Vrhovni sud, postupajući po žalbi sindikata na odluku Županijskog suda kojoj se zabranjuje štrajk, potvrdio je odluku Županijskog suda i zabranio štrajk pilota, mehaničara i stjuardesa Croatie Airlines.
Vrhovni sud smatra da štrajk nije prolongiran sa 9.7. na 8.8., kako su sindikati ORCA to obrazložili, jer u tom slučaju je ORCA morala 9.7. najaviti da će štrajk prolongirati na konkretan novi datum, tj. na 8.8. kako bi se uprava mogla pripremiti za mjere za smanjenje posljedica štrajka. Vrhovni sud smatra da je 8.8. najavljen novi štrajk za koji nije bilo pregovora, nije napravljen postupak mirenja, ni sve ostale radnje potrebne za legalnost štrajka.
Podsjetimo ORCA već godinu dana najavljuje štrajk jer su djelatnici već godinu i osam mjeseci bez kolektivnog ugovora, a kompanija nema CEO-a već gotovo dvije godine. Djelatnici traže povećanje prava koja se nisu mijenjala od 2001. godine osim što su u dva navrata radi recesije i restrukturacije smanjivana. ORCA traži i uvjete rade jednake onima u drugim kompanijama u Europi (tvrde da oni nakon 5 dana rada imaju tek 36 sati odmora).
Među radnicima su razmišljanja da su nakon dva izigravanja od ministra, koji nije ispunio obećanja nego je samo prolongirao štrajk za godinu dana, sada izigrani i od Predsjednika Vlade, pošto se, eto dana obećanja premijera nisu ispunila, te smatraju da se zapravo išlo sa pretpostavkom da će za „novi“ štrajk trebati više tjedana, ako ne i mjeseci da se provede, tj. da će on biti moguć tek u listopadu, po dovršetku sezone. Istim su se frustracije djelatnika još više povećale.
U međuvremenu najavljeno je da će natječaj za pronalaženje strateškog partnera za investiciju u Croatie Airlines biti objavljen u roku od par idućih dana.
Jovan Munitlak
Naravno, kao i kod nas u Srbiji. Vlade i ministarstva mogu da igraju prljavo koliko hoće ali krazka ruka zakona hvata plebejce odmah.
Jovan Munitlak
ispravka – kratka ruka ; )
Alen Šćuric Purger
Ovdje se radi u prvom redu o tome da ni ministar, ni premijer nisu ispunili obečanja.
A sud je tumačio zakon ovako kako piše. Kao legalista ne želim vjerovati da bi moglo biti političkog utjecaja na Vruhovni sud. Tako nešto u EU nije moguće. Sada ostaje Ustavni sud, pa Sud EU, ali sve to traje.
Sindikati mogu ponoviti postupak pregovaranja, mirenja… To je svakako puno brže.
Pedja I
A ono bas izgleda kao da je politicki uticaj bio presudan.
Bice da je to „made by balkanic EU state“
Alen Šćuric Purger
Dokaže li netko da politika ima utjecaja na Vrhovni sud padale bi glave samo tako na svim nivoima. Mislim da se tako što ne smije desiti, ne na tako nebitnoj stvari kao što je štajk u Croatiji. Danas si tako što nitko ne bi dozvolio u Hrvatkoj. Čak ni premijer. Jedan premijer si je dozvolio previše u ovoj državi, pa sad već puste godine sjedi u hladovini remetinečkog zatvora.
Miroslav
Stagod da se na Brdovitom Balkanu na „sudovima“ dokaze ili ne dokaze – neosporna je istina:
Zaposleni u Croatiji mogu samo da sanjaju sve ono za sta su se izborili piloti I osoblje Lufthanse.
I Lufthansa I Croatia na papiru su u istoj EU. Pitamo li se – pa kako onda sve to sto zaposleni Lufthanse imaju sve ono sto zaposleni Croatije mogu da mastaju samo?
Negde sam procitao da Je u Norveskoj ministar morao da podnese ostavku zbog koriscenja sluzbenog telefona mimo protokola. Norveska Vlada je zbog tog incidenta pred padom.
Mozemo li da zamislimo takav scenario u Hrvatskoj?
BB
Možemo mi tražiti pravnu istinu do mile volje, možemo je čak i naći…
Al’ životna istina je da CA se smišljeno urušava i smišljeno čini nečinjenje (skrštene ruke). Dakle isti scenarij kao ex Yu
Alen Šćuric Purger
Pa nije baš. U nekim dijelovima ExYu činjenje oko nacionalnog prijevoznika je vrlo prisutno, čak prisutnije nego kod nekih elementarno važnih društvenih grana.
Ovo nečinjenje u Croatiji i „prebacivanje vručeg krumpira privatniku“ u Adriji je potpuno drugog predznaka.
Dušan
A oni jadnici iz Uljanika što im plate ne isplaćene jel i oni ne legalno štrajkuju? Pa dobro narodi koliko i dokle više?
Tvrtko
Ko ce da ih plati?
Mogu da, kao i do sada, prodaju sta su nakrali i opet nikom nista, sindikat ce ih pokriti. A ne, kasne zbog manjka materijala, onog rasprodatog. Koliko kontrolora stranaca boravi u Hrvatskoj? Sigurno zbog revnosnog odnosa.
dembelan
Ovde su moguće samo dve stvari. Ili u sindikatu CA sede totalni… najblaze receno „tupsoni“ u šta neverujem, ili je ovde najblaže rečeno petljanje izvršne u sudsku vlast.
Ovde se postavlja pitanje: Šta ako neki Sud donese odluku o poništavanju odluke VS Hrvatske? Ko će onda snositi posledice.
Alen Šćuric Purger
Republika Hrvatska.
Postoje sada dvije mjere: Ustavni sud, nakon toga Europski sud u Strasbourgu, samo to sve skupa traje nekih dvije godine. U međuvremenu sindikati će ponovo započeti pregovaranje o kolektivnom ugovoru, pa mirenje…
Odvjetnik sindikata tvrdi da se radi o prolongiranju štrajka, a na moje direktno pitanje nakon odgode štrajka izjavio je da nije sporno da se radi o prolongiranju i da to nije „novi štrajk“ te ne treba prolaziti cijelu proceduru ponovnog pregovora, mirenja idr. Kako god premijer nije ispunio obečanje, a sve tu skupa izgleda kao još jedno planirano prolongiranje i razvlačenje, sa ciljem da se izbjegne štrajk u sezoni.
Zoran
Alene, koliko vremena ima CTN ispred sebe?
Da se i javi strateški partner do nove godine, koliko im vremena treba da preuzmu upravljanje?
Ako se ne pojavi, kakva je budućnost CTN?
Zahvaljujem,
Zoran