Ruska državna vojno-industrijska kompanija Rostek koja je zadužena za izvoz domaće tehnologije, objavila je u nedelju, prvog dana sajma u Dubaiju, da su započeti razgovori o zajedničkoj proizvodnji komercijalnog aviona u inostranstvu – potencijalno u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, prenosi CNN.
Kako pišu, Rusija pokušava da poveća izvoz svog novog uskotrupnog Irkuta MS-21, a jedna od strategija koju proizvođač primenjuje kako bi povećao prodaju jeste pokretanje proizvodnje u inostranstvu radi sticanja pristupa tamošnjim lokalnim tržištima.
– MS-21, prvi ruski avion te veličine još od pada Sovjetskog Saveza, podržan je na najvišim nivoima ruske vlade. Takođe, iz Rosteka je rečeno da su obavljeni razgovori o potencijalnoj zajedničkoj proizvodnji aviona sa Šeikom Muhamedom bin Zajedom al-Nahjanom. – navodi CNN.
Namera Ujedinjenih Arapskih Emirata jeste da prošire svoju vazduhoplovnu industriju i na sastavljanje letelica, pri čemu kompanije bazirane u zemlji već proizvode neke delove za avione Boing i Erbas, piše taj medij i dodaje da je iz Rosteka rečeno da i dalje nije poznato šta bi zajednička proizvodnja podrazumevala u praksi:
– To bi moglo da podrazumeva bilo šta od proizvodnje kompletnih MS-21 u Emiratima do proizvodnje komponenata za avione koje će se praviti u Rusiji. Sve specifičnosti biće utvrđene tokom eventualnih ozbiljnijih pregovora. –
Rusija je takođe pokazala interesovanje za prekogranična partnerstva u cilju proširenja sopstvene vazduhoplovne industrije, navodi CNN:
– Ruski UAC (United Aircraft Corporation) se udružio sa kineskom kompanijom Comac kako bi dizajnirali i proizveli novu liniju širokotrupnih aviona, ali taj plan neće biti realizovan u narednih osam do deset godina.
Avioni koje bi Rostek i UAC mogli da proizvedu u Emiratima bili bi bazirani na najvećoj verziji – MS 21-400, sa kapacitetom od 250 sedišta koji je direktna konkurencija najvećim uskotrupnim avionima Boinga i Erbasa. –
Podsetimo, ruski MS 21-300 je sa aerodroma fabrike aviona Irkutsk prvi put poleteo 28. maja ove godine.
Gladiator
Postoji li ikakva sansa da se proizvidnja ovoga aviona pokrene kod nas u Srbiji, bio bih zahvalan ako bi neko malo blize objasnio ovoj temi .
Hvala
samo za primjer
pred petnaestak godina je ABB ( kupio Jugoturbinu u Karlovcu, Hrvatska) dobio ugovor sa Airbusom za proizvodnju nekih dijelova za avion, aluminijski komadi par kg teški
trebalo imje dvije godine da usvoje proizvodnju i dobiju sve ateste
Dovla
Mozda je tako i pametno. Sami rusi imaju smesne kapacitete i nikako mi nije jasno, kako pokusavaju parirati ,,dvojcu“