let aviona Garud u Indiji / Foto: Pipistrel

U isto vreme svoju obuku je završavala i prva grupa instruktora odnosno nastavnika letenja. Obuku i trenažu izveli su piloti Pilotske akademije Pipistrel i inženjeri kompanije a kompletan proces se odvijao u školi C-130 & C-17 Tetra School na aerodromu Hindan.

Prvi avion u Indiji sklopili su pripadnici vazduhoplovnotehničke službe baze a za obuku inženjera i tehničara isporučena je i trenažna kapsula koja je značajno unapredila njihovo znanje o ovom avionu.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

ni

Svaka cast, bravo!

Odgovori
So

Čestitke. Veliki posao. Ima na koga da se ugledamo jer treba da podignemo nasu avio industriju koja osim Kraljevacke SILE je na izdisaju.

Odgovori
Da

Svaka cast! Sve pohvale, primer za preduzetnistvo, primer za upornost i uspeh.

Odgovori
Fl

Svaka cast Slovencima,a Indijci neka se pokriju usima.Hoce da prave lovce,a uvoze ultralake…

Odgovori
Du

Jel ti sam pečeš hleb ili ga kupuješ??? Šta ti je jeftinije???

ha

posao od oka 200 x 30-35 000 eur po komadu– veliki se popusti daju na taku količinu.. sve skupa 6 000 000 – 7 000 000 i nije baš neki promet za jednu ozbiljnu firmu

Odgovori
Fl

Dusan,
Nije ti bas jaka uporedba.Sa 1.3 milijardom stanovnika, bezbroj aero-klubova,skola letenja,privatnim korisnicima i ne znam jos kojim mogucim korisnicima, moraju da stvore uslove za masovniju a time i jeftiniju proizvodnju.U tom pogledu su u povoljnijoj situaciji od Slovenaca,ali to je samo jedan od bitnih faktora.Ali i ostalo se stvara (kadar,kapaciteti,tradicija).
U krajnjem slucaju,trebaju se osloniti na vlastite snage pa cak i da je skuplje.Ipak se radi o vrlo jeftinim avionima.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Srbofil na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

@Yoda Tu piše sve https://tangosix.rs/2019/11/09/visenamenski-borbeni-avion-su-30-univerzalni-clan-familije-flankera/

03. May 2025.Pogledaj

Nenad na: [NAJAVA] AIRVG 2025: Zagrebački aero-miting ove godine sa bogatijim programom i inostranim gostima, demo-Rafal francuskog RV jedan od gostiju

@Mislav Da se razumemo, mislim na isključivo glave onih koji bi trebali da dođu u posetu i njihove glave, a ne organizatora (ni jednog trenutka nisam na njih pomislio). Što se mene tiče - bio sam prošle godine, ali ove mi se nikako raspored ne uklapa.

03. May 2025.Pogledaj

Python na: „Green Power Turbine Systems“ prvi put na sajmu AERO u Fridrishafenu: Pogonska grupa i dva nova projekta aviona iz Srbije

Samo da ne ostane na beskonačnim planovima, obećanjima i rečima. Beše i Stršljen njihov, pa na desetine sajmova i na kraju - ništa. Podigao se neki metar od zemlje...

02. May 2025.Pogledaj

Yoda na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

SU-30 je pravljen po zahtevima i specifikacijama nekadašnje Crvene Armije SSSR-a, a Indija se nije uključila ili učestvovala u njegovom razvoju, nego je prosto naručila nekoliko puta veću količinu od same Rusije, pa je za obe strane bilo najisplativije da se veliki deo njih proizvodi u Indiji - u saradnji sa Francuskom i Izraelom. SU-30…

02. May 2025.Pogledaj