Najveći bliskoistočni sajam besposadnih platformi i tehnologija posvećenih simulacija počeo je danas u Abu Dabiju.
Peto izdanje UMEX i SIMTEX događaja biće, kako organizatori najavljuju, najdinamičnije do sada uz učešće nekoliko novih zemalja izlagača, među kojima je i Srbija. Našu zemlju će kao izlagač sa svojim štandom predstavljati kompanija Pink Research and Development Center a Tango Six će izveštavati sa lica mesta do poslednjeg, trećeg dana konferencije u sredu.
Na petom UMEX-u učestvovaće 134 izlagača iz 26 različitih zemalja od kojih kompanije iz Austrije, Bugarske, Turske i Bahreina prvi put.
Kako je Tango Six već javio, domaće prisustvo ove godine biće značajno. Nažalost, suprotno prvobitnoj najavi i planu da bude izložen, besposadno vozilo Mali Miloš neće biti prikazano na sajmu.
Pored kompanije PRDC koja će prikazati svoju gamu manjih i dronova srednje veličine koji su odnedavno i u serijskoj proizvodnji, sajam će, organizovano, posetiti i inženjeri Vojnotehničkog instituta kao i oficiri Komande RV i PVO.
Srpsko učešće bilo je zapaženo i juče, kroz nastup pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenada Miloradovića koji je učestvovao na jednom od panela jednodnevnog skupa posvećenog temama upotrebe besposadnih platformi i srodnih tehnologija.
Highlights from the conference accompanying the #UMEX and #SimTEX exhibitions, in the presence of His Excellency Mohammed bin Ahmed Al Bowardi, Minister of State for Defense Affairs, pic.twitter.com/iRwd8B4low
— UMEX | SIMTEX (@UMEX_SIMTEX) February 20, 2022
Stojko
A mali Milos je morao da ostane na nekom predizbornom desavanju pa nije mogao da skokne do Abu dabija?
Krindžer
Kad Stojko kaže to je tako! Zna čovek bolje nego načelnik generalštaba! Kao da je napravljen samo jedan mali miloš
Stojko
@Krindžer
Ajde stručnjače reci nam ti koliko ih je napravljeno?
Feline
Šta bi daljinski upravljani borbeni robot radio na sajmu dronova?
1) Nije u pitanju sajam borbenih robota.
2) Da li je iko izložio bilo šta što ne leti?
3) Na tvoju žalost i tugu ima ih mnogo više, prikazivane su razne varijante, i transportne, i borbene, a tek će ih biti, i a biće i mnogo ozbiljnijih, potpuno autonomnih, bez ikakve potrebe za daljinskim upravljačima – sami će da dolaze “kući” na dopunu, pa ponovo iza linija, u zaleđinu neprijatelja – kad ga veliki borbeni roboti nateraju da beži, onda ide pravo malim robotima pred cevi…
Krindžer
@Stojko ne znam ali znam da nije tako kako ti to tvrdiš
Branko
Do pre negde godinu dana vojsci je isporuceno 10-12 primeraka i postojalo je tada jos 3-4 prototipa u raznim konfiguracijama. Napravljeno ih je najmanje 15. Moguce je da je u prethodnom periodu proizveden jos neki.
PeleBC
U vezi Barjaktara, borbene dokazanosti i efikasnosti, treba ostaviti malo vremena da bi se izfiltrirala propaganda ( i pozitivna i negativna).
Libija je primjer gdje je taj dron korišćen bez podrške matičnog vazduhoplovstva – u Siriji i N. Karbahu su imali cijeli sistem turskih OS iza sebe.
https://nordicmonitor.com/2022/02/turkish-drones-were-destroyed-in-libya/
Stojko
Pa zasto kvaris vlazne snove srpskih poznavalaca vestine ratovanja?
Zar taj dron nije najbolji vojni izum posle toljage?
I mislim da je BaJraktar a ne BaRjaktar.
Pavlović Dušan
@PeleBg
Bez obzira na to što ih je prilično oboreno, i u Libiji a posebno u Nagorno Karabahu su bili pravi game-changeri, i uspeli su da unište gotovo svaku vrstu pvo pretnje Pancire, Bukove, Ose, S-300, Krug, dakle sve što su neprijateljske snage imale. Naravno da u sukobu sa Rusijom ni Američki dronovi ne bi se sjajno proveli, pa i Vojska Jugoslavije je srušila veliku količinu tada najmodernijih dronova, izmedju ostalih i predatora, ali je Bajraktar pokazao nesumnjivu borbenu vrednost, uostalom i to da su je Rusi odneli na izučavanje (jedan primerak koji je oboren) govori o njegovoj vrednosti.
Tu sumnje nema.
Branko
Jedini dron/robot kojeg imamo a da je zavrsen proizvod, nije tu, a izlazemo makete i prototipove… Logicno. Jos Pink…
Feline
Ima još minimum nekoliko – loitering munition Gavran i Gavran 2, samo retko ko voli da se hvali dronovima samoubicama, bar ne inima za napade na živu silu – kreće hor osuda nehumanog oružja, EU ne želi da zna da postoje i mašine za ubijanje – politically correct naziv za loitering munition.
Takođe, red je da se novi Pegaz iz Kine prvo predstavi u Srbiji… Isto je domaći proizvod kao i TB2 – sve bitne komponente Made in Serbia & Turkey, samo tako…
Branko
Gavran i Pegaz jos uvek nisu zavrseni niti su uvedeni u naoruzanje. Mali Milos jeste.
Iceman
Verujem da su ovi sa Pinka pokidali…