Prema procenama evropskog konzorcijuma koji se bavi održavanjem putničkih aviona a koji je u novembru prošle godine kupio i srpsku Jat Tehniku pad potražnje za njihovim uslugama „neće biti značajan i brz“. Kako navode u današnjem saopštenju za medije, avio-kompanijama je potrebno redovno održavanje kako bi bile sertifikovane da mogu leteti u vazdušnom saobraćaju.
– Pozivamo javnost i vlade država da preduzmu značajne mere kako bi pomogli avio-kompanijama koje su pogođene koronavirusom. Avio-kompanije su kritičan deo moderne ekonomije. – stoji u saopštenju, uz naglasak na činjenicu da su kao kompanija uvek ulagali u mlade kadrove i da se zbog toga osećaju pozvanim da javnosti predlože načine kako pomoći vazduhoplovnoj industriji i kako sačuvati radna mesta.
– Važno je istaći da su avio-kompanije izgradile nešto što možemo nazvati „ekosistemom“. Prema IATA-i, u Evropi i Rusiji, samo vazduhoplovni sektor omogućava 12 miliona radnih mesta i stvara bruto domaći proizvod u iznosu od skoro 900 milijardi dolara. On omogućava lance snabdevanja, proizvodnju i putovanja. Da bi ilustrovali obim ove simbioze ne moramo ići dalje od skorašnjeg problema sa Boingovim avionom 737MAX, čije je globalno prizemljenje dramatično smanjilo potražnju za njegovim delovima, što je zauzvrat dovelo do otpuštanja ljudi u sektoru koji je proizvodio te delove.
Celokupna vazduhoplovna industrija osetila je zabranu putovanja usled koronavirusa u trenu. Za samo tri dana, kriza sa kojom se suočavamo je već veća od 11. septembra i svetske ekonomske krize iz 2008. godine zajedno. Prema CAPA-i, ako virus nastavi da se širi sadašnjim tempom, u maju će 80% avio-kompanija bankrotirati. Ukoliko putnička avijacija bankrotira to će smanjiti potražnju za novim putničkim avionima, neki nikada neće biti ni isporučeni svojim naručiocima i sve to će uticati na proizvodni sektor. Gubici će takođe uticati i na cene avionskih karata, što sve potencijalno može usporiti svetsku ekonomiju na duže vreme. – kažu iz Avia Primea uz predlog konkretnih mera:
– Odložite umesto da otkazujete putovanja kako bi makar na taj način pomogli avio-kompanijama.
– Ne bojte se putničkih aviona nakon proglašenja kraja pandemije. Avio-kompanije i kompanije kao što je naša redovno obavljaju dubinsko čišćenje i dezinfekciju putničke kabine. Putničke kabine će biti bezbedne za putnike.
– Ohrabrujemo sve činioce u industriji da što pre pokrenu temu pomoći avio-kompanijama od strane država. Sjedinjene Američke Države ozbiljno razmišljaju kako da pomognu svojim avio-kompanijama, dok IATA kaže da će ukupna vrednost potrebnih kompenzacija za gubitke na globalnom nivou biti veća od 220 milijardi dolara.
Avio-saobraćaj je najbezbedniji, najbrži i najpraktičniji vid transporta. To je način kako se povezujemo, poslujemo, posećujemo porodicu i putujemo svetom. Sve to će nam biti podjednako neophodno i kada se proglasi kraj pandemije. – stoji u apelu kompanije Avia Prime, novog vlasnika Jat Tehnike.
Dragan Dubonjac
Vrlo zanimljiv text. Ovo je slično onome kada su Banke tražile podporu Država za vreme krize 2008. i opet će da zalegne običan radnik , to nije korektno.
Mislim da je potez koji je učinila Srbija ispravan u smislu upošljavanja kapaciteta Air Srbije po pitanju pomoći iz Kine i vraćanju naših Državljana u Srbiju.
Nele
Drzava iskljucivo treba da pomogne firmama kroz direktnu pomoc radnicima kroz subvencionisanje dela zarade i doprinosa. Da se ocuvaju radna mesta, ostalo sve moze biti u domenu kredita koje firma mora da vrati kad sve ovo prodje.
AL-41F1
Tih par aviona se moglo iznajmiti za mnogo manje novca od desetina, ako ne vec i stotina miliona evra koje su otisle u taj glupi JAT(koji je pride 30 godina u minusu)
Ako vec zelimo nase avione, mogli smo kupiti vojsci.
Dragan Dubonjac
@Alf mislim da grešite , ovo nije „Par Aviona“ za ovih zadnjih pola godine „Air Serbia“ je leasovala još dva A 319 i jedan CRJ600 kao i jedan ATR !
A vi , cenjeni Gospodine piśete o nekakvom jeftinijem prevozu , kada čujem kakva je navala na Respiratore kako se ne poštuje kupac mogu da zamislim tek kako bi Srbija prošla sa Avionskim prevozom Građana koje je vratila i koje još planira da vrati sa raznih destinacija u Svetu a o Cargou neću ni da pišem !