BEG airport status
Potpisan sporazum o saradnji na evropskom naučno-istraživačkom projektu između hrvatskih vazduhoplovnih institucija i akademske zajednice "HKZP planira da daje stipendije određenom broju studenata Fakulteta prometnih znanosti" / Foto: HKZP

Potpisan sporazum o saradnji na evropskom naučno-istraživačkom projektu između hrvatskih vazduhoplovnih institucija i akademske zajednice

Sporazum o saradnji na evropskom naučno-istraživačkom projektu u vazduhoplovstvu (KAAT – Knowledge Alliance in Air Transport) između partnera iz Hrvatske potpisali su danas na Fakultetu prometnih znanosti dekan Tomislav Josip Mlinarić, direktor Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) Vlado Bagarić, predsednik Uprave Croatia Airlinesa Jasmin Bajić i predsednik Uprave Zrakoplovno-tehničkog centra Ivica Grebenar, sopšteno je iz HKZP-a.

Kako ističu, to je prvi put da kompanije koje su nosioci vazduhoplovne delatnosti u Hrvatskoj aktivno sarađuju s akademskom zajednicom na nivou evropskog projekta čiji je cilj unapređenje inovacija u visokom obrazovanju:

– Projekat KAAT je deo ERASMUS+ KA2 (Cooperation for innovation and the exchange of good practices), a cilj projekta je na razini partnera iz 6 zemalja EU-a razviti novi nastavni plan i program združenog studija primjenom inovativnih pristupa u nastavi i učenju te pritom uspostaviti čvrstu suradnju između znanstvene zajednice i industrije te gospodarstva.

Voditelj projekta je Politehnika University iz Bukurešta, a pored partnera iz Hrvatske u projektu sudjeluju tvrtke i sveučilišta iz Portugala, Francuske, Italije, Slovačke i Rumunjske (ukupno 6 sveučilišta i 17 tvrtki iz zrakoplovstva i aeronautike). Projekt KAAT je započeo 1. siječnja 2018., a trajat će 36 mjeseci. Vrijednost projekta je 1 milijun eura. –

Najavljeno osnivanje Hrvatskog zrakoplovnog instituta / Foto: Ivica Drusany, HKZP

Prema njihovim rečima, projektom KAAT biće predložen objedinjeni studijski program koji će biti usklađen s promenama zahteva društva i privrede, uvažavajući zahteve tržišta rada u oblasti vazduhoplovstva i time povećati mogućnost (samo)zapošljavanja i preduzetničkog delovanja.

– Uz to, studijski program bit će prilagođen potrebama tržišta rada sukladno Hrvatskom kvalifikacijskom okviru s definiranim standardima zanimanja i kvalifikacija te će proširiti suradnju s drugim domaćim i inozemnim institucijama i organizacijama koje djeluju u području zrakoplovstva. –

Tom prilikom, Baragić je najavio osnivanje Hrvatskog zrakoplovnog instituta koji će od početka do kraja školovati kontrolore avio-saobraćaja i drugo vazduhoplovno osoblje za potrebe HKZP-a, ali i nuditi svoje usluge na tržištu uz uključivanje naučne zajednice. Takođe, on je istakao da će HKZP dati stipendije određenom broju polaznika Fakulteta prometnih znanosti i da želi da bude uključen u proces selekcije kako bi oni koji se školuju za kontrolore to zaista mogli da rade, navode iz HKZP-a.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Marta Lutovac Zamenica glavnog i odgovornog urednika marta.lutovac@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miks na: [FOTO REPORTAŽA] Skromnom vojnom paradom u Moskvi, Rusija obeležila Dan pobede u Drugom svetskom ratu

Sve mogu da shvatim ali moje kolege rusofile koji uporno beže od istine i zavaravaju se propagandnim materijalima to nikako. Gospodo, ja više od vas navijam da Rusija bude jaka, ali to nažalost danas nije slučaj. Prevashodno ovaj sukob treba da gledate iz strateške studije kao što je ova: https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html pogpedajte i pročitajte detaljno sve…

11. May 2025.Pogledaj

Pajo na: Vazduhoplovna vežba „Pégase 25“: Iznad Hrvatske izvršena prva dopuna gorivom u vazduhu Rafala HRZ-a

@Islander, pa vi ste napisali, citiram "Pomorsko dobro gdje je drzava vlasnik svugdje je minimalno od obale 120 metara" što apsolutno NIJE istina. Provjerite na službenim stranicama Ministarstva do kuda seže tzv Pomorsko dobro" . i još nesto, otidjit3 na Google mapa pa se malo prosecite pa obali i provjerite gdje se i sto sve…

11. May 2025.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

@Dejanera Amerike je uvela sankcije Pakistanu zbog nukelarnog programa i preko 15 godina su odbijali da im isporuce gotove i placene F-16, i drzali ih u hangaru.Valjde tek 2006-2007 su im dali neki manji broj aviona, zbog pomoci tokom rata u Avganistanu Prelaz na kinesku opremu ima veze sa tim, Amerika im nije dala.

11. May 2025.Pogledaj

Goran na: [ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

pa ne znam kome je tu šta čudno s obzirom da Rafal ima slabiji radar od F-16 block 70. Rafal nema šta da traži na nebu ako na suprotnoj strani lete Suhoji ili F-15 na primer. I Viper bi ga otresao sa AIM-120.

11. May 2025.Pogledaj

Ivan na: Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

jedan indijski rafal je sigurno pao/oboren. to je činjenica. ko ga je i čime skinuo to je pitanje. kao i sva zapadna čuda od oružja , zako i rafal pojazuje da je dodirljiv . samo naivni su poverovali da je taj avion wonder wafen, poput abramsa, leoparda 2, himarsa i drugih gejm čejndžera.

11. May 2025.Pogledaj