Prošle nedelje u Srbiju je sleteo prvi ulta-laki hidro avion amfibija češke proizvodnje, registrovan u Italiji. Posle modifikacije, odnosno instalacije plovaka u italijanskom gradu Kremona, ultralaki „Legend“ (interesantna letelica koja neodoljivo podseća na Cesnu 172) isporučen je kupcu u Srbiji. Kako vlasnik Aleksandar Zubac kaže za Tango Six portal, ideja mu je da dodatno popularizuje ovaj segment ultra-lakog letenja.
Pomoć Aleksandru (o čijem je rekordnom letu motornim zmajem Tango Six ranije pisao) u nabavci letelice i preletu pružio je Milorad Matić, vlasnik fabrike aviona Aero East. Budući da je letelica i dalje na italijanskoj registraciji i da Matić pored njihove dozvole poseduje i ovlašćenje za letenje ovog tipa letelica, bio je logičan izbor za, kako priča za naš portal, veoma interesantan prvi prelet:
– Iz Kremone smo leteli do Portoroža, odatle do Beograda pa Zemun Polja. Avion je prenoćio i prvo vodeno krštenje imao je na Pavlovačkom jezeru. Budući da u Srbiji trenutno ne postoje registrovana vodna letelišta podneli smo plan leta za sletanje na „operativno mesto“, odnosno jezero u privatnom vlasništvu, što nam je odobreno. Nakon toga smo po istom principu leteli do apatinske marine na tamošnji festival. – priča Matić. Kako kaže, Legend je amfibija sa uvlačećim stajnim trapom a plan je da avioni SILA takođe dobiju plovke i da se od proleća sledeće godine modifikuju tri.
Vlasnik letelice Zubac priča nam da mu je nakon zmajeva, ultra-lakih letelica i helikoptera hidro avion logična evolucija, budući da se bavi vodnim turizmom koji je spojio i sa vazduhoplovstvom:
– Za početak dok ne obavim preobuku, avion se ne preregistruje i srede drugi regulatorni preduslovi, biće baziran na letelištu 13. maj kod Zemun Polja. Plan je da letelica bude bazirana u kompleksu na Savi koji se zove „Progar Cabin House“, sa direktnim izlazom na reku. Tu se trenutno gradi hala od hiljadu kvadratnih metara gde će Legend biti baziran. Avion ne može biti korišćen u komercijalne svrhe, biće namenjen popularizaciji letenja sa vode. Bavim se izgradnjom objekata pretežno na vodi, proizvodnjom katamarana i biće interesantno da spojimo ova dva vida transporta.
Trenutno sam u razgovorima sa Aero Eastom za dodatne nabavke dve Sile sa plovcima. – kazao je Zubac za naš portal.
Pomoć celom poduhvatu pružila su dva veterana hidro avijacije iz Italije, Graciano Macolari i Oracio Frigino koji imaju višedecenijsko iskustvo u ovom interesantnom segmentu generalne i ultra-lake avijacije. Kako Matić kaže, oni su ključni kako za proces preobuke i podrške prilikom modifikacija sa plovcima tako i za prenos iskustava iz Italije i Evropske Unije kada su operacije sa vode u pitanju.
Što se hidro aviona u Srbiji tiče (van ultra-lake kategorije) na YU registraciji trenutno se nalazi samo jedna letelica. Cesna 206 YU-DNZ u vlasništvu kompanije Gas Aviation iz Smederevske Palanke. Videli smo je nedavno na aero-mitingu u Prijedoru.
letač u pokušaju
Konačno da se i taj segment pokrene 👍.
Ja sam odavno razmišljao da bi to idealno leglo na SILA avione. Ako me zdravlje i posao posluži, kupiću i ja jedan 😉
Dejan
Bravo,bravo,bravo i svaka čast…
Srećnooooo
Verona
Viđen danas na Lidu u Zemunu. Gospodin Zubac sa sinom.