BEG airport status
ATR u 2018. isporučio 76 aviona, primio 52 narudžbine i ostvario godišnji promet od 1,8 milijardi dolara Priča ATR-a i jugoslovenskog i srpskog nacionalnog avio-prevoznika traje od 1987. godine / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

ATR u 2018. isporučio 76 aviona, primio 52 narudžbine i ostvario godišnji promet od 1,8 milijardi dolara

Kompanija ATR isporučila je u 2018. godini 76 aviona, primila 52 narudžbine i ostvarila promet od 1,8 milijardi dolara, saopštio je taj proizvođač danas na svojoj redovnoj konferenciji za medije u Tuluzu.

Kako navode, ATR je sa ukupno 165 narudžbina i 154 isporuka u periodu od 2017. do 2018. godine ostvario „book to bill ratio“ iznad 1:

– Od 52 narudžbine za 2018. godinu, 20 je bilo za ATR 42-600, dok je sa udelom od 62% u ukupnom broju narudžbina na globalnom tržištu ATR 600 nastavio da bude najčešći izbor regionalnih avio-kompanija.

U veoma teškim uslovima uspeli smo da preraspodelimo i avione koje nismo mogli da isporučimo Iran Airu, dok su nam rezultati u 2018. godini omogućili solidan broj rezervisanih narudžbini koje podrazumevaju još gotovo tri godine proizvodnje.

U prethodnoj godini prodali smo avione u svakom delu sveta, dočekali smo tri nova operatora u ATR porodici (Silver u Sjedinjenim Američkim Državama, Ewa Air u Majoti u Indijskom okeanu i HAC u Japanu), a potpisali smo i prve ugovore za opremanje aviona sa našim ClearVision™ sistemom. ATR je u 2018. godini uspostavio i 113 novih ruta, opslužujući 1.346 aerodroma širom sveta što je za 56 aerodroma više nego u 2017. –

Infografik: ATR
Godišnja ATRova konferencija za medije / Foto: ATR

Protekla godina je bila uspešna i zbog tri ključne isporuke i to – hiljadite isporuke ATR 72, zatim isporuke petstotog aviona iz serije 600 (samo sedam godina nakon prve isporuke) i, ukupno, 1500. isporuke ATR aviona, ističu iz kompanije i dodaju:

– U 2018. ATR je značajno povećao i svoje aktivnosti korisničkog servisa. Instalirajući svoj novi trening simulator u Tuluzu i predstavljajući novi 24 časa dostupan Centar za korisnike, ATR je privukao 15% više klijenata za svoj „pay-by-the-hour“ program održavanja Global Maintenance Agreement (GMA).

Uspeh kompanije je u politici kontinuiranog unapređenja, te smo u 2018. godini predstavili i nekoliko inovacija, koje uključuju nova Neo-Classic i Neo-Prestige putnička sedišta, koja su postala standard u svim novim ATR avionima, kao i pokretanje novog opcionog i bežičnog in-flight entertainment sistema „Cabinstream“. –

Prema rečima proizvođača, prognoze za 2019. godinu su povoljne, jer će globalno tržište za turboprop avione zahtevati više od 3.000 takvih letelica do kraja 2037. godine.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    Dr

    Bilo bi interesantno videti kako izgleda sadasnja moderna kabina / unutrasnjost ATR-a sa novim sedistima Neo-Classic i Neo-Prestige. Ovo cime se mi vozimo po regionu su vec prevazidjeni drevni primerci koji su za zasluzenu penziju.

    Odgovori
    Mi

    Kratak video ATR Demo in China, vidi se unutrašnjost , kabina i putnička sekcija, kao i spoljašnost.
    http://www.atraircraft.com/mediagallery/videos.html

    Odgovori
    Sa

    Da li je to Air Serbia nabavila „nove“ ATR72-600??
    Naime primetio sam na FR dva primeraka kako su sletela sinoc (subota 2. feb.) na NT. Kompanije Jet Airways.

    Odgovori
    BA

    Samo u tranzitu..Sledeci stop Danska (SGD)..

    Sa

    BAW hvala na inforamaciji.
    A tako se obradovao da ce AS da nas iznenadi…

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Miks na: Nakon neostvarenje saradnje sa Utvom i nezapočete proizvodnje borbenih aviona u Srbiji, „Stavatti Aerospace“ sada u Americi prodaje svoja obećanja

    Realno sagledavanje stvari. Eskadrila Leonarda ili T-50, dve Rafala, eskadrila Lasti i eskadrila Sovi i to je to. Maksimum koji možemo je Lasta, Sova i razne bespilotne letelice i lutajuća municija. Čak i ondašnja Jugoslavija nije mogla da napravi sve uz mnogostruko jaču industriju a sad će malena Srbija da pravi nešto. Veliki problem nam…

    12. May 2025.Pogledaj

    Kakodane na: [FOTO REPORTAŽA] Skromnom vojnom paradom u Moskvi, Rusija obeležila Dan pobede u Drugom svetskom ratu

    Скромно, а требало вам 50 редова да напишете шта је све било од технике

    12. May 2025.Pogledaj

    Bulatovic Nebojsa na: Nakon neostvarenje saradnje sa Utvom i nezapočete proizvodnje borbenih aviona u Srbiji, „Stavatti Aerospace“ sada u Americi prodaje svoja obećanja

    Za tako kompleksan posao ,kao što je izrada aviona ,potrebno je puno više od entuzijazma zaluđenika😅, Znamo da je tadašnja Jugoslavija bila udružena sa Rumunijom da bi se proizveo ,,Orao",. uz svesrdnu pomoć tada Engleske , Francuske itd. Srbija u ovoj situaciji je u stanju da pravi klipne avione sa turbo- prop motorima , bezpilotne…

    12. May 2025.Pogledaj