Agencija za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore je izdala Sigurnosnu direktivu u vezi sa ograničavanjem operacija vazduhoplovima Boing 737-8 „MAX“ i Boing 737-9 „MAX“, saopšteno je iz te Agencije.
Kako navodi, Evropska Agencija za sigurnost vazdušnog saobraćaja (EASA) izdala je u utorak, 12. marta, dve sigurnosne direktive kojima je suspendovala sve letačke operacije aviona Boing 737-8 „MAX“ i 737-9 „MAX“:
– Imajući to u vidu, a polazeći od činjenice da su sigurnost putnika i vazdušnih operacija prioritet, Agencija za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore je izdala Sigurnosnu direktivu kojom se propisuje da u crnogorskom vazdušnom prostoru nijesu dozvoljene operacije vazduhoplova Boing 737-8 „MAX“ i 737-9 „MAX“, odnosno nijesu dozvoljena polijetanja i slijetanja na crnogorskim aerodromima.
Ovakav akt, kako je saopštila EASA, može se smatrati privremenom akcijom i Agencija za civilno vazduhoplovstvo će pažljivo pratiti dalji razvoj situacije i preduzimati adekvatne mjere. Takođe, u crnogorskom registru ne postoje vazduhoplovi Boing 737-8 „MAX“ i 737-9 „MAX“.
Boing 737-8 „MAX“ i 737-9 „MAX“ nijesu slijetali, odnosno polijetali sa crnogorskih aerodoma u 2019. godini. U 2018. godini, od ukupnog broja operacija polijetanja i slijetanja na crnogorskim aerodromima, oko pedesetak operacija se odvijalo sa vazduhoplovima Boing 737-8 „MAX“ i 737-9 „MAX“. –
BB
Da li prije ili poslije Amerike???
max
Isto pitanje kao i za Srbiju – kako i čiji 737MAX bi uopce dosao do Crne Gore da je ta zabrana ikome bitna?
Bojan
Kao sto mozete vidjeti u tekstu, u 2018. I 2019. oko 50ak aviona ovog tipa je slijetalo i polijetalo sa Cg aerodroma.
Vladimir
Max,
Nemojte tvrdoglavo zastupati nipodaštavajući stav prema vazduhoplovnim vlastima malih zemalja.
Kao prvo, zbog usklađivanja državnih politika sa politikom EU radi pristupnih pregovora, svaka zemlja kandidat za člana EU mora postupati u skladu sa međunarodnim obavezama. U ovom slučaju na osnovu ICAO međunarodnih obaveza i propisa.
Kao drugo, ukoliko odstupe od svetskih stavova i zaključaka može doći „kazna“. Mali su mali u svim oblastima, pa su za njih takve kazne preteške.
Videli smo kako je prošao veliki i moćni FAA koji nije želeo da postupi po tim obavezama. Došao je predsednički dekret i stavljena je tačka na i, i u USA. Ovo su suviše ozbiljne stvari da bi se amaterski prema njima odnosili.
Mayer
>> U ovom slučaju na osnovu ICAO međunarodnih obaveza i propisa.
Nema tu nikakvih obaveza niti propisa, niti ICAO moze da naredjuje takve suspenzije, niti bi se EU prilikom pristupnih pregovora nesto sad uzbudila oko toga. Inace, kada se na nivou EU zabrani let ovim masinama one mogu teoretski da udju iz medjunarodnog vazdusnog prostora u CG te slete negde u CG, Bosni ili Srbiji (te se vrate istom ili slicnom rutom). Dakle suspenzija ima smisla. Medjutim kada CG suspenduje onda Srbija (i BiH) nema brige, osim ako ne zeli da osigura zabranu letenja aviona ovog tipa od Beograda do Nisa.
Vladimir
Mayer,
ICAO obaveze se odnose na bezbednost saobraćaja između ostaloga. Te ako se dođe do saznanja da je neka letelica nebezbedna Vazduhoplovne vlasti Država članica su dužne da postupe u skladu sa međunarodnim konvencijama.
EU i EASA su deo poltičkog, društvenog i vazduhoplovnog okruženja kojem želimo da pristupimo i mi, Srbija i Crna Gora. Ako EASA, kao agencija donese odluku da se neka letilica prizemlji, naš DCV mora da prati istu logiku. Mi smo pridruženi član EASA.
Postoje i propisane kazne za neispunjenje preuzetih obaveza. Za razliku od mnogih drugih segmenata društva Vazduhoplovstvo je regulisano na svetskom nivou.
Sve piše, sve postoji u propisima i konvencijama.
Saša
Garuda Indonesian Airlines su otkazali narudžbu 49 komada B737MAX, $4,900,000,000. Sitnica.